Véres vörös vonal: Izrael újabb arab országot rángathat bele a háborúba - Izrael azt tervezi, hogy visszafoglalja a Philadelphi-folyosót?
Izrael azt tervezi, hogy visszafoglalja a Philadelphi-folyosót, a Gázát Egyiptomtól elválasztó 14 kilométeres határt, de szakértők figyelmeztetnek, hogy ez nagyon rossz ötlet lehet
Véres vörös vonal: Izrael újabb arab országot rángathat bele a háborúba
Izrael azt tervezi, hogy visszafoglalja a Philadelphi-folyosót, de szakértők figyelmeztetnek, hogy ez nagyon rossz ötlet lehet.
A Gázát Egyiptomtól elválasztó 14 kilométeres határt évek óta használják az enklávé militánsai fegyverek, technológia, pénz és személyzet csempészésére.
Ennek megakadályozása érdekében Izrael most a határ újbóli elfoglalásának lehetőségét fontolgatja.
Már több mint száz napja, hogy Izrael megkezdte a Vaskardok hadműveletet a Gázai övezetben az október 7-i véres támadást követően, amikor több mint 1200 izraelit gyilkoltak meg brutálisan a Hamász fegyveresei.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök megfogadta, hogy megbüntetik a mészárlás felelőseit, amelynek során több mint 5000 ember megsebesült. Ígéretet tett továbbá a Gázai övezetet ellenőrző iszlamista csoport felszámolására, valamint az Izrael biztonságára fenyegetést jelentő enklávé demilitarizálására.
❗️ De több mint három hónap elteltével úgy tűnik, az izraeli tisztviselők még mindig vakargatják a fejüket azon, hogy hogyan érjék el ezeket a célokat.
ℹ A legnagyobb kihívást a fegyverek, a technológia és a pénz folyamatos áramlása jelenti Gázába, ahonnan a Hamász és a palesztin Iszlám Dzsihád fegyveresei továbbra is rakétákat lőnek ki. Izrael pedig úgy véli, hogy ez a Sínai-félszigetről érkezik, az úgynevezett philadelphiai útvonalon keresztül csempészik át a határon.
https://www.ynet.co.il/news/article/rktnydxo6
ℹ A kifejezés 1982-ben, az Izrael és Egyiptom közötti békeszerződést és a határ későbbi kijelölését követően alakult ki. Az említett megállapodás értelmében mindkét fél csapatokat telepített a saját oldalán a 14 km hosszú vonal mentén, ami stabilitást és biztonságot ígért.
Néhány évvel később, 1987-ben, az első intifáda idején azonban a palesztinok alagutakat kezdtek ásni a tengely alatt, amelyeken keresztül árukat és fegyvereket, valamint fegyvereseket és pénzt csempésztek.
2005-re, amikor Izrael kiürítette 17 települését a Gázai övezetből, és átadta a tengely ellenőrzését a Palesztin Hatóságnak, az iszlám csoportnak már több száz ilyen alagútja volt és számuk még tovább nőtt - különösen miután a Hamász 2007-ben átvette a hatalmat az enklávéban.
"Kezdetben Egyiptom nem tett jelentős erőfeszítéseket ennek a csempészetnek a megállítására, egyszerűen azért, mert az mindkét fél számára sok gazdasági előnnyel járt" - mondta Dr. Ely Karmon, a Nemzetközi Terrorizmusellenes Intézet vezető kutatója.
"Ebben az időszakban a Hamász növelte fegyverarzenálját, fegyvereket, pénzt és technológiákat csempészett be. Ugyancsak ekkor érkeztek iráni és Hezbollah szakértők és technikusok Gázába, és tanították a Hamász mérnökeit arra, hogyan fejlesszék saját iparukat" - tette hozzá.
