Milyen következményei lennének, ha az Egyesült Államok kilépne a NATO-ból és az ENSZ-ből? - ELEMZÉS
Alapjaiban rengetné meg a jelenlegi globális hatalmi berendezkedést és egész Európát!
Ha az Egyesült Államok kilépne a NATO-ból és az ENSZ-ből, az alapjaiban rengetné meg a jelenlegi globális hatalmi berendezkedést.
Amint a mai legfrissebb cikkben olvashattátok a VilagHelyzete cikkében:
➽ Történelmi töréspont jöhet: Musk támogatja az USA kivonulását az ENSZ-ből és a NATO-ból is
🔴 Lássuk, milyen globális következményei lennének ennek a döntésnek:
1. NATO-összeomlás vagy radikális átalakulás
Az USA a NATO legnagyobb katonai és pénzügyi hozzájárulója (a teljes költségvetés kb. 70%-át biztosítja).
Kilépése gyakorlatilag ellehetetlenítené a szövetség működését, vagy Európának saját védelmi struktúrát kellene kiépítenie.
Oroszország, de akár feltörekvő instabil államok számára is hatalmas stratégiai előnyt jelentene, mivel Európa katonailag sokkal védtelenebbé válna.
A kelet-európai NATO-tagállamok (pl. Lengyelország, balti államok) óriási bizonytalanságba kerülhetnének.
Kína és más nagyhatalmak is új helyzetbe kerülnének, mert az USA eddigi katonai elkötelezettsége gyengülne, megtehetnének olyan lépéseket, amit eddig kizárólag a NATO jelentette fenyegetés vagy egyensúly akadályozott meg.
2. ENSZ hitelvesztése és széthullása
Az ENSZ, bár elvileg globális szervezet, nagyrészt az USA pénzügyi és diplomáciai támogatására épül.
Az USA az ENSZ egyik alapítója, legnagyobb finanszírozója (kb. 22%-át állja a működési költségeknek).
Kilépése miatt az ENSZ már amúgy is megtépázott legitimitása csorbulna és valószínűleg belső szétesés indulna el.
Kína és Oroszország dominanciája az ENSZ-ben megerősödne, miközben az ENSZ súlya csökkenne a világpolitikában.
3. A globális hatalmi egyensúly felborulása
Az USA visszahúzódása az izolacionizmus irányába (a Trump-doktrína gyakorlatilag erről szól…) teret engedne más nagyhatalmaknak, mint Kína és Oroszország.
Az EU-nak saját hadsereget kellene fejlesztenie, ami hosszú évekbe, sőt évtizedekbe telhet.
Egyes országok (Japán, Dél-Korea, Ausztrália) saját nukleáris arzenál fejlesztését fontolhatnák meg, mert az amerikai védőernyő eltűnne.
4. Az amerikai gazdaság és politikai helyzet romlása
Az USA befolyásának csökkenése miatt a dollár globális tartalékvaluta szerepe meginoghatna.
Az amerikai fegyveripar hatalmas veszteségeket szenvedne el, mivel a NATO-katonai beszerzések nagy része eltűnne.
Az USA belpolitikai konfliktusokkal szembesülne: a republikánus izolacionisták és a demokrata globalisták között polgárháborús feszültségek is fellángolhatnának.
5. Új világrend: multipoláris világ vagy káoszba süllyedt világ?
A jelenlegi világrend (amelyet az USA vezetése alatt működő szervezetek dominálnak) összeomlana, és egy új, kiszámíthatatlan hatalmi struktúra alakulna ki.
A világpolitika regionális szövetségekre bomlana (pl. Kína–Oroszország blokk, EU saját katonai szövetsége, India független szerepvállalása).
A katonai konfliktusok valószínűsége nőne, mert a hatalmi vákuum mindig háborús helyzeteket szül.
Összegzés: Az USA NATO- és ENSZ-kilépése egy történelmi fordulópont lenne, amely gyengítené a Nyugat dominanciáját, megerősítené Kína és Oroszország szerepét, és globális instabilitáshoz vezethetne.
Egy új világrend kialakulása szinte elkerülhetetlen lenne – de hogy ez multipoláris egyensúlyt vagy totális káoszt jelentene, az még kérdéses.
🔴 Lássuk, milyen európai következményei lennének ennek a döntésnek:
🚨 Ha az USA kilépne a NATO-ból és megszüntetné Európa katonai védelmét, miközben sok nyugati ország jelentős fegyverkészleteit Ukrajnának adta, az komoly biztonsági vákuumot és kockázatokat eredményezne Európa számára.
1. Európa védelmi gyengesége és a fegyverkészletek kimerülése
Lőszerhiány és fegyverzetcsökkenés: Számos nyugati ország – különösen Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság – jelentős mennyiségű hadianyagot szállított Ukrajnának, ami lecsökkentette saját készleteiket.
Utángyártás lassúsága: Az európai hadiipar nem tudja elég gyorsan pótolni az elveszített fegyverzetet, mivel az elmúlt évtizedekben csökkentették a katonai gyártókapacitásokat.
Légvédelmi hiányosságok: Sok ország odaadta Ukrajnának a modern légvédelmi rendszerek egy részét, ami sebezhetővé teszi Európát egy esetleges légi vagy rakétatámadás esetén.
2. Oroszország lehetséges katonai lépései
Ha Európa védelme jelentősen meggyengül, Oroszország kihasználhatja a helyzetet, és nyomást gyakorolhat Kelet-Európa országaira, különösen a balti államokra (Észtország, Lettország, Litvánia) vagy akár Lengyelországra.
