Szaúd-Arábia is csatlakozik a Sanghaji Együttműködési Szervezethez
A szaúdi kabinet március 29-én jóváhagyta a csatlakozásról szóló határozatot.
Szaúd-Arábia is csatlakozik a Sanghaji Együttműködési Szervezethez.
A szaúdi kabinet március 29-én jóváhagyta a csatlakozásról szóló határozatot a Sanghaji Együttműködési Szervezethez (SCO) “párbeszédes partnerként” – írja a The Cradle portál.
Az SCO egy eurázsiai együttműködési blokk, amit 2001-ben Oroszország, Kína és több közép-ázsiai állam hozott létre.
A regionális blokkhoz ma India, Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Pakisztán és Üzbegisztán tartozik, Irán pedig hamarosan állandó tagként csatlakozik.
Afganisztán, Belarusz és Mongólia megfigyelő országok, míg a szervezetnek hat párbeszédes partnere van: Örményország, Azerbajdzsán, Kambodzsa, Nepál, Srí Lanka és Törökország.
Szalmán szaúdi király jóváhagyta az egyetértési megállapodást az SCO-hoz történő csatlakozásról. A kabinet ülésén a szaúdi sajtóügynökség (SPA) szerint engedélyezte a királyság és Kína közötti műszaki és szakképzés elindítását is.
A Reutersnek nyilatkozó források elárulták, hogy Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg Hszi Csin-ping kínai elnökkel tárgyalt az SCO-hoz való csatlakozásról a legutóbbi decemberi rijádi látogatása során.
A párbeszédes partneri státusz lesz az első lépés a szervezeten belül, mielőtt Szaúd-Arábia középtávon teljes jogú tagságot kapna.
Az elmúlt hetekben Szaúd-Arábia jelentősen megerősítette kapcsolatait Kínával, távolabb kerülve az Egyesült Államokkal fennálló történelmi partnerségétől.
Órákkal az SCO-hoz való csatlakozása előtt a koronaherceg köszönetet mondott Kínának a Teheránnal kötött közeledési megállapodás közvetítésében játszott szerepéért és a “jószomszédi kapcsolatok” elősegítéséért a régióban.
Kína és Szaúd-Arábia ezen a héten elmélyítette az energetikai együttműködést is: az állami tulajdonú olajipari óriás Aramco megállapodott abban, hogy 3,6 milliárd dollárért megvásárolja a Rongsheng Petrochemical Co. 10 százalékát egy olyan üzletben, amelynek keretében a királyság napi 480 000 hordó nyersolajat szállít Kína legnagyobb integrált finomító és vegyipari létesítményébe Csöcsiang tartományban.
A hétvégén az Aramco bejelentette, hogy két másik kínai vállalattal közös vállalatot hoz létre napi 300 000 hordó finomító és petrolkémiai komplexum építésére Kína északkeleti részén.
A kombinált ügyletek révén az Aramco Kínával kötött szállítási szerződései akár 690 000 hordóval is növekedhetnek.
Rijád növekvő partnersége Kínával riadalmat keltett az Egyesült Államokban, a Fehér Ház pedig figyelmeztetést adott ki Peking “világméretű befolyásgyakorlási kísérleteivel” kapcsolatban.
Fordította: Orosz Hírek
Forrás: https://thecradle.co/article-view/23061
Szerkesztette: VilagHelyzete
A VilagHelyzete összes elérhetősége: https://linktr.ee/VilagHelyzete