Zelenszkij további, óriási áldozatokkal járó ellentámadásra való felhívása a vezetés megosztásával fenyeget - Newsweek nagy elemzése
Az előre haladás hiánya miatt az ukrán kormány legfelsőbb szintjein kiéleződött a stratégiai vita és az elnöki hivatalban egyesek már szembefordultak a katonai vezetéssel - közölték források a lappal
Volodimir Zelenszkij elnök szorult helyzetbe került - írja a Newsweek, melynek erről szóló teljes cikkét lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
https://www.newsweek.com/zelensky-pivotal-ukraine-counteroffensive-call-threatens-divide-leadership-1819564
Ukrajna régóta várt ellentámadása - eddig - nem bizonyult elégségesnek, csapatai hatalmas áldozatok árán szereztek vissza földdarabokat az ország déli és keleti részén. Az ukránok a jelentések szerint súlyos veszteségeket okoznak az orosz védőknek, de hat hete tart a hadművelet és Moszkva többrétegű védelmi hálózata még nem tört meg. (Sok szakértő szerint Ukrajna még az orosz védelmi vonalakat sem tudta érdemben megközelíteni, nemhogy áttörni…. - VilagHelyzete megj.)
🔥 Zelenszkij lehetetlen választás előtt áll:
👉 vagy mindent belead és kockáztatja a költséges kudarcot, vagy csökkenti Ukrajna veszteségeit és elfogadja a politikailag káros vereséget.
Magyarul további óriási emberáldozat feleslegesen és úgy az elkerülhetetlen katonai vereség vagy egy felvállalt politikai vereség és emberek megmentése területi veszteségek árán is. (VilagHelyzete megj.)
Az előrelépés hiánya miatt az ukrán kormány legfelsőbb szintjein kiéleződött a stratégiai vita - mondták a Newsweek-nek a megbeszélésekről tudó források -, és az elnöki hivatalban egyesek szembefordultak a katonai vezetéssel.
Az előbbi csoportban egyesek meg akarják szilárdítani Kijev korlátozott sikereit és fel akarnak készülni egy várható őszi-téli orosz offenzívára.
Az utóbbi csoport tagjai - köztük a főparancsnok, Valerij Zaluzsnij tábornok - viszont tovább akarnak lépni és az ukrán katonai tisztviselők a kritikát félreértésen alapuló türelmetlenségnek minősítik.
"Az ukrán vezetés között határozottan vannak nézeteltérések a katonai stratégiát illetően" - mondta egy, az ukrán kormányhoz közel álló forrás, aki névtelensége megőrzése mellett beszélt a Newsweeknek, mivel nem volt felhatalmazva arra, hogy nyilvánosan beszéljen.
"A katonai oldalon ott van Zaluzsnij és mások - de nyilvánvalóan ő a parancsnok -, akik tovább akarnak nyomulni. A politikai oldalon vannak kérdések, hogy ennek most van-e a legtöbb értelme. Vagy van-e értelme egyes területeken konszolidálni, ahol csak lehet és enyhíteni a nyomást az ellátási vonalakon és a készleteken?" - tette hozzá.
Mivel a nyugati tisztviselők egyértelműen aggodalmukat fejezték ki a művelet lassúsága miatt - és mivel a nyugati média 2023 nagy részében minden pozitív vagy negatív fejleményt felerősített -, Kijevben készülődik a hibáztatás.
"Van egy olyan érzés, hogy a hadsereg félrevezette őket azzal kapcsolatban, hogy milyen jól fog menni ez az ellentámadás, hogy túlságosan rózsás értékeléseket kaptak a katonai oldalról" - mondta a forrás a Newsweek-nek a polgári kormány egyes tisztviselőinek hangulatáról.
"És elégedetlenek is emiatt."
Arra a kérdésre, hogy a nem túl jó harctéri teljesítmény nem sürget-e változásokat az ukrán katonai vezetésben, a forrás így válaszolt:
"Nem hallottam semmi konkrétumot, de valami ilyesmit el lehet képzelni".
A védelmi minisztérium szóvivője nem kívánta kommentálni a forrás konkrét állításait, bár a Newsweeknek adott nyilatkozatában elmondta, hogy
"közvetlen kommunikáció van a katonai parancsnokság és az ország politikai vezetése között, amelynek feladata, hogy a katonai helyzet dinamikus körülményei között hozzon döntéseket".