NATO nélkül a kelet-európai országok teljesen magukra maradnának, ami arra kényszerítheti őket, hogy saját katonai szövetségeket hozzanak létre.
Az EU-n belül megosztottság alakulhatna ki a háborús fenyegetettség miatt: egyes országok (például Franciaország, Németország) békére törekednének Oroszországgal, míg mások (Lengyelország, balti államok) katonai fellépést sürgetnének.
3. Az európai hadsereg szükségessége és kihívásai
Az USA kivonulásával az EU-nak önálló hadsereget kellene létrehoznia, de ennek politikai és logisztikai akadályai vannak:
A közös katonai doktrína hiánya miatt nehéz lenne egy egységes európai haderőt létrehozni.
Pénzügyi akadályok: Európa évtizedek óta alulfinanszírozza hadseregét, és egy önálló védelmi rendszer kiépítése évekig tartana.
A nukleáris védelem kérdése: Az USA eddig nukleáris elrettentő ernyőt biztosított Európa számára. Ha ez megszűnik, felmerülhet a kérdés, hogy az Egyesült Királyság vagy Franciaország nukleáris fegyverei elegendőek-e az elrettentésre.
4. A geopolitikai vákuum és Kína, Törökország szerepe
Az USA kivonulásával más nagyhatalmak is beléphetnének az európai biztonsági térbe. Például:
Kína gazdasági befolyása tovább nőne, és akár védelmi együttműködéseket is ajánlhatna egyes európai országoknak.
Törökország NATO-tagként önállóbb katonai szerepre törhetne a régióban, akár egy saját védelmi blokkot is létrehozhatna.
5. Európa destabilizációjának veszélye
A biztonsági vákuum miatt megnőhet a belső feszültség az EU-n belül, mert a keleti és nyugati országok eltérő prioritásokat látnának a védelem terén.
Az USA távozásával megnőne az esélye annak, hogy az EU katonai szuperhatalommá válik – vagy épp az ellenkezője történik: az EU széthullik, mert nem tud egy közös védelmi struktúrát létrehozni.
Összegzés: Európa sebezhetőbb, és gyors döntéseket kell hoznia
Ha az USA kivonul a NATO-ból, miközben Európa jelentős fegyverkészleteit átadta Ukrajnának, akkor:
Európa katonai ereje rendkívül meggyengül, és védtelenné válhat egy külső fenyegetéssel szemben.
Oroszország kihasználhatja a helyzetet, és katonai vagy politikai nyomást gyakorolhat Kelet-Európára.
Európának saját hadsereget kellene létrehoznia, de ez évekbe telne és komoly politikai akadályokba ütközne.
Kína és más hatalmak beléphetnek az európai biztonságpolitikába, megváltoztatva a kontinens geopolitikai helyzetét.
A NATO gyakorlatilag megszűnne, és ezzel a nyugati világ katonai dominanciája is véget érne.
Európa számára ez a helyzet egy biztonsági vészhelyzetet teremtene, amely gyors és radikális válaszokat követelne.
A teljes cikket írta és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
❗ Ha ÉRTÉKELED A MUNKÁMAT, vagy szeretnél továbbra is olvasni tőlem cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segíts kérlek támogatásoddal az elkészültében és a folytatásban!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Kapcsolódó VilagHelyzete-cikkek:
Történelmi töréspont jöhet: Musk támogatja az USA kivonulását az ENSZ-ből és a NATO-ból is
Történelmi töréspont jöhet: Musk támogatja az USA kivonulását az ENSZ-ből és a NATO-ból is
Foreign Affairs: A világ, amit Trump akar - Amerikai hatalom a nacionalizmus új korszakában
Erről írt a háttérhatalom szócsöveként ismert Foreign Affairs hasábjain megjelent elemzésében Michael Kimmage akinek a cikkét teljes egészében lefordítottam számotokra. A Foreign Affairs cikkeit általában elrettentő példaként szoktam ide hozni, hogy lássuk, hogyan gondolkodnak a globalista neomarxista elit berkein belül. Ez is ilyen lesz….
"Az ENSZ határozatai már semmit sem jelentenek!" - A világ a nagyhatalmi versengés szakaszába lép
☄️ "Az ENSZ határozatai már semmit sem jelentenek."
Donald Trump bejelentette az Egyesült Államok kivonását az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából és leállítja az UNRWA finanszírozását is!
Donald Trump bejelentette az Egyesült Államok kivonását az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából és leállítja az UNRWA finanszírozását is!
Nem vagyok katonai szakértő, csak az egyszerű civil állampolgár beszél belőlem. Én azt gondolom, hogy véget kellene vetni az átkozott fegyverlobbi machinációinak, ugyanis nagyrészt ennek, illetve a mögötte álló mindenhatóknak köszönhetjük ezt az állandó fegyverkezési hajszát és a folyamatos háborús uszítást. Lehet, hogy naiv vagyok, de mindig értetlenkedve és bosszúsan olvasom az efféle elemzéseket, amelyek mindig arra a végkövetkeztetésre jutnak, hogy mégtöbb fegyver kell a biztonságunk érdekében. Baromira elegem van ebből! Ez is egyfajta kondicionálás, a folytonos bizonytalanság és veszélyhelyzet hangsúlyozása, amellyel indokolni próbálják a tervezett lépéseiket.
A magyar kormány elmehetne tanulni a svájciakhoz és az osztrákokhoz, hogy hogy lehet katonailag semlegesnek maradni Európában.
Erőltetik a fegyvergyártást, az akkumulátorgyártás mellett, akkor, amikor az operett hadseregünk jó esetben a Duna áradását tudja elhárítani.