Kína jelentős lépést tett az új világrend felé! Ezzel megváltozik a közel-keleti helyzet is az USA számára! - mondta Henry Kissinger
A szaúdi-iráni megállapodás Izrael számára is bonyolítja a helyzetet, mivel “az Iránra gyakorolt nyomásnak mostantól figyelembe kell vennie a kínai érdekeket”
Kissinger: Kína jelentős lépést tett az új világrend felé
Kína jelentős lépést tett célja felé, hogy részt vegyen a világrend alakításában – jelentette ki Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter. A veterán diplomata a Szaúd-Arábia és Irán közötti, nemrégiben kötött, mérföldkőnek számító megállapodást kommentálta, amelynek Peking volt a közvetítője.
Rijád és Teherán pekingi tárgyalásai során megállapodott a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról, hét év szünet után.
Ezzel megváltozik a közel-keleti helyzet is az USA számára!
A Washington Post által csütörtökön idézett megjegyzésekben Kissinger úgy véli, hogy a fejlemény “jelentős változást jelent a közel-keleti stratégiai helyzetben”.
A szaúdiak, akik évtizedek óta Washington legszorosabb szövetségesei közé tartoznak a Közel-Keleten, “most úgy egyensúlyozzák ki biztonságukat, hogy kijátsszák az Egyesült Államokat Kínával szemben” – magyarázta.
Kissinger szerint Rijád lépései ahhoz hasonlíthatók, amit ő maga az 1970-es évek elején ért el, amikor a Nixon-kormányzat külügyminisztereként a Moszkvával fennálló feszültségek közepette segített elérni a közeledést Pekinggel.
A szaúdi-iráni megállapodás Izrael számára is bonyolítja a helyzetet, mivel “az Iránra gyakorolt nyomásnak mostantól figyelembe kell vennie a kínai érdekeket” – mondta.
Izrael továbbra is egyre inkább aggódik Teherán állítólagos atomfegyverprogramja miatt, és figyelmeztetett az iráni célpontok elleni esetleges megelőző csapásokra.
“Kína az elmúlt években kijelentette, hogy részt kell vennie az új világrend kialakításában. Most jelentős lépést tett ebbe az irányba azzal, hogy meggyőzte Szaúd-Arábiát és Iránt, hogy tárgyaljanak” – mondta Kissinger .
A cikk szerzője, David Ignatius, a Washington Post külügyi rovatvezetője is elismerte, hogy
“már nem az USA a térség megkerülhetetlen hatalma – az egyetlen ország, amely elég erős vagy rugalmas ahhoz, hogy békeszerződéseket kössön”.
“Kína igényt tartott erre a közvetítői szerepre” azzal, hogy most először játszotta el a közvetítő szerepét ilyen léptékben – írta. Egy másik jelentős regionális szereplő, az Egyesült Arab Emírségek szintén “udvarol” Pekingnek – állította Ignatius.
Hszi Csin-ping kínai elnök a hét elején kijelentette, hogy
Pekingnek “aktívan részt kell vennie a globális rendszer reformjában és kiépítésében” és elő kell mozdítania a “globális biztonsági kezdeményezéseket”.
Ezzel Kína “pozitív energiát ad a világbékéhez és a világ fejlődéséhez” – tette hozzá.
Forrás: Orosz Hírek
Szerkesztette: VilagHelyzete
📌 Megjelent a VilagHelyzete online Könyvújság 2022-23 TÉLI Tripla száma 600 oldalon!
Ha úgy érzed értékes a VilagHelyzete és Alternatív Hírek oldalakkal kapcsolatos tevékenységem vagy érdemes támogatni a fennmaradást, minden segítséget szívesen veszek és köszönök: akár a Paypal-küldéssel, akár Patreon támogatóként, mert nagyban segít a további működésben és életben tartásban. Köszönöm!
● https://www.paypal.me/VilagHelyzeteBlog
● Egyszerű Bankkártyás támogatás
https://bit.ly/3p5M5bE
● Patreon: https://patreon.com/VilagHelyzete
➡️ ➡️ ➡️ A VilagHelyzete.com és AlternativHirek.com minden elérhetősége!
https://linktr.ee/VilagHelyzete