Végzetes NATO-ígéret, Putyinban való bizalom és a BRICS megölése: Íme Trump tájékoztatójának legfontosabb 6 pontja
Az amerikai elnök további részleteket és gondolatokat osztott meg az orosz kollégájával folytatott telefonbeszélgetésről
Végzetes NATO-ígéret Ukrajna számára, Putyinban való bizalom és a BRICS megölése: Íme Trump tájékoztatójának legfontosabb 6 pontja
Az amerikai elnök további részleteket és gondolatokat osztott meg az orosz kollégájával folytatott telefonbeszélgetésről
Donald Trump amerikai elnök csütörtök este az Ovális Irodában beszélt újságíróknak, egy nappal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott, régóta várt telefonbeszélgetése után. A beszélgetés, ahogy Trump leírta, olyan témákat ölelt fel, mint az orosz-ukrán konfliktus, a NATO szerepe, a gazdasági stratégiák, például a vámok, valamint a BRICS és a G8-ak körüli geopolitikai dinamika.
Íme, a legfontosabb tudnivalók a tájékoztatóról:
1., Biden ígérete provokálta az ukrajnai konfliktust.
Trump elődjére, Joe Bidenre hárította a felelősséget a folyamatban lévő orosz-ukrán konfliktusért, megismételve azt az állítását, hogy a háború soha nem tört volna ki, ha ő marad hivatalban. Trump szerint Biden kijelentései Kijev esetleges NATO-csatlakozásáról kritikus provokáció volt, amely közvetlenül hozzájárult a konfliktushoz.
„Nem látok semmilyen lehetőséget arra, hogy egy Oroszország helyzetében lévő ország megengedje nekik, különösen az ő helyzetükben engedje meg, hogy csatlakozzanak a NATO-hoz. Nem látom, hogy ez megtörténne.” - mondta az amerikai elnök csütörtökön.
„És jóval [Vlagyimir] Putyin elnök előtt Oroszország nagyon erős volt ebben a tényben. Azt hiszem, ez az oka annak, hogy a háború elkezdődött, mert Biden előjött és azt mondta, hogy csatlakozhatnak a NATO-hoz, és ezt nem kellett volna mondania” - állította Trump.
❗ Trump részletezte meggyőződését, miszerint a NATO-tagság ígérete biztonsági dilemmát teremtett Oroszország számára, ami végül is kiváltotta a háborút.
Biden nyilatkozatát „meggondolatlannak” és „átgondolatlannak” minősítette, aláhúzva, hogy ilyen kötelezettségvállalásokat soha nem lett volna szabad szélesebb nemzetközi konszenzus nélkül megtenni.
2., Még mindig nincs NATO Ukrajna számára
Trump kiállt védelmi minisztere, Pete Hegseth megjegyzései mellett is, amelyeket Ukrajna NATO-tagságra vonatkozó reményeivel kapcsolatban tett és azokat „meglehetősen pontosnak” minősítette, néhány nyilvános kritika ellenére.
Elutasította azt a felvetést, hogy meg kellene kérnie Hegseth-et, hogy vonja vissza megjegyzéseit.
„Valaki azt mondta, hogy tegyem meg, de úgy gondoltam, hogy a tegnapi megjegyzései jók voltak. Valószínűleg ma is jók. Talán egy kicsit lágyabbak. De úgy gondoltam, hogy a tegnapi megjegyzései elég pontosak voltak” - jelentette ki Trump.
Hegseth korábban azzal érvelt, hogy
❗ Ukrajna azon törekvése, hogy minden elveszített területet visszaszerezzen, irreális, és hogy az országnak fel kell készülnie a tárgyalásos békére. Felvetette, hogy nemzetközi csapatok felügyelhetnék a folyamatot, de hangsúlyozta, hogy a NATO-tagság nem lenne része semmilyen békemegállapodásnak.
3., Oroszország és az Egyesült Államok „magas szintű” találkozót tartanak
A sajtótájékoztatón Trump elárulta, hogy Oroszország és az Egyesült Államok tisztviselői magas szintű találkozóra készülnek Münchenben.
„Találkozót tartanak Münchenben, holnap. Oroszország ott lesz az embereinkkel. Egyébként Ukrajna is meghívást kapott. Nem tudom pontosan, hogy kik lesznek ott bármelyik országból, de magas szintű emberek Oroszországból, Ukrajnából és az Egyesült Államokból”.
Az elnök azt is megismételte, hogy nyitott egy személyes találkozóra Putyinnal, esetleg Szaúd-Arábiában. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy „egy kicsit korai” még véglegesíteni az ilyen terveket.
