A kínai DeepSeek mesterséges intelligencia azonnal padlóra küldte az amerikai AI tech-cégeket a tőzsdén! - Videók
A kínai DeepSeek cég kiadott egy ingyenes chatbotot, amitől összeomlott az amerikai technológiai óriások tőzsdéje és megdöntötte az Egyesült Államok vezető szerepét a mesterséges intelligencia terén
☄️ A kínai DeepSeek mesterséges intelligencia ingyenes chatbotja azonnal padlóra küldte az amerikai AI tech-cégeket a tőzsdén!
‼️ A kínai DeepSeek cég kiadott egy ingyenes chatbotot, amitől összeomlott az amerikai technológiai óriások tőzsdéje és megdöntötte az Egyesült Államok vezető szerepét a mesterséges intelligencia technológiák terén.
📉 Az NVIDIA piaci kapitalizációja több mint 400 milliárd dollárral esett egy nap alatt, a részvények 16,4%-ot esnek. A Microsoft, az AMD és a Google is mínuszba ment. Szakértők 1 billió dollárra becsülik a nagyvállalatok teljes veszteségét.
❗️A DeepSeek neurális hálózatok nemcsak sokkal erősebbnek bizonyultak, mint a ChatGPT, de nem is igényelnek milliárdos befektetést.
Míg az OpenAI, a Meta és a Google milliárdokat fektet be neurális hálózatok képzésébe és nagy teljesítményű chipek vásárlásába, a DeepSeek fejlesztése Kínának mindössze 6 millió dollárjába került.
Az egész világ számára nyilvánvalóvá vált, hogy a fejlett neurális hálózatok képzéséhez már nincs szükség nagy teljesítményű chipekre, ami a kereslet meredek visszaesését okozta.
❗️ The Guardian: Donald Trump szerint a DeepSeek AI kínai chatbot egyben „ébresztő” kell legyen az amerikai technológiai vállalatok számára a mesterséges intelligencia dominanciájáért folyó globális versenyben.
https://www.theguardian.com/technology/2025/jan/28/donald-trump-china-deepseek-ai-chatbot-shares
A republikánus államfő elmondta, a kínai áttörés ellenére az Egyesült Államok továbbra is domináns szereplő a mesterségesintelligencia-iparban. A politikus pedig úgy véli, a kínai AI-ipar legújabb fejleményei pozitívak lehetnek az USA számára, ugyanis az olcsó fejlesztési költség megkönnyíthetné az amerikai cégek MI-projektjeit is.
„Azt hiszem, jó dolog lenne számunkra, ha lehetséges lenne olcsóbban megcsinálni és ugyanazt a végeredményt elérni" – reagált az elnök várakozó hangnemben.
Azt azonban elmondta, hogy az amerikai iparnak ébresztőt fúj a kínai DeepSeek megjelenése.
📈 A DeepSeek máris a legtöbbet letöltött ingyenes alkalmazás lett az App Store-ban az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Kínában.
👀😂 A DeepSeek sikerét az teszi különösen megrendítővé, hogy az Egyesült Államok nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva éveket töltött azzal, hogy korlátozza a nagy teljesítményű AI chipek Kínába való szállítását.
A DeepSeeknek azonban sikerült egy költséghatékony modellt létrehoznia kevésbé erős chipek felhasználásával.
A szóban forgó DeepSeek január 10-én dobta piacra mesterséges intelligenciát használó beszélgetőbotját, a DeepSeek-R1-et. A kínai cég saját fejlesztése két és fél hét alatt a legtöbbet letöltött ingyenes alkalmazássá vált az Apple Store-ban, és még a ChatGPT-t – egy másik MI-programot – is beelőzte. A kínai MI-eszköz sikere megdöbbentő, ugyanis a DeepSeek azt állítja, hogy csak 5,6 millió dollárt költött a fejlesztésre – az amerikai versenytársak ezzel szemben több száz milliót – de a Meta (ez a Facebook anyavállalata) például csak tavaly 65 milliárdot.
Ráadásul a kínai cég állítólag csak alacsony teljesítményű MI-chipeket használt (a legnagyobb teljesítményű MI-chipeket csak amerikai vállalatok képesek előállítani, ezeknek a fejlett informatikai hardvereknek a Kínába exportálását azonban Joe Biden korábbi elnök adminisztrációja megtiltotta, éppen a kínai mesterséges intelligencia hátráltatása érdekében).
A hírek hatására a befektetők elkezdték kivonni a pénzüket az MI-technológiával foglalkozó amerikai cégekből. Habár az alig egyéves ázsiai vállalat még nem is lépett tőzsdére, a DeepSeek sikere hétfőn komoly ütést vitt be a mesterséges intelligenciával foglalkozó technológia vállalatoknak. A Nasdaq – amely egy elsősorban informatikiai cégeket tömörítő amerikai részvényindex – 3 százalékpontot esett. Az MI-chipeket is gyártó Nvidia közel 16 százalékos értékcsökkenést könyvelt el – ez azt jelenti, hogy a cég értéke közel 600 milliárd dollárral esett.
A Microsoft, Meta és az Alphabet – a Google anyavállalata – szintén meredek zuhanást produkált, csakúgy, mint az Nvidia versenytársai, köztük a Marvell, a Broadcom, a Micron és a TSMC. Az Oracle (ORCL), a Vertiv, a Constellation, a NuScale technológiai cégeknek szintén nehézkes volt a hétfő reggel. A felsorolt vállalatok értékpapírjai a nap végére valamelyest stabilizálódtak, azonban kedden sem indultak emelkedésnek, s eközben a folyamat elérte az ázsiai piacot is. Kedden a japán mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek, köztük az Advantest, a Softbank és a Tokyo Electron, részvényei is estek, és ennek következtében az ország gazdaságának egyik legfontosabb irányadó részvényindexe, a Nikkei 225 is, ami eddig 1,4 százalékkal csökkent.
A DeepSeek mesébe illő áttörése azonban nem mindenkit győzött meg. A cég állításait néhányan kétségbe vonták, köztük a techmogul Elon Musk. A világ leggazdagabb embere egy olyan posztot osztott meg saját X közösségi oldalán, amely azt állította, hogy a DeepSeek valójában mintegy 50 ezer Nvidia-gyártmányú chipet birtokol, éppen olyanokat, amelyek exportját Joe Bidenék blokkolták.
Szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
pár napja kipróbáltam - nívósabb,mint a chat gpt!
csak ajánlani tudom,először angolul írtam neki,majd kis idő múlva rákérdeztem,hogy tud-e magyarul -- meglepetésemre egyből magyarul válaszolt. hiába kapálódzik trump birodalma, nem fogja bírni egy olyan országgal ahol évi 2 800 000 szabadalmat adnak be.a kelet ázsiai emberek valami folytán okosabbak a többitől - mindkét korea,japán,kína-tajvan-szingapúr itt az iq 160 körüli átlag. mi lehet az oka? homo juluensissel való keveredés?írásrendszer? unokatestvérem egyik pekingi egyetemen tanított 3 évig és a hallgatók azt mondták,ha rossz lesz a félévjük - szégyent hoznak a családra,a közösségre ahonnan jöttek. hát kérem,ha ezt összevetjük az usa nem elit egyetemeinek 75-80% bukási rátájával és előtte a középiskolájuk tantervével,ahol háztartástan érettségi tárgy. másik rokonom usa egyik egyetemén tanult és azon lepődött meg,hogy az első két év a magyar gimnázium szintjén döcögtek és hulltak ki. melyik ország volt a világ legfejlettebb országa 200 éve - kína és ezt az ópiumháborúval züllesztették le,csak a régi helyére kapaszkodott vissza.