Ezért van Oroszország és az USA egy hosszú konfrontációra berendezkedve - ELEMZÉS
Az ukrajnai konfliktus csak az első szakasza a Moszkva és Washington közötti új küzdelemnek.
Ezért van Oroszország és az USA egy hosszú konfrontációra berendezkedve - ELEMZÉS - Az ukrajnai konfliktus csak az első szakasza a Moszkva és Washington közötti új küzdelemnek.
Írta: Andrej Szuszencov, a Valdai Klub programigazgatója, akinek teljes elemzését lefordítottam számotokra magyarra.
Oroszország és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok egy olyan elhúzódó szakaszba léptek, amelyet "hosszú konfrontációnak" nevezhetünk.
Ha Moszkva és Washington közötti kölcsönhatások még mindig a nemzetközi élet központi folyamatai lennének, mint a hidegháború idején, akkor ezt az új szakaszt akár ideiglenesnek lehetne tekinteni. De a Moszkva-Washington konfrontáció most egy a sok közül.
🔴 Ami viszont ennél is fontosabb, hogy olyan körülmények között zajlik, amelyek néhány évszázadonként csak egyszer fordulnak elő - a hatalom és az erőforrás-potenciál globális újraelosztásának időszakában.
Ez a folyamat Oroszországot és az Egyesült Államokat csak részben érinti.
🚨 Néhány évtizeden belül a globális termelés és fogyasztás központja végleg Ázsiába tolódik és a világgazdasági súlypont India és Kína határán lesz. Ebben az összefüggésben a régóta fennálló orosz-amerikai konfrontáció az egyik fő törésvonal marad, de bizonyára nem az egyetlen.
Miért gondolom, hogy ez a konfrontáció elhúzódik?
A jelentős erőforrás-előnyök és a kulcsfontosságú területeken elfoglalt erős pozíciók ellenére az USA olyan helyzetben találja magát, ahol üldözői gyorsan felzárkóznak. Washington egyre sűrűbb nemzetközi környezettel szembesül, amely akadályokat gördít a korábban korlátlan amerikai fellépés elé.
Az USA offenzív stratégiáját alátámasztó négy erőssége a következő:
először is, a még mindig fejlett katonai ereje;
másodszor, központi szerepe a globális pénzügyi rendszerben, amely nemzetközi elszámolási infrastruktúrát és konvertibilis valutát biztosít;
harmadszor, erős pozíciója számos technológiai területen;
és negyedszer, ideológiája és értékrendje, amelyek a másik három dimenzióval együtt az amerikai világstratégia "hitelességi piramisának" nevezhetők.
Ez a piramis a gazdasági és pénzügyi szférában, valamint a külpolitikában is létezik.
A bizalom magyarázza egyes európai államok irracionális viselkedését.
Mivel képtelenek döntéseik következményeinek kiegyensúlyozott elemzésére, például az ukrán válsággal kapcsolatban, most kénytelenek feltenni maguknak a kérdést, ahogyan a Der Spiegel című német magazin teszi:
"Mi van, ha az Egyesült Államoknak nincsenek állandó szövetségesei?".
A nyugat-európaiak bíztak az Egyesült Államok által felkínált logikában, szó szerint "megvették" a javaslatot.
Ez az volt, hogy a Nyugat gyors vereséget mér Oroszországra, rengeteg gazdasági erőforrás szabadul fel és a Moszkvával való kapcsolatokat más, az EU számára kedvezőbb platformon építik újjá. Az volt a meggyőződés, hogy ez egy hatékony stratégia lesz".
❗ Az Egyesült Államok rendelkezik az egyik legfejlettebb stratégiai gondolkodási iskolával - az európai klasszikus iskola a 20. század első felében kapta a legnagyobb lendületet az amerikai egyetemeken, kutató- és szakértői körökben.
Az olyan elemzők, mint Hans Morgenthau, Henry Kissinger és néhány más bennszülött európai, képesek voltak szisztematikusan felvázolni elképzeléseiket, majd beépíteni azokat az amerikai külpolitikai gyakorlatba.
Az európai stratégiai gondolkodásnak ez a beoltása jól illeszkedett a klasszikus amerikai tengeri stratégiához és meghozta gyümölcsét, ami lehetővé tette Washington számára, hogy elérje céljait a 20. század második felében.
