Zuckerberg beismerte, hogy a Facebook cenzúrázta Hunter Biden történetét az FBI figyelmeztetése után
A Meta vezérigazgatója elmondta, hogy azután döntött a hír eltemetése mellett, hogy az ügynökség lehetséges "orosz propagandára" figyelmeztette őt.
Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója elmondta, hogy platformja azon dolgozott, hogy korlátozza a Joe Biden elnök fiáról, Hunterről szóló robbanásveszélyes történet hatókörét, miután a szövetségi bűnüldöző szervek felszólították, hogy "legyen éber" a külföldi félretájékoztatással kapcsolatban.
Zuckerberg hosszasan beszélt a vitáról Joe Rogan podcastjában való csütörtöki szereplése során és megvédte a Facebook válaszlépéseit a New York Post 2020-as választások előtt megjelent riportjára, amely Hunter Biden egy sor kétes üzleti ügyletét leplezte le, az egyik laptopjáról megszerzett dokumentumokra hivatkozva.
Bár a vezérigazgató megjegyezte, hogy a Facebook "más utat választott, mint a Twitter" - amely egyenesen betiltotta a történetet, és még azt is megakadályozta, hogy a felhasználók közvetlen üzenetekben megosszák azt -, elmondta, hogy csapata végül az FBI-tól kapott tanácsok alapján döntött úgy, hogy korlátozza a cikk terjedését.
"A háttérben az áll, hogy az FBI alapvetően azzal fordult hozzánk, hogy 'Hé, csak hogy tudjátok, legyetek résen. Úgy gondoltuk, hogy sok orosz propaganda volt a 2016-os választásokon; értesítettük, hogy alapvetően valami ehhez hasonló dömping készül. Szóval legyetek éberek" - mondta egy szövetségi ügynök szavait parafrazálva.
Mi csak úgy gondoltuk, hogy ha az FBI - amelyet én még mindig legitim intézménynek tekintek ebben az országban, nagyon profi bűnüldöző szerv -, ha hozzánk eljönnek, és azt mondják, hogy valami miatt résen kell lennünk, akkor azt komolyan akarom venni.
Amikor azonban Rogan megkérdezte, hogy az FBI konkrétan említette-e a szóban forgó New York Post-sztorit, Zuckerberg azt mondta, hogy nem emlékszik rá, de hozzátette, hogy "alapvetően beleillik az ügynökség által felvázolt mintába".
Azt sem pontosította, hogy mikor állt kapcsolatban az irodával, illetve hogy a megbeszélésekre azelőtt vagy azután került sor, hogy több tucat volt hírszerzési tisztviselő levelet adott ki, amelyben
azt állították, hogy a Hunter Biden-sztori "egy orosz információs művelet minden klasszikus jegyét hordozza".
A volt tisztviselők nem hivatkoztak bizonyítékokra az állítás alátámasztására, de ennek ellenére kijelentették, hogy "mélyen gyanús" nekik a kínos jelentés.
Bár számos médium kezdetben elutasítóan nyilatkozott a laptop-sztoriról - az NPR még időpocsékolásnak is minősítette és ragaszkodott ahhoz, hogy nem fog foglalkozni vele -, a nagyobb kiadványok azóta hátraarcot kellett tegyenek és elismerték, hogy a dokumentumok valódiak.
Zuckerberg elismerte, hogy a laptop-sztori megjelenése utáni első héten a Facebook megpróbálta ellenőrizni a tényeket és közben korlátozta a történet "terjesztését" a platform hírfolyamának algoritmusán keresztül.
"A hírfolyamban a rangsorolás egy kicsit kevesebb volt. Tehát kevesebben látták, mint amennyien egyébként látták volna" - mondta, hozzátéve, hogy bár nem tudja megmondani, hány felhasználó nem láthatta a cikket, de a szám "jelentős".
Bár Zuckerberg továbbra is védi a Facebook kevésbé szélsőséges reakcióját, a Twitter akkori vezérigazgatója, Jack Dorsey bocsánatot kért azért, ahogy a platform reagált a Hunter Biden-sztorira, "totális hibának" nevezve azt. Ettől függetlenül mindkét döntés heves elítélést váltott ki a republikánusok és a Biden család konzervatív kritikusaiból, akik közül sokan baloldali elfogultsággal vádolják a közösségi médiaóriásokat.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Eredeti cikk címe: Zuckerberg says Facebook censored Hunter Biden story after FBI warning