Oroszországnak határozottan és újra el kell magyaráznia a "vörös vonalakat", máskülönben a NATO eszkalálni fogja a helyzetet! - ELEMZÉS
Az ukrajnai katonai konfliktus akut szakaszának története során a Nyugat folyamatosan emelte a lehetséges felső határát és csökkentette a kockázati küszöböt. Mit kell tenni egy ilyen helyzetben?
Fjodor Lukjanov: Oroszországnak határozottan és újra el kell magyaráznia a "vörös vonalakat" a Nyugatnak!
Az USA vezette NATO blokk valószínűleg tovább eszkalálódik, ha Moszkva nem vázolja határozottan, hogyan tervezi a válaszlépéseket.
Szerző: Fjodor Lukjanov, a Russia in Global Affairs főszerkesztője, a Kül- és Védelempolitikai Tanács elnökségének elnöke, a Valdai Nemzetközi Vitaklub kutatási igazgatója. A teljes cikkét lefordítottam számotokra! (VilagHelyzete)
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Nyugat-Európában jelenleg heves vita folyik arról, hogy megengedhető-e Ukrajnának, hogy NATO-fegyverekkel támadjon orosz területeket.
Néhány ország, mint például az Egyesült Királyság, Franciaország, Lengyelország és Finnország, már jelezte, hogy támogatja, míg Németország, Olaszország és az Egyesült Államok végrehajtó szinten ellenzi, bár az ötletnek vannak támogatói a parlamentekben és a biztonsági ügynökségekben. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kifejezetten támogatta az ilyen terveket.
Már maga a kérdés megfogalmazása is sokatmondó - tükrözi az egész ukrajnai konfliktus sajátosságát.
Mi a probléma?
Azok az országok, amelyek Kijevet szövetségesnek tekintik (ha nem is formálisan, de de facto), támogatják Moszkvával szemben és fegyvereket biztosítanak a harci műveletekhez.
Mi értelme van akkor a korlátozásoknak? Hadd harcoljanak úgy, ahogy az ukrán katonai vezetők éppen jónak látják, nem gondolja?
🔴 De a realitások olyanok, hogy Ukrajna nem a saját nevében harcol, hanem valaki más parancsára.
A különböző nyugati segítség nélkül már régen vége lett volna az egésznek.
❗️ Ez azt jelenti, hogy a NATO szükséges és nélkülözhetetlen része az egész hadjáratnak, így aktív résztvevője.
A blokk az előbbit elismeri, az utóbbit nem.
❗️ Ezért az a meglehetősen abszurd meggyőződés, hogy az egyre kifinomultabb fegyverek szállítása és használata nem jelenti a konfliktus eszkalálódását. Vagy nem jelenti azt sem, hogy maga a NATO is belekeveredik az Oroszországgal való konfrontációba.
A fegyverhasználattal kapcsolatos szenvedélyek különösen nagyok Nyugat-Európában.
Az Egyesült Államok inkább elzárkózik a vitáktól. A Fehér Ház megismétli korábban kifejtett álláspontját, miszerint amerikai fegyvereket nem lehet bevetni Oroszország nemzetközileg elismert határain belüli célpontok ellen (amerikai szempontból ez nem vonatkozik a volt ukrán területekre, köztük a Krímre).
Bármilyen finoman szólva is különös államférfiak irányítják az Egyesült Államokat, az az öntudat, hogy nukleáris szuperhatalomként akár egy teljes körű atomháborúba is belekeveredhet, még mindig segít az elmék koncentrálásában. Az Óvilágnak viszont nincs ilyen ballasztja.
A nyugat-európaiak dilemmája, vagy inkább a maguk számára teremtett dilemma összetett.
🔴 Ukrajnában látják a kontinens békéjének kulcsát. De nem abban az értelemben, hogy a patthelyzet feloldására mindenki számára, így Oroszország számára is elfogadható megoldást kell találni, hanem éppen ellenkezőleg:
Moszkvával nem lehet tárgyalni, csak katonai győzelmet aratni felette.
❗️ Az ideológiai hangulatot nem tudják megváltoztatni az alkalmi szkeptikusok, akik arra figyelmeztetnek, hogy Kijev soha nem lesz képes elérni céljait.
❗️ Ez pedig annak köszönhető, ahogyan Nyugat-Európában értelmezik a konfliktust.