Aztán 2011-ben eljött az arab tavasz. Egyiptom hosszú távú uralkodóját, Hoszni Mubarakot megbuktatták és a Sínai-félszigeten a radikális elemek kezdték felütni a fejüket. A terrortámadások rendszeres jelenséggé váltak, különösen 2014 után, amikor a Daesh (Iszlám Állam/IS) átvette az irányítást a félsziget legtöbb dzsihadista csoportja felett, létrehozva az úgynevezett Wilayat Sinai-t.
"Ezek a csoportok Abdel Fattah A-Sisi elnök újonnan felállított kormánya ellen voltak. Célba vették a hadsereget és civileket gyilkoltak országszerte, ezért Kairó rájött, hogy a Hamász és ezek a terroristák együttműködnek, és úgy döntött, hogy megszakítja ezt a kapcsolatot" - mondta Karmon.
ℹAz évek során Kairó több erőfeszítést is tett a Sínai-félszigetről kiinduló fenyegetés elleni küzdelem érdekében.
Fokozta katonai jelenlétét a félszigeten, terrorellenes műveleteket indított és elárasztotta a Gázát Egyiptommal összekötő alagutak százait. Izraeli szakértők azonban úgy vélik, hogy nem sikerült minden kiskaput kiküszöbölni.
Sőt, még mindig használják őket militánsok, fegyverek és potenciálisan izraeli túszok csempészésére.
Ezért az elmúlt hetekben számos izraeli politikus, köztük Netanjahu, kijelentette, hogy a Philadelphi útvonalat vissza kell foglalni, és Izraelnek teljes ellenőrzést kell gyakorolnia a terület felett.
Karmon fenntartja, hogy Izraelnek nem áll szándékában megszállni a területet. Ehelyett az az elképzelése, hogy országa csak megerősítené katonai jelenlétét a térségben a biztonság fenntartása érdekében.
"A terület visszafoglalását nagyon nehéz lenne végrehajtani, egyszerűen azért, mert békemegállapodásunk van Egyiptommal.
Természetesen vannak jobboldali hangok, akik Gáza megszállását vagy az ottani telepek építését követelik, de Netanjahu tisztában van a Kairóval való e stratégiai kapcsolatok fontosságával, és nem fogja ezeket a kapcsolatokat tönkretenni" - állította a szakértő.
Egyiptomban azonban egyesek még mindig aggódnak. Hany Soliman, a kairói Arab Kutatási és Tanulmányi Központ (ACRS) ügyvezető igazgatója szerint Netanjahu szavai mögött tettek állnak.
Ezek közé tartoznak az amerikaiakkal folytatott tárgyalások egy földalatti fal építéséről az egyiptomi oldalon. Az 1 km mélynek és 13 km hosszúnak ígérkező projektet érzékelőkkel és egyéb technológiával látják majd el, ami lehetővé teszi az ásatások felderítését, és így elriasztja a radikálisokat attól, hogy szerencsét próbáljanak.
A projektet az Egyesült Államok fogja finanszírozni. De hogy egy ilyen vállalkozás megvalósulhat-e, az Soliman szerint nagyban függ az egyiptomiak akaratától, és nem biztos, hogy el akarják sürgetni a dolgot.
"Először is, politikai és biztonsági szinten Egyiptom nem fog aláírni egy ilyen jegyzőkönyvet, különösen egy olyan időszakban, amikor nem világosak az izraeli szándékok, és amikor aggodalmak merülnek fel az izraeli kísérletek miatt, amelyekkel át akarják vinni és rá akarják kényszeríteni a kitelepítési tervüket" - mondta.
"Másodszor pedig ne feledkezzünk meg a Palesztin Hatóságról sem. Teljes joggal tiltakozhat a projekt ellen. Azt állíthatják, hogy a Philadelphi-tengely megszállása nincs összhangban az oslói megállapodásokkal és sérti a szuverenitásukat".
ℹ És ott van a közvélemény is. Az Arab Center for Research and Policy Studies által 16 arab államban végzett közelmúltbeli felmérés szerint a megkérdezettek 92%-a szolidáris a palesztinokkal.
