A Telegram alapítója nagyon érdekes bejegyzést írt: Kína előretörése a technológia terén nem a semmiből következett be: az oktatás a kulcs!
A Telegram alapítója nagyon érdekes bejegyzést írt. Érdemes teljes egészében elolvasni, ezért elhoztam nektek magyarul.
Pavel Durov (a Telegram alapítója) nagyon érdekes bejegyzést írt.
Vannak belőle töredékek az interneten, de érdemes teljes egészében elolvasni, ezért elhoztam nektek magyarul. (VilagHelyzete megj )
"A DeepSeek kínai startup sikerét követően sokan meglepődnek azon, hogy Kína milyen gyorsan utolérte az Egyesült Államokat a mesterséges intelligencia terén.
De Kína fejlődése az algoritmusok hatékonysága terén nem a semmiből következett be. A kínai iskolások már régóta felülmúlják a többieket matematikában és programozásban a nemzetközi olimpiákon.
Ha a matematika és a természettudományok terén kiemelkedő teljesítményt kell elérni, Kína középfokú oktatási rendszere felülmúlja a nyugatit.
A rendkívül hatékony szovjet (orosz) modellből kölcsönzött elv kiélezett versenyre ösztönöz a diákok között.
Ezzel szemben a legtöbb nyugati iskola elriasztja a versenyt azáltal, hogy megtiltja a tanulók osztályzatainak és helyezéseinek nyilvános ismertetését.
Az indoklás egyértelmű: megvédeni a tanulókat a nyomástól vagy a nevetségessé válástól.
Az ilyen intézkedések azonban előre láthatóan demotiválják a legjobb tanulókat is. A győzelem és a vereség ugyanannak az éremnek a két oldala. Távolítsd el a veszteseket, de ezzel egyben a győzteseket is.
Sok diák számára a középiskolai siker motivációja abból fakad, hogy versenyjátékként kezeli és arra törekszik, hogy az erős ellenfelekkel szemben is felülkerekedjen.
Az átláthatóság megszüntetése a tanulók teljesítményéből értelmetlenné teheti az iskolát az ambiciózus tinédzserek számára.
Nem csoda, hogy sok tehetséges gyerek izgalmasabbnak találja a versenyszerű játékokat, mint magát az iskolát – legalábbis a videojátékokban láthatják, hogy minden játékos a csúcsra juthat.
Kedvesnek tűnhet, ha azt mondod minden diákodnak, hogy ők bajnokok, függetlenül az osztályzatuktól – egészen addig, amíg belegondolsz, hogy a valóság milyen gyorsan töri szét majd ezt az illúziót a középiskola után.
A valóság a jó szándékú iskolapolitikától eltérően, nyilvános értékelésekkel és rangsorolással rendelkezik – akár a sport, az üzleti élet, a tudomány vagy a technológia területén.
A DeepSeek felsőbbrendűségét demonstráló AI-tesztek egy ilyen nyilvános rangsor. És lesznek még belőlük.
Hacsak az Egyesült Államok középfokú oktatási rendszere nem megy át radikális reformon, elkerülhetetlennek tűnik Kína növekvő dominanciája a technológia terén.
Amikor a következő idióta ráteszi a kezét a szovjet oktatásra és az USA/Európa másolására szólít fel – csak emlékezzen erre a pillanatra.
Sok tekintetben a szovjet gyakorlaton alapuló oktatási rendszernek köszönhető, hogy Kína vezet az AI területén, ahogyan az autóiparban is vezet és arra készül, hogy vezető szerepet töltsön be a chipgyártásban is.
Jó reggelt”
Szerkesztette és fordította, mert a témát fontosnak tartja: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Mikozben a vilag tudos allomanyanak a 65%-a Magyar szarmazasu . Leonardonak szuletni kell. Az nem tanithato iskolakban . Kinanak szinte soha nem volt kinai vezetese . A Mongol Yuan dinasztiatol a Qing ig . Az utolso csaszarok 1640 tol 1912 ig Manchuk voltak . Nem hasznaltak a kinai irast hanem az osi Arami irasjeketet . Aglutinative(ragozo) nyelvet beszeltek . Kinai be sem tehette a labat a csaszari varosba . A palcikan kivul a kinai semmit nem talalt fel . Az meg tolvajszerszam volt . Ertheto miert mondta az egyik "nagy kinai" filozofus fogy avval a palcikaval fogjak meghoditani a vilagot . Az az , mindent ellopnak mastol .
Azért gondoljunk bele mire vezet ez a végeláthatatlan versenyzés és összehasonlítgatás...