Színes forradalmat próbáltak kirobbantani tegnap a Vučić-féle kormány ellen Szerbiában - Videó
Ellenzéki aktivisták behatoltak a belgrádi városházára, miután azt állították, hogy a helyhatósági választásokat manipulálták.
Egy újabb "színes forradalom" kísérlete, ezúttal Szerbiában: Mit tudunk eddig?
Ellenzéki aktivisták behatoltak a belgrádi városházára, miután azt állították, hogy a helyhatósági választásokat manipulálták.
Szerbiában az ellenzéki erők vasárnap tömeges tüntetések közepette behatoltak a belgrádi városházára. Azt állítják, hogy a fővárosban nemrégiben tartott önkormányzati választásokat, amelyeket a kormánypárt nyert meg, manipulálták. Magas rangú nemzeti tisztviselők a tüntetéseket "színes forradalom" kísérletének nevezték, és azt mondták, hogy Oroszország előre figyelmeztette erre őket.
Polgármesteri cím
Belgrádban él a balkáni ország több mint 6,6 milliós lakosságának nagyjából negyede. A polgármesteri tisztséget az egyik legfontosabbnak tartják Szerbiában.
A polgármestert megválasztó városi tanács tagjait december 17-én választották meg - ugyanazon a napon, amikor az országos választásokat és több önkormányzati szavazást is tartottak.
A belgrádi városi közgyűlésben Aleksandar Vučić elnök kormányzó Szerb Haladó Pártja (SNS) szerezte meg a legtöbb mandátumot. Az ellenzéki Szerbia az erőszak ellen (SPN) szövetség szerint az eredményt választási csalással érték el.
Korai erőszak
A választásokat követő héten az ellenzék több gyűlést is tartott Belgrádban, amelyek közül néhányan erőszakos esetek is előfordultak.
A múlt hétfői tüntetésen a Köztársasági Választási Bizottság előtt Milorad Kovacevic vezető szerb statisztikusra és több társára a jelentések szerint aktivisták támadtak rá. A helyi média szerint a rendőrség több kést és ütőt foglalt le a tüntetőktől.
A választási tisztviselők reagáltak
A választási bizottság elítélte az erőszakot és azt állította, hogy a tüntetés a bizottság tevékenységének megzavarására tett kísérlet volt. A bizottság vezetője, Vladimir Dimitrijevic reményét fejezte ki, hogy elszigetelt incidensről van szó, és hogy a jövőben a választási eredmény megtámadására tett kísérletek legálisak maradnak.
📍 A testület kivizsgálta az ellenzék azon állításait, hogy "fantomszavazók" szavazhattak Belgrádban, de vasárnap arról számolt be, hogy nem talált bizonyítékot arra, hogy a választást "elcsalták" volna.
Vasárnapi zavargások
Vasárnap este több száz ellenzékpárti tüntető gyűlt össze Belgrád központjában, miután az SPN gyülekezett.
Marinika Tepic ellenzéki vezetőt, aki múlt hétfőn éhségsztrájkot hirdetett és állítása szerint infúzión él, nem engedték be a választási bizottság épületébe. Közben az elnöki rezidencia közelében rögtönzött színpadot állítottak fel, ahol szónokok és előadók korbácsolták fel a tömeget.
Később az este folyamán néhány aktivista megrohamozta a városházát, azt állítva, hogy "az intézmények felszabadítására" törekszenek. A rendőrség közbelépett és kiűzte őket.
Aleksandar Sapic, az ideiglenes városvezetés vezetője képeket osztott meg a zavargók által a történelmi épületben okozott károkról, és "helyrehozhatatlannak" nevezte azokat.
Kijelentette, hogy Szerbiát meg kell védeni az erőszak politikai célú alkalmazásától.
A "majdanizálás" kifejezést használta, utalva a 2014-es kijevi fegyveres puccsra, amely megteremtette az alapot az Oroszország és Ukrajna közötti jelenlegi ellenségeskedéshez.
Színes forradalom
Vučić elnök elítélte a zavargásokat, "színes forradalom" kísérletének nevezve azokat, és azt állítva, hogy egy külföldi ország előre figyelmeztette kormányát a fenyegetésre. Ana Brnabiš miniszterelnök megköszönte az orosz különleges szolgálatoknak, hogy hírszerzési információkkal látták el Belgrádot.
💣 A "színes forradalom" kifejezést gyakran alkalmazzák a látszólag demokráciapárti politikai erők által az 1990-es és 2000-es években, többek között Jugoszláviában 2000-ben kirobbant tömeges felkelésekre.
🔥 Oroszország és néhány más nemzet úgy látja, hogy a hullámot a Nyugat szervezte geopolitikai céljainak előmozdítása érdekében, és az USA és szövetségesei által finanszírozott nem kormányzati szervezeteken, médiumokon és pártokon keresztül hajtották végre.
ℹ A Vučić-kormány dilemma elé került az Oroszország és a Nyugat közötti jelenlegi konfrontáció közepette. Szerbia uniós tagságra törekszik, ami azt igényelné, hogy Belgrád külpolitikáját Brüsszeléhez igazítsa.
❌ Vučić azonban elutasította a nyugati felhívásokat, hogy szakítsa meg a kapcsolatokat Oroszországgal, és csatlakozzon az Egyesült Államok által vezetett, Moszkva elleni szankciókhoz.
A belgrádi zavargásokra reagálva Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt állította, hogy
"a kollektív Nyugat nyilvánvaló kísérlete arra, hogy "maidan puccsok" révén destabilizálja a helyzetet az országban" - írja a RIA Novosztyi.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Attempted ‘color revolution’ in Serbia: What we know so far
Opposition activists forced their way into Belgrade city hall after claiming a municipal election was rigged
Ez vár ránk is. Konkrétan.
Említette. A magyarság pedig az 1200-as évek vége óta nem annyira vér, inkább identitás.