NAM-csúcstalálkozó - A globális rend átalakítása: Mit képvisel a Putyin által támogatott el nem kötelezettek mozgalma?
Több mint 120 ország több mint 3000 küldöttje vett részt az El nem kötelezettek mozgalmának (NAM) 19. csúcstalálkozóján január 15. és 20. között zajlott Uganda fővárosában, Kampalában.
A globális rend átalakítása: Mit képvisel a Putyin által támogatott el nem kötelezettek mozgalma?
A NAM-csúcstalálkozó január 15. és 20. között zajlott Uganda fővárosában, Kampalában. https://nam.go.ug/
Több mint 120 ország több mint 3000 küldöttje vett részt az El nem kötelezettek mozgalmának (NAM) 19. csúcstalálkozóján.
ℹ Oroszország, amely megfigyelői státusszal rendelkezik a NAM-ban, szombaton méltatta a szervezetet, amiért fontos szerepet játszik a nemzetközi kapcsolatok igazságosabb, demokratikusabb és többpólusú rendszerének kialakításában.
"Teljes mértékben egyesít bennünket, hogy elutasítjuk a neokolonialista törekvéseket, a kettős mércét, valamint az erőszakos nyomást, a diktatúrát és a zsarolást mint a külpolitikai és külgazdasági célok elérésének eszközét" - mondta Vlagyimir Putyin elnök a csúcstalálkozóra küldött üzenetében.
1. Mikor és miért hozták létre a NAM-ot
Az El Nem Kötelezettek Mozgalma az 1955-ben az indonéziai Bandungban tartott első nagyszabású afroázsiai konferenciára vezethető vissza, amely a második világháború utáni dekolonizációs folyamatot jelezte.
📍 A konferenciát olyan országok szervezték, amelyek nem kívántak részt venni a hidegháború kelet-nyugati ideológiai szembenállásában és a nemzeti függetlenségi küzdelmekre és saját gazdasági fejlődésükre kívántak összpontosítani.
A NAM hivatalosan 1961-ben alakult meg a jugoszláviai Belgrádban és 25, főként ázsiai és afrikai országot tömörített.
2. A NAM mai struktúrája
📍 Ma a gazdasági együttműködés, valamint a szociális és humanitárius kérdések állnak a NAM munkájának középpontjában.
ℹ A csoportosulás 120 nemzetből (afrikai, ázsiai, közép- és dél-amerikai), 20 megfigyelő államból (köztük Oroszországból és Kínából) és 11 szervezetből (például az Afrikai Unióból és az Arab Ligából) áll.
ℹ A NAM-nak nincs alapító chartája, törvénye vagy szerződése, sem állandó titkársága. A mozgalom ügyeinek intézése az elnökséget betöltő ország feladata.
3. Mik a NAM céljai
📍 A NAM fő célja a megalakulásakor az volt, hogy az újonnan függetlenné vált ázsiai és afrikai országokat távol tartsa a szuperhatalmi rivalizálástól és megvédje újonnan megszerzett függetlenségüket a kétpólusú világban.
❗️ Napjainkban további fontos célok: ✅
a háborúk okainak megszüntetése;
Ázsia és Afrika újonnan függetlenné vált országainak védelme a gyarmati uralomtól;
a gyarmatosítás, az imperializmus és a faji megkülönböztetés elleni küzdelem;
minden állam szuverén egyenlőségének szorgalmazása; az országok közötti baráti kapcsolatok és a nemzetközi viták békés rendezésének ösztönzése;
az erőszak és a nukleáris fegyverek használatának ellenzése;
valamint az emberi jogok és a környezet védelme.
4. Mi a NAM szerepe
Az 1990-es években, miután a hidegháború kétpólusú világa megszűnt, a mozgalom próbálta megtalálni az útját és az új, többpólusú világ kiépítése, amelyet Oroszország is képvisel, vált elsődleges céljává.
❗️ 2012 óta, amikor Irán elnöksége alatt a teheráni nyilatkozat nyíltan elítélte az Irán elleni szankciókat és a nyugati beavatkozást Szíriában, a NAM szerepe megnőtt.
A NAM ma a globális Dél fő párbeszéd-eszköze, amely a világ népességének mintegy 58%-át, a globális kőolaj 76%-át és a globális gáztartalékok 53%-át képviseli az összes OPEC-tagállammal.
5. A Kampalai Nyilatkozat: főbb pontok
ℹ A 19. kampalai csúcstalálkozó szombat este a 47 cikkből álló Kampalai Nyilatkozat közzétételével ért véget. Íme a nyilatkozat főbb pontjai:
🔵 Palesztina támogatása és Izrael elítélése
A tagállamok megerősítik "a palesztin kérdés fontosságát a NAM számára" és hangsúlyozzák, hogy az elmúlt 60 év során kialakított álláspontjaikat e témában "meg kell védeni, meg kell őrizni és elő kell mozdítani", különösen "az ENSZ keretein belül, a megszállt palesztin területen a gyarmatosítás, az elnyomás, a megszállás és az uralom megszüntetésére irányuló folyamatos erőfeszítéseink részeként".
