Ukrajnának amerikai légvédelemre és nagy hatótávolságú rakétákra van szüksége - Kijev kitart korábbi követelése mellett
Az ukrán parlament elnöke, Ruszlan Sztefancsuk által küldött levélben állítólag légvédelmi rendszereket, nagy hatótávolságú taktikai ballisztikus rakétákat és vadászgépeket kért az Egyesült Államoktól
Kijev ismételten felszólította Washingtont, hogy nyújtson korszerűbb fegyvereket, miután a krími hidat ért ukrán terrortámadásra válaszul Moszkva hétfőn támadást intézett Ukrajna energetikai infrastruktúrája ellen - írja a Foreign Policy magazin.
Az ukrán parlament elnöke, Ruszlan Sztefancsuk által küldött levélben állítólag légvédelmi rendszereket, nagy hatótávolságú taktikai ballisztikus rakétákat és vadászgépeket kért az Egyesült Államoktól.
A Foreign Policy beszámolója szerint a levélben Ukrajna sikerét dicsérte, hogy állítólag sikerült elfognia az Oroszország által hétfőn kilőtt rakéták felét és felszólította az amerikai kongresszus vezetését, hogy támogassa Kijev képességeit a fejlettebb légvédelmi rendszerek szállításának előtérbe helyezésével.
A törvényhozó konkrétan a közepes hatótávolságú, fejlett nemzeti felszíni-levegő elleni rakétarendszereket (NASAMS) és a Land-Based Phalanx Weapon System (LPWS) automatikus rakétaelhárító tornyokat jelölte meg, mint amelyek szükségesek Ukrajna számára. Ezek segítenék az országot "a legfontosabb objektumok, különösen a létfontosságú erőművek" védelmében - írta a lap.
Stefanchuk megismételte továbbá Kijev régóta hangoztatott óhaját, hogy az Egyesült Államok oldja fel a korszerű támadófegyverek - például F-15 és F-16 vadászrepülőgépek és a hadsereg taktikai rakétarendszerei (ATACMS) - szállítására vonatkozó korlátozásokat. Ez utóbbiak M270 és M142 típusú hordozórakétákkal lőhetők ki, amelyeket Ukrajna már nagy számban kapott az Egyesült Államoktól és más országoktól.
Washington közölte, hogy nem fog ATACMS rendszereket küldeni Kijevnek, mert hadseregének nincs szüksége rájuk a harctéren.
Ukrán tisztviselők azzal érvelnek, hogy a rakétákat, amelyek hatótávolsága akár 300 km is lehet, be lehetne vetni a Krímben lévő orosz repülőterek ellen.
Az Egyesült Államok megtiltotta Kijevnek, hogy a Pentagontól kapott fegyvereket oroszországi célpontok megtámadására használja. Washington azonban a félszigetet - csakúgy, mint a Donbassz köztársaságokat és a nemrég Oroszországhoz való csatlakozás mellett szavazó volt ukrán régiókat - Ukrajna "elcsatolt" részének tekinti.
Oroszország hétfőn hatalmas rakétatüzet indított Ukrajna ellen, megtorlásul arra, amit Vlagyimir Putyin elnök az orosz polgári infrastruktúrát célzó ukrán támadások sorozatának nevezett.
A kurszki atomerőművet, a TurkStream gázvezetéket és a krími hidat sorolta az ukrán szabotázs célpontjai közé.
Putyin szerint Kijev "terrorista taktikája" nem maradhat válasz nélkül és ezzel magyarázta az ukrán energetikai infrastruktúrát ért csapások indokoltságát. A halálos robbanás a Krími hídon múlt hét szombaton történt, és több polgári személyt megölt amellett, hogy magát az építményt is megrongálta.
A teljes cikket fordította: VilagHelyzete
Forrás és eredeti cikkek címe:
https://foreignpolicy.com/2022/10/10/ukraine-weapons-wish-list-russia-terrorism-attacks/
ELKÉSZÜLT, MEGJELENT és mostantól el tudom juttatni a tevékenységemet segíteni akaró minden kedves VilagHelyzete-olvasónak a legfrissebb kiadványt:
📖 ● VILAGHELYZETE KÖNYVÚJSÁG 2022. SZEPTEMBER 576 OLDALON ●
A VIP támogatók természetesen ajándékba megkapják és mindenkinek adom szeretettel, aki úgy érzi, támogatásra érdemes a VilagHelyzete eddigi 11 éves tevékenysége és szeretné, ha folytatódna a jövőben is mindez.