"A katonai parancsnokságba vetett bizalom a győzelem fontos előfeltétele" - mondta a szóvivő, a belső viszálykodásról szóló jelentéseket pedig orosz propagandanarratívának minősítette, amelyet "az ellenség médiaerőforrásai kitartóan támogatnak".
Az elnöki hivatal a Newsweek e-mailben küldött megkeresésére a cikk megjelenéséig nem válaszolt.
Nagy várakozások
Zelenszkij elismerte, hogy a régóta várt ellentámadás "a kívántnál lassabban" mozog." Hat hetes harc után az ukrán erők még nem érték el az úgynevezett első sort sem, aminek neve a Surovikin vonal; - a 2022 vége óta kiépített védelmi hálózat, kezdetben Szergej Surovikin tábornok irányítása alatt.
Fotók és videók érkeznek arról, ahogy a NATO-tól érkező nehéz fegyverek égnek a vidéki aknamezőkön és a Donyeck és Zaporozsje régiók krátereiben
Ez szó szerint áldás volt az orosz tisztviselők és a média számára, akik következetesen — és meggyőzőtlenül — beszámoltak az ukrán támadó erőfeszítések hangsúlyos vereségéről.
A nyugati aggodalmakat a harcok keserű jellege tetézte.
"Az oroszoknak számos védekező vonaluk van és nem igazán mentek át az első vonalon sem" - mondta egy névtelen nyugati diplomaták CNN múlt héten.
Az ukrán tisztviselők tisztában voltak a kihívást jelentő csatatéri feltételekkel.
Kijev csapata rengeteg új fegyverrel harcol, amelyekkel kapcsolatban korlátozott kiképzésben részesültek.
Támadó erőit többféle képzésben részesítik NATO és a szovjet doktrína egyfajta mixében, de nincs meg a modern harci megközelítés támogatásához szükséges légierő.
Andrij Zagorodnyuk - aki 2019 és 2020 között Ukrajna védelmi minisztere volt, jelenleg pedig a védelmi minisztérium tanácsadója - szerint azonban "sok tévhit kering erről az ellentámadásról".
"Az egyik az, hogy Ukrajna átállt a kimerítő háborúra és kimeríti az oroszokat" - mondta Zagorodnyuk.
"Ez nem így van. Amit Ukrajna most tesz, az alapvetően az, hogy megpróbálja csökkenteni az oroszok védekező képességét. Ez lényegében egy hosszú előkészület az aktívabb mozgásra".
"Ukrajnának meg kell semmisítenie az orosz erőforrásokat, [amelyeket] a védekezéshez használ, aztán meg kell találnia az utat az aknamezőkön keresztül, stb - és meg is találja az utat, működik.
Nem hiszem, hogy van értelme megállni. Nem hiszem, hogy operatív szempontból van értelme megfontolni annak felülvizsgálatát, ami ebben az esetben stratégiai cél lenne".
"Ez egy folyamatban lévő munka" - mondta Zagorodnyuk.
"Nem mintha holtpontra jutottunk volna. Csak tovább tart, mert a helyzet nehéz. De ez nem jelenti azt, hogy összességében a továbblépés rossz terv volt".
Zelenszkij nekiment a nyugati partnereknek a tétova elkötelezettség és a fejlett fegyverek szállításának befagyott, lassú tempója miatt.
"Azt terveztük, hogy tavasszal kezdjük el, de nem tettük, mert őszintén szólva nem volt elég lőszerünk és fegyverzetünk és nem volt elég megfelelően kiképzett dandárunk" - mondta az elnök júliusban.
"Ha Zaluzsnij tábornok NATO-tábornok lenne, vissza kellett volna utasítania a parancsot, hogy elindítsa az ellentámadást"
- mondta a Newsweeknek Dan Rice - egy West Pointon végzett diplomata, aki Zaluzsnij korábbi különleges tanácsadója volt, mielőtt elfoglalta volna a kijevi Amerikai Egyetem elnöki posztját.
Rice különösen rámutatott Ukrajna légi támogatásának hiányára, az MGM-140 hadászati taktikai rakétarendszer (ATACMS) szállításának folyamatos amerikai elutasítására, valamint a nagy mozgékonyságú tüzérségi rakétarendszerrel (HIMARS) használható, nagyobb hatótávolságú kazettás lőszerek hiányára.
"Ezt nem lehet megnyerni tüzérségi és légi fölény nélkül, hogy támadásba lendülhessünk. Senkinek sem kellene ezen igazán megdöbbennie." - tette hozzá Rice.
