Trump visszatérése az EU-vezetés legrosszabb rémálma lenne - ELEMZÉS
Az Óvilág rendkívül sebezhető egy olyan amerikai vezetővel szemben, aki eltérhet a jelenleg uralkodó liberális atlanti konszenzustól
Az Óvilág rendkívül sebezhető egy olyan amerikai vezetővel szemben, aki eltérhet a liberális atlanti konszenzustól
Erről ír Fjodor Lukjanov, a Russia in Global Affairs főszerkesztője, a Kül- és Védelempolitikai Tanács elnökségének elnöke, a Valdai Nemzetközi Vitaklub kutatási igazgatója, akinek cikkét teljes egészében lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Ha az egykori szovjet politikai esszék hangulatát akarnám utánozni, valami ilyesmit írnék:
"A pennsylvaniai lövések hangos durranása visszhangzott az Atlanti-óceánon túlról..." Lehet vitatkozni azon, hogy helyénvaló-e egy olyan stíluskönyv használata, amely már régen a történelem homályába veszett, de ez az igazság.
Az Európai Unió egész területén megdöbbentek azon, ami az Egyesült Államokban történik. Csak az elmúlt két hétben először a Joe Biden elnök vitában történt kínos botránya miatti felháborodás, most pedig a Donald Trump elleni merényletkísérlet, amely megzavarta az egész választási kampányt és a republikánusoknak előnyt adott.
❗ Az igazság kedvéért meg kell jegyezni, hogy Trump még nem nyerte meg a versenyt - a küzdelem legélesebb szakasza még hátravan és lehetetlen megjósolni, mi történhet.
Érdemes felidézni a 2020-as tanulságokat. Tavasszal szinte még senki sem kételkedett abban, hogy az extravagáns elnök megnyeri második ciklusát, de a világjárvány mindent elrontott és ez a Fehér Házi elnökségbe került. Feltételeznünk kell, hogy Trump és stratégái nem felejtették el ezt a tapasztalatot és nem fognak megnyugodni. De objektíve most kedvezőek a feltételek.
Az EU tanácstalan.
Az óvilágban Trumpot a lehető legnagyobb mértékben démonizálták.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök kivételével a nyugat-európai nomenklatúrában senki sem büszkélkedhet termékeny kapcsolatokkal a valószínűsíthetően leendő amerikai capo di tutti i capival.
Macron egyszer megpróbálta, de nem sok sikerrel.
És gyakorlatilag az egész blokk csatlakozott a Trumpról szóló általános siránkozáshoz: Isten ments, hogy visszajöjjön!
Miért okoz Trump ekkora megdöbbenést?
Elvégre a 2017-2021 közötti négyéves elnöksége nem vezetett katasztrófához a transzatlanti kapcsolatokban.
Az egykori ingatlanfejlesztő finoman szólva is nagyon sajátos stílusa kétségtelenül visszatetsző Nyugat-Európa nagyképű és sznob elitje számára, de az ő dolguk, hogy minden partnerrel kommunikáljanak.
Trump követelései a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok USA javára történő kiegyensúlyozásáról és a katonai kiadások növeléséről csendben beépültek fő riválisa, Biden programjába is.
A demokrata elnök alatt egy kirívóan protekcionista törvényt fogadtak el, amely sérti az uniós érdekeket és az ukrajnai háborúra fordított kiadások is az adófizetői zsebeket sújtják. Úgy tűnik, nem kell további támadásokra számítani, Trump a pénzkérdésekre fixálódott.
Nyugat-Európa félelmei mással kapcsolatosak - egy sokkal általánosabb természetű bizonytalansággal.
🔴 Az EU 2022-ben Amerikára fogadott azzal, hogy nem volt hajlandó önálló álláspontot képviselni az ukrajnai konfliktusban. A retorikán túl a NATO "példátlan egysége" a gyakorlatban azt jelenti, hogy az irányt a katonailag és politikailag legerősebb tagállam határozza meg. ❌
És az Óvilág ezt nem a rangidős partner nyomására tette, hanem önként, mert nem volt - és nem is akarta, hogy legyen - saját álláspontja.
Lehet sokáig találgatni, hogy milyen lehetőségei voltak a nyugat-európaiaknak, ha voltak egyáltalán, de ez már nem számít - a döntés a nyilvánvaló költségek ellenére született meg.
🔶 A rémhírek arról, hogy Trump 2.0 kivonul a NATO-ból, kivonja az amerikai csapatokat Európából, vagy drasztikusan elvágja Ukrajna oxigénellátását, választási propaganda.
🔶 Trump ezek közül egyiket sem tudja megtenni, még ha akarná sem (amiről szó sincs), beleértve a Kijevet támogató álláspontjának gyors megváltoztatását.
Viszont valószínűsíthető a prioritások rendszerének megváltozása, amelyben a széles európai kontinens kevésbé kiváltságos helyre kerülhet.
🔥 Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az EU sokkal inkább magára marad. És ennek megfelelően számos alapvető problémával kell majd megbirkóznia, többek között az ukrán kérdés jövőjével kapcsolatban. A blokk és kulcsfontosságú országai azonban nem állnak készen egy ilyen stratégiai önállóságra.
Az elmúlt két és fél év nyugat-európai irányvonala az volt, hogy bebizonyítsa a kollektíva hasznosságát és szükségességét Washington számára.
Nemcsak az ukrán kérdésben, hanem más amerikai érdekek tekintetében is, például Kelet-Ázsiában és a Csendes-óceáni medence egészében. Ebből fakad az a lelkes törekvés, hogy a NATO-t globális hatókörű struktúrává alakítsák át, amit a mostani, az amerikai fővárosban tartott csúcstalálkozón is megerősítettek.
⛔ Ugyanakkor az EU államai, különösen a németek és a franciák, nem lelkesednek az USA által szorgalmazott gazdasági konfrontációért Kínával.
Trump alatt ez a politika egyértelműen erősödni fog. Nyugat-Európa képessége, hogy megvédje gazdasági érdekeit, miközben szoros geopolitikai kötődést tart fenn az USA-val, most meglehetősen korlátozottnak tűnik.
De még a múlt században, a hidegháború csúcspontján is sikerült a régió hatalmainak a saját útjukat járniuk, amikor úgy érezték, hogy bizonyos gazdasági igényeik megkövetelik.
Az USA átorientálódása csaknem negyedszázaddal ezelőtt kezdődött.
Az utolsó hívő atlantista elnök Bill Clinton volt; az összes többi többé-kevésbé kifejezetten más célok felé orientálódott.
Az EU viszont nem használta ki az időt arra, hogy a "stratégiai autonómia" felé orientálódjon, bármit is jelentsen ez.
A régi világ pedig nem áll készen egy olyan amerikai elnökre, aki akár formailag, akár tartalmilag határozottan eltávolodhatna az eddig megszilárdult liberális-atlanti konszenzustól. De úgy tűnik, hogy ezt az elnököt mégis el kell tűrni.
A teljes cikket szerkesztette és fordította: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Szerző: Fjodor Lukjanov, a Russia in Global Affairs főszerkesztője, a Kül- és Védelempolitikai Tanács elnökségének elnöke, a Valdai Nemzetközi Vitaklub kutatási igazgatója.
Forrás és eredeti cikk címe: Fyodor Lukyanov: Trump’s return would be the EU’s worst nightmare - The Old World is extremely vulnerable to an American leader who could depart from the liberal Atlantic consensus
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
az unnijóra és előtte a nátóra is NEM-et ikszeltem. hát nem egy független hazára vágytunk? szűrös kikiáltotta a köztársaságot és kiléptünk a vsz és a kgst béklyóból. a sok félkegyelmű mit gondolt akkor mikor igennel szavazott,hogy a nátó egy háborúban nem fog ágyútöltelékként használni. mikor az unnijóra szavaztak igennel - bécsi kávézó - ismerek olyat aki barcelonába megpróbálta,az anyja tanárnő - az apja debrecen első kerékpárépítője,boltja,szervize,lakása - mind elvitte a bukta kávéház. most a nagyanyjuknál laknak a szülei és ő! MEGÉRTE - a katalánnak aki kiadta neki.