Az ukrán konfliktus következményei még a konfliktusnál is rosszabbak lehetnek – írja a The Spectator
Hamarosan polgárháború törhet ki Ukrajnában, miközben Ukrajna Európa egyik fegyverzettel legjobban telepumpált arzenáljával rendelkezik!
Az ukrán konfliktus következményei még a konfliktusnál is rosszabbak lehetnek – írja a The Spectator.
Hamarosan polgárháború törhet ki Ukrajnában. A háborúból hazatérő veteránok vagy a morálisan megroggyant társadalom problémáinak figyelmen kívül hagyása és a növekvő bűnözési ráta időzített bombává válással fenyeget, miközben Ukrajna Európa egyik fegyverzettel legjobban telepumpált arzenáljával rendelkezik!
https://www.spectator.co.uk/article/could-ukraine-descend-into-civil-war/
A The Spectator teljes cikkét lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete szerk. megj.)
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy „azonnal” megkezdődnek a béketárgyalások Putyinnal. Bár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint még nem látott kész amerikai tervet a háború befejezésére, úgy tűnik, hogy a konfliktus végső szakasza felé haladunk.
Egy bizonyos ponton elhallgatnak a fegyverek, és Ukrajna és Oroszország vezetői békeszerződést írnak alá. De mi történik akkor?
A vélemények megoszlanak és nem mindenki optimista a háború befejezésével kapcsolatban.
Andrzej Duda lengyel elnök a Financial Timesnak adott interjújában arra figyelmeztetett, hogy a háború vége a nemzetközi szervezett bűnözés fellendülését idézheti elő, amely először Lengyelországba áramlik, majd elterjed Európában és az Egyesült Államokban.
https://www.ft.com/content/6d3b06f8-f5d4-4870-9b33-43bf4a651849
Ez egy olyan aggodalom, amelyről már régóta suttognak nyugati politikai körökben. Duda a helyzetet a posztszovjet 1990-es évekhez hasonlította, amikor az afganisztáni háború veteránjai a gengszterizmus és az erőszak hullámát táplálták a volt Szovjetunióban.
Mivel átéltem azokat az időket, azt mondhatom: az ukrajnai háború utóhatása még ennél is rosszabb lehet.
A szovjet-afgán háború egy évtizedig tartott, mégsem hagyott maga után olyan mértékű társadalmi felfordulást, mint amilyet Oroszország teljes körű inváziója okozott Ukrajnában.
❗ Az ukrán hadsereg jelenleg közel egymilliós - Zelenszkij szerint 2025 januárjában 980 000 fős volt a létszám.
Az országnak hamarosan több százezer harcedzett veteránnal kell megbirkóznia, akik visszatérnek városaikba és falvaikba - sokan fizikai sebekkel, és még többen lelki sebekkel. Egy romokban heverő hazába térnek majd vissza.
➽ Európa készüljön a poszttraumás stressz-szindrómával küzdő ukrán katonák áradatára
szerepelt az aggodalom ebben a cikkben.
A mentális egészségügyi válság mértékét nehéz megjósolni, de az ukrán egészségügyi minisztérium becslése szerint közel 15 millió polgár - a lakosság majdnem fele - szorul majd pszichológiai támogatásra. A kérdés az, hogy egy olyan ország, amelynek gazdasága és infrastruktúrája tönkrement, képes lesz-e ezt a segítséget nyújtani.
❗ Ukrajna államadóssága tavaly év végén elérte a 166 milliárd dollárt.
Nem világos, hogy a kormány képes-e finanszírozni az alapvető szolgáltatásokat, nem is beszélve a mentális egészségügyi programokról.
Az orvosi kannabisz közelmúltbeli legalizálása a poszttraumás stressz-szindrómában szenvedők megsegítésére alig több, mint sebtapasz a golyó ütötte sebre.
🔻 És vajon a marihuána tényleg megoldás egy olyan országban, amelyet már így is elárasztottak az illegális fegyverek?
A háború előtt Ukrajnában kilencmillió lőfegyvert tartottak nyilván és megszámlálhatatlanul sok fegyver keringett a feketepiacon. Csak a kijevi régióban 18 000 puskát osztottak szét a civilek között, hogy megvédhessék magukat az orosz betörés ellen. Senki sem tudja, hogy ezekből a fegyverekből hányat nem tartanak számon.
