A globális dél megállíthatatlan menetelése: Így tette Oroszország és Afrika 2023-at a kétoldalú kapcsolatok sorsfordító évévé - ELEMZÉS
E tendenciák közül a legtöbb jövőre és azt követő években is meghatározza majd a Moszkva és afrikai partnerei közötti interakciókat
Láthatóan a 2023-as év egy újabb "Afrika-év" lett és a média jelentős figyelmet fordít a hatalmas kontinens fejleményeire. A régió 54 országa és kilenc fő regionális blokkja (SADC, ECOWAS és társai) valóban sok történetet tudnak felmutatni.
Az év során puccsok buktak meg és voltak sikeresek, konfliktusok törtek ki, miközben a tárgyalások elakadtak és az éghajlati kérdéseket beárnyékolták az élelmezésbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak.
Ugyanakkor a kontinensnek lendületet adott a BRICS bővülése és az Afrikai Unió teljes jogú tagként való felvétele a G20-ba.
Sok, a kontinensen kívüli szereplő számára az afrikai nemzetek bevonása új elkötelezettséggé vált. Oroszország felülvizsgálta a régióval kapcsolatos külpolitikai irányvonalát, amelyet a 2023-as új külpolitikai koncepcióban szereplő konstruktívabb megközelítés támaszt alá.
Ahol azonban van koncepció, ott előrelépéseknek és látható eredményeknek is kell lenniük.
Az alábbiakban áttekintjük azokat a legfontosabb eseményeket, amelyek alakították az orosz-afrikai kapcsolatokról alkotott képet és amelyek meghatározóak a kapcsolatok megszilárdulása szempontjából.
Az orosz-afrikai csúcstalálkozók bizonyítják értéküket
A második Oroszország-Afrika csúcstalálkozóra (és az Oroszország-Afrika Gazdasági és Humanitárius Fórumra) július végén került sor Szentpéterváron.
✔ Fontos, hogy mind Oroszország, mind afrikai partnerei stratégiai döntést hoztak a formátum intézményesítése mellett, megszilárdítva ezzel a partnerség kereteit. A zárónyilatkozat mellett a felek megállapodtak egy 2026-ig szóló cselekvési tervben, amely kibővítette a közös együttműködés útjainak megértését.
Bár az új megközelítés inkább gyakorlatorientált és ágazatonként konkrét kezdeményezéseket vázol fel, Oroszországnak még sokat kell tennie azért, hogy ezeket a nyilatkozatokat a helyszínen valóra váltsa.
E változás elősegítése érdekében a gazdasági fórum kiegészítette a szélesebb körű politikai napirendet, bemutatva, hogy mit tud Oroszország nyújtani.
Itt is várható, hogy a kiállításoktól a "helyszíni tesztek" irányába történik a lépés, hogy Oroszország afrikai barátai három év múlva saját tapasztalatokkal rendelkezzenek már a partnerség hatékonyságáról.
A csúcstalálkozókat mostantól háromévente kell tartani, de a preferenciák és a napirendek összehangolása érdekében szükség van egy állandó kapcsolattartó pontra.
Ennek érdekében az orosz-afrikai partnerséget a különböző szinteken és számos kérdésben folytatott állandó politikai párbeszéd, valamint egy többoldalú biztonsági mechanizmus révén fogják fenntartani.
✔ Ez utóbbi pozitív fejlemény, mivel a felek által elfogadott "biztonság" fogalma átfogó megközelítést tükröz, amely magában foglalja a terrorizmust és a szélsőségességet, az éghajlatváltozást és az élelmezési bizonytalanságokat, valamint a világűr és a kibertér potenciális problémáit.
Mostantól kezdve az afrikai és az orosz parlamenti képviselők évente találkoznak majd egy fórumon, amelynek margóján pártközi párbeszédet tartanak. A 2023-as év tehát új formátumokban gazdag, de az első eredményeket csak jövőre láthatjuk.
A BRICS bővül, Oroszország üdvözli az afrikai hangokat
Az augusztusban Johannesburgban tartott 15. jubileumi csúcstalálkozóján a BRICS úgy döntött, hogy 11 nemzetre bővíti tagságát. A jövő évtől két afrikai ország, Egyiptom és Etiópia is csatlakozik és részt vesz majd a világ legfontosabb beszélgetéseinek néhány fontos témájában. Dél-Afrika BRICS-elnöksége új korszakba vezette a csoportot.
🟡 Egyiptom és Etiópia csatlakozásával Afrika képviselete a blokkban nehezen vitatható. A bővítés körül nagy volt a lelkesedés, mind Oroszországban, mind az újonnan felvett országokban. A diplomácia eme csúcspontjára támaszkodva az új tagok minden bizonnyal előnyökkel járnak majd.