Most azonban azt látjuk, hogy ez a stratégiai iskola megbicsaklott: a józan, realista gondolkodók kisebbségbe kerültek az intézményben.
Vajon ez a hidegháború utáni "szédülés" eredménye, az az érzés, hogy a katonai és politikai dominancia e rövid pillanata végtelen lesz?
🚨 2021 végén, az ukrajnai válság akut szakaszában az USA véleményem szerint nagy hibát követett el, amikor úgy döntött, hogy a pozicionális stratégia helyett az Oroszország szétzúzására irányuló stratégiát alkalmazza.
ℹ A világtörténelemben ez volt a két klasszikus katonai-politikai változat. A szétzúzás stratégiája mindig jelentős anyagi, hatalmi és ideológiai előnyökön, a kezdeményezés birtoklásán és az ellenfél gyors legyőzésébe vetett hiten alapul.
Nagy Sándornak ez volt az elképzelése, amikor megkezdte hadjáratát: nagyon fejlett hadsereg, a kornak megfelelő fejlett haditechnika birtoklása, a thébaiak által kifejlesztett, majd a makedónok által átvett falanx elve, erős lovasegységekkel.
Az egész hadjárat során egyetlen vereséget sem szenvedtek.
A makedónok számára a legfőbb akadályt az athéni görög zsoldosokkal való összecsapás jelentette, akik a klasszikus pozíciós stratégiát alkalmazták.
ℹ Mi értelme van egy ilyen tervnek? Lemond a kezdeményezésről, lehetővé teszi a másik fél számára a cselekvést és az erőforrások mozgósításának és koncentrálásának szükségességére támaszkodik.
A lehető legtovább kerüli a döntő ütközetet, és csak akkor száll bele, amikor már lehetetlen veszíteni.
❗️ Ebből a leírásból láthatjuk Oroszország tipikus stratégiai viselkedését a különböző háborús időszakokban.
👉 Az USA megpróbálta szétzúzni Oroszországot, miközben nem rendelkezett felsőbbrendű erőforrásokkal és rosszul mérte fel mind a saját, mind a szövetségesei képességeit, hogy elérje céljait - amelyek Oroszország elszigetelése, a belső tiltakozások ösztönzése és a kormány támogatásának aláásása, a frontvonalon jelentős akadályok létrehozása és ennek eredményeként az ország mielőbbi legyőzése voltak.
❗️ Most a katonai szférában a konfrontáció más szakaszba lépett, és az amerikaiak kénytelenek kiutat keresni ebből a helyzetből.
Az amerikai stratégiai kultúrát a szövetségesekkel szembeni átmeneti hozzáállás jellemzi és várható, hogy egy bizonyos ponton az "ukrán eszköz" birtoklásának ára már túl magas lesz ahhoz, hogy az amerikaiak továbbra is hasznot húzzanak belőle.
A RAND Corporation 2023 januárjában megjelent “A hosszú háború elkerülése” című tanulmánya nagyon sokatmondó ebben a tekintetben.
Kifejezetten megállapítja, hogy az ukrán eszköz birtoklásának relatív előnyei általában már realizálódtak, míg a fenntartás költségei folyamatosan emelkednek.
➽ Nem lesz megállás a lejtőn egy elhúzódó ukrán konfliktusban - már erre figyelmeztet a RAND Corporation új jelentése
📍 Ez nem jelenti azt, hogy az ukrajnai válság feltételes lezárása után az USA felhagy majd az Oroszország szétzúzására irányuló offenzív stratégiával való próbálkozással.
👉 Számukra kulcsfontosságú rivális vagyunk a 21. század döntő kérdésének meghatározásában: folytatódik-e az amerikai hegemónia, vagy a világ egy kiegyensúlyozottabb, policentrikus rendszer felé mozdul el?
És bár kevesen számítottunk arra, hogy ilyen hamar katonai válságba kerülünk a kérdés megoldásának folyamatában, most felgyorsulnak a fejlemények.
🚨 A "hegemónia vagy policentrikusság" drámája nem fog megoldódni Ukrajnában, mert lesznek más feszültségpontok is Ázsiában, a Közel-Keleten, Afrikában és végül a nyugati féltekén, ahol Oroszország és az USA a barikádok ellentétes oldalán áll majd.
