Mit hozott 10 év amerikai beavatkozás Ukrajnában? - Teljes áttekintés és hatalmas elemzés - 2024 eddigi legfontosabb cikke!
Ilyen volumenű, színvonalú anyagot a magyar médiában sehol, de még külföldön is alig fogtok találni! Érdemes elolvasni, elmenteni magatoknak és megosztani minél több tudatosan tájékozódó emberrel!
Hogyan ássa alá az USA 10 éves ukrajnai beavatkozása a demokráciát és szította a háborút? - Erről szeretnék nektek átadni egy teljes áttekintést és hatalmas elemzést, amit magyarul Aaron Maté és a Real Clear Investigations cikke alapján készítettem el, kiegészítettem kapcsolódó linkekkel, évekkel ezelőtti VilagHelyzete-cikkekkel, képekkel.
2024 eddig legfontosabb cikke! Nem véletlenül készítettem el számotokra magyarul!
Azt hiszem, nyugodtan kijelenthetem, hogy ilyen volumenű, színvonalú anyagot a magyar médiában sehol, de még külföldön is alig fogtok találni! Érdemes elolvasni, elmenteni magatoknak és megosztani minél több tudatosan tájékozódó emberrel! (VilagHelyzete saját megjegyzés és vélemény)
Mit hozott 10 év amerikai beavatkozás Ukrajnában? (Spoiler Alert: Hát nem demokráciát… )
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Joe Biden elnök sikeresen lobbizott a kongresszusban további 61 milliárd dollárnyi ukrajnai háborús finanszírozásért, ami ebben a hónapban azzal végződött, hogy a demokraták ünneplő ukrán zászlókat lengettek a képviselőház üléstermében és a kormánya és Oroszország közötti patthelyzetet a demokrácia egzisztenciális próbatételének állította be.
"A mi pillanatunkat az teszi különlegessé, hogy a szabadságot és a demokráciát támadás éri, mind otthon, mind a tengerentúlon" - jelentette ki Biden az Unió helyzetéről szóló márciusi beszédében.
"A történelem figyel, ahogyan három évvel ezelőtt, január 6-án is figyelt a történelem".
Míg Biden narratíváját a washingtoni politikai intézményrendszer széles körben elfogadja, az elnök és legfőbb megbízóinak az Obama-kormány idejére visszanyúló előéletét alaposabban megvizsgálva más kép tárul elénk.
Távolról sem a demokrácia védelmét szolgálják Kijevtől Washingtonig, az Ukrajnában betöltött szerepük inkább epikus beavatkozásnak tűnik, ami mindkét ország számára politikai felfordulást eredményezett.
Az elmúlt évtizedben Ukrajna az Egyesült Államok és Oroszország közötti proxy-háború csataterévé vált - egy olyan konfliktusé, amelyet a Kreml 2022-es inváziója tömegesen eszkalált.
ℹ A harc 2014 elején robbant ki, amikor Biden és csapata - akkor még az Obama-kormányzatban szolgálva - támogatta az ukrán megválasztott elnök, Viktor Janukovics megbuktatását.
ℹ Washington több milliárd dolláros amerikai támogatást felhasználva alakította a későbbi ukrán kormányok személyi állományát és politikáját, miközben a CIA-n és a NATO-n keresztül növelte katonai és hírszerzési jelenlétét Ukrajnában.
❌ Ez idő alatt Ukrajna nem független, önfenntartó demokráciává, hanem egy kliensállammá vált, amely nagymértékben függ az európai és amerikai támogatástól, amely nem védte meg a háború pusztításától.
A Biden-Obama-csapat ukrajnai beavatkozása az USA-ban is bumeránghatással járt.
Mivel az olyan, jó kapcsolatokkal rendelkező washingtoni bennfentesek, mint Hunter Biden, személyes meggazdagodásra használták ki, Ukrajna az amerikai politikai rendszerbe való külföldi beavatkozás forrásává vált - a 2016-os és 2020-as választásokon felmerült a nem túl előnyös ügyletek kérdése, valamint Donald Trump első lemondatási eljárása.
