Miért lesz a következő multipoláris világrend nukleáris fegyverekkel felszerelve? - NAGY ELEMZÉS
Hogyan teszteli a Nyugat meggondolatlansága Oroszország nukleáris türelmét? A nukleáris elrettentés hamarosan passzív álláspontról aktív demonstrációra válthat.
Dmitrij Trenin: Miért lesz a következő világrend nukleáris fegyverekkel felszerelve?
Hogyan teszteli a Nyugat meggondolatlansága Oroszország nukleáris türelmét?
Írta: Dmitrij Trenin, a Közgazdasági Felsőoktatási Intézet kutatóprofesszora és a Világgazdasági és Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének vezető kutatója. Az Orosz Nemzetközi Ügyek Tanácsának (RIAC) is tagja. A teljes cikkét lefordítottam számotokra,mert nagyon jó és fontos szempontokat fogalmaz meg. (VilagHelyzete)
A multipoláris világ természeténél fogva nukleáris világ. Konfliktusait egyre inkább a nukleáris fegyverek jelenléte alakítja.
● Ezek közül néhány háború, mint például az ukrajnai konfliktus, közvetett formában zajlik. Mások, mint például Dél-Ázsiában, közvetlenebb formában bontakoznak ki.
● A Közel-Keleten egy nukleáris hatalom megpróbálta megakadályozni egy másik állam potenciális nukleáris fegyverkezését, méghozzá egy még hatalmasabb nukleáris fegyverrel rendelkező szövetséges támogatásával.
● Eközben a kelet-ázsiai és a nyugat-csendes-óceáni feszültségek növekedése egyre közelebb hozza a nukleáris államok közötti közvetlen összecsapás kockázatát.
Miután elkerülték a nukleáris katasztrófát a hidegháború idején, egyes európai országok elvesztették az ilyen fegyverek birtoklásával kapcsolatos óvatosságot.
Ennek több oka is van.
👉 A hidegháború „érlelt” éveiben, különösen az 1962-es kubai rakétaválság után,
a nukleáris fegyverek betöltötték a nekik szánt szerepet: visszatartó erőként és fenyegetésként működtek.
Mind a NATO, mind a Varsói Szerződés abból a feltételezésből indult ki, hogy bármely nagyszabású konfrontáció nukleáris konfliktussá eszkalálódna.
⛔ Felismerve ezt a veszélyt, a washingtoni és moszkvai politikai vezetés arra törekedett, hogy elkerülje a elképzelhetetlen bekövetkezését.
Érdemes megjegyezni, hogy míg az amerikaiak fontolgatták egy Európára korlátozott nukleáris háború lehetőségét, a szovjet stratégák mélyen szkeptikusak maradtak.
A szovjet-amerikai konfrontáció évtizedei alatt minden katonai konfliktus Európától távol, a két hatalom alapvető biztonsági érdekein kívül zajlott.
❗ Most, 35 évvel a hidegháború vége után, a globális pusztulás fizikai lehetősége továbbra is fennáll, de a vezetők egykor visszatartó erejű félelme csökkent.
Az akkori ideológiai merevség eltűnt, helyébe a globalista törekvések és a nemzeti érdekek közötti kevésbé határozott konfliktus lépett. A világ továbbra is összekapcsolt, de a megosztottság egyre inkább a társadalmakon belül, és nem szigorúan az államok között jelentkezik.
🔴 Az Egyesült Államok, a leendő globális hegemón, nem tudott stabil nemzetközi rendet kialakítani. Ehelyett egy történelmileg „normális” világot kaptunk: a nagyhatalmak rivalizálásának és a regionális konfliktusoknak a világát.
Mint mindig, a hatalmi viszonyok változása konfrontációt eredményez. És mint mindig, az erőszakot használják az egyensúlyhiányok kijavítására.
