Pekingi biztonsági konferencia: Nyugati arrogancia, ázsiai feszültségek, nukleáris fenyegetés
Sojgu orosz védelmi miniszter pekingi beszédében a legfontosabb figyelmeztetéseket fogalmazta meg
Az USA teljesen leigázta nyugati szövetségeseit és minden politikai és katonai erőforrását arra összpontosítja, hogy minden eszközzel megőrizze globális dominanciáját – mondta Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter a Kínában megrendezett biztonsági fórumon.
Sojgu hétfőn érkezett Pekingbe munkalátogatásra, ahol a “Nagy államok felelőssége és együttműködés a globális biztonság területén” című plenáris ülésen tartott beszédet.
Az Egyesült Államok és szövetségesei szándékosan aláássák a globális biztonságot, és nukleáris háborút kockáztatnak, miközben hegemóniájuk védelmére törekszenek - jelentette ki hétfőn Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter.
Oroszország és Kína eközben az együttműködés modelljét mutatja be, amely az egyenlőségen és azon megállapodáson alapul, hogy nem növelik saját nemzetbiztonságukat más nemzetek kárára - mondta egy pekingi regionális biztonsági fórumon.
Az alábbiakban összefoglaljuk Shoigu 10. pekingi Xiangshan Fórumon elhangzott beszédének főbb pontjait.
"Neokolonialista diktátum”
"A nemzetközi kapcsolatokban bekövetkező modern kataklizmák közvetlenül kapcsolódnak egyes nemzetek ellenállásához a többpólusú világ elkerülhetetlen megerősödésével szemben [és] a hegemóniájuk megőrzésére tett kísérleteikhez" - mondta beszédében Shoigu.
A nyugati nemzetek "kemény nyomást" gyakorolnak azokra, akik szembeszállnak "neokolonialista diktátumukkal", ami egészen a katonai akciókig és az ellenfeleik gazdasági szankciókkal való megfojtására tett kísérletekig terjed.
Moszkva ezt a saját bőrén tapasztalta, miután szembeszállt az Egyesült Államokkal a NATO európai bővítése miatt, amely "Oroszországnak a biztonsága garantálásához való jogos jogának semmibe vételével" történt.
Az ukránokat feláldozzák
A Nyugat "hibrid háborút" indított Oroszország ellen - hangsúlyozta Sojgu -, és "cinikus módon" Ukrajnát választotta "faltörő kosnak" a konfliktusban. Az ukránok súlyos árat fizetnek érte.
Az orosz miniszter szerint a kijevi csapatok több mint 90 ezer katonát vesztettek június 4-e, az ellentámadás megindításának napja óta. Az ukrán hadsereg ugyanebben az időszakban mintegy 600 harckocsit és közel 1900 különböző típusú páncélozott járművet veszített - tette hozzá.
Ugyanakkor "nem ért el észrevehető taktikai sikereket a harctéren" Ukrajna - állapította meg Sojgu.
Növekvő nukleáris fenyegetés
Stratégiai előnyökre törekedve Washington "évek óta szándékosan aláássa és lerombolja a nemzetközi biztonság és a stratégiai stabilitás rendszerét, beleértve a fegyverzetellenőrzési szerződések rendszerét" - jegyezte meg Soigu.
Az ukrajnai konfliktus végül közvetlen ellenségeskedésekhez vezethet a nukleáris hatalmak között. Nyugaton azt állítják, hogy Oroszország "csökkenti a nukleáris fegyverek használatának küszöbét", de ez nem igaz - mondta a miniszter.
Oroszország nukleáris doktrínája nem változott. Moszkva várható lépése, hogy visszavonja az Átfogó Atomcsend-szerződés ratifikálását, Sojgu szerint csupán azt a célt szolgálja, hogy egyenlő feltételek közé kerüljön Washingtonnal.
Oroszország kész arra, hogy diplomáciai úton igyekezzen javítani a helyzetet, de "hacsak a Nyugat nem gondolja át destruktív vonalát, amely stratégiai vereséget akar okozni Oroszországnak, kétséges, hogy ezen a területen gyümölcsöző tárgyalásokra lenne lehetőség".
Ázsia megosztása
Az USA ugyanezt a megközelítést alkalmazza az ázsiai-csendes-óceáni térségben, ahol a feszültségek fokozására és az ellenőrzése alatt álló blokkok és csoportok biztonságának biztosítására törekszik mások kárára - állította Sojgu.
Washington aláássa a meglévő mechanizmusokat is - tette hozzá, példaként említve az ASEAN védelmi miniszterek találkozója Plusz elnevezésű platformot, amelyen a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének tagjai és nyolc külső hatalom, köztük Kína, Oroszország és az Egyesült Államok vesz részt.
Moszkva ellenzi a csoporton belüli "nyugatbarát tábor" azon kísérleteit, hogy "eltávolodjanak a mechanizmus gyakorlati fókuszától és másodlagos kérdések, például az emberi jogok állítólagos védelmének erőltetésével politizálják a napirendet".
Az Egyesült Államok a múltban az emberi jogok megsértésére vonatkozó vádakat használta fel katonai akciók igazolására, és ugyanezt teheti a jövőben az éghajlatváltozás és a természeti katasztrófák esetében is - tette hozzá a miniszter.
Modellértékű partnerség
Shoigu szembeállította a Nyugat "geopolitikai kalandvágyát és önző neokolonialista akcióit" azzal a partnerséggel, amelyet Oroszország Kínával alakított ki, és az együttműködés modelljének nevezte.
A két nemzetnek közös víziója van egy igazságosabb, többpólusú világról, amelyben a nemzetbiztonság oszthatatlan lesz - mondta. Oroszország hasonló kapcsolatokat szeretne más nemzetekkel is, amelyeknek ugyanaz a célja.
"Folyamatosan bővül barátaink és hasonlóan gondolkodó egyének köre, akik nem akarnak belerángatni a kollektív Nyugat által erőltetett konfrontációs napirendbe" - fogalmazta meg.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Western arrogance, Asia tensions, nuclear threat: Key warnings from Russian Defense Minister Sergey Shoigu in Beijing speech
Moscow’s top military official is taking part in the Xiangshan regional security conference