Itt a Föld 2024-es Boldogság-indexének országokra lebontott kimutatása
Megjelent a 2024-es Boldogság-index országokra lebontott kimutatása, amit a Visual Capitalist készített el. Íme!
Megjelent a 2024-es Boldogság-index országokra lebontott kimutatása, amit a VisualCapitalist készített el. Íme! Mivel úgyis Magyarországot fogjátok keresni azonnal, elárulom, hogy az 56. helyen állunk, kereken 6,0 ponttal. A teljes cikket lefordítottam számotokra! (VilagHelyzete)
ℹ A Gallup World Poll közel 1000 válaszadót kérdez meg szinte minden országban különböző kérdésekről, amelyek egyike az, hogy egy 0-10-ig terjedő skálán értékeljék jelenlegi életüket.
A World Happiness Report ezután országonként átlagolja az életértékelésekből származó pontszámokat egy hároméves időszak alatt (az idei kiadás esetében 2021-2023 között), és a legmagasabbtól a legalacsonyabbig rangsorolja őket.
A teljes lebontásért, hogy ez hogyan működik, lásd a cikk végén.1
ℹ️ Az adott év során bekövetkezett kataklizmák hatása tompulhat, attól függően, hogy a hároméves átlagolás és a felmérés mikor történt az adott országban.
Rangsorolva: A legboldogabb és legboldogtalanabb országok 2024-ben
➕ Az első 10 legboldogabb ország - Finnország, Dánia és Izland vezetésével - nagyjából változatlan maradt a 2023-as eredmények óta.
A top 20-ban azonban van néhány új belépő - Costa Rica és Kuvait -, amelyekkel szemben az Egyesült Államok és Németország távozott ugyanezen a ranglistáról.
A népességnagyság és a boldogság közötti összefüggés egyértelműen kimutatható, ha a boldogsági rangsor első 20 helyezettjét nézzük.
Az első 10-ben csak Hollandia és Ausztrália lakossága haladja meg a 15 milliót. Az első 20-ban csak Kanada és az Egyesült Királyság lakossága haladja meg a 30 milliót.
⛔Az utolsó helyen álló Afganisztán a legalacsonyabb boldogsággal rendelkezik a skálán (1,7), és az egyetlen ázsiai ország az alsó 10-ben, amelyet többnyire afrikai nemzetek uralnak.
🆗 Boldogságszintek Észak- és Dél-Amerikában és Európában
A korábban említett Costa Rica, amely a 12. helyen áll, Észak- és Közép-Amerika legboldogabb országa, 0,1 ponttal, azaz három ranggal megelőzve Kanadát.
A jelentés érdekes jelenségre világít rá a régió két legfejlettebb gazdasága, az Egyesült Államok (23.) és Kanada (15.) esetében, ahol az idősek lényegesen boldogabbak, mint a fiatalok és ez a minta megfigyelhető Skandináviában is.
A Dominikai Köztársaság továbbra is a legkevésbé boldog ország a régióban, de érdemes megjegyezni, hogy még mindig boldogabb, mint az adathalmazban szereplő többi nemzet több mint fele.
A 26. helyen álló Uruguay ismét vezeti Dél-Amerika legboldogabb országainak listáját, és a negyedik legboldogabb egész Amerikában, csak Mexikó, az Egyesült Államok, Kanada és Costa Rica előzi meg.
A 79. helyen álló Venezuela pedig ismét Dél-Amerika legboldogtalanabb országa, annak ellenére, hogy a jelentés legutóbbi két kiadásában több mint 29 helyet javított.
Bár a legújabb tendenciák biztatóak, a venezuelai lakosság még mindig jelentősen boldogtalanabb, mint 2010-ben volt, egy teljes ponttal lejjebb a skálán, és a negyedik legrosszabb esés az adathalmazban.