Ebben az új normális helyzetben a nukleáris fegyverek továbbra is hatékonyak, de látszólag távoliak. A megsemmisülés fenyegetése burkolt, már nem jelenik meg a közvéleményben. Ehelyett a háborúk hagyományos fegyverekkel vívódnak, míg a nukleáris fegyverek használatlanul állnak, egy kimondatlan tabu által korlátozva. Kevesen gondolkodnak komolyan azok használatán, mert minden logikus értékelés azt mutatja, hogy ez tönkretenné azt, amit védeni akarnak.
De a probléma az, hogy a hagyományos háborúskodás még mindig egész államokat képes elpusztítani. És azok az országok, amelyek nukleáris fegyverek mellett hatalmas hagyományos haderővel is rendelkeznek, kísértésbe eshetnek, hogy a kettőt szétválasszák.
💣 Ebben a kontextusban nem várható el, hogy bármely állam, amely létezését fenyegető veszélynek van kitéve – még ha az hagyományos fegyverekből is származik –, lemondjon nukleáris opciójáról.
Rendkívül veszélyes megkísérelni egy nukleáris fegyverekkel rendelkező hatalom stratégiai vereségét közvetett eszközökkel.
Ez nukleáris visszavágást válthat ki. Nem meglepő, hogy az ilyen stratégiák megalkotói elsősorban a „fejlett demokráciák” politikusai, nem pedig az autoriter rezsimek. Például Nagy-Britannia és Franciaország vezetői már régen elvesztették a képességüket a független kül- és katonai politika folytatására. ❌
Képesek lehetnek provokációkat szervezni, de nincs meg a képességük azok következményeinek kezelésére.
🚨 Eddig csak a Kreml stratégiai türelme mentette meg őket. Oroszország tartózkodott attól, hogy megtámadja azokat a külföldi helyszíneket, ahol támadásokat terveznek és koordinálnak az ő területére.
● Hasonlítsuk össze a mai közömbösséget az ukránok zaporozsjei atomerőmű elleni tüzérségi támadásával szemben az 1986-os csernobili katasztrófa után Európában uralkodó riadalmmal.
● Ugyanez a közömbösség jellemzi az ukrán drónok oroszországi kurski és szmolenszki atomerőművek elleni támadásait, vagy az izraeli és amerikai csapásokat az iráni nukleáris létesítmények ellen idén júniusban.
Az ilyen cselekmények messze túllépik a hagyományos nukleáris doktrína kereteit.
Ez nem mehet így tovább.
Az európai országok egyre növekvő részvétele az ukrajnai konfliktusban próbára teszi Moszkva visszafogottságát.
2023-ban Oroszország kiterjesztette nukleáris doktrínáját, hogy az új körülményeket is magában foglalja, beleértve a Szövetségi Állam tagjának, Fehéroroszországnak a fenyegetését. Az ukrán katonai-ipari létesítmény 2024 végén az Oreshnik rakétarendszerrel történő megsemmisítése élesen emlékeztette a közvéleményt ezeknek a változásoknak a komolyságára.
A vezető európai országok azonban óvatosság helyett vakmerő daccal reagáltak.
Lehet, hogy most újabb kritikus pillanat közeledik az ukrajnai konfliktusban.
🔴 A diplomáciai megoldások meghiúsultak, mert Washington nem volt hajlandó figyelembe venni Oroszország biztonsági érdekeit, az EU pedig egy elhúzódó háborúval akarta gyengíteni Oroszországot.
A Nyugat Oroszországot akarja vérszegényíteni: kimeríteni katonai erejét, tönkretenni gazdaságát és destabilizálni társadalmi rendjét. Eközben az Egyesült Államok és szövetségesei továbbra is fegyverzik Ukrajnát, kiképzőket és „önkénteseket” küldenek oda, és bővítik saját katonai iparukat.
❗ Oroszország nem fogja hagyni, hogy ez a stratégia sikerrel járjon.
🔥 A nukleáris elrettentés hamarosan passzív álláspontról aktív demonstrációra válthat.
