Orbán ukrajnai üzenete nem fog tetszeni a republikánusoknak - írja az UnHerd
A magyar miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy Európának és Amerikának eltérőek az érdekei a háborúban
Orbán ukrajnai üzenete nem fog tetszeni a republikánusoknak - írja az UnHerd
A magyar miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy Európának és Amerikának eltérőek az érdekei a háborúban - a teljes cikket lefordítottam nektek.
Ezen a héten az amerikai konzervatívok Dallasba özönlenek a CPAC Texas konferenciára. Donald Trump főszereplése mellett a rendezvény egyik sztárfellépője Orbán Viktor magyar miniszterelnök lesz, aki meglepően nagy árnyékot vet amerikai konzervatív körökben annak ellenére, hogy - a Washington Post becsmérlő szavaival élve - "egy olyan ország élén álló autokrata, amelynek GDP-je soványabb, mint Kansasé".
Orbán dallasi jelenlétét különösen nagy figyelem övezi egy július végi, vitatott romániai beszédét követően, amelyben azt mondta, hogy a magyarok nem akarnak "kevert fajú nemzetté" válni. A beszéd nemzetközi médiavisszhangot váltott ki: "Orbán Viktor a "náci" beszéd visszhangja ellenére is felszólal a CPAC-on" - dübörgött a Bloomberg szalagcíme.
A tumultus közepette egy dolog biztos: Orbán "fajkeverő" beszéde bőséges publicitást generált a nagy texasi fellépéséhez. Úgy tűnik, a nemzetközi média nem veszi észre, hogy valószínűleg mindvégig ez volt a szándéka.
Hogy miért? Mert Orbán az amerikai látogatását egy remek lehetőségnek fogja tekinteni arra, hogy a republikánusokat egy sokkal sürgetőbb kérdésben, az ukrajnai háborúban az ő álláspontja mellé állítsa. A romániai beszédéről szóló nemzetközi szalagcímek a faji szempontra összpontosítottak, de a hazai fogyasztásra szánt (sokkal hosszabb) rész a háborúról szólt: konkrétan Orbán meggyőződéséről, hogy
A Nyugat vesztes lóra tett Ukrajnában, és hogy a lehető legjobb eredmény egy azonnali, kikényszeríthető béke lenne.
Orbán nem számít arra, hogy Amerikában a Biden-adminisztráció alatt is ez a nézet érvényesül majd, azt állítva, hogy csak a 2024-es amerikai elnökválasztás után várható "az első igazi békelehetőség".
Mint ilyen, Magyarországnak "más tervre" van szüksége a demokraták és a republikánusok uralmához. Orbán Viktor ezért várhatóan arra fogja felhasználni az Amerikában töltött időt, hogy egy esetleges jövőbeli amerikai kormányzatban háborúellenes érzelmeket tápláljon - Donald Trump a magyar vezetővel való keddi találkozója után azt írta, hogy
"Kevesen tudnak annyit arról, hogy mi történik ma a világban, mint Orbán Viktor."
Amit azonban a republikánusok talán nem vettek észre, az Orbán azon meggyőződése, hogy az Egyesült Államoknak és Európának eltérő érdekei vannak Ukrajnában: a háború Európának gazdaságilag árt, Amerikának viszont előnyös.
Orbán Viktor romániai beszédében leírta, hogy az EU Oroszország elleni szankciói "csak hozzáadódtak" Amerika hosszú távú - Trump alatt is követett - stratégiájához, miszerint az energiát "külpolitikai fegyverként" használja.
"A jelenlegi orosz-ukrán háború árnyékában elkezdték erőteljesen ösztönözni szövetségeseiket - vagyis minket -, hogy az USA-ból vásároljanak szállítmányokat".
A háború tágabb gazdasági hatásait ismertetve Orbán Viktor azt mondta, hogy "az Európai Uniónak rosszul megy", de "a nagy amerikai cégeknek jól megy... Az Exxon profitja 2022-ben megduplázódik, a Chevroné megnégyszereződik, a ConocoPhillipsé pedig hatszorosára nő".
Az amerikai konzervatívok kétségtelenül kegyesnek érzik magukat, hogy egy ilyen kis nemzet vezetőjének ekkora platformot biztosítanak - de Orbán valójában ott fog körözni körülöttük.
Forrás: UnHerd