"Azt hiszem, az volt a remény, hogy találnak egy lyukat, mint tavaly Harkivban és Herszonban, hogy találnak egy rést"
"De az oroszoknak a Krímben 10 évük volt arra, hogy előkészítsék ezeket a védelmeket, és az sem érdekli őket, hogy mindenhol aknákat szórjanak szét.” - mondta Rice, utalva Ukrajna 2022 őszi, elképesztő sikerű ellentámadásaira.
Stick vagy Twist?
A kijevi katonai segítségnyújtás ellenzői és nyugati szkeptikusai az ellentámadás kudarcát Joe Biden elnök ellen is felhasználják.
Sen. Tommy Tuberville Például ( R-AL ) mondta a Fox News-nak a múlt héten:
“Ukrajna úgy néz ki, mint egy junior gimnazista csapat, amely egyetemi bajnokcsapat ellen játszik...Nem nyerhetnek."
Tuberville-t széles körben kritizálták, hogy hamis színben tünteti fel Oroszország Ukrajna elleni háborúját, de számára és más szkeptikusok számára is Ukrajna maximális háborús céljaival ellentétben, a lassú ellentámadás bizonyítja a taktika megváltoztatásának szükségességét.
A Newsweek forrásai szerint Kijevben is vita folyik a megközelítés megváltoztatásáról.
"Ott vagyunk, ahol vagyunk. A kérdés az, hogy ezen a fordulóponton mi a helyes lépés?" - mondta a kormányhoz közeli forrás.
"Ez bizonyára nem könnyű helyzet. De ez egy fontos fordulópont."
"Az oroszok saját offenzívát fognak indítani" - tették hozzá.
💣 Az ukrán tisztviselők és parancsnokok "nagyon is számítanak arra, hogy október elején az oroszok elkezdik az alapozást, majd tavasszal nagy offenzívát indítanak" - mondta a forrás.
Zelenszkij többször megfogadta, hogy nem pazarolnak tovább ukrán életeket.
Kijev máris nagy összegeket fektetett be az ellentámadásba, bár a veszteségek valós aránya egyik oldalon sem ismert.
Ukrajna kitartó katonái többször is megcáfolták a várakozásokat és Kijev katonai vezetői nyilvánosan továbbra is bíznak a sikerben.
🔴 A jelentős áttörés nélküli leállás komoly ukrán vereségnek számítana Oroszországban és a nyugati partnerek körében is, sőt elmélyítené azokat az aggodalmakat, hogy Ukrajna célja, hogy az 1991-es határain belül az összes területet felszabadítsa, túlságosan ambiciózus.
Ha azonban tovább folytatnák mindezt és mégsem sikerülne áttörést elérni, az pontosan ugyanezzel a következménnyel járna, miközben az ukrán kritikusok újabb lehetőséget kapnának arra, hogy Zelenszkijt és csapatát makacs, megbízhatatlan partnernek állítsák be.
Kijev számára fontos, hogy megmutassa:
"Ukrajna nem irracionális szereplő" - mondta az ukrán kormányhoz közeli forrás.
Egy másik, az elnöki hivatalhoz közel álló, a folyamatban lévő tárgyalásokról tudó forrás - aki szintén névtelenséget kért, hogy őszintén beszélhessen a kényes témáról - azt mondta a Newsweek-nek, hogy a Kijev offenzívájára vonatkozó borús média-előrejelzések nem jelentenek garanciát a kudarcra.
"A jó hír az, hogy 18 hónappal azután, hogy Kijevet majdnem elfoglalták és Zelenszkijt majdnem megölték, az ukránok vannak offenzívában, nem az oroszok" - mondták.
"Ukrajna visszavette az elvesztett terület több mint felét. Irreális volt és irreális, hogy ennél gyorsabban várjunk többet, tekintve, hogy Oroszországnak hatalmas előnye van a tűzerőben és az emberekben" - mondta a forrás.
"Ezen elsöprő orosz előnyök ellenére Ukrajna a következő hetekben tovább fog lépni. És jó esély van arra, hogy Ukrajna még az ősszel képes lesz elvágni a Krímbe vezető kritikus orosz utánpótlási vonalakat"."
Zagorodnyuk szerint azok, akik nyilvánosan menetrendet állítanak fel az ellentámadásra, tévednek.