Oroszország 2024-es BRICS-elnöksége valószínűleg növelni fogja a csoport ügynökségét az új szabályok, normák és struktúrák meghatározásában a változó világ számára. A globális többség legdinamikusabb részeként Afrika profitálhat ebből a fejlődésből, mind hozzájárulóként, mind az új kezdeményezések játszótereként.
🚨 Fontos, hogy mindez a gazdaság és a kereskedelem dollármentesítésére irányuló közös törekvéssel párosul, mivel egyre több ország áll készen arra, hogy nemzeti valutákat használjon a nemzetközi elszámolásokban.
❗ Ha az Afreximbanknak (az Afrikai Export-Import Banknak) sikerül az év végéig akár 20 országot is bevonnia a kontinensről a pánafrikai fizetési és elszámolási rendszerbe, az fontos változást jelent majd a régóta fennálló játékszabályok tekintetében, és nagyobb pénzügyi szuverenitást jelez.
Oroszország itt az afrikai nemzetek egyenrangú partnere kíván lenni, nemzeti szinten és azon túl is megoldásokat keresve.
December elején az Afreximbank Kairóban találkozott az Eurázsiai Gazdasági Bizottság küldöttségével, ahol megvitatták a kereskedelem előtt még fennálló akadályok felszámolásának kilátásait, a nemzeti valuták szélesebb körű használatát és a technológiaátadást. Bár még sok mindent kell végrehajtani, az idei év pozitív változásokat hozott az orosz-afrikai kereskedelemben. A dollár és az euró részesedése 8,5% alá csökkent, szemben a két évvel ezelőtti 98,2%-kal.
Új lendületet kapnak a megerősített védelmi partnerségek
Junusz-bek Jevkurov orosz védelmi miniszterhelyettes afrikai útjai egyben előrelépést is jelentettek Moszkva és a kontinensen lévő partnerei közötti katonai együttműködésben.
Néhány hónap leforgása alatt ellátogatott Maliba, Burkina Fasóba, Nigerbe, a Közép-afrikai Köztársaságba és Líbiába. Ez kimondta, hogy a védelmi minisztériumhoz kapcsolódó, látszólagos "Afrika-testület" főnökévé emelkedett.
Még ha korai is megmondani, hogy ezek a tervek Moszkva Afrikához fűződő kapcsolatainak szilárdabb jellegét tükrözik-e, Jevkurov lényegében a régió megbízható stratégiai partnerévé vált.
A partnerség új szintjét a legjobban a kapcsolatok és az új megállapodások intenzívebbé válása tükrözi, ami óvatos és pragmatikus optimizmust jelez.
A Nyugat számára inkább a nem kívánt változások előhírnöke volt, amelyet megpróbáltak megállítani.
❗ Valóban, alig néhány nappal Jevkurov líbiai látogatása után az AFRICOM amerikai tábornokát, Michael Langley-t Tripoliba küldték újbóli tárgyalásokra, míg Boris Pistorius német védelmi miniszter bejelentette a politikai váltást a puccs utáni Nigerrel való együttműködés újraindítására (amire az USA ugyanilyen kész volt).
A mai biztonság azonban a belső vagy külső fenyegetésekkel szembeni ellenállás és az olyan látható társadalmi eredmények, mint a szegénység csökkentése, munkahelyteremtés, éhínség enyhítése stb. összjátéka. Ha ezeket is figyelembe veszik az új stratégia részeként, akkor Oroszország komolyabb elkötelezettséget hirdet partnerkapcsolatai iránt.
A vezető diplomaták gyakrabban találkoznak, Oroszország pedig bővíti diplomáciai lábnyomát
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter 2023-ban gyakori vendég volt az afrikai fővárosokban. Dél-Afrikában, Angolában, Eswatiniban, Eritreában, Maliban, Mauritániában, Szudánban, Kenyában, Burundiban és Mozambikban tárgyalt a nagyobb élelmiszerbiztonság, a több kereskedelem és a több csereprogram kilátásairól.
❌ Küldetését minden alkalommal európai és amerikai diplomaták követték, akik azt remélték, hogy meghiúsítják az elért megállapodásokat és megnyerik az afrikai kormányokat az Oroszország elleni szankciók és az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás ügyének.
Az Afrikára gyakorolt nyomás - kétoldalú és többoldalú - valójában nehezen elképzelhető. Elég csak arra emlékezni, hogy az USA Dél-Afrika kizárását fontolgatta az AGOA-programból, Pretoria független álláspontjára hivatkozva, és valóban kizárta a Közép-afrikai Köztársaságot, Gabont, Nigert és Ugandát.
