Washington elfordul európai szövetségeseitől. Mit jelent ez Oroszország számára? - ELEMZÉS
Amerika és az EU távolodik egymástól-Oroszország pedig aktívan figyel. Erről írt elemzést a Valdai Klub programigazgatója és mivel érdekes kérdéseket feszeget, a teljes cikkét lefordítottam számotokra
Amerika és az EU távolodik egymástól - Oroszország pedig aktívan figyel
Washington elfordul európai szövetségeseitől. Mit jelent ez Oroszország számára?
🔴 A Nyugat geopolitikai egysége, amelyet gyakran Oroszországgal szembeni monolitikus frontként érzékeltek, látható töréseket mutat. A kérdés most az, hogy Moszkvának aktívan ösztönöznie kell-e az Egyesült Államok és Nyugat-Európa közötti egyre szélesedő szakadékot - vagy egyszerűen csak hátradőlve hagyja, hogy a történelem a maga útján haladjon.
Erről írt egy elemzést Timofej Bordascsev, a Valdai Klub programigazgatója és mivel olyan érdekes kérdéseket feszeget, amit érdemes ismerni, ezért a teljes cikkét lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete szerk. megj.)
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Az uniós államok egyelőre kétségbeesetten próbálják elkerülni a felelősséget az ukrajnai válságért. Ez nyilvánvaló volt abban, hogy Brüsszel azonnal támogatta a legutóbbi amerikai-ukrán tárgyalásokat és megkönnyebbülést jelzett, hogy Washington még mindig kezeli a helyzetet.
Az európai vezetők attól tartottak, hogy a Donald Trump vezette új amerikai kormányzat rájuk hárítja a terhet és arra kényszeríti őket, hogy közvetlen felelősséget vállaljanak az Oroszországgal való szembenézésért.
Ez a rémálom, legalábbis egyelőre, elmaradt.
❗ A nagyobb stratégiai kérdés azonban továbbra is fennáll: Meddig tarthat ki ez a nyugtalan egyensúly?
Átmeneti vagy tartós az amerikai-európai szakadék?
A kollektív Nyugat egysége - az Egyesült Államok és európai szövetségesei egységes politikai és katonai tömbként való fellépését jelölő kifejezés - soha nem volt teljes bizonyosság. Mindig is az amerikai vezetéstől függött, amely most jelentős belső változásokon megy keresztül.
Trump visszatérése mélyreható változást jelzett Washington stratégiai gondolkodásában.
Miközben az USA továbbra is a nyugati szövetség legmilitarizáltabb és gazdaságilag legerősebb országa, most identitásválságon megy keresztül.
❗ A washingtoni uralkodó elit tudja, hogy újra kell definiálnia szerepét egy olyan világban, ahol globális dominanciáját megkérdőjelezik.
Ez felvet egy kritikus kérdést: Az USA és Nyugat-Európa továbbra is egységes frontként működhet-e, vagy elkerülhetetlen a stratégiai eltávolodásuk?
Moszkva számára ez több mint elméleti vita.
Ha a Nyugat egysége csupán átmeneti jelenség volt - a második világháború utáni biztonsági megállapodások és a hidegháborús politika terméke -, akkor ebből az következik, hogy Oroszországnak el kell gondolkodnia azon, hogy ösztönözze-e és hogyan ösztönözze ezt a széttöredezettséget.
Az USA politikai válsága és annak hatása Európára
Az Egyesült Államok egyre mélyülő belső válsága az egyik fő oka annak, hogy az EU kényelmetlen helyzetbe került.
1️⃣ Először is, Amerika gazdasági modellje nehézségekbe ütközik.
Washington évtizedeken át úgy tartotta fenn dominanciáját, hogy olcsó munkaerőt vonzott Latin-Amerikából, miközben fenntartotta globális gazdasági hegemóniáját. A tömeges migrációs válság azonban politikailag robbanásveszélyes kérdéssé vált, az ellenőrizetlen bevándorlással szemben egyre nagyobb az ellenállás.