Moszkvának egyértelművé kell tennie, hogy egzisztenciális fenyegetést lát és ennek megfelelően fog reagálni. A józanító jelzések között szerepelhet:
• A nem-stratégiai nukleáris fegyverek harci szolgálatba állítása.
• A közép- és rövid hatótávolságú rakéták telepítésére vonatkozó moratórium visszavonása Oroszország európai részén, Csukotkán és Fehéroroszországban.
• A nukleáris kísérletek újraindítása.
• Megtorló vagy megelőző hagyományos csapások végrehajtása Ukrajnán kívüli célpontokra.
Eközben a Nyugat Iránnal szembeni politikája visszafelé sült el.
Az izraeli-amerikai csapások nem tudták megsemmisíteni Teherán nukleáris képességeit. Most Iránnak választania kell: elfogadja az Egyesült Államok által előírt dúsítási tilalmat, vagy nyíltan törekszik a nukleáris fegyverekre. Eddig a félúton megrekedt megközelítése eredménytelennek bizonyult.
❗ A tapasztalatok azt mutatják, hogy az egyetlen megbízható garancia az amerikai beavatkozás ellen a nukleáris fegyverek birtoklása.
Irán hamarosan követheti olyan államok példáját, mint Japán és Dél-Korea, amelyek már képesek szükség esetén gyorsan nukleáris fegyvereket gyártani. Ha Tajvan is elveszíti hitét az amerikai védelemben, akkor fontolóra veheti saját „bomba” beszerzését.
A nukleáris fegyverek nem teszik immunissá a hagyományos háborút.
Oroszország nukleáris elrettentő ereje nem akadályozta meg Európa beavatkozását Ukrajnában. 2025 áprilisában pedig egy terrorista támadás Kasmírban arra késztette Indiát, hogy támadást indítson Pakisztán ellen, ami rövid összecsapást váltott ki a két nukleáris állam között. Mindkét esetben a nukleáris fegyverek korlátozták az eszkalációt, de nem akadályozták meg a konfliktust.
➽ India és Pakisztán újabb háború küszöbén - Kasmír véres völgye
A jövőre nézve öt tendencia körvonalazódik:
1. Aktív nukleáris elrettentés Ukrajnában.
2. A nukleáris kérdés újjáéledése Európában, beleértve Franciaország ambícióit, valamint Németország és Lengyelország nukleáris törekvéseit.
3. Mély válság a nonproliferációs rendszerben és a IAEA iránti bizalom csökkenése.
4. Irán nukleáris programja a nemzetközi felügyelet határain túlra lép.
5. Japán, Dél-Korea – és esetleg Tajvan – felkészül a nukleáris függetlenségre.
Összegzésként:
🔶 ahhoz, hogy a többpólusú nukleáris világ stabilabbá váljon, a stratégiai stabilitást kölcsönös elrettentéssel kell megerősíteni. Ehhez azonban nemcsak a nukleáris hatalmak közötti közvetlen háborúknak, hanem a helyettesítő háborúknak is véget kell vetni. Ellenkező esetben a nukleáris eszkaláció – és a totális háború – kockázata tovább fog növekedni.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Írta: Dmitrij Trenin
Dmitrij Trenin, a Közgazdasági Felsőoktatási Intézet kutatóprofesszora és a Világgazdasági és Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének vezető kutatója. Az Orosz Nemzetközi Ügyek Tanácsának (RIAC) is tagja.
Forrás és eredeti cikk címe: Dmitry Trenin: Why the next world order will be armed with nukes - How the West’s recklessness is testing Moscow’s nuclear patience
Kapcsolódó VilagHelyzete-cikkek:
Oroszország nem engedheti meg magának, hogy veszítsen Ukrajnában, de az USA sem - Létezik-e nem nukleáris kiút a holtpontról? - ELEMZÉS
Oroszország nem engedheti meg magának, hogy veszítsen Ukrajnában, de az USA sem - Létezik-e nem nukleáris kiút a holtpontról?
