Egyre több európai uniós vezető csatlakozik Orbán Viktor “béketáborához”
Egyre több uniós ország kezd felhagyni „háborúpárti” hozzáállásával és az ukrajnai konfliktus békés megoldására törekszik. Kezdik felismerni, hogy az ukrajnai konfliktus nem „az ő háborújuk"
Egyre több európai uniós vezető csatlakozik Orbán Viktor “béketáborához”
Egyre több uniós ország kezd felhagyni „háborúpárti” hozzáállásával és az ukrajnai konfliktus békés megoldására törekszik. A blokk tagjai kezdik felismerni, hogy az ukrajnai konfliktus nem „az ő háborújuk” - mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
Bár a blokk eddig lassan zárkózott fel a világ „normális gondolkodású részéhez”, mostanra már vannak arra utaló jelek, hogy az uniós államok felismerik, hogy az ukrajnai konfliktus nem „az ő háborújuk” és elkezdik keresni a befejezés módját. - mondta.
Megjegyzései azután hangzottak el, hogy Olaf Scholz német kancellár a hét elején újbóli béketörekvésekre szólított fel, kijelentve, hogy Oroszországot be kell vonni a konfliktusról szóló következő béketárgyalásokba.
➽ Miért beszél most már Olaf Scholz is „béketervről”, miközben a kormánya a bukás szélén lavíroz?
Scholz a hírek szerint a 2014-es sikertelen minszki megállapodások mintájára saját ukrajnai béketervének kidolgozásával is foglalkozik, amely egy sor olyan intézkedést tartalmaz, amelyek célja a donbászi ellenségeskedések megfékezése és a harcoló felek megbékélése.
„Egyre több [uniós] ország részéről válik világossá, hogy csatlakozni szeretne a béketáborhoz. Itt van például a német kancellár, aki most olyan dolgokat mondott, amelyekért három héttel ezelőtt még nyúzták volna a német médiában. Tehát a helyzet változik” - jelentette ki Orbán.
🔴 Azzal érvelt, hogy az általa nyáron indított „békeküldetés”, amelynek célja az volt, hogy tárgyalóasztalhoz csalogassa a konfliktus kulcsszereplőit, arra késztette az EU-tagországokat, hogy újragondolják álláspontjukat.
„Mi indítottuk el ezt az ötletet, mert hatalmas vitát gerjesztettünk Európában... A békemisszió nélkül nem indult volna el egy ilyen vita, és továbbra is mindenki csak háborúról beszélne” - hangsúlyozta Orbán.
Az egész blokkot azzal vádolta, hogy túl sokáig háborúpárti volt, és megismételte a tárgyalásokra való felhívását.
Ennek a háborúnak nyilvánvalóan nincs megoldása a csatatéren. El kell távolodni tőle. Ez akkor lehetséges, ha komolyan elkezdünk beszélgetni a fegyverszünet kihirdetéséről és a béketárgyalások megkezdéséről... Megállapodásra kell törekedni.
Orbán megjegyezte, hogy „békemissziója” keretében még több „váratlan kezdeményezése” van a folyamat felgyorsítása érdekében.
🆗 Sok uniós országgal ellentétben Magyarország már régóta a konfliktus diplomáciai megoldását szorgalmazza, ahelyett, hogy fegyverekkel látná el Kijevet.
❌ A legutóbbi tárgyalások Oroszország és Ukrajna között 2022 tavaszán megszakadtak, annak ellenére, hogy a felek előzetesen jóváhagytak egy békeszerződés-tervezetet. Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint
a Nyugat „utasította” Kijevet, hogy ejtse a szerződést, mert „stratégiai vereséget akar okozni Oroszországnak”.
Moszkva gyakran kifejezte, hogy szívesen véget vetne a konfliktusnak diplomáciai úton, de figyelmeztetett, hogy nem fog beleegyezni a békébe Ukrajna feltételei alapján, amelyek között szerepel, hogy Oroszország átengedi a Kijev által követelt területeket.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: More EU leaders joining ‘peace camp’ – Orban
The bloc’s members are starting to realize that the Ukraine conflict is not “their war,” the Hungarian PM has said
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