Trump valóságértelmezése: Az ukrajnai konfliktus nem úgy fog rendeződni, mint egy üzleti alku! - Nagyon jó ELEMZÉS
Hogyan alakul a helyzet, ha az amerikai elnök háborút lezáró erőfeszítései kudarcba fulladnak? Egy jó elemzést szeretnék megosztani veletek, ezért a teljes cikket lefordítottam magyarra.
Trump valóságellenőrzése: Az ukrajnai konfliktus nem úgy fog rendeződni, mint egy üzleti alku! Hogyan alakul a helyzet, ha az amerikai elnök háborút lezáró erőfeszítései kudarcba fulladnak? Egy jó elemzést szeretnék megosztani veletek, ezért a teljes cikket lefordítottam magyarra. (VilagHelyzete szerk. megj.)
„ALKU” - ez a kulcsszó Donald Trump szótárában és karrierjét ezek megkötésére építette, de második elnöki ciklusa kezdetén olyan kihívással kell szembenéznie, amely próbára teszi híres tárgyalási készségét.
❗ Az ukrajnai konfliktus, ellentétben a kereskedelmi megállapodásokkal vagy üzleti megállapodásokkal, mélyen geopolitikai, katonai és ideológiai összetettséggel bír.
Bár Trump kezdetben talán gyors megoldást szorgalmaz - a közel-keleti megközelítéséhez hasonlóan tűzszünet elérésében próbál közvetíteni -, hamarosan rá fog jönni, hogy Ukrajna sokkal nagyobb kihívást jelent.
A konfliktust övező ellentmondások nem csak regionálisak, hanem globálisak és a gyors megoldás valószínűtlen.
Ha Trump erőfeszítései kudarcot vallanak, hogyan fog alakulni a helyzet?
🟢 USA-Nyugat-Európa: Konfliktus vagy csendes szabotázs?
Trump világnézetének középpontjában az az elképzelés áll, hogy az USA elveszíti globális dominanciáját. Mivel ezt a hanyatlást nem tudja megakadályozni, úgy tűnik, hogy stratégiája a bomlasztás - a kezdeményezés megragadása és a szövetségek átformálása.
A NATO-t már régóta elavult tehernek tartja és a tagoktól a védelmi kiadásoknak a GDP 5%-ára való növelésére vonatkozó követelése sok európai ország számára teljesen irreális. Jelenleg csak négy NATO-tag - Lengyelország, az Egyesült Államok, Görögország és az Egyesült Királyság - költ GDP-jének több mint 2%-át védelemre.
🔴 Amennyiben Trumpnak sikerül legyőznie a belső ellenállást és átformálnia az USA külpolitikáját, a NATO lehet a következő célpontja.
A transzatlanti szövetség számos globális intézményt támaszt alá, és a NATO felbomlása - vagy jelentős meggyengítése - logikus lépés lenne magának a globalizációnak a lebontásához. Az európai ellenzéki pártok, különösen a világnézetéhez igazodó nacionalista és jobboldali mozgalmak támogatása az egyik módja annak, hogy előmozdítsa ezt az agendát.
Válaszul a nyugat-európai elitnek két lehetősége van:
nyíltan szembeszállni Trumppal, ami transzatlanti válsághoz vezethet,
vagy szóban elfogadni a követeléseit, miközben csendben szabotálja azokat.
Az utóbbi forgatókönyv a valószínűbb. Bár bólogathatnak Trump védelmi kiadások növelésére és Kínával szembeni keményebb fellépésre vonatkozó felhívásaira, a gyakorlatban az európai kormányok valószínűleg nem követik azokat.
Trump vezetése alatt a NATO elveszítheti politikai befolyását és a legyőzhetetlenség auráját is.
🟢 Trump ukrajnai terve: “Reality Check” érkezik
Trump csapata arra törekszik, hogy nyomást gyakoroljon az ukrán Volodimir Zelenszkijre, hogy fogadja el a tűzszünetet. Békevíziója azonban leegyszerűsítő és a valóságtól elrugaszkodott.
🔴 Az ukrajnai háború nem csupán egy helyi konfliktus - hanem nagyobb globális küzdelmek csataterét jelenti.
Trump első lépése az lesz, hogy Zelenszkijt a tűzszünet felé terelje, bár továbbra sem világos, hogy az ukrán vezető beleegyezne-e.