Oroszország 300 év óta a legnagyobb geopolitikai változást hajtja végre. Íme, hogyan zajlik ez a folyamat - ELEMZÉS
Oroszország 300 év óta a legnagyobb geopolitikai változást hajtja végre. Íme, hogyan zajlik ez a folyamat. Dmitrij Trenin elemzését teljes egészében lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
"Oroszország új nukleáris doktrínáját tanulmányozzák át a külföldi vezetők" - szólított fel a Kreml! Íme a 7 legfontosabb pont!
A Kreml felszólítja a külföldi nemzeteket, hogy tanulmányozzák Oroszország új nukleáris doktrínáját!
Hogyan segíthet egy okos közel-keleti stratégia Oroszországnak jelentős szerepet játszani az új világrend alakításában? - ELEMZÉS
Hogyan segíthet egy okos közel-keleti stratégia Oroszországnak jelentős szerepet játszani az új világrend alakításában?
Így akadályozhatja meg Oroszország a harmadik világháborút - ELEMZÉS
Így akadályozhatja meg Oroszország a harmadik világháborút - Dmitrij Trenin elemzése, amit teljes egészében lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
Putyin új nemzeti eszmét hirdetett meg Oroszország számára a "Nagy-Európa álmának" feladásával - ELEMZÉS
Dmitrij Trenin: Putyin új nemzeti eszmét hirdetett meg Oroszország számára, mivel feladta a Nagy-Európa álmát. Az orosz elnök legutóbbi beszédében aktualizált jövőképet hirdetett meg az ország számára
Putyin vallomása azt sugallja, hogy az ukrajnai konfliktus évekig is eltarthat - Dmitrij Trenin nagyon reális elemzése
Dmitrij Trenin: Putyin vallomása azt sugallja, hogy az ukrajnai konfliktus évekig is eltarthat - Ismét egy nagyon jó és reális elemzés, amit érdemes elolvasni, ezért lefordítottam számotokra.
Az USA uralhatta volna a világot, de ez az egyetlen gyengeség lerombolta az egészet - ELEMZÉS
Az USA uralhatta volna a világot, de ez az egyetlen gyengeség lerombolta az egészet - Washington több mint 30 éve nem tudott igazságos rendet teremteni, ezért élünk át most példátlan válságokat.
➽ John Mearsheimer az ukrajnai proxy-háború helyzetéről és az előttünk álló veszélyekről - A teljes interjú magyarul
Nincs ket vagy tobb polusu vilagrend . Foleg a masodik vilaghaboru utan . Egy VIlagrend uralkodik . Ha meg sem nezzuk ennek a politikanak a lehetoseget akkor belehetunk csapva . De ezt vagy nem akarjak vagy keptelenek megerteni . Ahogy Mark Twain irta . " Konnyebb az embereket
becsapni mint hogy elhiggyek hogy bevannak csapva ."
Pl; Csak nezzuk meg hogy ugrott mindenki egy iranyban a 'Covid-19' jarvany alatt . A UN elkialtotta magat hogy 'Achtung' es mindenki az egesz foldon haptakban vagta magat . Hol van itt a tobb polus ?
https://edwardslavsquat.substack.com/p/what-did-brics-just-declare
Mit jelentettek be az előbb a BRICS államok?
A 17. BRICS-csúcstalálkozó közös nyilatkozatának legfontosabb pillanatai
Edward Slavsquat
2025. július 8.
„A »Globális Déli Együttműködés Erősítése az Inkluzívabb és Fenntarthatóbb Kormányzásért« című dokumentum hónapokig tartó intenzív koordinációt tükröz… olyan területeken, mint az éhezés felszámolása, az éghajlatváltozás kezelése és az új technológiák fejlesztése.” (forrás: brics.br )
Július 6-án a BRICS tagállamai aláírták a Rio de Janeiróban megrendezett 17. BRICS-csúcstalálkozó közös nyilatkozatát, melynek címe: „A globális Déli Együttműködés Megerősítése az Inkluzívabb és Fenntarthatóbb Kormányzásért” .