Az amerikaiakkal való konfrontációnk hosszú ideig fog tartani, bár lesznek bizonyos szünetek, amelyeket az USA arra fog felhasználni, hogy közös érdekű kérdéseket javasoljon megvitatásra.
A hidegháború tapasztalatai alapján felismertük a közös felelősséget az emberiség fennmaradásáért és viszonylag alacsonynak tartom a nukleáris eszkaláció kockázatát a konfrontációban.
❗ Oroszország feladata az lesz, hogy a hasonlóan gondolkodó államokkal egy kapcsolati hálót hozzon létre, amelybe végül még a nyugatiak is bekapcsolódhatnak.
❗ Az USA stratégiája a stratégiai autonómia pontjainak erőszakos kioltása, ami az ukrán válság első szakaszában sikerült is Washingtonnak Nyugat-Európában, de ez a lépés az egyik utolsó siker volt ebben a tekintetben.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Andrey Sushentsov: Here’s why Russia and the US are set for a long confrontation
The Ukraine conflict is only the first phase in the new struggle between Moscow and Washington
✅ Ha úgy érzitek, érdemes lenne a jövőben is készíteni és olvasni a VilagHelyzete anyagait, minden segítséget és támogatást igyekszem meghálálni! Köszönöm!
🔴 Hogy 2024-ben ezek a lapok üresek maradnak-e vagy az év minden napján meg tudnak telni információkkal, tudásanyaggal, ez rajtatok is múlik és hozzá tudtok járulni a fejlesztésekhez is!
Terelés! Oroszországban is ugyanaz folyik, mint másutt!
Pl:
https://edwardslavsquat.substack.com/p/news-from-russia-january-21-2024
HÍREK OROSZORSZÁGBÓL: 2024. január 21
Edward heti Oroszországgal kapcsolatos hírösszefoglalója és nyitott téma
"A hét idézete:
„Úgy érzi, a digitalizáció mindig jót tesz a hatóságoknak, mindenhol alkalmazni kell, valamiféle szervezeti struktúrát lehet létrehozni rá, és erre is lehet forrást szerezni... Számunkra úgy tűnik, hogy ez a teljes kontroll.”
– — Andrei Konoval Andrei Konoval, az Action szakszervezet vezetője, válaszul a moszkvai egészségügyi minisztérium azon döntésére, hogy „névtelen” hangfelvételeket ír elő az orvosi találkozókról, hogy az orvosok betartsák a „kommunikációs” irányelveket."
"Közegészségügy"
Az Uljanovszk régió 42 280 adagot kapott a frissített Sputnik Light vakcinából. A gyógyszert 17,5 millió rubelért vásárolták. Oltóanyagokat osztottak ki az egészségügyi intézményeknek. A 60 év feletti lakosokat és a krónikus betegségben szenvedőket a védőoltás beadására ösztönzik, mivel a szer korábbi iterációja „teljesen leállította” a Covid elleni védelmet.
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy a Pentagon úgynevezett „ellenőrzött járványok” létrehozásán dolgozik, és felszólított az amerikai biológiai laboratóriumok tevékenységének nemzetközi vizsgálatára.
"Jelenleg nincs szükség tömeges védőoltásra, mert Oroszország túljutott a Covid-hullám csúcsán – mondta Anna Popova, a Roszpotrebnadzor vezetője egy friss interjúban. "
Az Állami Duma hamarosan megfontolja azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a kormány számára, hogy vagyont, pénzt vagy egyéb értékeket lefoglaljon azoktól az oroszoktól, akiket azzal vádolnak, hogy hamisítványokat tettek közzé az ország hadseregéről. "
...
ÉN NEM VAGYOK UKRAJNA SE OROSZORSZÁG PÁRTI.MINDKÉT OLDALON FIATALOK MÉSZÁRLÁSA TÖRTÉNIK NEM BESZÉLVE A KÁRPÁTMEDENCEI FÉRFIAKRÓL AKIÉRT KORMÁNYUNK NEM TESZ SEMMIT,ŐKET MEGHALATNI VISZIK A FRONTRA ÉS CSAK HADJÁK. A VENDÉG MUNKÁSOKAT MEG EZRÉVEL FOGADJÁK.VIGYÉK A FÜLÖP-SZIGETEKRE AZ AKUMULÁTOR GYÁRAKAT NE ŐKET HOZZÁK IDE,EZ MÉG SENKINEK NEM JUTOTT ESZÉBE.