Ukrajna júliusban már nem kapott katonai támogatást az EU hat legnagyobb országától
Ez az első olyan hónap, amikor nem ígértek újabb katonai támogatást Ukrajnának
A hat legnagyobb európai ország július folyamán nem tett újabb katonai támogatási ígéretet Ukrajnának – jelentette csütörtökön a Politico című hírportál a németországi Kieli Világgazdasági Intézet adataira hivatkozva.
Mindez annak a jele, hogy “az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás csökkenőben lehet”
Azzal is vádolta a vezető uniós országokat, különösen Németországot és Franciaországot, hogy nem tartanak lépést az Egyesült Királyságból, Lengyelországból és az Egyesült Államokból Kijevnek érkező katonai támogatás mértékével.
A Kieli Intézet a konfliktus ideje alatt egy úgynevezett Ukraine Support Tracker nevű programot működtetett, amelynek célja a Volodimir Zelenszkij kormányának nyújtott nemzetközi katonai, pénzügyi és humanitárius támogatás felsorolása és számszerűsítése.
Christoph Trebesch, az Ukraine Support Tracker csoport vezetője a Politico című lapnak elmondta, hogy a projekt adataiból kiderült, hogy a Kijevnek nyújtott európai katonai támogatási kötelezettségvállalások április vége óta csökkenő tendenciát mutatnak.
“ANNAK ELLENÉRE, HOGY A HÁBORÚ KRITIKUS SZAKASZBA LÉPETT, AZ ÚJ TÁMOGATÁSI KEZDEMÉNYEZÉSEK ELAPADTAK” – mondta.
Ukrajna nyugati támogatói a múlt héten Koppenhágában adományozói konferenciára gyűltek össze, ahol újabb 1,5 milliárd eurónyi segélyt ígértek, de Trebesch szerint ez a szám “sovány ahhoz képest, amit a korábbi konferenciákon felvetettek”.
A kutató kitartott amellett, hogy az ukrajnai konfliktus ugyanolyan létfontosságú az EU számára, mint a 2009-es európai adósságválság vagy a Covid-19 járvány, amelynek során milliárdokat költöttek sürgősségi intézkedésekre.
“Ha összehasonlítjuk, hogy milyen gyorsan került elő a csekkfüzet, és mekkora összegek érkeztek, akkor az Ukrajnának felajánlott összegekhez képest ez a pénz igencsak apró” – mondta Trebesch, aki megjegyezte, hogy az EU világjárvány helyreállítási alapjának nagysága mintegy 800 milliárd euró volt hitelek és támogatások formájában, míg a blokk Kijevnek nyújtott segítsége ennek az összegnek csak töredéke.
“AZT MONDANÁM, HOGY MEGLEPŐEN KEVÉS AHHOZ KÉPEST, HOGY MI FOROG KOCKÁN” – mondta.
Szerkesztette: VilagHelyzete