Donald Trump bejelentette az Egyesült Államok kivonását az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából és leállítja az UNRWA finanszírozását is!
Az UNRWA - Palesztina Menekülteket Segítő és Munkaügyi Ügynökség a Közel-Keleten nagyon súlyos vádakkal szembesült azok után, hogy kiderült, tagjaik palesztin terroristákat támogatnak
Donald Trump bejelentette az Egyesült Államok kivonását az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából és leállítja az UNRWA finanszírozását is!
Az amerikai elnök még hétfőn, de várhatóan 24 órán belül aláírja a végrehajtási rendeletet – írja a Politico a hozzá kapott dokumentumokra hivatkozva.
Az Egyesült Államok legutóbb 2018-ban jelentette be kilépését az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából.
* Az UNRWA - Palesztina Menekülteket Segítő és Munkaügyi Ügynökség a Közel-Keleten nagyon súlyos vádakkal szembesült azok után, hogy kiderült, tagjaik palesztin terroristákat támogatnak, sőt egyes UNRWA-tagok részt is vehettek az Izrael ellen megindított 2023.október 7-i mészárlásban és terrortámadásban.
Az intézkedések, amelyek visszaállítják a Trump-kormányzat idején bevezetett politikákat, azon a napon történnek, amikor az elnök Washingtonban találkozik Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel.
❗ Az Egyesült Államok régóta azzal vádolja a tanácsot, hogy elfogultan ellenséges Izraellel szemben, és hogy fedezetet nyújt az emberi jogokat megsértő kormányoknak.
A Biden-kormány azután szüneteltette az ENSZ Közel-Keleti Palesztin Menekülteket Segélyező és Munkaközvetítő Ügynökségének (UNRWA) finanszírozását, hogy a jelentések szerint a Hamász tagjaiként az UNRWA munkatársai részt vettek a Hamász által Izrael ellen október 7-én elkövetett támadásban.
A Fehér Ház egyik tisztviselője hétfő délután közölte, hogy a rendelet aláírását keddre halasztották.
A Trump-adminisztráció az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének - amely szintén az emberi jogokat segíti elő külföldön - jövőjét is megkérdőjelezte, mivel aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az ügynökség összhangban van-e az elnök „Amerika az első” politikájával, és hogy hogyan költik el a dollárjait.
Az UNRWA a fő ügynökség, amely a Gázai övezet lakosságának nyújt segítséget az október 7-i támadást követő izraeli offenzíva által okozott humanitárius katasztrófa közepette. Az ENSZ azonban tavaly nyáron elbocsátott több munkatársat, miután egy belső vizsgálat megállapította, hogy közük lehetett a támadáshoz.
Ez egyben a következő fejezet az ország és az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa közötti bonyolult, oda-vissza kapcsolatokban, amelyet még George W. Bush kormányzása idején hoztak létre. Barack Obama és Joe Biden elnökök alatt az Egyesült Államok együttműködött a tanáccsal, Bush és Trump alatt viszont nem.
Az ENSZ szóvivője nem reagált azonnal a megkeresésre.
A Fehér Ház a POLITICO által megszerzett tájékoztatóban azt írta, hogy
a tanács „nem töltötte be a célját, és továbbra is az emberi jogok szörnyű megsértését elkövető országok védőszerveként használják”, és elítélte az Izraellel kapcsolatos álláspontját.
„Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa következetesen elfogultságot tanúsított Izraellel szemben, tisztességtelenül és aránytalanul rá összpontosítva a tanácsi eljárásokban” - áll a dokumentumban.
„2018-ban, abban az évben, amikor Trump elnök első kormányzása idején kivonult az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, a szervezet több Izraelt elítélő határozatot fogadott el, mint Szíriát, Iránt és Észak-Koreát együttvéve”.
Emberi jogi szervezetek és egyes törvényhozók azonban azzal érvelnek, hogy az Emberi Jogi Tanács fontos, bár hibás testület az emberi jogi visszaélések világméretű ellenőrzésében. Az UNRWA-t eközben azért alapították, hogy támogassa a lakóhelyüket elhagyni kényszerült palesztinokat, és a folyamatban lévő konfliktus közepette kulcsszerepet játszott a Gázában élők támogatásában.
🚨 A végrehajtási rendelet Marco Rubio külügyminisztert is kötelezi, hogy vizsgálja felül és tegyen jelentést a Fehér Háznak arról, hogy mely nemzetközi szervezetek, egyezmények vagy szerződések „támogatják a radikális vagy Amerika-ellenes érzelmeket”, különös tekintettel az UNESCO-ra, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetére.
Ez utóbbi szervezetből az Egyesült Államok 2019-ben hivatalosan is kilépett, szintén Izrael-ellenes elfogultságra hivatkozva.
Az elnök lépései Elise Stefanik (R-N.Y.) képviselőnő ENSZ-nagyköveti posztra történő megerősítésének küszöbén történtek.
A múlt havi megerősítő meghallgatásán Stefanik azt mondta, hogy
az ENSZ-rendszer reformjára fog összpontosítani, és biztosítani fogja, hogy az amerikai finanszírozás „olyan programokra menjen az ENSZ-en keresztül, amelyek működnek, amelyeknek a jogállamiságon, az átláthatóságon és az elszámoltathatóságon van az alapja, és amelyek erősítik nemzetbiztonságunkat és partnerkapcsolatainkat”.
Külön kiemelte az UNRWA-t, mondván, hogy az szemet hunyt a helyi dolgozók Hamászhoz fűződő kapcsolatai felett.
Fordította és Szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás: Politico
good,very good
Egyetértek !!!