Az Oroszország és a Nyugat közötti együttműködés kora lejárt - közölte egy magas rangú orosz diplomata
A Nyugat megpróbálja megvédeni hatalmát a kialakulóban lévő többpólusú világtól
Az Oroszország és a Nyugat közötti együttműködés kora lejárt
A Nyugat megpróbálja megvédeni hatalmát a kialakulóban lévő többpólusú világtól, ezért az olyan országoknak, mint Oroszország, amelyek elutasítják a Washington "szabályain alapuló rendet", nincs más lehetőségük, mint az ellenállás - mondta egy magas rangú orosz diplomata.
A jelenlegi ukrajnai válság után nem lehet visszatérni az Egyesült Államokkal és szövetségeseivel való integrációs kísérletekhez - véli.
Oroszország Ukrajna elleni támadása "mérföldkő lett az új világrend felé vezető úton" - írta szerdán megjelent vezércikkében Alekszej Drobinyin orosz külügyminisztériumi tisztviselő. Ő a minisztérium nevében a tudományos kutatásokért és stratégiai tervezésért felelős osztályt vezeti.
"Függetlenül a különleges katonai művelet időtartamától és kimenetelétől, már most elismerhetjük, hogy a Nyugattal való, többnyire konstruktív, ha problémás együttműködés három évtizedes időszaka végleg lezárult" - fogalmazott.
A szakítás eloszlatja "az utolsó illúziókat" is azzal kapcsolatban, amit az oroszok a Szovjetunió összeomlása után az országuknak az Egyesült Államok és szövetségesei általi "barátságos átmenet" előnyeiről magukban tápláltak. - tette hozzá az elemző.
Úgy értékelte, hogy a jelenlegi konfrontáció közepette a egyenlőségjelet tenni "a haladó nyugat" vagy egy "vonzó nyugat" tekintetében teljesen irracionális és Oroszországban már "nem aktuális".
Mint mondta, az ilyen hangulatok különböző formákban fennmaradtak Nagy Péter kora óta, aki a 17. század végén és a 18. század elején kormányozta az országot.
A 3500 szavas cikk előzetest ad Oroszország külpolitikai koncepciójának közelgő frissítéséről, amely dokumentum a külügyminisztérium és a kormány más részeinek munkáját irányítja.
Moszkva elkerülhetetlennek tartja egy többpólusú világrend eljövetelét, amely felváltaná az 1990-es években kialakult, az Egyesült Államok vezette egypólusúság rövid pillanatát.
A jövőben több "civilizációs" blokk, amelyek mindegyikét egy-egy erős nemzet, például az Egyesült Államok, Kína vagy Oroszország vezeti, lesz az érdekelt fél, de a pontos konfiguráció még nem alakult ki - jósolta Drobinin.
A diplomata azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy aktívan aláássa a nemzetközi intézményeket, és más módon destabilizálja a világot, sikertelenül próbálva késleltetni hatalmának csökkenését. Oroszország élen jár a Washingtonnal való szembenállásban - mondta.
"Fel kell ismernünk, hogy az oroszgyűlölő gondolkodású kollektív Nyugat veszélyes és motivált ... ellenfél, amely továbbra is erős, vezető katonai-technológiai potenciállal rendelkezik, és a globális piacok, pénzügyi források, logisztikai láncok és információáramlások nagy részét ellenőrzi" - figyelmeztetett.
Oroszország szorosabb kapcsolatokra fog törekedni a nem nyugati szereplőkkel, elősegíti a regionális integrációt, segít új nemzetközi pénzügyi és irányítási mechanizmusok létrehozásában, amelyek mentesek lennének a nyugati ellenőrzéstől, és más módon biztosítja, hogy beleszólása legyen abba, hogyan fog működni a jövőbeli többpólusú világ - mondta Drobinin.
"Sok [nemzet] számára az akut problémák az olcsó energiához való hozzáférés (nem a "zöld" technológiára való átállás), a társadalmi-gazdasági fejlődés (nem az emberi jogok ultraliberális változata), a biztonság és a szuverén egyenlőség (nem az erőltetett nyugati típusú választási demokrácia)" - érvelt.
Ami az Oroszország által "barátságtalannak" tartott nemzetekkel való üzletelést illeti, az jelenleg "csak egyszeri tranzakciós alapon lehetséges ... olyan esetekben, amikor Oroszországnak ez előnyös lenne és nincs megfelelő más alternatíva" - mondta a diplomata.
Drobinin szerint Moszkva azt reméli, hogy Európa elhatárolódik Washingtontól, és önálló erővé válik, mivel a szuverenitást és a nemzeti érdekeket követő politikai erők hatalomra jutnak.
Oroszország "fel tudná ajánlani Európának a jövőbeni együttműködés olyan sémáját, amely egyrészt támogatná az európaiak autonómiatörekvéseit, másrészt biztosítaná, hogy nemzetünk ne szembesüljön semmiféle fenyegetéssel európai irányból. E cél elérése kihívást jelentene” - ismerte el.
Az eredeti cikk címe: Age of Russia-West cooperation over – senior diplomat