Ennek ellenére a legtöbb afrikai nemzet semleges maradt, ehelyett inkább a kiegyensúlyozott és konstruktív megközelítést részesítették előnyben. Sokan ezt Oroszország győzelmeként értékelték. Valószínűbb azonban, hogy az afrikai ügynöki tevékenység és a józan ész győzelme volt.
2023-ban Oroszország kötelezettséget vállalt arra is, hogy újra felállítja nagykövetségeit Burkina Fasóban és Egyenlítői-Guineában és megszilárdította gazdasági lábnyomát a régióban az Etiópiában és Nigériában működő kereskedelmi missziókon keresztül, kiterjesztve ezzel hatókörét a kontinensbeli partnerei felé.
✔ A szélesebb körű diplomáciai jelenlét szükségessége már régóta esedékes volt: ami az 1990-es években elmaradt, most visszatér.
Bár a nagykövetségek még nem fogadták az első orosz követeket, Moszkva máris előrelépett az Ouagadougou-val és Malabóval való kapcsolatok terén. Mindez egy olyan időszakban történik, amikor Burkina Faso egy átmeneti időszak alatt igyekszik visszaszerezni a nemzetközi elismerést, míg Egyenlítői-Guinea arra készül, hogy fővárosát a Malabo szigeti kikötőből a trópusi esőerdő közepén fekvő Béke városába (Ciudad de la Paz) költöztesse.
Oroszország posztgraduális képzést indít afrikaiak számára, elérve a legmagasabb szintet az oktatási interakcióban
December végén Moszkva adott otthont az első e-Gov tudásmegosztó hétnek. A programot a Higher School of Economics Afrikai Tanulmányok Központja tervezte és az Innopraktika, egy nem állami fejlesztési intézet, valamint az orosz kormány támogatta.
Minden valószínűség szerint ez az első oroszországi oktatási program afrikai vezető köztisztviselők számára. A képzés helyett elfogadott innovatív "tudásmegosztás" formája kedvező fogadtatásra talált, mivel ez kölcsönösen előnyös cserét jelent, szemben az egyoldalú diktálással történő napirendek, szabályok és értékek erőltetésével.
A digitális kormányzás vezetői nem kevesebb mint 23 országból gyűltek össze, hogy megvitassák tapasztalataikat és a digitalizációval kapcsolatos kilátásaikat orosz szakértőkkel. A megbeszélést az orosz és afrikai szakértők által közösen kidolgozott E-Governance in Africa 2024 című könyv és hub táplálta. A projekt remélhetőleg tartós partnerség lesz: a tevékenységeket egészen 2026-ig tervezik.
✔ Az idei év igazi áttörést hozott abban is, hogy több afrikai diák érkezett Oroszországba.
A 2023-as év elejéig mintegy 27 000 afrikai diák választotta tanulmányai helyszínéül az orosz egyetemeket. Ez drasztikusan felülmúlja a késő szovjet korszak számait, amikor 1991/92-ben mindössze 15 000 diák jött tanulni.
2023 júliusában kilenc afrikai ország (Ghána, Egyiptom, Zimbabwe, Angola, Mali, Namíbia, Namíbia, Zambia, Nigéria és Dél-Afrika) a természeti erőforrások ágazatában szakembereket képző egyetemek közösségének kiépítése érdekében megállapodást írt alá a Szentpétervári Bányászati Egyetemmel, az ország legrégebbi műszaki egyetemével.
✔ Ennek eredményeként decemberben megalakult a "Nedra" ("Suboil of Africa") orosz-afrikai egyetemi konzorcium, amely a kontinens több mint 30 egyetemét foglalja magában.
További erőfeszítések közé tartozik a mintegy 20 afrikai ország katonai irányú képzése, amely a megkötött kétoldalú védelmi megállapodások részét képezi.
Az orosz nyelv növeli népszerűségét
2023-ban az orosz oktatási minisztérium több mint tíz orosz pedagógiai egyetemmel együttműködve új orosz nyelvű oktatási központokat nyitott az afrikai országokban.
Központok és osztályok jelenleg Kamerunban, Algériában, Tunéziában, Egyiptomban, Ugandában, Maliban, Zambiában, Namíbiában, Nigériában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Elefántcsontparton működnek.
A Rossotrudnicsesztvo által a Tunéziával, Marokkóval, Egyiptommal, Etiópiával, Tanzániával, Zambiával, Dél-Afrikával, a Kongói Köztársasággal és Sierra Leonéval való kapcsolatok megkönnyítése érdekében indított orosz házak egész évben kulturális és oktatási tevékenységek széles skálájával kísérték az ország diplomáciai erőfeszítéseit.
Az orosz nyelv és az előkészítő tanfolyamok népszerűsége közvetlenül összefügg az orosz egyetemeken tanulni kívánó külföldi diákok számára biztosított ösztöndíjakkal. A Rosszotrudnyicesztvo sajtószolgálata arról számolt be, hogy tavaly az ösztöndíjért folyó versenyben átlagosan öt fő volt egy-egy helyért, így a 2023-24-es tanévben az ösztöndíjak számát 2300-ról 4700-ra megduplázták.
Guinea, Angola, Mali, a Kongói Köztársaság, Egyiptom és Nigéria a legnagyobb anyagi juttatásban részesülő országok közé tartozik.
➽ Nigerből végleg kipaterolták a franciákat! Az utolsó francia katona is elhagyta az országot
Jelentős növekedés a döntéshozatalban és a tudományos szakértelemben
🔴 Ez volt az az év, amikor Oroszországban megnőtt az Afrika iránti tudományos érdeklődés, és amikor a legfontosabb tudományos területeken megújult az Afrikával való együttműködés. Fontos, hogy ez nem korlátozódott a moszkvai vagy szentpétervári helyszínekre. Ehelyett inkább az afrikai partnerek felé irányult.
✔ Például egy orosz virológusokból álló csapat segített a helyi szakembereknek Burkina Fasóban egy mobil laboratórium felállításában a dengue-láz esetek szűrésére, amikor az országot járvány sújtotta.
A segítségnyújtás nem csak arról szólt, hogy a láz elleni küzdelem érdekében minél több esetet jelentsenek. Sokkal inkább a helyi kapacitásépítésről szólt, amelyet a hatóságok kedvezően fogadtak. Ez pedig előkészítette az utat ahhoz, hogy Oroszországból szakértőket hívjanak meg az ország fővárosában, Ouagadougouban tartott "Egészségügy és szuverenitás" című konferenciára.
Ami még fontosabb, hogy ez a pozitív tapasztalat megkönnyítette a további kötelezettségvállalás kiterjesztését, az orosz kormány által jóváhagyott, a betegségek elleni küzdelemre irányuló átfogó programmal.
A 2026-ig tartó program 1,2 milliárd rubel (mintegy 13 millió dollár) finanszírozást kapott.
A Száhel-övezet két országa, Mali és Burkina Faso számára Oroszország képzést kínált az alapvető nukleáris kutatások terén és segít abban, hogy szélesebb körben tudatosítsák, milyen lehetőségeket kínálhat az atomenergia a nemzeti fejlesztési célok eléréséhez.
A hatalmas kontinens másik felével szomszédos szigetországban, Madagaszkáron az orosz diplomások és expedíciók most már építhetnek arra a megállapodásra, amely megkönnyíti a tengeri világgal, a genetikával és az éghajlatváltozással kapcsolatos kölcsönös kutatásokat. A tanulmányok ezúttal is a helyi Toamasina Egyetemmel egyenrangú partnerségben zajlanak majd, így közös munkát és csereprogramokat foglalnak magukban.
2023 májusában a moszkvai HSE Afrikai Tanulmányok Központjának szakértői kiadták az átfogó Afrika 2023 kézikönyvet, amely a tudatos döntéshozatalhoz szükséges információkban mutatkozó nyilvánvaló hiányosságokat igyekezett áthidalni.
A könyv, eloszlatva a sztereotípiákat, választ ad azokra a lényeges kérdésekre, amelyek az afrikai üzleti tevékenység kockázatainak felmérésekor merülnek fel. Az Oroszország Afrikai Cselekvési Tervéhez készült gyakorlati útmutató máris minden Afrikában érintett orosz döntéshozó kézikönyvévé vált.
Az orosz gabona erősíti Afrika élelmezésbiztonságát
December elején érkezett meg az első két hajó a Szomáliába és Burkina Fasóba szánt orosz gabonával, amely ingyenes humanitárius segítségnyújtás.
Az országok egyenként 25 000 tonna gabonát kaptak. A sikerre építve az év végéig további gabonát szállítanak a Közép-afrikai Köztársaságba, Zimbabwébe, Maliba és Eritreába.
✔ A növekvő népességű és egyre nagyobb éghajlati nyomással küzdő kontinens, Afrika, úgy tűnik, örömmel fogadja Oroszország segítségét az élelmezési bizonytalanságok enyhítésében a legsebezhetőbb országokban.