❗️ A CIA forrásai többéves titkolózás után csak nemrég erősítették meg, hogy az ukrán hírszerzés segített létrehozni a Trump elnökségét elborító orosz beavatkozási vádakat.
A képviselőházi demokraták első, 2019 őszén vállalt vádemelési kísérlete Trump ellen az ukrajnai Russiagate-kapcsolat vizsgálatára tett erőfeszítéseire válaszul történt.
Az ukrajnai amerikai beavatkozásról szóló jelentés, amely az Obama-kormányzat, köztük az akkori alelnök, Biden és vezető tanácsadói által hozott sorsdöntő döntésekre vezethető vissza, gyakran figyelmen kívül hagyott nyilvános közzétételek alapján készült.
📍 Emellett Andrij Telizsenko, egy volt ukrán diplomata és a Demokrata Párthoz kötődő politikai tanácsadó személyes vallomására is támaszkodik, aki szorosan együttműködött amerikai tisztviselőkkel az ukrajnai rendszerváltás előmozdítása érdekében.
Bár egykor üdvözölte Washington befolyását Ukrajnában, Telizhenko ma már más véleményen van.
"Olyan ukrán vagyok, aki tudta, milyen volt Ukrajna 30 évvel ezelőtt és mivé vált mára" - mondja.
"Számomra ez egy teljesen bukott állam".
Szerinte Ukrajnát
"az Egyesült Államok közvetlenül arra használta fel, hogy [proxy] háborút vívjon Oroszországgal" és "rongyként, hogy pénzt keressenek olyan emberek, mint Biden és családja".
A Külügyminisztérium azzal vádolta Telizsenkót, hogy egy "Oroszországhoz kötődő külföldi befolyási hálózat" tagja.
Szeptemberben 2020-ban visszavonta az Egyesült Államokba utazáshoz szükséges vízumát.
ℹ Telizhenko, aki most egy nyugat-európai országban él, ahol politikai menedékjogot kapott, tagadja, hogy Oroszországgal dolgozott volna együtt és azt mondja, hogy ő egy informátor, aki azért szólal fel, hogy leleplezze, hogyan pusztította el országát az amerikai beavatkozás.
Szorosan együttműködött vezető amerikai tisztviselőkkel, miközben azok olyan politikákat támogattak, amelyek célja Ukrajna és Oroszország kapcsolatainak megszakítása volt.
A cikkhez megkeresett egyetlen hivatalos személy - köztük John Brennan volt CIA-vezér és Victoria Nuland magas rangú külügyminisztériumi tisztviselő - sem vitatta állításait.
Az USA-val "teljes összhangban" végrehajtott puccs
❗️ A Biden-csapat útja Ukrajna befolyásolásához a 2013 novemberében kitört kormányellenes zavargásokkal kezdődött.
Abban a hónapban tüntetők kezdték megtöltetni a kijevi Maidan Nezalezhnosti (Függetlenség terét), miután az akkori elnök, a hírhedten korrupt Viktor Janukovics késlekedett az Európai Unió (EU) kereskedelmi paktumának aláírásával.
A Majdan-mozgalom néven ismertté vált mozgalom tagjai számára Janukovics döntése a nyugati kapcsolatok erősítésére tett ígéretének elárulása volt és az orosz hűség aggasztó jele egy olyan országban, amelyet a szovjet múlt kísért.
➕ A valóság ennél összetettebb volt. Janukovics azt remélte, hogy mind Oroszországgal, mind Európával fenn tudja tartani a kapcsolatokat - és a köztük lévő versenyt Ukrajna javára tudja fordítani.
⛔ Attól is tartott, hogy az EU feltételei, amelyek az Oroszországgal folytatott kereskedelem csökkentését követelték, elidegenítenék politikai bázisát keleten és délen, ahol több millió orosz nemzetiségű ember él.
