Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin eltemette a Pax Americana-t - 100 éve nem volt példa a globális világrend ilyen újratervezésére
A héten Moszkvában a kínai és az orosz vezetők kinyilvánították közös elkötelezettségüket a globális rend újratervezése mellett, amelyre "100 éve nem volt példa".
Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin a héten Moszkvában eltemette a Pax Americana-t
A héten Moszkvában a kínai és az orosz vezetők kinyilvánították közös elkötelezettségüket a globális rend újratervezése mellett, amelyre "100 éve nem volt példa". A The Cradle portál erről írt átfogó cikkét teljes egészében lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
Cikk: https://www.alternativhirek.com/2023/03/hszi-csin-ping-es-vlagyimir-putyin.html
Ami most Moszkvában történt, az nem más, mint egy új Jalta - ami történelmi helyszínként egyébként is a Krímben van. De ellentétben Franklin Roosevelt amerikai elnök, Joszif Sztálin szovjet vezető és Winston Churchill brit miniszterelnök 1945-ben a Szovjetunió által uralt Krímben tartott nagy jelentőségű találkozójával, vitathatatlanul öt évszázad óta ez az első alkalom, hogy nem egy nyugati politikai vezető határozza meg a globális napirendet.
Most Hszi Csin-ping kínai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök vezeti a többoldalú, többpólusú show-t. A nyugati "elit" kivételezettjei bevethetik bőgőmasinájukat, amennyire csak akarják: de semmi sem fog változtatni ennek a fejlődő világrendnek a látványos optikáján és a mögöttes tartalmán, különösen nem a globális dél számára.
Hszi és Putyin céljait részletesen kifejtették a csúcstalálkozó előtt, két, az elnökök által írt véleménycikkben.
Putyin vízióját a kínai People's Daily című napilapban, egy "jövőbe mutató partnerségre" összpontosítva, mint egy magas szinten összehangolt orosz balett, Putyinét pedig az orosz Gazette és a RIA Novosti honlapján tették közzé, az együttműködés és a közös fejlődés új fejezetére összpontosítva.
Mind Hszi, mind Putyin beszédei már a csúcstalálkozó kezdetén a düh és az irigység hisztérikus őrjöngésébe kergették a NATO-közönséget:
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő tökéletesen érzékeltette a hangulatot, amikor megjegyezte, hogy a Nyugatnak "habzik a szája".
Az orosz Gazette hétfői címlapja ikonikus volt: Putyin bejárja a náciktól mentes Mariupolt, beszélget a lakosokkal, mellette Hszí elnök. Dióhéjban ez volt Moszkva szűkszavú válasza Washington MQ-9 Reaper mutatványára és a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) bírósági csínytevéseire. "Hab a száján" lehet, amennyit csak akar; de a NATO-t éppen most alázzák meg alaposan Ukrajnában.
Első "informális" találkozójuk során Hszi és Putyin nem kevesebb, mint négy és fél órán át beszélgettek.
A végén Putyin személyesen kísérte Hszit a limuzinjához. Ez a beszélgetés volt az igazi: a multipolaritás vonalainak feltérképezése - ami Ukrajna megoldásával kezdődik.
Előre láthatóan nagyon kevés szivárgott ki a beszélgetésekről, de az Ukrajnáról folytatott "mélyreható eszmecseréjükről" ez elég jelentős volt.
Putyin udvariasan hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartja Kína álláspontját - amelyet Peking 12 pontos konfliktusmegoldási terve fejez ki, amelyet Washington előre már eleve teljes mértékben elutasított.
De az orosz álláspont továbbra is vasszigorral követi a következőket: demilitarizáció, ukrán semlegesség és az új tények rögzítése a helyszínen.
Ezzel párhuzamosan az orosz külügyminisztérium teljesen kizárta az USA, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország szerepét a jövőbeli ukrajnai tárgyalásokon: nem tekintik őket semleges közvetítőknek.
Egy többpólusú patchwork takaró
A következő nap az üzletről szólt: az energiától és a "katonai-technikai" együttműködéstől kezdve az Eurázsián átívelő kereskedelmi és gazdasági folyosók hatékonyságának javításáig mindenről.
Oroszország már most is az első helyen áll Kína földgázszállítójaként - megelőzve Türkmenisztánt és Katart -, amelynek nagy része a 2019 decemberében induló, 3000 km hosszú Power of Siberia gázvezetéken keresztül érkezik Szibériából Kína északkeleti Heilongjiang tartományába. A Power of Siberia II. vezetékről Mongólián keresztül folyó tárgyalások gyorsan haladnak.
A kínai-orosz együttműködés a csúcstechnológia területén a tetőfokára hág: 79 projekt több mint 165 milliárd dollár értékben. A cseppfolyósított földgáztól (LNG) kezdve a repülőgépgyártáson, a szerszámgépgyártáson, az űrkutatáson, az agráriumon át a korszerűsített gazdasági folyosókig minden.
A kínai elnök kifejezetten azt mondta, hogy az Új Selyemút projekteket az Eurázsiai Gazdasági Unióhoz (EAEU) akarja kapcsolni. Ez a BRI-EAEU interpoláció természetes fejlődése. Kína már aláírt egy gazdasági együttműködési megállapodást az EAEU-val. Szergej Glazyev orosz makroökonómiai stratéga elképzelései végre meghozzák gyümölcsüket.
És végül, de nem utolsósorban, új lendületet kap a nemzeti valutákban történő kölcsönös elszámolás - és Ázsia és Afrika, valamint Latin-Amerika között.
Putyin minden gyakorlati szempontból jóváhagyta a kínai jüan mint új kereskedelmi valuta szerepét, miközben folytatódnak az arany és/vagy nyersanyagok által fedezett új tartalékvalutáról szóló bonyolult tárgyalások.
