Oroszország célba veheti a Kárpátalján tervezett német tankgyárat - közölte az orosz külügyminisztérium
Maria Zakharova a gyár megépítésének terveit a legújabb nyugati "provokációnak" nevezte
Oroszország célba veheti az Ukrajnában tervezett német tankgyárat - közölte az orosz külügyminisztérium
A Rheinmetall német védelmi óriáscég által Ukrajnában tervezett harckocsigyár építése "globális provokációnak" minősülne - jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő.
"Egy ilyen üzem, ha megépül, az orosz erők számára legitim célpont lesz, az ukrán védelmi ipar bármely más objektumával egyenrangúan" - mondta a szóvivő egy csütörtöki tájékoztatón.
Zakharova a projektre utalt, miközben az ukrajnai magyar kisebbséggel szembeni kijevi rossz bánásmódról is beszélt.
Az üzem állítólag egy túlnyomórészt magyarok lakta kárpátaljai település közelében lenne - mondta.
Armin Papperger, a Rheinmetall vezérigazgatója a hónap elején a CNN-nek azt mondta, hogy ukrán munkásokat képeznének ki a cég által gyártott különböző páncélozott járművek, például a Marder gyalogsági harcjárművek, a Leopard 2 harckocsik és a Panzerhaubitze 2000 tüzérségi rendszerek javítására.
Lekicsinyelte az orosz csapások veszélyét, mondván, hogy az üzem "csak egy újabb" ukrán védelmi gyártóüzem lesz. A terv "12 héten belül" elindulhat - jelentette a CNN.
A vállalat először márciusban jelentette be, hogy mintegy 200 millió dollárt kíván befektetni egy ukrajnai gyárba, de azt nem közölte, hogy pontosan hol épülne meg. Egyes orosz médiaorgánumok azt állították, hogy a Magyarországon Feketeardónak nevezett Csernotiszov falu közelében lévő helyszínt választhatják.
Zakharova arra figyelmeztetett, hogy ha a német fegyvergyártó megépíti az üzemet, az
"Ukrajna Nyugat általi militarizálásának legújabb bizonyítékát" jelentené.
"Ha ezek a tervek valósak, akkor ez minden bizonnyal provokáció, amit a kijevi rezsim és nyugati támogatói annyira szeretnek" - tette hozzá.
Az ukrajnai konfliktus és a nyugati nemzetek döntése, hogy fokozzák a katonai termelést Kijev felfegyverzése érdekében, a védelmi vállalkozók, köztük a Rheinmetall számára is áldásos és profitot hozó volt.
A német vállalat bevétele tavaly rekordot jelentő 6,4 milliárd eurót (7 milliárd dollár) ért el, ami 27%-os növekedést jelent 2021-hez képest.
Moszkva azzal vádolja az Egyesült Államokat, hogy Ukrajnát eszközként használja az Oroszország elleni proxy-háborúban.
A Kijevnek szállított nyugati fegyverek csak meghosszabbítják az ellenségeskedést, és megerősítik az orosz kormány azon értékelését, hogy az országot demilitarizálni kell - érveltek tisztviselők.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete