A harmadik világháború már elkezdődött - A globális háborúk szomorú trilógiájának következő felvonása egy szétszórt, de hosszú konfliktus lesz
A status quo megszűnése azt jelenti, hogy a világ a zűrzavar hosszú időszakába lép - Fjodor Lukjanov teljes cikke magyarul
Fjodor Lukjanov: A harmadik világháború elkezdődött, így fog kinézni
A globális háborúk szomorú trilógiájának következő felvonása egy szétszórt, de hosszú konfliktus lesz
Fjodor Lukjanov a Russia in Global Affairs főszerkesztője, a Kül- és Védelempolitikai Tanács elnökségének elnöke és a Valdai Nemzetközi Vitaklub kutatási igazgatója. A teljes cikkét lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
Évtizedek óta gyakran kering egyik vagy másik kiadványból az az újságírói közhely, hogy a harmadik világháború már elkezdődött. Valójában a 21. század eleje óta, amikor 2001. szeptember 11-én megtámadták az Egyesült Államokat, a civilizációk összecsapásáról mint a globális konfliktus új formájáról beszélnek.
Aztán a Washington által meghirdetett "terrorizmus elleni háború" a Közel-Keleten elakadt, mielőtt teljesen eltűnt volna a napirendről.
► "Új amerikai évszázad (háborús) projekt"
https://www.vilaghelyzete.com/2018/10/uj-amerikai-evszazad-haborus-projekt.html
❗ Kötelező tananyag: Az USA stratégiájának nyílt beismerése felfedte a háborúk és a mostani válság okait!
https://www.vilaghelyzete.com/2015/09/kotelezo-tananyag-az-usa-strategiajanak.html
► Így hozták létre hamis okokkal a közel-keleti háborúkat - "Új amerikai évszázad (háborús) projekt" - "Háborúra készülve" című film
https://www.vilaghelyzete.com/2018/12/igy-hoztak-letre-hamis-okokkal-kozel.html
Ehelyett fokozatosan feléledt a "jó öreg" rivalizálás a nagy országok között, először politikai, propaganda- és gazdasági téren, de egyre hangsúlyosabb katonai és erőszempontokkal. Mindezt a múlt század klasszikus értelemben vett III. világháború veszélyére vonatkozó figyelmeztetések kísérték. Ezek a megfontolások azonban fiktívek maradtak.
Ma viszont a "III. világháború " gondolata is felfogható.
Mindazonáltal a 21. század első negyedének végén az I. és II. világháborúhoz hasonló helyzet megengedhetetlennek tűnik, bár egyes kommentátorok az ukrajnai fegyveres konfliktusban is hasonló vonásokat látnak. Szerkezetileg azonban a dolgok helyzete nagyon eltérő.
A nukleáris fegyverek jelenléte a világ főszereplőinek kezében, valamint a nemzetközi politika jelentős és sokféle szereplőjének igen összetett köre kizárja (és igen valószínűtlenné teszi) a nagyhatalmak vagy azok blokkjai közötti frontális összecsapást, ahogyan az a múlt században történt.
🔴 A világ színpadán és az erőviszonyokban végbemenő változások azonban olyan súlyosak, hogy "megérnek" egy világháborús méretű összecsapást.
A múltban az ilyen eltolódások nagy katonai összecsapásokhoz vezettek.
👉 Most azonban a "világháború", amelyről egyesek ismételten beszélnek, inkább nagy, de lokalizált összecsapások láncolata, amelyek mindegyike így vagy úgy érinti a főszereplőket, az eredeti zónából való elterjedés határán egyensúlyoz és közvetve az instabilitás más melegágyaihoz kapcsolódik.
A katonai eseményeknek ez a sorozata az elmúlt évtized közel-keleti konfliktusaival kezdődött (Jemen és Szíria), 2014 óta Ukrajnában folytatódott, majd a Dél-Kaukázusban és most Palesztinában robbant ki.
Nyilvánvalóan túl korai lenne véget vetni ennek a listának.
A status quo megszűnése azt jelenti, hogy a világ a zűrzavar hosszú időszakába lép
Nemzetközi kollégák már rámutattak arra, hogy a korábbi keretek és korlátok eltűnésével (maga a világrend hanyatlása, ami ma már általánosan elismertnek tűnik) összefüggésben a szunnyadó konfliktusok és viták szinte elkerülhetetlenül újra felszínre törnek. Ami a korábban létező megállapodások által visszatartott / visszafogott volt, az most kitör.
Elvileg minden teljesen hagyományosan történik; így volt ez korábban is, és így lesz ezután is.
A világpolitika ideologizálódása a huszadik században azt jelentette, hogy annak a politikai korszaknak a vége önmagában is nagyon ideologikus volt.
Győzedelmeskedett az a nézet, hogy az emberiség megtalálta az optimális politikai modellt, amely a korábbi konfrontációkat lezárja. ✔
Csak így magyarázható például az a meggyőződés, hogy az államhatárok körvonalai a 21. században sem fognak változni (vagy csak kölcsönös megegyezéssel), mert ez már eldőlt és így alakult.
🟡 Európa és más kontinensek történelmi tapasztalatai bármely történelmi korszakot is nézünk, nem támasztják alá ezt a feltételezést - hiszen a határok mindig alapvetően változtak.
Az erőviszonyok és a lehetőségek változása pedig elkerülhetetlenül felveti a területi határok elmozdításának vágyát.
🔵 A másik dolog az, hogy a területek jelentősége ma más, mint a múltban volt.
Bizonyos terek közvetlen ellenőrzése ma már több költséggel járhat, mint haszonnal, míg a közvetett befolyás sokkal hatékonyabb eszköz lehet.
Bár érdemes megjegyezni, hogy 15-20 évvel ezelőtt, a gazdasági és politikai globalizáció csúcspontján gyakran hangoztatták, hogy a teljesen összekapcsolt "lapos" világban a földrajzi és anyagi közelség már nem számít.
A világjárvány volt az első és legélénkebb érv ezzel a megközelítéssel szemben.
A válságok jelenlegi láncolata arra kényszerített, hogy visszatérjünk a regionális és a globális közötti alárendeltség szerepéről szóló klasszikusabb elképzelésekhez.
A status quo eltűnése azt jelenti, hogy a világ egy hosszú, zűrzavaros időszakba lépett, amelyben még nem alakultak ki új keretek
(és nem világos, hogy mikor fognak egyáltalán),
a régiek pedig már nem működnek.
A hagyományos európai fegyveres erőkről szóló szerződés korszakának formális lezárása (Oroszország kilépett belőle, a többi ország bejelentette részvételének felfüggesztését) a meglévő intézmények leépülésének példája.
Az ENSZ-t minden oldalról érő, példátlan intenzitású támadási hullám tulajdonképpen az 1945 után létrehozott világrend fő bástyája elleni támadás.
🚨 A jelenlegi "harmadik világháború" valószínűleg hosszú ideig fog tartani és a helyszíneket tekintve szétszórt lesz. 🔥
Eredményei alapján azonban - márpedig lesz ilyen - a nemzetközi szervezetek más struktúrája fog kialakulni. Ez mindig így van.
Ez nem jelenti azt, hogy például az ENSZ eltűnik, de mindenképpen lesz egy mélyreható korrekciója azoknak az elveknek, amelyek alapján működik.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Fyodor Lukyanov: World War Three has started, here’s what it will look like
The next act in the sad trilogy of global wars will be a scattered but long conflict
Kapcsolódó Friss VilagHelyzete-cikkek:
➽ A következő 2-3 év határozza majd meg a jövőbeli világrendet 5-6 generációra - mondta Joe Biden
"🚨 A jelenlegi "harmadik világháború" valószínűleg hosszú ideig fog tartani és a helyszíneket tekintve szétszórt lesz. 🔥"
Igen, így tervezték, hogy amig teljesen át nem veszik a hatalmat az emberiség felett, addig "járványokkal, háborúkkal, éhínségekkel, természeti katasztrófákkal" szórakoztassák a népeket... Azután, majd azok a nyomorultak, akik túlélik ezeket, jók lesznek rabszolgáknak az elkövetkezendő vasvesszős uralkodásra...