The Spectator: Ukrajna NATO fantáziája - A blokk alapokmánya tiltja a vitatott határokkal rendelkező országok befogadását!
Ukrajna nem is tudna csatlakozni a NATO-hoz. De mit tesz majd Kijev, ha a semlegesség lesz a béke eléréséhez szükséges kulcsfontosságú engedmény?
Ukrajna Nato fantáziája - The Spectator cikke magyarul
Ukrajna nem tud csatlakozni a NATO-hoz. A blokk alapokmánya tiltja a vitatott határokkal rendelkező országok befogadását. Ráadásul az új tagok jelölése egyhangú jóváhagyáshoz kötött - Magyarországon, Törökországban, Horvátországban, Németországban és az Egyesült Államokban pedig a választók jelentős része nyilvánvalóan hülyeségnek tartja Ukrajna felvételét.
Mivel a NATO-tagság mint olyan kizárt, a nyugati garanciák maradnak az egyetlen lehetőség.
Kijev választás előtt áll:
megengedi az annektálás lehetőségét a távoli jövőben (és ezzel nyilvánvalóan alááss minden békemegállapodást),
vagy hivatalosan beleegyezik a semlegességbe (ami egyenértékű a kapitulációval).
De vajon egy semleges Ukrajna, amelynek határait a Nyugat megbízhatóan garantálja, biztonságosabb ország lesz-e, mint egy olyan ország, amely Zelenszkij megfogalmazása szerint a NATO „örök várótermében” ragadt?
Erről írt cikket a The Spectator portál, amit teljes egészében lefordítottam számotokra magyarra. (VilagHelyzete szerk. megj.)
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy iratkozzatok fel TÁMOGATÓ TAGKÉNT és ajándékba megkapjátok a sok száz oldalas könyvújságokat is!
THE SPECTATOR: Ukraine’s Nato fantasy
Zelenszkij ukrán elnök a múlt héten Londonban a Downing Street-en - valamint Párizsban, Rómában, Berlinben és Dubrovnikban - járt és a NATO-tagságot kérte Ukrajna számára. Minden városban ugyanazt a „még nem” választ kapta, mint Washingtonban a múlt hónapban.
Kijev nyugati szövetségesei közül néhányan úgy vélik, hogy a tagság az egyetlen módja Ukrajna függetlenségének garantálásának. Oroszország még soha nem támadott meg egy NATO-országot sem, mivel az 5. cikkely garantálja, hogy az egy ország elleni támadás az összes ellen irányuló támadásnak minősül. Ezért Ukrajna soha nem lesz biztonságban Oroszországtól, hacsak nem csatlakozik. (… szerintük…)
Az amerikai kormány el akarja kerülni a háborút, amelyre az ukrán tagság kötelezné.
De ennek a logikának van egy alapvető hibája: Ukrajna belátható időn belül nem csatlakozhat a NATO-hoz.
Jogilag ugyanis a szervezet alapszabálya megtiltja, hogy a vitatott határokkal rendelkező államok csatlakozzanak - és a modern időkben nincs olyan állam, amelynek határai olyan hevesen vitatottak lennének, mint Ukrajnáé.
Politikai szempontból az új tagokat minden tagnak ratifikálnia kell - és Magyarország, Törökország, Horvátország, Németország és az Egyesült Államok jelentős választói csoportokkal rendelkezik, amelyek szerint Ukrajna felvétele mélységes ostobaság lenne.
Mark Rutte, a Nato főtitkára veszélyes fantáziával házalt, amikor ebben a hónapban ígéretet tett:
Ukrajna közelebb van a NATO-hoz, mint valaha. És ezen az úton fog haladni mindaddig, amíg nem lesz a szövetségünk tagja”.
➽ Az új NATO-parancsnokság megváltoztatja Ukrajna helyzetét - közölte Mark Rutte
ℹ Kijev minden lehetséges világok közül a legrosszabbikban találja magát.
Szenved a hátrányoktól, ha továbbra is NATO-tagságba törekvő tag marad, amit Vlagyimir Putyin hevesen ellenez. Ugyanakkor katonai és pénzügyi segítséget kap a NATO országaitól, de nem eleget ahhoz, hogy legyőzze Oroszországot.
❌ Az USA nem ad engedélyt Zelenszkijnek, hogy a NATO által szállított rakétákat Oroszországon belüli célpontok ellen használja.
⛔ Washington nem bízik benne az augusztusi kurszki behatolás után (az USA egy magas rangú Nato-tisztviselő és Zelenszkij kormányának egyik tagja szerint is azt tanácsolta, hogy ne tegye).
A Fehér Ház „abszolút prioritása továbbra is az, hogy megakadályozza, hogy a háború közvetlen NATO-Oroszország kinetikus háborúba torkolljon” - mondta nekem egy Nato forrás. A Biden-kormányzat, más szóval, el akarja kerülni azt a háborút, amelyre az ukrán tagság kötelezné Amerikát.
Sok nyugati vezető - köztük Boris Johnson a The Spectatorban - azzal érvelt, hogy Ukrajna NATO-csatlakozásának elmulasztása megbékélés.
❗ Tekintettel arra, hogy az ország tényleges csatlakozására nincs esély, ez egy elvont elvi vita, nem pedig a valóságról szól.
Törökország a gáz és az exportgazdasága, valamint a szíriai erőegyensúly miatt támaszkodik Moszkvára.