Valószínűbb, hogy Trump nyomást fog gyakorolni Kijevre, hogy csökkentse a hadkötelezettségi korhatárt, hogy biztosítsa a katonák folyamatos utánpótlását - ahogyan azt tavaly a nyugati katonai segélyért cserébe tették.
Zelenszkijnek azonban megvannak a maga aggályai. Kétségbeesetten keres biztonsági garanciákat a Nyugattól, különösen Trumptól.
❗ Ilyen biztosítékok nélkül tudja, hogy ha tűzszünet jön létre, egyedül marad Oroszországgal szemben. Egyelőre semmi jel nem utal arra, hogy Trump hajlandó lenne ilyen garanciákat nyújtani. Ha eltávolítja az Egyesült Államokat Ukrajnától, Zelenszkij rendkívül kiszolgáltatott helyzetbe kerül.
🟢 Ukrajna: Nyugat-Európa nem kívánt terhe
Ha Trump lemond Ukrajnáról, Nyugat-Európa kénytelen lesz (vagy lehet) felelősséget vállalni a további háborús erőfeszítésekért.
❌ Az Európai Uniónak azonban nincsenek meg sem a katonai készletei, sem az ipari kapacitása ahhoz, hogy fenntartsa az ukrán fegyveres erőket. ❌
Pénzügyileg az EU lefoglalhatná a befagyasztott orosz vagyont Ukrajna finanszírozására, de nem világos, hogy ez a stratégia meddig tarthat.
Trump ideális forgatókönyve egyszerű:
Nyugat-Európa fegyvereket vásárol az Egyesült Államoktól és elküldi azokat Ukrajnába. Hogy ez a terv működni fog-e, azt még nem tudni. Minél tovább húzódik a konfliktus, annál mérgezőbbé válik a kérdés az európai politikán belül, és a közvélemény ellenállása egyre nő. Ha Trump és az uniós bürokraták összecsapnak, Ukrajna magára maradhat.
Egy VilagHelyzete-posztban hónapokkal ezelőtt ezt így fogalmaztam meg: (szerk.kieg.)
🟢 Oroszország és Európa többi része: Nincs tárgyalási alap
Az Egyesült Államokkal ellentétben Oroszország nem lát tárgyalási lehetőséget a jelenlegi nyugat-európai vezetéssel. ⛔
Az EU nem mutatott hajlandóságot az érdemi diplomáciára, inkább végtelen szankciókat pörgetett és teszi azt most is. Moszkva egyetlen valódi lehetősége, hogy kapcsolatokat épít ki olyan európai politikai erőkkel, amelyek nem tartoznak a rendszerbe - olyan vezetőkkel, mint Orbán Viktor magyar vagy Robert Fico szlovák miniszterelnök, akik a nemzeti érdekeket Brüsszel agendája elé helyezik.
Ha az EU folytatja jelenlegi pályáját, még több ilyen vezető fog felbukkanni.
🟢 Oroszország és az USA: Az egyetlen tárgyalás, ami számít
A legfontosabb diplomáciai fejlemények Moszkva és Washington között zajlanak majd.
A cikk írásával párhuzamosan már zajlik is ez a folyamat és megkezdődtek Rijádban a tárgyalások:
➽ Már megérkezett Rijádba az orosz delegáció gépe - Íme az orosz és amerikai tárgyaló delegáció tagjai
Trump közvetlen célja az lesz, hogy gyorsan megoldja az ukrajnai konfliktust, olyan elnöknek mutatva magát, aki véget vetett egy megnyerhetetlen háborúnak.
Még mindig hibáztathatja Bident az USA ukrajnai kudarcáért, de minél tovább tart a konfliktus, annál nagyobb lesz az ő felelőssége.
Oroszország számára még nem érkezett el a komoly tárgyalások ideje.❌
Putyin elsődleges célja a döntő katonai győzelem, amely felszámolja Ukrajna ellenállóképességét. Mivel Ukrajna egy utolsó tavaszi-nyári offenzívára készül, a harcok még legalább néhány hónapig folytatódni fognak. Ez idő alatt a háború Trump problémája lesz, nem pedig Bidené.
📍 Ekkor Washington súlyos döntés előtt áll majd:
tovább eszkalálódik a helyzet, ami esetleg közvetlen konfrontációt idézhet elő Oroszországgal,
vagy elfogadja a vereséget.