EURÓPA
❗️ A kis, gazdag európai nemzetek által elfoglalt boldogsági rangsorok csúcsán kívül a jelentés azt is megállapítja, hogy a kontinensen a boldogságszintek konvergenciája figyelhető meg Közép- és Kelet-Európa és Nyugat-Európa között - míg a korábbi évtizedekben Nyugat-Európa volt lényegesen boldogabb.
A 30 év alattiak ugyanis az egész kontinensen egyformán boldogok, csak az idősebb korosztályok között van különbség.
Ukrajna, amely immár két teljes éve küzd az orosz háborúval, Európa legboldogtalanabb országa, összességében a 105. helyen áll.
Boldogságszintek Ázsiában, a Közel-Keleten, Óceániában és Afrikában
A Közel-Keleten és Közép-Ázsiában az ötödik helyen álló Izrael vezeti a régió boldogságszintjét, amely 2023 óta egy helyet esett vissza.
A jelentés megjegyzi, hogy a Gallup izraeli felmérése október 7. után, de az azt követő háborúk nagy része előtt készült. Így az életértékelések 0,9-cel csökkentek az év során, aminek csak egyharmada befolyásolta a végső pontszámot.
A palesztinai felmérés (amely globálisan a 103. helyen áll) azonban az év korábbi szakaszában, október 7-e előtt zajlott.
Közép-Ázsiában Afganisztánban nemcsak a világon mért legalacsonyabb a boldogság, hanem 2010 óta a felére csökkent a pontszáma, ami a legrosszabb az összes ország közül ugyanebben az időszakban.
Eközben Dél- és Kelet-Ázsiában Szingapúr (30.) és Tajvan (31.) jóval megelőzi a regionális gazdasági nagyágyúkat, Kínát (60.), Japánt (51.) és Indiát (126.), ha a boldogságszintről van szó.
Óceániában, Ausztráliában (10.) és Új-Zélandon (11.) a boldogság szórása az Egyesült Államok, Kanada és az északi országok tükörképe, miszerint az idősek sokkal boldogabbak, mint a fiatalok.
A világ második legnagyobb kontinensén, Afrikában található a világ 10 legkevésbé boldog országából kilenc, amelyek közül sokan az afrikai Nagy-tavak körül csoportosulnak.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: A Map of Global Happiness By Country in 2024
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében! 👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Adatforrások
Módszertan: Egy országosan reprezentatív, körülbelül 1000 fős csoportnak egy sor kérdést tesznek fel az életükkel való elégedettségükkel, valamint az általuk tapasztalt pozitív és negatív érzelmekkel kapcsolatban. Az életértékelésre vonatkozó kérdés a Cantril-létra alapján készült, ahol a létra teteje jelenti az egyén számára a lehető legjobb életet (10/10-es pontszám), a másik oldalán pedig a lehető legrosszabb életet (0/10-es pontszámmal).
A legfontosabb tanulság, hogy a pontszámok az egyes országok állampolgárainak önbevalláson alapuló válaszaiból származnak.
Az eredmények 95%-os konfidenciaintervallumot kaptak, ami azt jelenti, hogy 95%-os esély van arra, hogy a válaszok és a megkérdezett népesség az átlagot képviselik. A pontszámokat az elmúlt három év átlaga alapján számolták ki, hogy növeljék az egyes országok válaszadóinak mintáját.
Kritikák: A World Happiness Report kritikusai rámutatnak, hogy a felmérés kérdései a társadalmi-gazdasági körülményekkel való elégedettséget mérik, szemben az egyéni érzelmi boldogsággal. Emellett számtalan kulturális különbség van a világon, amelyek befolyásolják, hogy az emberek hogyan gondolkodnak a boldogságról és az élettel való elégedettségről. Végül, az életelégedettségben nagy különbségek lehetnek egy országon belüli csoportok között, amelyek még egy országos reprezentatív csoportban is átlagolódnak. A jelentés elismeri az egyenlőtlenséget, mint tényezőt, az egyes országok legboldogabb és legboldogtalanabb fele közötti "szakadék" mérésével.