Annak valószínűsége, hogy Ukrajna felvételéről szavazna - még az Erdogan és Putyin elnökök közötti kapcsolat figyelembevétele nélkül is - nulla.
Ugyanez a helyzet Magyarországon és az Egyesült Államokban is, ahol az Ukrajnának nyújtott további támogatás támogatottsága 48 százalék alá esett.
Még az ukrán NATO-tagság olyan erős támogatói is, mint Mary Elise Sarotte professzor a Johns Hopkins Egyetemről, elismerik, hogy
az egyetlen gyakorlati út egyfajta NATO-lite.
'Bár a Nato 1949-es alapító szerződése kötelezi a szövetségeseket, hogy az egyikük elleni támadást úgy kezeljék, mint az összesük elleni támadást' - érvel -, 'nem ír elő egyformán érvényes tagsági követelményeket'.
Franciaország például az 1960-as években kilépett a Nato integrált katonai parancsnokságából.
Norvégia - az egyetlen alapító tag, amelynek szárazföldi határa van Oroszországgal - 1949-ben egyoldalúan kijelentette, hogy békeidőben nem állomásozhatnak külföldi csapatok vagy nukleáris rakéták a területén.
Nyugat-Németország úgy kerülte meg a vitatott határokkal kapcsolatos tilalmat, hogy lemondott „a Németország újraegyesítését célzó erőszak alkalmazásáról” - jegyzi meg Sarotte.
„Világossá tették, hogy elviselik, nem pedig elfogadják a megosztottságot”.
Ukrajna számára a gyakorlati lehetőségek tehát egyfajta NATO-minusz megállapodás vagy a Nyugat biztonsági garanciái a tagság nélkül.
Ezek az 1994-es, a biztonsági garanciákról szóló budapesti memorandum felerősített változatát jelentenék, amelyben az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Oroszország garantálta Fehéroroszország, Kazahsztán és Ukrajna szuverenitását, cserébe azért, hogy azok lemondanak az atomfegyverekről.
Ezek a garanciák feledésbe merültek, amikor Oroszország 2014-ben annektálta a Krímet, így Kijev érthető módon szkeptikusan tekint a garanciák újjáélesztésére.
Gyakorlati szempontból a különbség a „Nato mínusz” és a „Budapest plusz” garancia között csekély.
Ukrajna NATO-csatlakozási kísérletei eredetileg is sebezhetővé tették az orosz agresszióval szemben.
Ez volt „az orosz elit (nem csak Putyin) számára a legfényesebb vörös vonal”, írta William Burns - az USA akkori moszkvai nagykövete, jelenleg a CIA vezetője - még 2008-ban.
https://carnegieendowment.org/posts/2023/08/the-crucial-question-surrounding-ukraines-nato-admission
'Több mint két és fél évnyi, kulcsfontosságú orosz szereplőkkel folytatott beszélgetésem során, az oroszoktól kezdve. .. Putyin legélesebb liberális kritikusaiig, még nem figyeltem senkit, aki Ukrajnát a NATO-ban másnak tekinti, mint az orosz érdekek közvetlen kihívásának'.
A korai Jelcin-korszak óta a Kreml egzisztenciális fenyegetésnek tekinti a NATO rakétáinak és erőinek Ukrajnában való megjelenését. Putyin 2014-ben annektálta a Krímet, és 2022 februárjában megindította invázióját, alapvetően azért, hogy megakadályozza Ukrajna csatlakozását. Az ukrán és az orosz nép egységéről szóló elméletei ideológiai kirakatperek voltak.
🔴A 2022 márciusában és áprilisában Törökországban tartózkodó három ukrán tárgyaló szerint (akikkel beszéltem) Oroszország ukrán „semlegességet” követelt - azaz a NATO-ból való kimaradást.
A kijevi tárgyalók készek voltak elfogadni ezt a feltételt, de a tárgyalások megszakadtak, mert a Kreml az ukrán hadsereg létszámának korlátozását is követelte.
Az idei téli béketárgyalásokon Ukrajnát arra kérik majd, hogy nyugatnémet módra tűrje el az ország de facto felosztását, bár de jure biztosan nem hajlandó elfogadni azt.
De mit tesz Kijev, ha a semlegesség lesz a béke eléréséhez szükséges kulcsfontosságú engedmény?
Amíg a NATO-tagság lehetetlen, addig a nyugati biztonsági garanciák jelentik az egyetlen lehetőséget.
Kijev szörnyű választása az lesz, hogy nyitva hagyja-e a csatlakozás lehetőségét egy távoli jövőbeni időpontban - és ezzel bármilyen békemegállapodást instabillá tesz -, vagy beleegyezik a hivatalos semlegességbe, ami Putyin követelései előtti kapitulációt jelentene.
De vajon egy semleges Ukrajna, amelynek határait a Nyugat szilárdan garantálja, biztonságosabb országot eredményezhet-e, mint egy olyan, amely a Zelenszkij által a NATO „örökös várótermének” nevezett helyzetben van?
A teljes cikket fordította és szerkesztette, linkekkel kiegészítette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Ukraine’s Nato fantasy
https://www.spectator.co.uk/article/ukraines-nato-fantasy/
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy iratkozzatok fel TÁMOGATÓ TAGKÉNT és ajándékba megkapjátok a sok száz oldalas könyvújságokat is!