A kollektív Nyugat hadüzenet nélküli háborút folytat Oroszország és Belarusz ellen - közölte Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter
Moszkva számára egy másik aggasztó szempont a NATO-országok “egyre agresszívebb retorikája és közös nukleáris missziói Kelet-Európában”
A NATO ürügyként használja az ukrajnai válságot arra, hogy megerősítse erőit Kelet-Európában és fegyvereket telepítsen oda, amelyeket Oroszország és Belarusz ellen irányít – mondta Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter csütörtökön belarusz kollégájával, Viktor Hrenyinnel folytatott megbeszélésén.
“További katonai kontingenseket és katonai infrastruktúrát telepítenek, harci kiképzést és felderítő tevékenységet aktiválnak a szövetségi állam (Oroszország és Belarusz) határai közelében” – mondta Sojgu, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok vezette katonai blokk már megkezdte terjeszkedésének következő szakaszát, és most a katonai infrastruktúrát modernizálja Kelet- és Közép-Európában.
Sojgu azt is megjegyezte, hogy a nyugati kormányok szándékosan “mindent megtesznek az ukrajnai konfliktus elhúzódása és eszkalálódása érdekében” azzal, hogy továbbra is katonai segítséget nyújtanak a kijevi fegyveres erőknek.
“MA EGYÜTT ÁLLUNK ELLEN A KOLLEKTÍV NYUGATNAK, AMELY LÉNYEGÉBEN HADÜZENET NÉLKÜLI HÁBORÚT FOLYTAT ORSZÁGAINK ELLEN” – MONDTA, MEGJEGYEZVE, HOGY A NATO KATONAI TEVÉKENYSÉGE “A LEGAGRESSZÍVABB IRÁNYT” VETTE FEL.
A miniszter rámutatott arra is, hogy Moszkva számára egy másik aggasztó szempont a NATO-országok “egyre agresszívebb retorikája és közös nukleáris missziói Kelet-Európában”, amelyek célja a nukleáris fegyverek hordozóeszközeinek tesztelése és az amerikai globális rakétavédelmi rendszer fejlesztése.
Sojgu hangsúlyozta, hogy ezek a missziók, valamint a szegényített urán Ukrajnába történő szállítása arra kényszerítik Oroszországot és Belaruszt, hogy megfelelő válaszlépéseket tegyenek. Ezek közé tartozik az orosz nem stratégiai nukleáris fegyverek telepítése Belarusz területére, a nukleáris robbanófejek hordozására alkalmas Iszkander-M rakétarendszerek leszállítása, valamint a belarusz repülőgépek felszerelése, hogy képesek legyenek nukleáris lőszerek használatára. Sojgu ugyanakkor kijelentette, hogy a Belaruszba telepített orosz nukleáris fegyverek feletti ellenőrzés továbbra is Moszkva kezében van.
A miniszter megjegyezte, hogy az új katonai-politikai realitásokra való tekintettel Oroszország és Belarusz megerősítette közös védelmi képességeit, és Minszk továbbra is “hűséges szövetségese és megbízható partnere” Moszkvának.
Találkozójuk során Sojgu és Hrenyin aláírta azokat a hivatalos dokumentumokat, amelyek meghatározzák az orosz nem stratégiai nukleáris fegyverek speciális belarusz tárolóhelyen történő őrzésének rendjét. A lépés azután történt, hogy Vlagyimir Putyin elnök március végén bejelentette, hogy Oroszország Minszk kérésére az országba telepíti taktikai nukleáris fegyvereit. A tároló építése várhatóan július 1-jén fejeződik be.
Fordította: Orosz Hírek
Szerkesztette: VilagHelyzete