A korszakalkotó kazanyi nyilatkozathoz hasonlóan az idei BRICS-nyilatkozat is a multipoláris világrend kiáltványaként szolgál. 126 kötelezettségvállalást tartalmaz, a dokumentum úgy hangzik, mint egy Jogok Nyilatkozata a Kollektív Nyugat globális zsarnoksága ellen.
Azt javaslom, hogy olvasd el a teljes nyilatkozatot , de íme néhány fontosabb pont:
A BRICS elkötelezett a globális kormányzás javítása iránt, az Egyesült Nemzetek Szervezete pedig központi szerepet játszik a nemzetközi rendszerben.
„Megerősítjük elkötelezettségünket a globális kormányzás reformja és javítása iránt egy igazságosabb, méltányosabb, agilisabb, hatékonyabb, hatékonyabb, reagálóképesebb, reprezentatívabb, legitim, demokratikusabb és elszámoltathatóbb nemzetközi és multilaterális rendszer előmozdítása révén, a széleskörű konzultáció, a közös hozzájárulás és a közös előnyök jegyében. E tekintetben tudomásul vesszük a Jövő Csúcstalálkozóján a Jövő Paktumának, beleértve annak két mellékletét is, a Globális Digitális Megállapodást és a Jövő Generációinak Nyilatkozatát, elfogadását.”
„[M]egerősítjük elkötelezettségünket a multilateralizmus és a nemzetközi jog, beleértve az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) Alapokmányában foglalt célokat és alapelveket teljes egészében és összekapcsolódó jellegükben, mint nélkülözhetetlen sarokköve, valamint az ENSZ központi szerepének betartása iránt a nemzetközi rendszerben, amelyben a szuverén államok együttműködnek a nemzetközi béke és biztonság fenntartása, a fenntartható fejlődés előmozdítása, a demokrácia, az emberi jogok és az alapvető szabadságok előmozdítása és védelme érdekében mindenki számára, valamint a szolidaritáson, a kölcsönös tiszteleten, az igazságosságon és az egyenlőségen alapuló együttműködés érdekében.”
A BRICS elismeri a Nemzetközi Valutaalapot a globális pénzügyi biztonsági háló központjaként, de aggódik amiatt, hogy nincs elég nő az IMF vezetői pozícióiban.
„A jelenlegi bizonytalanság és volatilitás közepette a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) továbbra is megfelelő erőforrásokkal kell rendelkeznie, és rugalmasnak kell lennie, a globális pénzügyi biztonsági háló (GFSN) középpontjában, hogy hatékonyan támogassa tagjait, különösen a legkiszolgáltatottabb országokat.”
„[F]ontosított irányítási eljárásokra szólítunk fel, többek között egy érdemalapú és inkluzív kiválasztási folyamat révén, amely növelné a regionális sokszínűséget és a feltörekvő piacok és fejlődő gazdaságok [EMDE-k] képviseletét az IMF és a Világbank-csoport [WBG] vezetésében, valamint a nők szerepét és arányát a vezetői szinten.”
A BRICS elkötelezett a 2030-ig tartó fenntartható fejlődési menetrend végrehajtása mellett
„[Elismerésünket fejezzük ki] a BRICS Urbanizációs Fórum munkájáért, amely minden szinten, minden BRICS-országban további együttműködést kíván teremteni a kormányok és a társadalmak között a 2030-as Fenntartható Fejlődési Menetrend végrehajtása és a fenntartható fejlődési célok lokalizációjának előmozdítása terén.”
A BRICS felszólítja a nemzetközi közösséget, hogy folytassa és fokozza az éghajlatváltozás elleni küzdelemre irányuló erőfeszítéseit. A BRICS nulla vagy alacsony kibocsátású közlekedésre fog átállni szénlábnyomának csökkentése érdekében.... És a többi!