Robert C. Castel: Háború, földön, vízen, levegőben és a béke esélyei
Közel 1 órás előadás a Scrutonban
Robert C. Castel: Háború, földön, vízen, levegőben és a béke esélyei
Orosz offenzíva indult Harkiv közelében, ukrán előrenyomulás Bahmutnál – hogyan áll több mint két hónap után a tavaszinak nevezett nyári hadjárat?
Mi a helyzet a tengereken? Orosz blokád alatt vannak az ukrán kikötők, vagy fordítva, Ukrajna akadályozza az orosz szállítóhajókat?
Drónháború állása: lassan napi szinten célozzák Moszkvát és a Krímet ukrán drónok. Ez Ukrajna fölényét jelzi a drónháborúban?
Nyugati fegyverek és fegyverszállítások, ukrán katonák kiképzése – mennyire váltak be? Milyen irányban lehet ezeket bővíteni?
Meddig húzódhat a jelenlegi patthelyzet? Milyen tartalékai vannak az ukránoknak és az oroszoknak, miben bízhat egyik, illetve a másik fél, ami fordulatot hozhat?
A NATO-bővítés, illetve nem bővítés hatásai: Finnország felvétele csaknem duplájára növelte a közös orosz-NATO határt. Ez milyen kihívást jelent Oroszországnak?
Miért lenne érzékenyebb Moszkva számára Ukrajna felvétele, mint Finnországé? Közös határ lenne az is.
Területi igények. Tényleg Nyugat-Ukrajna megszállására készülhet Lengyelország? Vagy a románok?
Békekezdeményezések az arab világban: Szaúdi békecsúcs után az Egyesült Arab Emírségek a novemberi ENSZ klímakonferencián leültetné egymással Dubajban Volodimir Zelenszkijt és Vlagyimir Putyint. Utóbbit Ferenc pápa és állítólag Joe Biden is támogatja. Lehet-e ennek realitása, illetve kinek van esélye közvetíteni a felek között?
Hogyan rendeződött át a világrend az elmúlt másfél év alatt? Kik a nyertesek, vesztesek? Egyesült Államok, EU, Nyugat-nem Nyugat, globális dél, BRICS, Kína, India, Iszlám Konferencia országai
Milyen időtávban gondolkodnak a nagyhatalmak? Csak a következő választásig, vagy már tervezik a következő kört?
Szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója