Élő organizmusként ábrázolták a globális gazdaságot - Elgondolkodtató videó lett!
Mi a globális gazdaság? Ez a 20 másodperces videó meg fogja változtatni a véleményedet.
Mi a globális gazdaság? Ez a 20 másodperces videó meg fogja változtatni a véleményedet az elmúlt 35 év világgazdaságáról. A teljes cikket lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
Az elmúlt 35 évben sok minden történt a világgazdasággal. A gazdasági liberalizáció, a globalizáció és a multinacionális vállalatok felemelkedése mind-mind nyomot hagytak maguk után. Sok ország profitált ebből az időszakból, de néhányan szenvedtek is. Mások nem sokat változtak világgazdasági helyzetük tekintetében.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatai alapján dinamikus Voronoi-diagramot készítettünk, amely a világ legnagyobb országainak GDP-jét mutatja 1980 és 2015 között. A GDP az adott országban egy adott időszakban előállított összes áru és szolgáltatás teljes piaci értéke.
A diagramon az országok és régiók mérete a gazdaságuk relatív méretét jelzi (a nominális GDP tekintetében). Ahogy a diagram 1980 és 2015 között ciklikusan végigmegy az éveken, láthatjuk, hogy a gazdaságok hogyan növekedtek vagy zsugorodtak másokhoz képest.
Korábban már készítettünk hasonló diagramokat - az egyikben az USA különböző államainak gazdasági tevékenységét hasonlítottuk össze, egy másikban pedig a világ legnagyobb gazdaságainak GDP-jét (szektorok szerint) hasonlítottuk össze. Nézze meg őket további gazdasági betekintésért!
Megjegyzés: Az "egyéb" feliratú terület azokat az országokat jelöli, amelyek együttes GDP-je az elmúlt 35 évben folyamatosan a világgazdaság 11,5%-ánál alacsonyabb volt.
Mi a globális gazdaság?
Ha egy adott régióra vagy országra összpontosítunk, észrevehetjük, hogy sok esetben van egy relatív bővülési időszak, amelyet relatív zsugorodás követ, vagy fordítva.
Az USA gazdasága például 1985-ig relatíve növekedett, majd 1995-ig zsugorodni kezdett, majd újra növekedésnek indult és 2002-ben elérte a csúcsot, majd körülbelül 2009-ig ismét visszaesett - azóta viszonylag stabilan a globális GDP 22%-a körül mozog. (Ez aztán a hullámvasút!)
Az elmúlt 35 év legnagyobb változása az volt, hogy a gazdasági dominancia Európából Ázsiába került.
Valójában 1980-ban Európa a globális gazdasági tevékenység körülbelül 32%-át képviselte, míg Ázsia körülbelül 20%-át. 2012-re pozícióik teljesen megfordultak.
Eközben Észak-Amerika relatív GDP-je mindössze 2%-kal csökkent a 35 éves időszak alatt, míg Dél-Amerikában, Óceániában és Afrikában csak minimális növekedés volt tapasztalható.
A kanadai és a mexikói gazdaság 1980 és 2014 között relatív értelemben enyhén csökkent (0,2%-kal és 0,4%-kal), míg az USA gazdasága az 1980-as 25,7%-ról 2014-re a globális GDP 22,5%-ára csökkent.
A legdrasztikusabb országszintű változások Ázsiában történtek.
A legnagyobb sztori természetesen Kína, amely az 1980-as 2,8%-ról 2014-re a globális GDP 13,4%-ára nőtt.
Ezzel szemben Japán az 1980-as 9,8%-ról 2014-re 6,0%-ra zsugorodott.
Ázsia gazdasági növekedéséhez nagyban hozzájárult még India, Dél-Korea, Oroszország és Tajvan.
Az IMF előrejelzései szerint 2015 valójában fantasztikus növekedési év az USA, Kína és India számára: az USA gazdasága az előrejelzések szerint 2014-hez képest 1,8%-kal nő (relatív értelemben), míg Kína és India 1,6%-kal és 0,5%-kal. A legrosszabbul teljesítő gazdaságok Oroszország (-0,8%), Brazília (-0,4%), Japán (-0,4%), Németország (-0,4%) és Franciaország (-0,4%) lesznek.
Főbb megállapítások
Íme a legfontosabb tudnivalók, amelyeket ebből a diagramból megtudtunk:
A történelem nem egyenes vonalban halad: sok ország (köztük az USA) számára az elmúlt 35 év gazdasági hullámvasút volt. Egy másik példa Japán, amely 1994-ben érte el a világgazdaság 17,6%-os részesedésének csúcsát, de ma már csak 6%-on áll.
A világgazdaság valójában hullámokban mozog:
az évek során az USA-ban bekövetkezett recessziók az egész világgazdaságra hatással voltak. Például az 1986-1989-es amerikai kamatemelkedés és az 1990-es olajársokk rövid időre lelassította az USA gazdasági növekedését.
A 2001-es év a dotcom-buborék kipukkanását és a 2001. szeptember 11-i támadásokat is magával hozta, amelyek egy évtizedes gazdasági növekedésnek vetettek véget.
A legnagyobb hatást azonban a 2007-2009 közötti nagy recesszió gyakorolta, amely az Egyesült Államok és Európa gazdaságának lassulását okozta, miközben a feltörekvő országok (főként Ázsiában) továbbra is lendületet kaptak.
Bár az USA elmaradt a csúcspontjától, továbbra is a legdominánsabb gazdaság, amely a világ GDP-jének közel negyedét (22,5%) adja, ami megegyezik Európa részesedésével.
Kína gazdasága az egekbe szökött, az 1980-as viszonylag kis gazdaságból (a globális GDP 2,8%-a) napjaink második legnagyobb gazdaságává (a globális GDP 13,4%-a) nőtt.
A GDP tekintetében Ázsia az új Európa - Ázsia jelenlegi részesedése a világgazdaságból nagyjából megegyezik Európa 1980-as részesedésével (32%).
Merre tart a világgazdaság?
Az IMF világgazdasági kilátásai szerint a világgazdaság 2015-ben 3,3%-kal fog növekedni, valamivel lassabban, mint 2014-ben. Az IMF azonban megjegyzi, hogy a fejlett gazdaságok növekedése valójában gyorsabb lesz, míg a fejlődő gazdaságokban a növekedés lassabb lesz, mint 2014-ben.
Az IMF várakozásai szerint a globális növekedés 3,8%-ra gyorsulhat az alacsony kamatlábak, az EU semleges költségvetési politikája, az alacsonyabb üzemanyagárak és a munkaerő-piaci feltételekbe vetett bizalom növekedése miatt.
Az amerikai jegybank elnöke is bizakodónak tűnik, aki nemrég azt nyilatkozta, hogy "az amerikai gazdaság kilátásai általában véve szilárdnak tűnnek". Mindazonáltal vannak lefelé mutató gazdasági kockázatok, többek között a piaci volatilitás és a túlzott eszközár-eltolódások.
Ön szerint merre tart a világgazdaság? Kérjük, bátran tegye meg észrevételeit alább! Szívesen meghallgatnánk a visszajelzéseit.
A teljes cikket fordította: VilagHelyzete
Forrás: HowMuch.net