A BRICS alapító tagjai történelmi döntés előtt állnak, amikor megpróbálják átalakítani a világrendet - A héten kezdődik a 15. BRICS-csúcs Dél-Afrikában!
A tagság bővítése és a Nyugattól való pénzügyi függetlenségre való törekvés a johannesburgi csúcstalálkozón megvitatandó két fontos kihívás. Írta: Dmitry Trenin, akinek teljes cikkét lefordítottam
A BRICS-csoport még soha nem keltett akkora érdeklődést világszerte, mint az e héten Johannesburgban megrendezésre kerülő 15. vezetői csúcstalálkozót megelőzően.
Írta: Dmitry Trenin a Higher School of Economics kutatóprofesszora és a Világgazdasági és Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének vezető kutatója. Az Orosz Nemzetközi Ügyek Tanácsának tagja, akinek teljes cikkét lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
Ez önmagában is mutatja a csoport jelentőségének növekedését a 2006-os szentpétervári gazdasági fórum margóján tartott első - gazdasági miniszteri szintű - találkozó, valamint a 2009-es jekatyerinburgi csúcstalálkozó óta.
A jelentések szerint jelenleg mintegy 20 ország kéri felvételt az öttagú szervezetbe és a dél-afrikai találkozón képviselettel rendelkező országok listája pedig háromszorosára nőtt.
Ez az idők jele és két dologra utal:
sok nem nyugati nemzet vágya arra, hogy a világ irányításában nagyobb szerepet kapjon,
valamint a világpolitika, a gazdaság, a pénzügyek és a média öncélú nyugati dominanciájával szembeni növekvő ellenállás.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a BRICS-országoknak (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika rövidítése) könnyű dolguk lesz a világrend átalakításában.
A johannesburgi csúcstalálkozót megelőzően két kérdés merült fel a csoport további fejlődésének fő kihívásaként.
Az egyik a tagság bővítése. A világ minden tájáról számos ország sorakozott fel a BRICS ajtaja előtt, készen arra, hogy belépjen. Ezek közé tartozik Algéria, Argentína, Banglades, Fehéroroszország, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Kuba, Egyiptom, Etiópia, Indonézia, Irán, Kazahsztán, Mexikó, Nigéria, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek.
Egy nagyszabású bővítés hangos nyilatkozat lenne, amely azt fejezné ki, hogy az USA által vezetett szövetségi és partnerségi rendszerrel szemben alternatívát építenek ki.
A kérdés azonban az, hogy egy ilyen bővítés egy sokkal diverzifikáltabb BRICS-et azonnal erősebbé tenne-e vagy sem?
Magán a BRICS-en belül is eltérőek a nézetek a bővítésről.
Mégis van egy modell, amely hasznosnak bizonyulhat. Egy másik, nem nyugati csoport, amelynek néhány ugyanolyan résztvevő állam is tagja, a hatékonyság felhígulása nélkül kezelte a bővítés kérdését.
Ez volt a Sanghaji Együttműködési Szervezet, amely Oroszországgal, Kínával és három közép-ázsiai állammal indult. Idővel az SCO megtalálta a résztvevő országok kategóriáinak képletét és az új teljes jogú tagok felvételére vonatkozó kritériumokat és folyamatokat. A szervezetnek sikerült kiterjesztenie teljes jogú tagságát Indiára és Pakisztánra, Üzbegisztánra és Iránra, és még számos más ország is sorban áll a felvételért. Ha az SCO megközelítését a BRICS is átveszi, ez megoldást jelenthet.
A másik kihívás a blokk számára az, hogy új pénzügyi eszközökkel álljon elő, hogy csökkentse a nem nyugati gazdaságok dollárfüggőségét.
Az, hogy Washington az Oroszország elleni hibrid háborúban fegyverként használja a valutáját, és ezzel párhuzamosan manipulálja a kereskedelmet és a technológiát Kína ellen, sürgőssé tette a kérdést.
