Playback speed
×
Share post
Share post at current time
0:00
/
0:00
Transcript
2

Teljesen más értelmet nyert mára a Red Hot Chili Peppers - Californication című 1999-es száma - Videó

A dal a Hollywoodból kiinduló és benne tenyésző, de az egész világra kiható problémás kultúrát írta le. Akkor még nem volt neve, de ma talán Woke-ként vagy a globalizáció negatív hatásaiként érthetjük
2

A Red Hot Chili Peppers 1999-es albuma, a Californication volt az első lemezük John Frusciante gitárossal az 1991-es Blood Sugar Sex Magik óta és a hetedik stúdióalbumként ez volt a zenekar eddigi legsikeresebb albuma.

A Californication a zenekar számos legismertebb dalát tartalmazza, köztük a "Scar Tissue", az "Otherside" és természetesen a tematikus címadó "Californication" című számot.

A dal a Hollywoodból kiinduló és benne tenyésző, de az egész világra kiható problémás kultúrát kommentálja. Akkor még nem volt neve, de ma talán Woke-ként vagy a globalizáció negatív hatásaiként lehetne értelmezni mindezt.

Megjelenésekor sláger volt, a dal a Billboard Hot 100-as listáján a rendkívül találó 69. helyen végzett, az ikonikus, videojáték-stílusú klip pedig állandó rotációban ment akkor az MTV-n. Szerintem sokan emlékszünk még erre az időszakra.

Maga a "Californication" szó egy olyan kifejezés, amit a zenekar talált ki, hogy megnevezze ezt a kulturális betegséget, amiről énekelnek.

Ez Kalifornia állam és a "paráznaság" szó kombinációja, ami két nem házas személy közötti szexet jelent. Elég magyartalan kifejezés, de talán “Kaliforgia” néven lehetne lefordítani.

Az eredmény egy becsmérlő kifejezés Hollywood és Los Angeles negatív hatására a nagyobb amerikai kultúrára, különösen a szexre való túlzott összpontosításra utalva.

"Californication" dalszöveg jelentése

A dal azzal kezdődik, hogy Frusciante egy laza dallamot penget, Kiedis pedig két versszakkal lép be, amelyek bevezetik a témát:

Kínai lélek-kémek próbálják ellopni az elméd jókedvét.
És svéd kislányok mozivászon-idézetekről álmodnak.

"Fizesd meg a sebészedet nagyon jól, hogy megtörd az öregedés varázsát" - éneklik. "Hírességek bőre, amibe bújsz… Ez a saját állad, vagy ez a háború, amit vívsz?"

Amikor elérkezünk a refrénhez, Kiedis elénekel néhány ikonikus sort, aminek a jelentésén az évek során néhányan vakarták a fejüket, mit is jelent:

"First born unicorn / hardcore soft porn"

Az "elsőszülött unikornis" sor finoman utal a Playboy Playmate Dorothy Stratten történetére, aki 1979-ben Miss August és 1980-ban az év Playmate-je is volt. Volt férje, Paul Snider 1980 augusztusában meggyilkolta.

Paul Snider
Dorothy Stratten és Paul Snider esküvői portréja.

Életéről könyvet írtak The Killing of the Unicorn címmel és mivel ő volt az elsőszülött a családjában, sokan feltételezik, hogy Kiedis erre a nőre utalt a dalszövegben.

Ez csak az első a számos popkulturális utalás közül, amelyet Anthony Kiedis a "Californication"-ben tett. A következő dalrészlet még többet képet hoz be:

Gyere hozzám, legyél a világi tündérem, légy az én saját csillagképem.
Egy tinédzser menyasszony, belül benne már újszülött baba, elszállva az információktól…

A Red Hot Chili Peppers "Californication" című dalának harmadik versszaka.

Az együttes itt a kapcsolatokról énekel, azokról a nőkről, akik a mérgező információk hatására esnek teherbe és házasodnak túl fiatalon.

Ez a dalszöveg még aktuálisabb a mai világban a közösségi média térnyerésével és a mérgező média-anyagok állandó áradatával, amelyek leselkednek a legfiatalabbakra is korlátok nélkül.


Érdekes, hogy ez a "tinédzser menyasszony, akiben egy baba van" nem más, mint Dani California, aki később a pályafutásuk során a "By The Way" (2002) és a neki dedikált "Dani California" (2006) című dalokban tűnt fel.

Kiedis említette, hogy erre a felismerésre később jutott, de ugyanaz a szál több dalban is végigvonul.

Lehet, hogy az űr az utolsó határ, de az egész egy hollywoodi pincében készül.

Kiedis megemlíti a holdraszállást és az összeesküvés-elméleteket, miszerint azokat némi hollywoodi filmes varázslat segítségével hamisították meg és vették akkor fel.


Egy közvetlen utalást is látunk Kurt Cobainre a Nirvanából, egy másikat pedig David Bowie 1976-os Station to Station című albumára.

A "szférák" említése a Szférák zenéjére utal, egy ősi koncepcióra, amely a bolygók és más égitestek mozgását zenei szemüvegen keresztül szemléli.

Az ötödik és utolsó versszakban több kaliforniai utalás található, többek között a földrengésekre:

A pusztítás egy nagyon durva útra visz, ugyanakkor fajokat alkot.
És a földrengések csak rezgések egy lány gitárjához, csak újabb jó dallamok.
De egy szökőár sem mentené meg a világot a Kaliforgiától.


Jól fizesd meg a sebészedet hogy megtörd az öregedés átkát.
Betegebb vagy a többinél, ez nem egy teszt, de ez az amiért epekedsz?

Sokak szerint arról beszél, hogy talán el kell pusztítani önmagunkat, hogy megteremtsük önmagunk egy jobb változatát.

Írta és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója

❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében! 👉

ÉRTÉKELEM ÉS SEGÍTEM A MUNKÁDAT

vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!

Share

Leave a comment

Discussion about this podcast