Új közös valuta létrehozásán dolgoznak a BRICS-országok, amit a következő csúcstalálkozón mutatnak be
“A nemzeti valutában történő elszámolásra való áttérés az első lépés. A következő az, hogy a közeljövőben biztosítsuk a digitális vagy bármilyen más formájú, alapvetően új valuta forgalmát. "
Új közös valuta létrehozásán dolgoznak a BRICS-országok, amit a következő csúcstalálkozón mutatnak be
Alekszandr Babakov, az orosz Állami Duma elnökhelyettese március 30-án kijelentette, hogy a feltörekvő gazdaságokat tömörítő BRICS-csoport – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – egy “új valuta” kifejlesztésén dolgozik, amelyet a szervezet közelgő durbani csúcstalálkozóján mutatnak majd be.
“A nemzeti valutában történő elszámolásra való áttérés az első lépés. A következő az, hogy a közeljövőben biztosítsuk a digitális vagy bármilyen más formájú, alapvetően új valuta forgalmát. Úgy gondolom, hogy a BRICS [vezetői csúcstalálkozón] bejelentik a készséget ennek a projektnek a megvalósítására, ilyen munkálatok már folynak” – mondta Babakov az orosz-indiai stratégiai partnerség a fejlődésért és növekedésért rendezett üzleti fórumon.
Babakov azt is kijelentette, hogy a BRICS-országokon belül valószínűleg létrejöhet egy közös valuta, amely nemcsak az arany értékéhez, hanem “más termékcsoportokhoz, ritkaföldfémekhez” is kötnének.
A BRICS-tagállamok a világ népességének több mint 40 százalékát és a globális GDP mintegy negyedét adják. Az elmúlt hónapokban a csoport a globális dél alternatívájaként pozícionálta magát a G7-ek csoportjával szemben.
Több nyugat-ázsiai és észak-afrikai ország, köztük Szaúd-Arábia és Algéria is kifejezte érdeklődését a blokkhoz csatlakozás iránt. Tavaly Irán is hivatalosan kérte a csatlakozását a BRICS-hez..
E hónap elején Naledi Pandor dél-afrikai külügyminiszter elárulta, hogy a BRICS iránt “hatalmas” a globális érdeklődés, és hozzátette, hogy 12 levél van az asztalán az érdeklődő országoktól, köztük az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom, Argentína, Mexikó és Nigéria.
A lehetséges BRICS-valuta hírére azért került sor, mert Washington gazdasági kényszerítő politikája miatt világszerte egyre több ország távolodik el az amerikai dollárban folytatott kereskedelemtől.
Csak ezen a héten az ASEAN-országok csoportja megvitatta, hogy az amerikai dollárt, az eurót, a jent és a brit fontot kivonják a pénzügyi tranzakciókból és helyette a helyi valutában történő elszámolásra térnek át.
Hasonlóképpen, Brazília – Latin-Amerika legnagyobb gazdasága – megállapodást kötött Kínával arról, hogy a két ország közötti import- és exporttranzakciókat az amerikai dollár használata nélkül bonyolítsák le.
Jim O’Neill, a Goldman Sachs korábbi vezető közgazdásza ebben a hónapban felszólította a BRICS-országokat, hogy terjeszkedjenek és támadják meg a zöldhasú dominanciáját, kiemelve, hogy Washington gazdasági hegemóniája destabilizálja más nemzetek monetáris politikáját.
“Az amerikai dollár túlságosan domináns szerepet játszik a globális pénzügyekben” – írta a Global Policy folyóiratban megjelent tanulmányában.
“Valahányszor a Federal Reserve Board belekezdett a monetáris szigorítás, vagy éppen ellenkezőleg, a lazítás időszakába, a dollár értékére gyakorolt következmények és a tovagyűrűző hatások drámaiak voltak”.
Fordította: Orosz Hírek
Szerkesztette: VilagHelyzete
Kapcsolódó friss VilagHelyzete-cikkek:
➽ Csak ezen a héten ilyen nagy horderejű dolgok történtek a BRICS-országok körül
➽ Élő organizmusként ábrázolták a globális gazdaságot - Elgondolkodtató videó lett!
➽ Az Egyesült Államok eljátszotta mindenét a globális kaszinóban?
➽ Fordulat: Három újabb ország csatlakozik a BRICS-hez: Szaúd-Arábia, Törökország és Egyiptom - közölte a BRICS-fórum elnöke
➽ Algéria is a BRICS-országokhoz való csatlakozást jelentette be!
➽ Oroszországnak és Indiának már nincs többé szüksége az amerikai dollárra - közölte a BRICS-elnöke
➽ Közel van az amerikai hegemónia és a dollár, mint tartalékvaluta vége?