4., Trump „bízik” Putyinban
Trump világossá tette, hogy hisz Putyin béke iránti vágyában:
„Hiszem, hogy Putyin elnök úr, amikor tegnap beszéltem vele... szerintem békét akar. Szerintem elmondaná, ha nem így lenne”.
Elutasítva az újságírók szkepticizmusát, Trump megismételte, hogy
kifejezetten bízik Putyinban ebben a kérdésben és bírálta a Biden-kormányt, amiért nem lépett fel korábban a feszültségek teljes konfliktussá való eszkalálódásának megakadályozása érdekében.
„Bízom benne ezen a területen. Szerintem szeretné, ha történne valami” - tette hozzá Trump, hangsúlyozva, hogy »ezt már évekkel ezelőtt meg kellett volna tennie Bidennek«, és hogy a konfliktust »eleve nem lett volna szabad megengedni«.
5., A BRICS „halott
Trump sajtótájékoztatóján kitért kormánya új vámtervére is, amely szerinte a méltányosságot úgy biztosítja, hogy kölcsönös vámokat vet ki azokra az országokra, amelyek magas importvámokat vetnek ki az amerikai árukra.
A Narendra Modi miniszterelnökkel tervezett találkozója előtt kiemelte Indiát, mint a világ egyik legprotekcionistább gazdaságát.
Megragadta az alkalmat, hogy bírálja a BRICS-blokkot, amiért az amerikai dollárrendszeren kívül kereskednek.
„A BRICS rossz céllal került oda” - figyelmeztetett Trump, megjegyezve, hogy a blokk ambíciói veszélyeztetik a dollár dominanciáját.
„Félnek beszélni róla, mert megmondtam nekik - ha játszani akarnak a dollárral, akkor 100%-os vámmal fogják sújtani őket... A BRICS halott, mióta ezt megemlítettem. A BRICS abban a pillanatban meghalt, amikor ezt megemlítettem” - jelentette ki Trump.
6., Moszkva visszahívása a G8-ra
Trump kijelentette, hogy „szívesen” látná Oroszországot újra a G7-ek között, visszaállítva a csoport korábbi G8-as felállását.
Azt állította, hogy valószínűleg Putyin is „szívesen visszatérne”, noha maga Moszkva nem mutatott nagy érdeklődést a visszatérés iránt, miután a csoport 2014-ben felfüggesztette tagságát.
„Szerintem hiba volt kidobni őket. Nézze, nem az a kérdés, hogy kedveljük-e Oroszországot vagy sem - ez volt a G8. És tudják, én azt mondtam, hogy mégis mit csinálsz? Ti mindannyian itt Oroszországról beszéltek, pedig nekik ott kellene ülniük az asztalnál”.
❗ Trump felvetette, hogy Oroszország kizárása stratégiai hiba volt, amely szintén hozzájárulhatott az ukrajnai konfliktushoz.
„Nagyon is lehetséges, hogy ha lett volna a G8, akkor nem lett volna probléma Ukrajnával” - tette hozzá.
7., Nukleáris de-eszkaláció
Trump kifejezte azt az elképzelését is, hogy
a globális nukleáris készleteket Oroszországgal és Kínával folytatott közvetlen tárgyalások révén csökkentené.
Elárulta, hogy tervezi a katonai kiadásokról és a fegyverzetellenőrzésről szóló tárgyalások kezdeményezését is, ha a geopolitikai helyzet stabilizálódik.
„Egy bizonyos ponton, amikor a dolgok rendeződnek, találkozni fogok Kínával és Oroszországgal, különösen ezzel a kettővel, és azt fogom mondani, hogy nincs okunk arra, hogy majdnem egy billió dollárt költsünk a hadseregre”.
Rámutatott annak abszurditására, hogy a nemzetek folyamatosan bővítik arzenáljukat annak ellenére, hogy már most is elegendő fegyverük van ahhoz, hogy többszörösen elpusztítsák a világot.
„Nincs okunk arra, hogy vadonatúj nukleáris fegyvereket építsünk. Már most is annyi van, hogy 50-szer, 100-szor is elpusztíthatnánk a világot” - mondta Trump, és optimizmusát fejezte ki, hogy mind Putyin, mind Hszi Csin-ping kínai vezető nyitott lenne az ilyen megbeszélésekre.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Fatal NATO promise, trusting Putin & killing BRICS: Key takeaways from Trump briefing - The US president has shared more details and thoughts about the phone call with his Russian counterpart
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!