Izrael háborúja a Hamász ellen a gázai enklávé végéhez vezethet - Mikhail Khodarenok ezredes ELEMZÉSE
A zűrzavarhullám közepette megalapozatlan az az érv, hogy az ország hírszerzése és légvédelme kudarcot vallott volna
Izrael háborúja a Hamász ellen a gázai enklávé végéhez vezethet
A zűrzavarhullám közepette megalapozatlan az az érv, hogy az ország hírszerzése és légvédelme kudarcot vallott volna
Mikhail Khodarenok az RT.com katonai kommentátora. Nyugalmazott ezredes. Az Orosz Fegyveres Erők vezérkarának fő műveleti igazgatóságán szolgált tisztként.
(A teljes elemzését lefordítottam számotokra! - VilagHelyzete)
Október 7-én szombaton a Hamász fegyveresei megtámadták Izraelt, gyorsan elfoglaltak több határ menti települést és nagy területet vontak ellenőrzésük alá.
A terroristák buldózerekkel győzték le a kerítéseket a gázai határon. A harcok során figyelemre méltó volt a csónakok (kisebb kétéltű hajók partraszállása) és siklóernyők használata.
A támadás teljes meglepetésszerűségét kihasználva a terroristáknak sikerült részben ellenőrzésük alá vonniuk a viszonylag nagy izraeli városokat, Szderótot, Netivot, Aszkelont és Ofakimot, valamint néhány határ menti települést és kibucot.
A Hamász fegyveresei megrohamozták az Izraeli Védelmi Erők (IDF) bázisait is Re'im Kibbutzban és Nahal Ozban. Az IDF jelentős veszteségeket szenvedett el a halottak, sebesültek és foglyok tekintetében. A megszálló erők teljes létszámát körülbelül 1000 főre becsülték (lényegében egy megerősített zászlóalj).
Hibás volt a hírszerzés?
Sok megfigyelő sietett a Hamász sikereit az izraeli biztonsági szolgálatok és az IDF hibás számításainak tulajdonítani. Kétségtelen, hogy voltak hiányosságok.
Általánosságban azonban egyértelműen túlzó az a vád, hogy az izraeli biztonsági szolgálatokat a támadás során tetten érték.
Valójában október 7. előestéjén gyakorlatilag a Hamasz egyetlen előzetes intézkedése sem kapcsolódott egy fegyveres invázió előkészítéséhez.
🔴 Végül is még a legkifinomultabb izraeli technikai hírszerzés sem tudta eleve felfedni a csapásmérő csoportok felállítását, a műveleti területek elfoglalását, az utóvédek felállítását és sok más olyan dolgot, ami egy klasszikus fegyveres inváziót megelőz. Ráadásul a Hamász nem is hozott létre ilyen csapásmérő csoportokat.
Igen, volt némi mozgás Gáza és Izrael határai mentén, ahogy mindig is volt.
Kassam típusú rakétákat még mindig százával és ezrével kalapáltak kézműves műhelyekben, de ez is egy általános tevékenység a Gázai övezetben.
Mint mindig, most is voltak erőszakos tüntetések, amelyeken automata puskákat, gépfegyvereket és rakétagránátokat lóbáltak, de még mindig nagyon nehéz két-három buldózer mozgását a határ felé a katonai konfliktus kitörésének előkészületeivel összekapcsolni.
Azt is meg kell jegyezni, hogy
🔴 a Hamásznak nem volt szüksége a szombati támadás végrehajtásához nagy mennyiségű friss fegyverre és katonai felszerelésre, amelyet az illetékes hírszerző szolgálatok felderíthettek volna.
Elegendő saját erőforrással rendelkezett egy ilyen méretű katonai akcióhoz - amely kalandos és öngyilkos jellegű volt, és amelynek végső soron semmilyen pozitív következménye nem volt a csoport számára.
🔴 Hozzá kell tenni, hogy objektív okokból nagyon-nagyon nehéz ügynökként dolgozni a Gázai övezet lakossága között. Ráadásul a Hamászon belül csak egy nagyon szűk, többnyire rokoni szálakkal összekötött kör hozhat alapvető döntéseket.
Ezért az izraeli hírszerző szolgálatok elleni vádaknak minden bizonnyal megvan a helyük, de ugyanakkor a fent említett körülményeket is figyelembe kell venni.
Az izraeli hadigépezet kudarcot vallott?
Egyes szakértők körében kétségek merültek fel az izraeli Iron Dome rakétaelhárító rendszer hatékonyságával kapcsolatban is. A lényeg itt azonban az, hogy minden légvédelmi és védelmi rendszert korlátoz az úgynevezett tűzgyorsaság. Vagyis az a képesség, hogy egy légi ellenséges támadást egy bizonyos sűrűségben legyőzzön: egy bizonyos számú célpontot (például 25-öt percenként) megtámadjon, nyomon kövessen és lelőjön.
Ha az ellenség 20 perc alatt 5000 Kassam-rakétát lő ki, akkor egyetlen dóm sem tud megbirkózni ennyi célponttal.
Ha minden egyes célpontot két rakétával kellene kilőni (ahogyan az a harci műveletekben szokásos), akkor legalább 10 000 védelmi rakétára lenne szükség, amelyek egyenként 20 000 dollárba kerülnek (és ez 2014-es árakon van). Vannak arra utaló jelek, hogy Izrael már további rendszereket kért az USA-tól.
Arról is beszámoltak, hogy a Hamász alakulatai több Merkava harckocsit (köztük a legújabb modifikációt, a IV-es változatot) foglaltak le az IDF-től, amelyek közül néhányat fel is gyújtottak. Nem valószínű azonban, hogy a terroristák képesek lennének harcban használni ezt a páncélzatot, mivel teljesen más szintű kiképzést igényel. Egyes jelentések szerint a Hamász még egy Merkava IV-et sem tudna beindítani, nemhogy a tűzvezető rendszerét használni.
Így egyes elemzők túlzásnak tartják azt az állítást, hogy a Hamász fegyveres egységei saját tapasztalataik és az ellenség gyengeségeinek elemzésére, valamint a fegyveres konfliktusövezetekben a modern hadművészet legújabb trendjeinek részletes tanulmányozására alapozzák akcióikat. A fegyveresek nem mutatnak be semmi "élvonalbeli" dolgot a hadművészet terén.
Mi várható a szárazföldi harcoktól?
Ami a Hezbollah (a libanoni síita csoport és lényegében iráni proxy) esetleges belépését illeti a harcokba a Hamász oldalán, ez mindenképpen bonyolíthatja az általános helyzetet Izrael számára.
Ugyanakkor azonban a Hezbollah harci képességeit nem szabad eltúlozni. A szíriai fegyveres konfliktus során nem bizonyult félelmetes katonai erőnek, amivel az orosz katonai szakértők is tisztában vannak.
🔴 Az izraeli hadsereg számára sokkal fontosabb és összetettebb probléma, hogy a sűrűn lakott Gázában gyakorlatilag lehetetlen elkülöníteni a Hamász célpontjait a civilektől, különösen mivel a terroristák a lakosságot emberi pajzsként használják.
❗ Izrael vezetőinek a lehető legkategorikusabban kell megfogalmazniuk a konfliktus stratégiai céljait.
Aligha kétséges, hogy csúcstechnológiás, modern erőik képesek a Hamász alakulatokat frontálisan legyőzni. Az IDF már visszavette az ellenőrzést az összes olyan terület és lakossági központ felett, amelyet korábban a terroristák elfoglaltak.
Nem valószínű azonban, hogy a konfliktus úgy ér véget, hogy az izraeli hadsereg a határoknál marad. Mindenesetre meg kell lennie a kísértésnek, hogy olyan veszteségeket okozzanak a Hamász-alakulatoknak, hogy a mozgalom hosszú évekre elfelejtkezzen minden fegyveres harcról.
Ezért hamarosan bevetik az IDF legfejlettebb fegyvereit, köztük a nagy erejű bunkerromboló bombákat.
Ezenkívül Izraelnek vissza kell szereznie a hadifoglyokat és a túszokat.
Ez azt jelenti, hogy bármelyik nap megkezdődhet egy általános katonai művelet Gázában (a politológusok általában szárazföldi hadműveletnek nevezik).
Így nem kizárt, hogy a palesztin Gáza enklávé teljes területe hamarosan az izraeliek ellenőrzése alá kerül.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Mikhail Khodarenok: Israel’s war on Hamas could lead to the end of the Gaza exclave
Amid a wave of confusion, the argument that the country’s intelligence and air defenses failed is unfounded