Mi történik, ha a felfegyverzett, traumatizált férfiak hazatérve csak szellemvárosokat és munkanélküliséget találnak? Nem tűnik túlzásnak, hogy Ukrajna hamarosan ismét háborúban találhatja magát - ezúttal a belső hatalmán belül.
❗ Egy polgárháború szétszakítaná az országot, de jelenleg nem úgy tűnik, hogy bárki is felkészülne erre az eshetőségre.
Úgy tűnik, az ukrán kormány inkább a választási manőverezésre összpontosít, mint a háború hosszú távú következményeinek kezelésére.
Miközben a tisztviselők gyakran nyilatkoznak a világpolitikáról, feltűnően kevés figyelmet fordítanak a veteránok jólétére, amely potenciálisan időzített bombává válhat.
🔴 Az Oroszországgal kötött békemegállapodás típusa könnyen valószínűbbé teheti a jövőbeli konfliktusokat.
Ha a megállapodást Oroszország előtti kapitulációként fogják fel, könnyen elképzelhető, hogy ez tovább rontaná a nemzeti morált.
❗️ A történelem azt mutatja, hogy az ilyen pillanatok gyakran kiábrándulást szülnek a közvéleményben és gyengítik az emberek vezetőikbe vetett bizalmát. Ezekben az időszakokban szélsőségesek és keményvonalas nacionalisták jelennek meg, akik bosszút követelnek és igyekeznek felborítani minden törékeny stabilitást.
2022 februárjában, amikor az orosz csapatok átrohamoztak a határon, az ukránok egyesültek a korábban megosztó szimbólumok alatt. A Slava Ukraini! (Dicsőség Ukrajnának) jelszó, amelyet egykor Sztepan Bandera nacionalista mozgalmához társítottak, Lvivből eljutott Ukrajna délkeleti régióiba, ahol Banderát sokáig szkeptikusan szemlélték.
📍 2025-ben az ukrán nacionalista lelkesedés alábbhagyott, de ez csak átmeneti nyugalom lehet az újabb zavargások kitörése előtt. Ha a nacionalizmust a bosszú vezérli, és traumával súlyosbodik, gyakran mutálódik szélsőségessé. Ukrajna nem biztos, hogy megmenekül ettől a tendenciától.
Vlagyimir Putyin kétségtelenül figyelembe veszi ezt bármilyen békemegállapodásban. Amit nem sikerült elérnie a „különleges katonai műveletével”, azt megpróbálhatja belülről történő destabilizálással.
A PTSD-ben szenvedő, munkanélküli, felfegyverzett fiatal férfiak nagy csoportja megérett a manipulációra.
Ukrajnának jelentős támogatásra lesz szüksége nyugati szövetségeseitől, hogy ezt megakadályozza. A pénzügyi támogatás, az infrastruktúra fejlesztése és az átfogó mentálhigiénés szolgáltatások kulcsfontosságúak lesznek a veteránok társadalomba való visszailleszkedéséhez és a társadalmi stabilitás fenntartásához.
A kritikus kérdés most az, hogy Ukrajna szövetségesei összefognak-e, hogy megakadályozzák az ország káoszba süllyedését, vagy hagyják, hogy belülről omoljon össze.
🚨 Ukrajnában végül eljön a béke. De reális esély van arra, hogy a háború befejezése még pusztítóbbnak bizonyulhat az ország számára.
Fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: The SPECTATOR - Could Ukraine descend into civil war?
https://www.spectator.co.uk/article/could-ukraine-descend-into-civil-war/
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Szerintem azok a szövetségesei, akik kirobbantották a Majdan téri mészárlást, és akik proxi-háborút folytatnak általuk az oroszok ellen. Szóval nekik kell állniuk a cekkhet, hiszen csak ők profitáltak belőle... Természetesen mindezt a magánvagyonukból állják!
Amit Putin itt csinal tobb even keresztul pontosan ezert tartja ot hazarulonak az Orosz nemzeti
oldal. Ahogy mar megirtak hogy nem az a baj hogy megtamadta Kievet hanem hogy meg ma sem fejezte be . Kinyitott egy sebet es nyitva hagyta addig mig elmegesedett .Ebbol aztan lehet azt krealni amit akarnak . Ami peldaul a Krim elfoglalasat illeti , Putin nem is tudott rola . Az Orosz katonai vezetes egy resze hajtotta vegre titokban . Azota azok a katonai vezetok kiestek az ablakon. Putint a Lubavicser Lazar Rabbi iranyitja .