"Komoly aggodalmukat fejezik ki a helyzet folyamatos romlása és a Gázai övezetben élő palesztin civilek által elszenvedett humanitárius válság miatt, ahol a lakosság, amelynek több mint fele gyermek, mérhetetlenül sok emberéletet és sérülést szenved el, otthonaik széles körű pusztulását és tömeges kényszerű kitelepítést, mivel Izrael, továbbra is válogatás nélkül támadásokat hajt végre a Gázai övezetben".
📌 A tagállamok támogatják továbbá a Dél-Afrika által a Nemzetközi Bírósághoz benyújtott keresetet, és "elítélnek minden olyan intézkedést", amelyet Izrael a megszállt szíriai Golán-fennsíkok státuszának megváltoztatására tett.
🔵 Globális reformok
A tagállamok hangsúlyozzák a multilateralizmus megerősítésének és a multilaterális globális kormányzási struktúra átfogó reformjának fontosságát.
❗️ Elismerik "az Afrikával szembeni történelmi igazságtalanságot" és kifejezik "támogatásukat Afrika nagyobb mértékű képviseletére a megreformált Biztonsági Tanácsban".
Üdvözlik az Afrikai Uniónak a G20 állandó tagjává, valamint a Dél-szudáni Köztársaságnak a NAM teljes jogú tagjaként történő felvételét.
❗️ A tagállamok támogatják a nemzetközi pénzügyi struktúra reformját és elkötelezik magukat egy "egyetemes, szabályokon alapuló, nyitott, átlátható, kiszámítható, inkluzív, tisztességes, megkülönböztetésmentes és méltányos multilaterális kereskedelmi rendszer" kialakítására irányuló munka mellett.
🔵 Az ENSZ és a NAM szerepének megerősítése
A tagállamok felszólítanak az ENSZ Alapokmánya és a nemzetközi jog tiszteletben tartására és előmozdítására, "különösen a szuverenitás, a szuverén egyenlőség, a területi integritás, a be nem avatkozás és a viták békés rendezésének elvei". Arra is felszólítanak, hogy "erősítsék meg a mozgalom szerepét a viták békés rendezésében, a konfliktusok megelőzésében és megoldásában".
🔵 A vírusok veszélyének elismerése
A tagállamok "mélyen aggódnak a világjárványok és egészségügyi vészhelyzetek, köztük a COVID-19, az ebolavírusos betegség, a sertésinfluenza A (H1N1) és a madárinfluenza megjelenése és terjedése által jelentett veszély miatt".
🔴 Ellenzik az éghajlatváltozás elleni egyoldalú intézkedéseket, és felszólítanak az összes szankció feloldására. ❗ ❗ ❗
A tagállamok fokozzák az együttműködést a fejlett országok egyoldalú éghajlatvédelmi kereskedelmi intézkedéseinek megfékezése érdekében.
🔴 Emellett továbbra is felszólítanak az összes egyoldalú kényszerítő intézkedés teljes, azonnali és feltétel nélküli megszüntetésére, beleértve azokat az intézkedéseket is, amelyeket bármely országgal szembeni politikai vagy gazdasági és pénzügyi nyomásgyakorlás eszközeként használnak.
🔵 Az emberi jogok védelme
A tagállamok felszólítanak az összes állam szuverén jogainak, az emberi jogoknak és a nemek közötti egyenlőségnek az előmozdítására és védelmére.
Elítélik továbbá a rasszizmust, és kötelezettséget vállalnak arra, hogy intézkedéseket hoznak a szegénység minden formájának és dimenziójának felszámolására, valamint felszólítanak a kényszerű kitelepítések kiváltó okainak kezelésére.
🔵 A globális biztonság előmozdítása
A tagállamok hangsúlyozzák, hogy "a nukleáris leszerelés és a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása terén elért előrehaladás minden szempontból elengedhetetlen a nemzetközi béke és biztonság megerősítéséhez"; támogatják a terrorizmus megelőzésére és leküzdésére irányuló erőfeszítéseket; és elítélik az információs és kommunikációs technológiák (IKT-k), köztük az internet és a közösségi média platformok terrorista célokra történő visszaélését.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Reshaping the global order: What the Non-Aligned Movement supported by Putin stands for
The NAM Summit ran from January 15 to 20 in Uganda’s capital, Kampala
✅ Ha úgy érzitek, érdemes lenne a jövőben is készíteni és olvasni a VilagHelyzete anyagait, minden segítséget és támogatást igyekszem meghálálni! Köszönöm!
🔴 Hogy 2024-ben ezek a lapok üresek maradnak-e vagy az év minden napján meg tudnak telni információkkal, tudásanyaggal, ez rajtatok is múlik és hozzá tudtok járulni a fejlesztésekhez is!
ENSZ és WHO! Szóval a program tovább folytatódik változatlanul, a kőműves zsidók által meghatározott terv szerint.
Ezzel szemben a rögvalóság Oroszországban is: https://slavlandchronicles.substack.com/p/moscow-or-kiev-who-hates-russians
"Moszkva vagy Kijev? Ki utálja jobban az oroszokat?
Ezen a ponton nehéz megmondani."
Bár lehet én nem értem jól, de mintha a szerző nem egészen értené még, hogy a népek belsőellenségei mindenütt ugyanazok, és ugyanazt a projektet hajtják végre ellenünk...