"Nem hiszem, hogy az ukrán hadsereg konkrét dátumokat ígért volna" - mondta.
"Amikor azt mondjuk, hogy "hosszabb, mint vártuk", azt hiszem, nyugodtan mondhatjuk, hogy hosszabb, mint amit olyan emberek vártak, akiknek semmi közük nem volt hozzá".
"Volt néhány ember - talán politikusok, talán újságírók, talán elemzők -, akik azt mondták: 'Srácok, két hónapotok van. Mi a fenéért döntöttek ezek az emberek úgy, hogy két hónapunk van, vagy egy hónapunk, vagy valami ilyesmi?"
Nyugati ébresztő
James Rogers, a brit székhelyű Council on Geostrategy agytröszt társalapítója a Newsweeknek elmondta, hogy Kijev nehéz - és hosszú távú - dilemma előtt áll.
"Az oroszok tanultak a hibáikból" - mondta.
"És nyilvánvaló, hogy rengeteg erőforrásuk van, ami az embereket illeti, akiket a terepre tudnak küldeni, ami mindig megnehezíti a dolgokat. Még ha az ukránok minden egyes ukrán öt oroszt meg is tudnak ölni, az még mindig sok orosz, akit meg kell ölni ahhoz, hogy a célhoz eljussanak".
"Azt hiszem, nekünk Nyugaton kissé irreális elvárásaink voltak azzal kapcsolatban, hogy az ukránok milyen gyorsan lesznek képesek ellentámadást intézni és biztosítani a céljaikat, mert ehhez több haditechnikai eszközre van szükségük".
"Amíg ilyen fegyvereket nem biztosítanak, az ukránok mindig hátrányban fognak harcolni" - mondta Rogers, aki külön problémaként említette Ukrajna légierejének hiányát.
"Mi sem tennénk ezt meg előbb teljes légi fölény nélkül, így elvárni tőlük, hogy ugyanezt tegyék, egy kicsit problematikus".
Túl korai lenne a folyamatban lévő műveletet sikernek vagy kudarcnak nyilvánítani.
Az ukrán csapatok még mindig keményen harcolnak és a 800 mérföldes front több pontján is győzelmeket érnek el. Az orosz erők el vannak fáradva és nem világos, hogy milyen mélységben védekeznek.
De a nyugati támogatás gyengülése egy esetleges ukrán kudarc esetén "mindenképpen lehetséges" - mondta Rogers.
Hozzátette azonban, hogy ez "a másik irányba is elmehet", és ébresztőként szolgálhat a külföldi partnerek számára, hogy bővítsék a katonai támogatást azon túl, amit eddig hajlandóak voltak nyújtani.”
"Fennáll a veszélye annak, hogy vagy egy nagyon jelentős visszaesés következik be, és az ukránoknak nem marad sok harcolnivalójuk, vagy pedig a visszaesések sorozatos, őrlődő sorozata következik be" - mondta Rogers.
"Lehet, hogy egyik sem tűnik különösebben jelentősnek, de ha hetek vagy hónapok alatt elkezdenek halmozódni, Ukrajna nagyon hátrányos helyzetben marad, ahonnan a jövőben potenciálisan tovább tud majd nyomulni az oroszokkal szemben." - mondta Rogers.
"Nincs okunk azt állítani, hogy ez a háború nem fog még sok hónapig és évig folytatódni. De minden egyes hónap és év, amíg tart, valószínűbbé teszi az orosz győzelmet, mert Oroszország biztosítja a stratégiai céljait, még akkor is, ha azok jelentősen csökkentek ahhoz képest, mint amilyenek 2022 februárjában lehettek volna"."
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Newsweek
Zelensky's Pivotal Counteroffensive Call Threatens to Divide Leadership
Igen. Láttam egy WEF forgatókönyv kivonatot, amiben még 2025-ben is öletik egymást a vezetőik ebben a háborúban. Persze lehet, hogy még később is, de arra nem emlékszem már. A terv szerint- ami eddig pöpecül teljesül - 2027-ben fognak az emberek rájönni, hogy becsapták őket a "pandémiával" és "vakcinákkal" is, és lázadások lesznek, amelyben felkoncolják a vezetőiket, akik részt vettek abban... Gondolom ehhez is kellenek a "migránsok", hogy legyen aki fellázad, mert az őslakosokra nem tennék... Mondjuk lehet addigra már egyébként is nagyon kevés ember marad életben...