A nyugati korlátozások akadályozták a BRICS új fejlesztési bankjának tevékenységét. Felszólították a csoportot egy közös valuta létrehozására, hogy megtörjék a dollár monopóliumát a világ pénzügyeiben. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy egy tartalékvaluta létrehozása öt nagyon különböző gazdaság számára - amelyek közül Kína a csoport összesített nominális GDP-jének kétharmadát adja - ellentétes a nemzeti szuverenitás féltékenyen őrzött elvével. Az eredeti cél, a pénzügyi függetlenség elérése nem fog megvalósulni.
Gyakorlatiasabb megoldás lenne a BRICS-országok közötti kereskedelemben a nemzeti valuták használatának jelenleg növekvő gyakorlata.
A kínai-orosz kereskedelmi forgalom több mint felét a jüan és a rubel teszi ki; Oroszország elfogadja a rúpiát az Indiába szállított olajért; Brazília jüanban kereskedik Kínával; és így tovább. Bár ezeknek a tranzakcióknak az az előnye, hogy nem befolyásolják őket harmadik országok, költségekkel járhatnak és járnak is, mivel egyes valuták konvertibilitása problémás, a kibocsátó országon kívül csak korlátozottan használhatók, és az árfolyam instabil.
Ezekkel a kérdésekkel kell foglalkozni. Bár a BRICS- valuta még messze van, a csoporton belüli nemzetközi fizetési és elszámolási rendszer javításán lenne célszerűbb dolgozni.
A BRICS-et gyakran hasonlítják a G7-hez. Bár bizonyos szempontból az összehasonlítás indokolt, a két csoport alapvetően különbözik egymástól ambícióit, felépítését és fejlődését tekintve.
A G7 politikailag, gazdaságilag és ideológiailag homogén, míg a BRICS minden szempontból sokszínű;
a G7-et lényegében az Egyesült Államok vezeti, és a többiek, a volt nagyhatalmak kétségtelenül elfogadják ezt a vezetést, míg a BRICS-ben Kína gazdasági súlya nem jelent pekingi hegemóniát.
A G7 abban az értelemben globalista, hogy modelljeit és erkölcseit igyekszik a világ többi részére kivetíteni, míg a BRICS-országok teljes mértékben nemzeti szuverenitásukra összpontosítanak.
Ugyanakkor a G7 egyértelműen exkluzív, a Nyugat egyértelműen a többiek fölött áll, míg a BRICS éppen az ellenkezője: a különböző civilizációk és kultúrák sokszínűségét öleli fel.
A G7 szerepe a régi rend megőrzése, amelyben a Nyugat dominál;
a BRICS-tagok törekvése egy új, diverzifikáltabb és kiegyensúlyozottabb világrend elemeinek kiépítése - először is egymás között, majd a világrendszer fejlődésének további befolyásolása.
A BRICS nem egy zéróösszegű szövetség létrehozására tett kísérlet.
Ez a magja annak, amit világtöbbségnek nevezhetünk, amely inkább a fejlődésre, mint a dominanciára törekszik. Az út nehéz lesz, és nem lesz ellenállás nélkül, de a kirakós játék további darabjainak összeillesztésével végül egy nyitottabb és befogadóbb világrend alapja fog kialakulni.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Dmitry Trenin: The founder members of BRICS face a historic decision as they attempt to reshape the world order
Expanding the membership and working towards financial independence from the West are two important challenges to be discussed at the Johannesburg summit
Kapcsolódó VilagHelyzete-cikkek:
➽ A BRICS már nem egy alternatíva, hanem a világpolitika alappillére - mondta India külügyminisztere
➽ Új világ - Új valuta! Jön az aranyfedezettel rendelkező BRICS-valuta? - Videó
➽ 19 ország kérte a BRICS-csoporthoz való csatlakozását a közelgő BRICS-csúcstalálkozó előtt.
Érdemes elolvasni ezeket is. Továbbra is azt mondom és meggyőződésem, hogy nem azt a műsort nézzük, amit szeretnénk!
https://roloslavskiy.substack.com/p/belarus-reveals-hidden-sell-out-agenda
https://roloslavskiy.substack.com/p/moscow-will-probably-begin-formal
https://roloslavskiy.substack.com/p/should-russia-surrender-already
https://edwardslavsquat.substack.com/p/who-is-responsible-for-russias-strategic?utm_source=substack&utm_medium=email