Putyin és az afrikai vezetők találkozójának legfontosabb tanulságai az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban
Afrikai vezetők nagy küldöttsége utazott Moszkvába, hogy népszerűsítse az Ukrajnára vonatkozó béketervüket
Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton Szentpéterváron fogadta az afrikai vezetők küldöttségét. A csoport egy nappal azután utazott Oroszországba, hogy Ukrajnában járt és találkozott Volodimir Zelenszkij elnökkel, hogy népszerűsítse a Kijev és Moszkva közötti, immár második éve tartó konfliktus lezárását célzó, 10 pontból álló béketervét.
Az afrikai küldöttségben Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök, Macky Sall szenegáli elnök, Othman Ghazali, a Comore-szigetek elnöke, Hakainde Hichilema, Zambia elnöke, Mostafa Madbouly egyiptomi miniszterelnök, valamint a Kongói Köztársaság és Uganda magas rangú tisztviselői vettek részt.
1. Az ukrajnai konfliktus hatása Afrikára
Ghazali elnök a megbeszélések során kijelentette, hogy
az Oroszország és Ukrajna közötti ellenségeskedés nemcsak a "két érintett szláv nemzetre", hanem az egész afrikai kontinensre nagy hatással van. A konfliktus soha nem látott fenyegetést jelentett Afrika élelmiszer- és energiabiztonságára - tette hozzá és sürgette Putyint, hogy tárgyaljon Kijevvel.
2. Afrikai vezetők béketervet mutatnak be
A küldöttség átnyújtotta Putyin elnöknek a 10 pontból álló béke-útitervet, amely nagy vonalakban felvázolja a Moszkva és Kijev közötti ellenségeskedés befejezéséhez szükséges lépéseket.
A dokumentum megerősíti, hogy
az afrikai vezetők üdvözlik a harmadik felek egyéb békekezdeményezéseit és leszögezi, hogy a konfliktus "nem tarthat örökké" és hogy minden nézeteltérést tárgyalások útján kell rendezni.
Az útiterv szerint az afrikai nemzetek tiszteletben tartják mind Oroszország, mind Ukrajna szuverenitását, ahogyan azt az ENSZ Alapokmánya is rögzíti és a két országot "de-eszkalációra" szólítja fel.
A dokumentum emellett felszólít a gabona és más áruk kereskedelmére vonatkozó valamennyi korlátozás feloldására, a konfliktus által érintetteknek pedig humanitárius támogatást kell nyújtani.
Az útiterv sürgeti a két felet, hogy engedjék szabadon az összes hadifoglyot, és az ideiglenesen lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyeket, köztük a gyermekeket is térítsék vissza otthonaikba.
3. Putyin elmagyarázza, miért bukott meg az isztambuli megállapodás
Az orosz elnök a találkozó során megismételte, hogy Moszkva soha nem utasította el a tárgyalásokat, rámutatva, hogy a párbeszédet Kijev és támogatói veszélyeztették. Putyin bemutatta az Ukrajnával kötött előzetes megállapodás egy példányát is, amelyet a tavalyi isztambuli tárgyalások során parafáltak.
"Itt van! Létezik! Így hívják - megállapodás az állandó semlegességről és biztonsági garanciákról Ukrajna számára. Pontosan a garanciákról szól" - jelentette ki Putyin, miközben megmutatta a dokumentumot az afrikai vezetőknek.
Ukrajna az előzetes megállapodást azonnal megszegte, miután Oroszország kivonta csapatait a Kijevi területről, ahogyan arról Isztambulban megállapodtak - magyarázta Putyin.
"A kijevi hatóságok, ahogyan az uraik általában teszik, az egészet a történelem temetőjébe dobták" - tette hozzá, kijelentve, hogy senki sem tudja garantálni, hogy Ukrajna a jövőben ugyanígy jár el bármilyen új megállapodással.
4. Az élelmiszerválság gyökerei máshol keresendők
Az orosz elnök azt is hangsúlyozta, hogy a jelenlegi energia- és élelmiszerválságot nem az Ukrajnával való konfliktus váltotta ki, hanem a nyugati hatalmak intézkedései okozták.
"Az okozta, hogy a nyugati országok gazdaságilag indokolatlan kibocsátásokba kezdtek, hogy megoldják a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos problémáikat" - mondta.
Putyin kitért az ENSZ által közvetített gabonamegállapodásra is, kifejtve, hogy azt Oroszország azért kötötte és tartotta fenn, hogy enyhítse a kevésbé biztonságos országok élelmiszerellátási problémáit. Az alku azonban nem pontosan úgy működött, ahogyan azt tervezték, és az Ukrajnából kiáramló élelmiszer Afrika helyett Nyugatra került.
"Június 15-ig 31,7 millió tonna mezőgazdasági terméket exportáltak az ukrán kikötőkből, míg 976 ezer tonna - vagyis 3,1% - a leginkább rászoruló afrikai országokba került" - jegyezte meg Putyin.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás és eredeti cikk címe: Key takeaways from Putin's meeting with African Leaders on Ukraine conflict
A large delegation of African leaders traveled to Moscow to promote their peace plan for Ukraine
Miután az afrikai országokban is "covidoztak" - és a davosi "bulin" is részt szoktak venni - elég nehéz lenne elhinnem, hogy nem tudnak ezek a vezetők a valódi tervről, a valódi okokról, és a valódi történésekről! Szóval csak a világ népeinek a vakítása megy ezektől is, hogy úgy higgyék, hogy komoly munkát tesznek bele abba, hogy megoldjanak egy olyan konfliktust, amiről ők is pontosan tudják, hogy miért szították, és mi lesz a vége!