Ez a közös gazdasági/üzleti offenzíva kapcsolódik az összehangolt orosz-kínai diplomáciai offenzívához, amelynek célja Nyugat-Ázsia és Afrika hatalmas területeinek átalakítása.
A kínai diplomácia úgy működik, mint az orosz matrjoska baba, ami a finom üzenetek átadását illeti.
Nem véletlen, hogy Hszi moszkvai útja pontosan egybeesik az amerikai "sokk és félelem", valamint Irak illegális inváziójának, megszállásának és elpusztításának 20. évfordulójával.
Ezekről a hadműveletekről és katonai stratégiai programokról a VilagHelyzete oldal 2011óta rengeteg cikket írt és olvashattátok.
► 20 évvel ezelőtt alkotta meg az USA a "gonosz tengelye" kifejezést. Találjátok ki, ki a leggonoszabb azóta? - Nagyon fontos elemzés magyarul
► "Háborúra készülve"- Így hozták létre hamis okokkal a közel-keleti háborúkat
Hogyan vezetett hamis titkosszolgálati információkra alapozva a közel-keleti háborúk megindításához, Irak megszállásához, majd Afganisztán, Szíria megtámadásához az a TERV, amit "Új Amerikai Évszázad Projektnek" neveznek és amiről a világ közvéleménye és ismerőseid 99%-a mai napig semmit sem tud.
► "Új amerikai évszázad (háborús) projekt"
https://www.vilaghelyzete.com/2018/10/uj-amerikai-evszazad-haborus-projekt.html
Ezzel párhuzamosan több mint 40 afrikai delegáció érkezett Moszkvába egy nappal Xi előtt, hogy részt vegyenek az "Oroszország-Afrika a többpólusú világban" című parlamenti konferencián, amely a jövő júliusi második Oroszország-Afrika csúcstalálkozót előzi meg.
A Duma környéke úgy nézett ki, mint a régi el nem kötelezettek mozgalma (NAM) idején, amikor Afrika nagy része nagyon szoros antiimperialista kapcsolatokat ápolt a Szovjetunióval.
Putyin pontosan ezt a pillanatot választotta arra, hogy több mint 20 milliárd dollárnyi afrikai adósságot leírjon.
Nyugat-Ázsiában Oroszország-Kína teljesen szinkronban cselekszik.
Nyugat-Ázsia. A szaúdi-iráni közeledést valójában Oroszország indította el Bagdadban és Ománban: ezek a tárgyalások vezettek a pekingi aláíráshoz. Moszkva koordinálja a szíriai-török közeledési tárgyalásokat is. Az Iránnal folytatott orosz diplomácia - amely most már stratégiai partnerségi státuszban van - külön pályán halad.
Diplomáciai források megerősítik, hogy a kínai hírszerzés - saját vizsgálatai révén - most már teljes mértékben meggyőződött Putyin hatalmas népszerűségéről Oroszország-szerte, sőt az ország politikai elitjén belül is.
Ez azt jelenti, hogy a rendszerváltási típusú összeesküvésekről szó sem lehet. Ez alapvető fontosságú volt Hszi és a Zhongnanhai (Kína központi központja a párt- és állami tisztviselők számára) azon döntésében, hogy "fogadni" Putyinra, mint megbízható partnerre az elkövetkező években, tekintve, hogy a következő elnökválasztásokon indulhat és nyerhet. Kína mindig a folytonosságról szól.
A Hszi-Putyin csúcstalálkozó tehát véglegesen megpecsételte, hogy Kína-Oroszország hosszú távon átfogó stratégiai partnerek, akik elkötelezettek a hanyatló nyugati hegemónokkal való komoly geopolitikai és geoökonómiai verseny kialakításában.
Ez az az új világ, amely ezen a héten Moszkvában megszületett.
Putyin ezt korábban új gyarmatellenes politikaként határozta meg. Most egy többpólusú patchwork takaróként van lefektetve.
Nincs visszaút a Pax Americana maradványainak lerombolásában.
"Olyan változások zajlanak, amelyek 100 éve nem történtek"
Az európai hegemónia előtt: A Világ Rendszere A.D. 1250-1350 című könyvében Janet Abu-Lughod egy gondosan felépített narratívát épített fel, amely bemutatja az uralkodó többpólusú rendet, amikor a Nyugat "lemaradt a 'Kelet mögött". Később a Nyugat csak azért "húzott előre, mert a 'Kelet' átmenetileg zűrzavarban volt".
Lehet, hogy egy hasonlóan történelmi váltásnak lehetünk tanúi, amelyet a konfucianizmus (a tekintély tisztelete, a társadalmi harmónia hangsúlyozása), a Tao-ban rejlő egyensúly és a keleti ortodoxia spirituális erejének újjáéledése jár át. Ez valóban civilizációs küzdelem.
Moszkva, amely végre üdvözölte a tavasz első napsütéses napjait, ezen a héten életnagyságnál nagyobb illusztrációt nyújtott a "hetek, ahol évtizedek történnek" és az "évtizedek, ahol semmi sem történik" összehasonlításában.
A két elnök megható módon búcsúzott egymástól.
Xi: "Most olyan változások vannak, amelyek 100 éve nem történtek. Amikor együtt vagyunk, mi hajtjuk ezeket a változásokat".
Putyin: "Egyetértek."
Xi: "Vigyázzon magára, kedves barátom".
Putyin: "Jó utat!"
Igyunk a felkelő nap földjéről az eurázsiai sztyeppékre, egy új nap hajnalára.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás és eredeti cikk címe: The Cradle
In Moscow, Xi and Putin bury Pax Americana