Trump, aki inkább a Kínával való esetleges konfliktusra összpontosít, úgy tűnik, nem hajlandó megkockáztatni a Moszkvával való háborút.
Ha a cikk írója a Trumppal való tárgyalásokra készülne, az üzenet egyértelmű lenne:
„Donald, a kezed gyenge. Ukrajna veszíteni fog és ezt te is tudod. Hat hónap múlva a kudarc a te válladon fog nyugodni és el kell döntened, hogy kirobbantasz-e egy nukleáris háborút - amit nem akarsz. Addig kellene lefaragnod a veszteségeidből, amíg még megteheted. Nem, nem cseréljük el Ukrajnát Kínára vagy bármi másra. Készen állunk megvárni, amíg nem marad semmi, amivel alkudozhatnátok.”
🟢 Ukrajna, a NATO és a nagyobb kép - Ez egy nagyon fontos rész!
🔥 Az egyetlen valódi út a békéhez Ukrajnában a kapituláció és az oroszellenes nacionalizmus leépítése. Ehhez döntő katonai vereségre van szükség, amire az orosz hadsereg már három éve törekszik. Ha az ukrán hadsereg összeomlik, akár egy kijevi puccs reális lehetőséggé válhat.
🟥 Eközben a NATO-szövetség számvetés elé néz. A kelet-európai nemzetek sokáig azt hitték, hogy még az informális NATO-kapcsolatok is abszolút védelmet garantálnak Oroszországgal szemben.
Ukrajna sorsa ezt az illúziót fogja megdönteni.
🟥 Egy ukrán vereség a NATO terjeszkedésének végét jelentené és megrendítené a nyugati befolyást a régióban. A potenciális NATO-jelöltek Ukrajnát elrettentő példának fogják tekinteni.
Előre tekintve
Ha Trumpnak az ukrajnai konfliktus megoldására tett erőfeszítései kudarcot vallanak, három lehetősége lesz:
eszkalálni, visszavonulni, vagy Európára hárítani a terheket.
⚡️ Ezen választási lehetőségek egyike sem fogja megoldani az alapproblémákat, de mégis ezek fogják alakítani a NATO, az EU és a tágabb nemzetközi rend jövőjét.
🔻 Mindeközben Oroszország türelmes marad, és várja a pillanatot, amikor a Nyugat kénytelen lesz elismerni az új geopolitikai valóságot.
Hogy mi történik ezután - hogy a konfliktus kiterjed-e, új régiókra, például a Baltikumra terelődik-e át, vagy egy elhúzódó patthelyzetbe torkollik -, azt csak az idő fogja megmondani.
Egy dolog biztos: Trump útja az Ukrajnával kapcsolatos „alkuhoz” sokkal bonyolultabb lesz, mint azt kezdetben gondolta.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Trump’s Reality Check: The Ukraine conflict won’t be settled like a business deal - How will the situation develop if the US president’s efforts to end the war fail?
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
EU gyártási iparának a többségi tulajdonát a kínaiak fogják átvenni. Az energia iparának többséget az orosz befektetők.
Ez persze az amerikai oldalról szemlélve nem feltétlen ideális, de majd kieggyeznek valahol.
Végül is aII. Vh. után az amerikai bankok eladósították a vesztes Európát, hadisarcként elvitték a német BrainPowert.
Most fordul a kocka és ezt teszi Európával a kelet.
"Néha te eszed meg a medvét, néha pedig a medve esz meg téged."
Ki is mondta? A tökinek mondta a cowboy...a Nagy Lebowsky c. filmben...valahogy igy.
Trump eddig magaslóról beszél, mintha fogalma se lenne arról, hogy ők háborúznak Oroszországgal és ezt a dolgot kellene megoldani, és nem úgy tenni, mintha az ukrajnai vezetés lenne a hunyó! Lehet, hogy valamikor majd felvilágosítják és lejjebb vesz az arcából, de addig még sok víz folyik le a Dunán! Főleg, ha mindez csak elterelő hadművelet a létrehozandó új világrend kiépítéséről... És mert ez az, ezért még nem lélegezhetnek fel az orosz és kisorosz emberek se, tovább fognak halni, mert az egyik politikusnak se fáj...