UnHerd: Thierry Breton csupasz ambíciói és harca a szólásszabadság ellen aláássák az EU-t
Breton nem csinált titkot abból, hogy az Európai Bizottság élére szeretne kerülni, ami ütközőpályára állította őt Ursula Von der Leyennel.
Annak ellenére, hogy Thierry Breton nagyszabású víziója szerint az EU egy olyan szabályozási birodalom, amely képes megfékezni a Szilícium-völgyet, tényleges eredményei viszont másról árulkodnak. - erről írt cikket az UnHerd, amit teljes egészében lefordítottam számotokra kiegészítve néhány linkkel. (VilagHelyzete)
Valójában Thierry Breton közelmúltbeli (és teljesen szimbolikus) Elon Musk elleni fellépésének nagy része - amelytől az Európai Bizottság is elhatárolódott - nagyrészt politikai célokat szolgál.
https://www.ft.com/content/09cf4713-7199-4e47-a373-ed5de61c2afa
Breton nem csinált titkot abból, hogy az Európai Bizottság élére szeretne kerülni, ami ütközőpályára állította őt Ursula Von der Leyennel.
Sőt, olyan hevesen ellenezte az utóbbi jelöltjét a kis- és középvállalkozói politikát felügyelő posztra, hogy maga a jelölt is lemondott, egy interjúban arra hivatkozva, hogy Breton bojkottja nem teszi lehetővé számára, hogy megfelelően ellássa feladatát.
Máshol Breton megpróbált dicsőséget szerezni ott, ahol nincs mit adni.
A belső piacért és szolgáltatásokért felelős európai biztos például azt állítja, hogy Macron és Charles Michel mellett ő építette ki az európai stratégiai autonómiát.
Büszke arra, hogy egyhangú szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben, bár ezek hatékonysága megkérdőjelezhetőnek tűnik, tekintve a Putyin-rezsim gazdasági ellenálló képességét.
Az újraiparosításra irányuló erőfeszítéseket is dicséri, de ahogy egy EU-párti elemző megjegyezte,
„az EU-nak nincs meg az elemzői kapacitása és politikai akarata ahhoz, hogy értelmes iparpolitikai prioritásokat fogalmazzon meg;
nem rendelkezik a kiválasztott iparágak támogatásához szükséges szabályozási eszközökkel;
és nincs meg a pénzügyi ereje ahhoz, hogy kihasználja az európai piac méreteit, és elérje céljait a tisztességes verseny aláásása nélkül”.
Az energiafüggetlenség egy másik terület, ahol a siker nagyrészt fiktív marad.
Az egész kontinensen gyakorlatilag nincs / nem létezik koordináció. ❌
Gondoljunk például a hazai vállalatokat a magas költségektől védő német energiapajzsra, amely Franciaországban tiltakozásokat váltott ki, vagy Berlin ellenállására az atomenergiával szemben. Továbbá a megújuló energiaforrások térnyerése nagymértékben függ a kínai ellátási láncoktól.
❌ A védelem területén, ahol Breton szerint a stratégiai autonómiának teljes mértékben meg kellene nyilvánulnia, az „európai preferencia” elve nem létezik:
❗ a tagállamok továbbra is az amerikaiaktól, az izraeliektől vagy a dél-koreaiaktól vásárolnak fegyvereket.
A közös védelmi projektek, mint például az európai harckocsi vagy vadászrepülőgép-projektek, nehezen indulnak be, és a veszteségek csak fokozódnak.
❌ Az Európai Védelmi Alap, amelyet Ukrajna támogatásának jelentős vívmányaként reklámoztak, alig jelent többet, mint „kreatív elszámolást” - a meglévő hozzájárulások átcímkézését.
Ráadásul Breton politikai tőkéjét tovább erodálja annak a vállalatnak a szörnyű helyzete, amelyet egykor vezérigazgatóként vezetett. Az Atos, egy informatikai cég, amely többek között kritikus szoftvereket biztosít a francia nukleáris elrettentő erő számára, siralmas állapotban van, és egy cseh milliárdosnak készül eladni.
A francia média szerint a rosszul átgondolt felvásárlások és Breton jövőképének hiánya - állítólag nem hitt abban, hogy a felhőtechnológiának van jövője - hozzájárult a cég bukásához.
Breton sci-fi író is.
Egyik regényében, a Softwarban egy olyan világot ábrázol, ahol az emberiség sorsát kizárólag az amerikaiak és az oroszok határozzák meg, az európaiak pedig csak szemlélődővé válnak a rivalizálásukban.
Úgy tűnik, hogy Breton maga is megtestesíti azt a fajta európai méltóságot, akinek személyes ambíciói biztosítják, hogy Európa a háttérben maradjon.
A teljes cikket szerkesztette és fordította: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: UNHERD: Thierry Breton’s naked ambition is undermining the EU
https://unherd.com/newsroom/thierry-bretons-naked-ambition-is-undermining-the-eu/
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