2️⃣ Másodszor, a globalizáció régi neoliberális modellje összeomlóban van.
Sok nemzet már nem fogadja el az USA vezette rendet, amely egyenlőtlen gazdasági kapcsolatokat kényszerít ki. Ez független hatalmi központok kialakulásához vezetett - Kínától és Indiától a közel-keleti államokig -, amelyek nem hajlandók Washington szabályai szerint játszani.
3️⃣ Végül az ukrajnai konfliktus feltárta az amerikai hatalom korlátait.
Az, hogy Oroszország képes volt ellenállni a három éve tartó nyugati nyomásnak - gazdaságilag, katonailag és diplomáciailag - arra kényszerítette Washingtont, hogy újragondolja stratégiáját.
Az Egyesült Államoknak még soha nem kellett közvetlen geopolitikai konfrontációba kerülnie Kínával és Pekinggel szembeni megközelítése továbbra is az óvatos elköteleződés jegyében zajlik.
Oroszországgal azonban most egy olyan elszánt ellenféllel találkozott, amely nem hajlandó meghajolni.
Nyugat-Európa dilemmája: függőség vagy függetlenség?
Az EU számára az Egyesült Államok politikájában bekövetkező bármilyen jelentős változás riadalmat kelt. A második világháború óta a nyugat-európai elit az amerikai katonai védelemre támaszkodik, miközben az USA által vezetett globális rend keretében gazdasági jólétet élvez.
❗ E biztonsági ernyőért cserébe ezek az államok lemondtak külpolitikai függetlenségük nagy részéről.
Gazdasági súlya ellenére az EU nagyrészt Washington politikai függelékeként működött. Ennek ára volt: A nyugat-európai vezetőknek kevés beleszólásuk van a kritikus globális döntésekbe, és sorsuk továbbra is az Egyesült Államokban hozott döntésekhez van kötve.
Most, hogy Washington jelezte, hogy - katonai és gazdasági szempontból egyaránt - át akarja helyezni a hangsúlyt, a blokk bizonytalan helyzetbe került.
❌ Nyugat-Európának nincsenek meg a demográfiai és pénzügyi forrásai ahhoz, hogy katonai nagyhatalommá váljon.
Gyakran felmerül egy független uniós védelmi struktúra kiépítésének gondolata, de ez továbbra is irreális. Az Egyesült Államok támogatása nélkül ezek az államok nem tudnak fenntartani egy Oroszországgal való nagyszabású konfliktust. ❌
💲 Emellett Washington egyre inkább világossá teszi, hogy Nyugat-Európának sokkal többel kell hozzájárulnia, miközben kevesebbet kap cserébe. Az amerikai politikai osztály tudja, hogy a gazdasági erőforrások végesek, és az amerikai adófizetők megkérdőjelezik, hogy miért kellene továbbra is támogatniuk az európai biztonságot.
❗ A populista és nacionalista mozgalmak felemelkedése Európa-szerte - amelyek közül sokan a Moszkvával való enyhülést támogatják - további összetett tényezőt jelent.
Az, hogy Washington olyan, nem a főáramlathoz tartozó európai politikusokat támogat, mint az Alternatíva Németországért (AfD) vagy a betiltott román elnökjelölt, Călin Georgescu, egy kialakulóban lévő szakadékot jelez.
Hogyan reagáljon Oroszország?
🔴 Moszkvának fel kell ismernie, hogy a Nyugat hosszú távú törése a saját stratégiai előnyére válik.
A történelem azt mutatja, hogy Oroszország akkor volt a legsikeresebb a geopolitikai küzdelmeiben, amikor a Nyugat megosztott volt.
Az északi háború idején Nagy Péter Oroszországa kihasználta az Európa svédellenes koalícióján belüli megosztottságot; a napóleoni háborúkban Oroszország Nagy-Britanniával - amely általában riválisa - szövetkezett Franciaország legyőzése érdekében. A második világháború alatt a Szovjetunió hasznot húzott az USA és a náci Németország korábbi szövetségesei közötti megosztottságból.
