Az ukrajnai konfliktus egy "szláv testvérháború" - A nyugat globalizálni, hazánk elszigetelni szeretné ezt a konfliktust
Az ukrajnai konfliktus két szláv nemzet szembenállása, amelybe a világ többi részének nem kellene belekeverednie
Az ukrajnai konfliktus egy "szláv testvérháború" - A nyugat globalizálni, hazánk elszigetelni szeretné ezt a konfliktust
Orbán Viktor miniszterelnök szerint Budapest el akarja szigetelni a konfliktust, míg a Nyugat többi része globalizálni akarja azt - erről ír az RT News.
Az ukrajnai konfliktus két szláv nemzet szembenállása, amelybe a világ többi részének nem kellene belekeverednie - mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
Hozzátette, hogy
a legtöbb nyugati ország mindent megtesz az ellenségeskedés kiterjesztéséért.
A Kossuth Rádiónak adott pénteki interjújában Orbán Viktor azt mondta,
a Kijev és Moszkva közötti konfliktus "nem a mi háborúnk", hanem "két ország közötti szláv testvérháború". Ezért szerinte más nemzeteknek arra kell törekedniük, hogy "elszigeteljék, elkülönítsék, megakadályozzák, hogy továbbterjedjen".
Elismerte ugyanakkor, hogy
Magyarország és a nyugati világ többi része merőben másként látja a helyzetet, utóbbiaknak szándékukban áll globalizálni a konfliktust, és az ő háborújuknak tekintik.
Orbán szerint ez a megközelítés hibás, mivel a nyugati nemzetek súlyos következményeket kockáztatnak anélkül, hogy világos céljuk lenne.
Az álláspontok közötti különbséget annak tulajdonította, hogy Magyarország közvetlenül határos Ukrajnával, míg Kijev támogatóinak többsége meglehetősen messze van az országtól.
A magyar miniszterelnök megjegyezte, hogy
miközben "tízezrek halnak meg", a frontvonalak nem mozognak, és "állandó a veszélye" annak, hogy más nemzeteket is érint a konfliktus.
Orbán azt is leszögezte, hogy hiba lenne felvenni Ukrajnát az Európai Unióba, mielőtt a konfliktus véget ér.
Megjegyezte, hogy Kijevnek és Moszkvának területi vitái vannak, ezért nehéz megjósolni, hogy Ukrajna végül mennyivel lesz kisebb és hogy a lakosság mekkora része marad meg, amikor az ellenségeskedések véget érnek. Ezek kulcsfontosságú paraméterek a felelősség és az erőforrások elosztásához az EU-n belül - mondta.
A miniszterelnök azzal zárta mondandóját, hogy
a blokk szűkös pénzeszközökben, és jelenleg döntenie kell, hogy Ukrajnát vagy a saját, kevésbé fejlett tagállamait, például Lengyelországot, Magyarországot, Csehországot, Szlovákiát és Horvátországot támogatja.
Korábban ebben a hónapban Orban azt jósolta, hogy
"a nyugati gazdasági helyzet romlása arra fogja kényszeríteni az országokat, hogy kiálljanak a béke mellett" és arra fogják sürgetni Kijevet, hogy tárgyaljon Moszkvával.
A konfliktus 2022 februári kirobbanása óta Magyarország élesen bírálja az Oroszországgal szembeni nyugati gazdasági szankciókat, valamint az egyre fejlettebb fegyverek Ukrajnába történő szállítását.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Ukraine conflict a ‘Slavic fraternal war’ – Hungary
Prime Minister Viktor Orban says Budapest wants to isolate the conflict, while the rest of the West wants to globalize it