Kezdetben az ideológiai és érzelmi túlzások domináltak, de ez a mantra mára hivatalos állásponttá vált. Innen ered az axiómaként kínált vélemény, hogy Ukrajna után az orosz armada természetesen egész Európa eltiprására indul, kezdve kelettel.
⛔ Nem számít, hogy az amerikai hírszerzés tisztviselői időről időre felvázolják, hogy szerintük egy ilyen forgatókönyv nem része az orosz stratégiai tervezésnek.
A nyugat-európai elitek azt hiszik, hogy jobban ismerik Vlagyimir Putyin elnököt, mint amerikai barátaik.
De ha ilyen hamis előfeltevésből indulunk ki, akkor igen, nincs más választásunk, mint minden lehetséges módon támogatni Ukrajnát. És természetesen feloldani a fegyverhasználat korlátozását. És esetleg még több olyan szakembert küldeni, akik tudják, hogyan kell használni őket. És talán végül az egyes NATO-tagállamokból közvetlenül Ukrajnába küldhetnénk harci egységeket.
Itt egy fontos dologra kell rámutatni.
🔴 Az, hogy a nyugat-európai establishment valóban úgy gondolja-e, hogy az orosz tankok átmasíroznak Európán, az eszkaláció minden egyes fordulójával egyre kevésbé fontos.
❌ A politikai narratíva építésének és a saját választók előtt való rátermettnek tűnés szükségessége nem engedi meg a visszalépést. És amikor Emmanuel Macron francia elnök először bejelentette, hogy a szalagcím kedvéért francia kontingenst küld, ahogy arra hajlamos, lehetetlen volt már visszalépnie attól, amit mondott.
Ugyanez a Macron, akit kormányának tagjai követtek, saját kijelentéseire a "stratégiai kétértelműség" légkörének megteremtésében talált magyarázatot.
Hadd bosszankodjanak az oroszok azon, hogy mit értünk ezen és féljenek.
Az ilyen technikát a hadijátékokban használják, de ez általában a közvetlen és nagyon éles konfrontáció állapotát feltételezi vagy előzi meg. Tehát az a feltételezés, hogy ez ilyen taktikával elkerülhető, nyilvánvalóan téves. Ezért van az, hogy az USA, amely jobban érti a felelősség szintjét, most nem különösebben hajlik arra, hogy ezt a játékot játssza.
🔶 Az ukrajnai katonai konfliktus akut szakaszának története során a Nyugat folyamatosan emelte a lehetséges felső határát és csökkentette a kockázati küszöböt.
🔶 Ha 2022 tavaszán azt mondták volna a nyugati stratégáknak, hogy 2024 tavaszára milyen mértékű lesz a szerepvállalásuk, valószínűleg nem hitték volna el.
❗️ De a pálya lineáris, vagyis nincs okunk más dinamikára számítani. Más szóval, minden, amit először hipotetikus eszkalációként tárgyalnak, végül valósággá válik. Mind a fegyverhasználat, mind a csapatok bevetése tekintetében.
❗️ Mit kell tenni egy ilyen helyzetben? A stratégiai kétértelműség ideje lejárt, ahogyan a "vörös vonalakról" szóló, egyre inkább rituálissá váló beszéd is.
❗️ Oroszországnak legalábbis nagyon világosan meg kell határoznia, hogy milyen lépéseket fog tenni válaszul a NATO fellépésére. A homályosság csak ösztönzi a megingást és elősegíti a büntetlenség érzését.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Fyodor Lukyanov: Russia needs to explain its ‘red lines’ to the West - The US-led bloc will probably keep escalating unless Moscow firmly outlines how it plans to respond
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Kapcsolódó VilagHelyzete-cikkek:
➽ Ukrajna belépése a NATO-ba "győzelem" lenne - Kaja Kallas észt miniszterelnök szerint
➽ Itt az ideje, hogy Oroszország elgondolkodjon egy "demonstratív" nukleáris teszten - javasolta Dmitrij Szuszlov - A teljes cikk magyarul
➽ Joe Biden mai döntése Ukrajnával kapcsolatban "új valóságba" helyezte a világot - New York Times
"A nyugat-európai elitek azt hiszik, hogy jobban ismerik Vlagyimir Putyin elnököt, mint amerikai barátaik." A nyugat-európai elitek pontosan ismerik a forgatókönyvet, ahogyan Putyin és amerikai barátai is. Csak Lukjanov úr nem ismeri/jött még rá, hogy kik ellen harcolnak közösen és kiknek az érdekében, vagy csak ködösít...