Oroszország és Kína közös hadgyakorlatot indított a Csendes-óceánon
A múlt heti washingtoni NATO-csúcson elfogadott dokumentumban az USA vezette blokk azt állította, hogy Peking Moszkvával együttműködve "a szabályokon alapuló nemzetközi rend megdöntésére törekszik
Háromnapos haditengerészeti manőver kezdődött Dél-Kínában! Az orosz és a kínai haditengerészeti erők közös hadgyakorlatot kezdtek a Csendes-óceánon - közölte vasárnap a pekingi védelmi minisztérium.
A háromnapos "Maritime Joint-2024" elnevezésű hadgyakorlatot a kínai Zhanjiang város közelében tartják.
A haditengerészeti erők képességét fogják gyakorolni a biztonsági fenyegetések kezelésére, a nemzetközi és regionális stabilitás fenntartására, valamint a stratégiai partnerség erősítésére - áll a közleményben.
A vasárnap végrehajtott "negyedik közös tengeri járőrözés a Csendes-óceán nyugati és északi részén" gyakorlatnak "nem volt harmadik fél célpontja és semmi köze a jelenlegi nemzetközi és regionális helyzethez" - tették hozzá.
Az évente megrendezett eseményen az orosz Csendes-óceáni Flotta két hajója vesz részt - jelentette hétfőn a TASS a flotta sajtóosztályára hivatkozva.
A legénységek légvédelmi gyakorlatokat és tengeralattjáró-elhárító repülést érintő gyakorlatokat, valamint menet közbeni utánpótlási és tengeri mentési gyakorlatokat hajtanak végre.
A haditengerészeti együttműködésre a Kína és a NATO-tagok közötti növekvő feszültségek közepette kerül sor.
🔴 A múlt heti washingtoni csúcstalálkozót követően elfogadott NATO-dokumentumban az Egyesült Államok vezette blokk azt állította, hogy Peking Moszkvával együttműködve "a szabályokon alapuló nemzetközi rend aláásására és átalakítására" törekszik.
A közlemény azt is állította, hogy Kína kettős felhasználású anyagokat és alkatrészeket szállít orosz fegyvergyártóknak az Ukrajnával fennálló konfliktus közepette.
Wang Yi kínai külügyminiszter "alaptalannak" minősítette a vádakat, és hangsúlyozta, hogy Peking "mindig is a béke és a stabilitás erője volt a nemzetközi közösségben". Wang Yi sürgette a NATO-t, hogy a Peking elleni vádaskodások helyett a párbeszédre és a "kölcsönös bizalom" megteremtésére összpontosítson.
❌ A kínai kormány többször is elutasította az ukrajnai konfliktus nyugati keretezését, amely azt Oroszország provokálatlan agressziójaként állította be. Ehelyett Peking a NATO európai terjeszkedését nevezte meg kulcsfontosságú okként.
Az Oroszország és Kína közötti kereskedelem fellendült, mióta a Nyugat szankciók egész sorát vezette be Moszkva ellen az ukrajnai konfliktus miatt, ami számos nemzetközi vállalatot arra kényszerített, hogy elhagyja az országot.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Russia and China launch joint military drills
Three-day naval maneuvers have kicked off in Southern China, the Defense Ministry in Beijing says
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!