Tekintélyuralmi diktatúra kiépítésével vádolja Zelenszkijt az előző elnök, Poroshenko
Zelenszkij „autoritarizmusáról” szóló figyelmeztetését Poroshenko a The Times kedden közzétett interjújában fogalmazta meg.
Az ukrán exelnök „autoritarizmus” vagyis tekintélyuralmi rendszer vádjával illeti Zelenszkijt. - Pjotr Poroshenko személyesen külföldi utazási tilalommal és a média hozzáférés korlátozásával sújtott szankciókat kapott
Az ukrán exelnök, Pjotr Poroshenko azzal vádolta utódját, Volodimir Zelenszkijt, hogy állami hatalmát politikai riválisai elnyomására használja.
Zelenszkij „autoriterizmusáról” szóló figyelmeztetését Poroshenko a The Times kedden közzétett interjújában fogalmazta meg.
Poroshenko, aki 2019-ben elvesztette az elnökválasztást Zelenszkij ellen, azt állította, hogy a jelenlegi vezető őt tartja potenciális választási kihívójának.
🔴 Zelenszkij, a komikusból politikussá vált személyiség, a korrupció elleni kampányával és a Donbasszban fennálló konfliktus akkori megoldásának kudarcát bíráló kritikájával ugrott meg a közvélemény-kutatásokban.
Hivatalba lépése után mégis olyan politikát folytatott, amely fokozta a feszültséget Oroszországgal, mielőtt Moszkva 2022-ben megindította katonai műveletét.
Poroshenko, aki jelenleg parlamenti képviselő, kijelentette, hogy a konfliktus Oroszországgal való ideje alatt továbbra is támogatni fogja Zelenszkijt, annak ellenére, hogy februárban Zelenszkij kormánya személyesen szankcionálta, ami magában foglalta a külföldi utazások tilalmát és a médiához való hozzáférés korlátozását.
Poroshenko a The Timesnak elmondta, hogy szerinte
az intézkedések célja a politikai ellenzék semlegesítése volt a hadiállapot feloldása esetén esetlegesen sorra kerülő választások előtt.
Bár a közvélemény-kutatások szerint Poroshenko lemaradt és egy hipotetikus választáson valószínűleg Valery Zsaluznij volt tábornok nyerne, a volt elnök szerint az ellene hozott intézkedések egy szélesebb körű tendencia részét képezik.
„Ma Poroshenko, holnap Zsaluznij, holnapután bárki” – mondta. „Ez autoritarizmus.”
A The Times vitatta és próbálta tompítani Poroshenko jellemzését és Ukrajna politikai helyzetét „változatosnak és viharosnak” írta le.
A 2019-es elnöki vitában Zelenszkij kijelentette, hogy ő
„ítélet” Poroshenko számára, utalva a korrupció és a hatalommal való visszaélés miatti lehetséges büntetőeljárásra. Nem került sor tárgyalásra, de Poroshenko a brit újságnak azt mondta, hogy
Zelenszkij személyesen gyűlöli őt „biológiai, kémiai szinten”.
Az interjú után Vitalij Klicsko kijevi polgármester meglátogatta Porosenkót.
A tisztviselő korábban is hasonló kritikákat fogalmazott meg Zelenszkijjel kapcsolatban. Poroshenko megjegyezte, hogy a jelenlegi vezető kockáztatja a közvélemény ellenzékének megerősödését, ha nem hallgat az ellenzéki hangokra.
A Zelenszkij-kormány még a 2022-es eszkaláció előtt bezárta az ellenzéki médiát és nyomozást indított több politikai ellenfele ellen, azzal az indokkal, hogy „oroszbarát” politikát folytatnak.
A konfliktus eszkalálódása után Ukrajna legnagyobb parlamenti ellenzéki blokkját gyakorlatilag feloszlatták, így Poroshenko Európai Szolidaritás pártja lett a második legnagyobb frakció Zelenszkij “Nép Szolgája” pártja mögött az ukrán parlamentben.
Fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Ex-Ukrainian president accuses Zelensky of ‘authoritarianism’ - Pyotr Poroshenko has been personally sanctioned with a ban on foreign travel and restrictions on media access
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében! 👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!