A megkérdezettek 89%-a elutasította, hogy országa normalizálja a kapcsolatokat Izraellel, míg 36%-uk szerint kormányuknak szigorú kapcsolatokat kellene fenntartania a jeruzsálemi tisztviselőkkel. Ez azt jelentheti, hogy az Izrael és Egyiptom közötti szorosabb biztonsági együttműködés a Philadelphi-tengelyen túl nehéz feladat.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy Izrael nem fogja megpróbálni.
❗️ Október végén az Izraeli Védelmi Erők (IDF) nagy mennyiségű lőszert foglaltak le, amelyet állítólag Szíriából csempésztek a Sínai-félszigetre, onnan pedig a Philadelphi-tengelyen keresztül a Hamászhoz.
E fegyverek közül sokat a Hamász fegyveresei használtak az október 7-i halálos támadásuk során és Izraelben attól tartanak, hogy az iszlamista csoportot addig nem lehet felszámolni, amíg a hírhedt határ kérdése nem rendeződik.
https://www.ynet.co.il/news/article/s12izedf6
Szolimán azonban arra figyelmeztet, hogy az izraeli jelenlét megteremtése a vonalon szörnyű következményekkel járna.
"Ezt a két állam közötti békemegállapodás elleni durva támadásként fogják értelmezni. Megkockáztatja, hogy Egyiptomot a határokkal kapcsolatos vita részesévé teszi, és lerombolja a Kairó és a Palesztin Felszabadítási Szervezet közötti megállapodásokat - ami végül aláássa a békét [a régióban - a szerk.]".
A probléma az, hogy a kár nem korlátozódik a diplomáciára, állítja Soliman.
A gázai háború több mint egymillió palesztint űzött el otthonából, akik az enklávé déli részén, az Egyiptommal határos Rafahban találtak menedéket. Az ottani fokozott izraeli jelenlét további félelmet és pánikot kelthet ezekben a tömegekben, ami arra késztetheti őket, hogy erőszakkal áttörjék a határt és elárasszák Egyiptomot.
🔴 Szíszi elnök máris "vörös vonalnak" nevezte az ilyen forgatókönyvet Egyiptom számára. Azt is jelezte, hogy országa nem habozna erőszakot alkalmazni ennek megakadályozására.
"Egy ilyen esetben Egyiptomnak katonai lépéseket kell tennie, és növelnie kell az erőket a határ biztosítása érdekében. Ez a konfliktust egy nagyon veszélyes és érzékeny szakaszba vezetné, és növelné az ütközés és a konfrontáció esélyét" - figyelmeztetett Szoliman.
Izraelben Karmon inkább egyetért ezzel az értékeléssel. Megérti a kérdés összetettségét, de továbbra is optimista.
"Jelenleg is folynak tárgyalások [Izrael, Egyiptom és az USA között], amelyek célja, hogy megtaláljuk a megfelelő formulát, és biztosítsuk a stabilitás helyreállítását" - mondja.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Bloody red line: Israel risks dragging another Arab country into war
Israel plans to recapture the Philadelphi Corridor, but experts warn that might be a bad idea
✅ Ha úgy érzitek, érdemes lenne a jövőben is készíteni és olvasni a VilagHelyzete anyagait, minden segítséget és támogatást igyekszem meghálálni! Köszönöm!
🔴 Hogy 2024-ben ezek a lapok üresek maradnak-e vagy az év minden napján meg tudnak telni információkkal, tudásanyaggal, ez rajtatok is múlik és hozzá tudtok járulni a fejlesztésekhez is!
Szia!
Szeretem olvasni a cikkeidet, mert egy kulonleges oldalrol vilagitasz ra a minket korulvevo vilag torteneseire.
Sajnalatos modon azonban ha Israelrol van szo, akkro kepes vagy sutbadobni az objektivitasodat.
Ez roppant sajnalatos...
Maradok Tiesztelettel, egy oszinte 'rajongod'.