Ezzel szemben, amikor a Nyugat egységes egységként lépett fel, Oroszországnak kellett szembenéznie a legnagyobb kihívásokkal - például a hidegháború alatt, amely végül a Szovjetunió összeomlásához vezetett.
E történelmi tanulságok ismeretében Moszkva számára nem lenne bölcs dolog figyelmen kívül hagyni a Washington és európai szövetségesei közötti szakadás felgyorsításának lehetőségeit.
Oroszországnak folytatnia kell az együttműködést Trump csapatával, miközben közvetve támogatnia kell azokat az európai hangokat, amelyek egy kiegyensúlyozottabb megközelítést támogatnak Oroszországgal szemben.
Moszkvának el kell mélyítenie kétoldalú gazdasági kapcsolatait az egyes európai országokkal, lehetőség szerint megkerülve Brüsszel korlátozó politikáját. Szorosan figyelemmel kell kísérni Nyugat-Európa minden komoly kísérletét egy független katonai blokk létrehozására - bár a valóságban az ilyen tervek továbbra is erőltetettnek tűnnek.
A Nyugat jövője bizonytalan
❗ Bár Trump érkezése megzavarta a status quo-t, továbbra sem világos, hogy ez csak átmeneti visszaesés a transzatlanti egység számára, vagy egy tartós változás kezdete.
🟥 Ha Washington továbbra is azon az úton halad, hogy csökkenti az Európával szembeni kötelezettségvállalásait, az EU identitásválsággal fog szembenézni - ami végső soron az uniós politikára gyakorolt amerikai befolyás elvesztéséhez vezethet.
Oroszország számára ez lehetőséget jelent. Ha Moszkva gondosan eligazodik e fejlemények között, biztosíthatja, hogy a nyugati szövetségben keletkező repedések tartós törésekké váljanak, és egy olyan világot alakítsanak ki, amelyben az amerikai és a nyugat-európai érdekek már nem úgy igazodnak egymáshoz, mint korábban.
📍 Oroszországnak nem kell siettetnie vagy erőltetnie a szakadást - az USA ezt magától is megteszi. Moszkva azonban segíthet és segítenie kell a folyamat felgyorsításában, ahol csak lehetséges.
Végül is a megosztott Nyugat egy gyengébb Nyugat - és ezt Oroszország mindig is megértette.
Írta: Timofej Bordascsev, a Valdai Klub programigazgatója
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: America and the EU are drifting apart – Moscow is watching - Washington is turning away from its European allies. What does this mean for Russia?
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Kapcsolódó VilagHelyzete-cikkek:
Putyin: az USA és vazallusai parazitaként élősködnek a világon, de a többpólusú világrend körvonalai már formálódnak
Putyin: az USA és vazallusai parazitaként élősködnek a világon, de a többpólusú világrend körvonalai már formálódnak
A kollektív Nyugat hadüzenet nélküli háborút folytat Oroszország és Belarusz ellen - közölte Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter
A NATO ürügyként használja az ukrajnai válságot arra, hogy megerősítse erőit Kelet-Európában és fegyvereket telepítsen oda, amelyeket Oroszország és Belarusz ellen irányít – mondta Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter csütörtökön belarusz kollégájával, Viktor Hrenyinnel folytatott megbeszélésén.
Az Oroszország és a Nyugat közötti együttműködés kora lejárt - közölte egy magas rangú orosz diplomata
Az Oroszország és a Nyugat közötti együttműködés kora lejárt
Ki kell vizsgálni az amerikai "hazugságbirodalmat"
Az ENSZ-nek vizsgálatot kellene indítania Washington emberiség elleni bűnei miatt! - javasolta vasárnap Vjacseszlav Volodin, az orosz Állami Duma elnöke.
Ennél azért komolyabb játszma történik a fejünk felett!