Ennek eredményeként Oroszország megbízható élelmezésbiztonsági szolgáltatóvá vált, amely képes kielégíteni a növekvő igényeket.
Míg 2022-ben Oroszország 11,5 millió tonna gabonát exportált Afrikába, addig 2023 első hat hónapjában a kivitel elérte a 10 millió tonnás határt.
A gabona azonban csak az egyenlet egy része. A krónikus éhezés, amellyel Afrika lakosságának 20%-a szembesül, lényegében az infrastruktúra hiányának következménye, nem pedig a termelés gyenge hatékonyságának és a keresletet nem kielégítő importnak.
Az afrikai éhezés megfordításához Oroszországnak hosszabb távú szerepet kell játszania és a kapacitásépítésre kell támaszkodnia.
A támogatásnak a szükséges infrastruktúrára és a precíziós gazdálkodás vagy a szelektív tenyésztés know-how-jával, mezőgazdasági gépekkel és folyamatos műtrágyaellátással felszerelt szakképzett személyzetre kell irányulnia.
Oroszországnak készen kell állnia erre a szintű kötelezettségvállalásra, amikor 2024-ben kopogtat az ajtónkon.
Oroszország és Afrika erősíti a sportkapcsolatokat
Ebben az évben a legjobb szovjet hagyományok visszatérése történt, amikor Oroszország labdarúgó-válogatottja barátságos mérkőzéseken találkozott Kamerunnal és Kenyával. Ez új dimenziót nyitott az ország sportgyakorlatai előtt a kemény nemzetközi környezetben.
"A politika nem gyakorolhat nyomást a sportra" - ezt a fontos formulát erősítette meg az Afrikai Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szövetsége (ANOCA) és lényegében azt támogatja, amit Oroszország már régóta képvisel.
Amikor a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a közelmúltban vizsgálta a lehetőségeket, hogyan lehetne áthidalni a különböző országok között tátongó szakadékot az orosz sportolók olimpiai játékokra való újbóli beengedésével kapcsolatban, az afrikai egyes országok, valamint a kontinens öt olimpiai szövetsége által kifejtett álláspontok döntő szerepet játszottak abban, hogy az év végi végleges határozat lehetővé tette az orosz sportolók számára a semleges zászlók használatát a 2024-es párizsi játékokon.
Az afrikai hangok a kérdésben egyhangúak voltak és amikor a Mauritániában, Nouakchottban tartott ülést követően az Ázsiai Olimpiai Tanács hasonló döntését tükrözték, ez azt eredményezte, hogy a globális többség támogatta a lépést.
A kulturális kapcsolatok szorosabbá válnak
Az Innopraktika Iskola által vezetett koreográfiai projekt 2023-ban negyedik alkalommal hozta össze a világ minden tájáról érkező tehetségeket.
A Boris Eifman Táncakadémia ezúttal a "Globális értékek" címszó alatt többek között hat afrikai ország, nevezetesen Szenegál, Mozambik, Burkina Faso, Uganda, Ruanda és Nigéria tíz táncosát fogadta.
A szentpétervári Oroszország-Afrika csúcstalálkozón a híres Alekszandrinszkij Színház színpadán léptek fel és megosztották a világ legégetőbb kihívásairól alkotott elképzeléseiket.
Az idei év az első alkalommal megrendezett Afrikai Kulturális és Filmnapok szempontjából is nyitórendezvény volt, amely nagy érdeklődést váltott ki az oroszok körében Afrika iránt.
***
Ez volt a 2023-as év az orosz-afrikai kapcsolatokban, bár az áttekintés keretei közé természetesen nem fért bele minden lényeges kérdés. A fent említett események és tendenciák azonban tovább fognak fejlődni és várhatóan közelebb hozzák egymáshoz a feleket.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Unstoppable march of the Global South: How Russia and Africa made 2023 a pivotal year for bilateral relations
Many of these trends will continue to shape interactions between Moscow and African partners next year and beyond
Ne hagyjátok ki, ha még nem kaptátok meg!
📌A VilagHelyzete e-Könyvújság 2023. Őszi Tripla száma rekord 750 oldalon itt érhető el! + Extra 50 oldalas történelmi melléklet a 750 oldal részeként: 👉 Miért téves szinte minden, amit a II.világháborúról tudsz? - I-II.rész
Kapcsolódó VilagHelyzete-cikkek:
➽ "Csak pénzt nyomtatnak. Ez volt az egyik fegyverük globálisan is - a monetáris rendszer... szankciók itt, szankciók ott. Új pénzügyi struktúrára van szükségünk globálisan!" - Isaias Afwerki eritreai elnök mondta a szentpétervári Oroszország - Afrika csúcson