Moszkvát és orosz kikötőket akart megtámadni Ukrajna, amit az USA akadályozott meg egyelőre - írta meg a Washington Post
De közeleg május 9!
Moszkvát és orosz kikötőket akart megtámadni Ukrajna, amit az USA akadályozott meg egyelőre - derült ki. De közeleg május 9!
A legújabb kiszivárgott Pentagon-dokumentumok szerint Kirilo Budanov, az ukrán hírszerzés vezetője merész, és valószínűleg háborús eszkalációt is kiváltó csapásokat tervezett.
A dokumentumok szerint, a végrehajtásában végül Washington akadályozta meg, de közeleg egy újabb időpont, amely ismét kétségessé teszi az ukrán szándékokat – írta meg a Washington Post.
https://www.washingtonpost.com/world/2023/04/24/discord-leaks-moscow-strikes-ukraine
A kiszivárgott dokumentumok szerint február közepén értesítették a Pentagon vezetőit egy Ukrajnában lehallgatott beszélgetésről. A felvételen Kirilo Budanov vezérőrnagy, az ukrán hírszerzés (GUR) vezetője azzal bízta meg az egyik tisztjét, hogy
készüljön fel a február 24-i tömeges csapásokra, mindennel, amivel a GUR rendelkezik.
A kiszivárgott tervek szerint, még egy Novorosszijszk orosz kikötő elleni tengeri támadásban is gondolkodtak, de
A FŐ CÉLPONT TOVÁBBRA IS AZ OROSZ FŐVÁROS, MOSZKVA LETT VOLNA.
A jelentés hitelességét hivatalos források nem voltak hajlandóak megerősíteni. Azonban tovább erősíti Washington reális félelmét az ukrán eltökéltséggel kapcsolatban, hogy a jelentéssel megegyező napon az Egyesült Államok ismételten felszólította az állampolgárait, hogy hagyják el Oroszországot.
Az Egyesült Államok már korábban is óva intette Ukrajnát, a mélyen Oroszországban fekvő célpontok elleni csapástól, főleg amerikai fegyverek segítségével.
Többek között Amerika ennek az elvnek megfelelően módosította a HIMARS rakéta-sorozatvetőket, és továbbra sem biztosít nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákat. Az amerikai tilalmat azonban úgy „cselezték ki” Kijevben, hogy ukrán gyártmányú drónokat használtak többek között a moszkvai régió (nem összekeverendő a fővárossal) és az Engels-2 légibázis elleni támadások során.
Egyes tisztviselők szerint Kijev hajlandóságot mutat arra, hogy a modernebb és nagyobb hatótávolságú fegyverekért cserébe, nagyobb kooperációt és bizonyos önkorlátozásokat vezessen be. Ez a fajta viselkedés azonban mind ez idáig nem hozta meg a várt sikereket, mivel a Biden kormányzat továbbra sem hajlandó nagy hatótávolságú fegyvereket átadni Ukrajnának.
Végül, Washington közbenjárásának köszönhetően február 22-én, két nappal a háború egy éves évfordulója előtt a CIA új, titkos jelentést adott át a Pentagonnak, azzal a címmel, hogy a
"A GUR Washington kérésére beleegyezett, hogy elhalasztják a Moszkva elleni csapásokat."
A hangsúly az elhalasztáson van, és ezzel kapcsolatban a Washington Post felhívja a figyelmet arra, hogy Vlagyimir Putyin az elmúlt napokban biztonsági aggályokra hivatkozva lemondott több regionális győzelemnapi felvonulást.
Május 9., a náci Németország felett aratott győzelem évfordulója azonban továbbra is Oroszország egyik legfontosabb ünnepének számít, és a Moszkva központjában tartott rendezvény idén is megtartásra kerül.
Szerkesztette: VilagHelyzete