Ahogy a Nemzetközi Válságcsoport megjegyezte, ezek a Janukovicsot támogató ukránok attól tartottak, hogy
az EU feltételei "ártanának megélhetésüknek, amelynek nagy része a kereskedelemhez és az Oroszországgal való szoros kapcsolatokhoz kötődik".
Annak ellenére, hogy azt állították, hogy a Majdan-mozgalom "népi forradalmat" jelentett, az akkori közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy az ukránok egyenletesen megosztottak sőt, a többség ellenezte azt.
https://www.washingtonpost.com/news/monkey-cage/wp/2014/02/12/who-are-the-protesters-in-ukraine
A békés tiltakozás kezdeti időszaka után a Majdan-mozgalmat hamarosan a nacionalista erők magukévá tették és erőszakos felkelésre buzdítottak a rendszerváltás érdekében.
A Majdan keményvonalas csoportjának élén Oleh Tyahnybok állt a Szvoboda pártból, aki egykor arra buzdította támogatóit, hogy
harcoljanak a szerinte "Ukrajnát irányító moszkovita-zsidó maffia" ellen.
https://www.bbc.com/news/magazine-20824693
Tyahnybok híveihez csatlakozott a Jobb Szektor, egy ultranacionalista csoportokból álló koalíció, amelynek tagjai nyíltan náci jelvényeket viseltek.
Egy évvel korábban az Európai Parlament elítélte a Szvobodát "rasszista, antiszemita és idegengyűlölő nézetek" miatt és felszólította az ukrán politikai pártokat, hogy "ne társuljanak, ne támogassák ezt a pártot, és ne kössenek vele koalíciót".❌
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-7-2012-0507_EN.html
Washingtonban befolyásos személyiségek más véleményen voltak:
ℹ Számukra a Majdan-mozgalom lehetőséget jelentett arra, hogy elérjék régi céljukat, Ukrajna nyugati pályára állítását. Tekintettel Ukrajna Oroszországhoz fűződő történelmi kapcsolataira, a Nyugathoz való integrációját Vlagyimir Putyin orosz elnök uralmának aláásására is fel lehetne használni.
Ahogy a néhai Zbigniew Brzezinski, Jimmy Carter elnök befolyásos volt nemzetbiztonsági tanácsadója írta:
"Ukrajna nélkül Oroszország megszűnik eurázsiai birodalom lenni".
➽ Brzezinski már 1997-ben megtervezte Oroszország, mint birodalom Ukrajnán keresztüli gyengítését
Két hónappal a kijevi tüntetések kitörése előtt Carl Gershman, a National Endowment for Democracy vezetője Ukrajnát nevezte a Nyugat és Oroszország versengésében a "legnagyobb díjnak".
Ukrajna bekebelezése, magyarázta Gershman, Putyint "nemcsak a közeli külföldön" - azaz a volt szovjet szatellitjeiben -, hanem "magán Oroszországon belül is vesztes pozícióban hagyhatja".
Nem sokkal később Nuland, a külügyminisztérium magas rangú tisztviselője azzal dicsekedett, hogy
az USA "több mint 5 milliárd dollárt fektetett be", hogy segítse a nyugatbarát "civil társadalmi" csoportokat a "biztonságos és virágzó és demokratikus Ukrajna" elérésében.
https://2009-2017.state.gov/p/eur/rls/rm/2013/dec/218804.htm
A zavargásokból tőkét kovácsolni igyekezvén, amerikai személyiségek, köztük Nuland, John McCain republikánus szenátor és Chris Murphy demokrata szenátor is ellátogattak a Majdan térre.
❗️ A mozgalom keményvonalas frakciója iránti támogatásuk jeléül, amely az EU kereskedelmi megállapodás támogatásán túl Janukovics leváltását követelte, a trió négyszemközt találkozott Tyahnybokkal és megjelent vele a színpadon.
Murphy szerint a szenátorok küldetése az volt, hogy "békés átmenetet hozzanak itt létre".
https://www.theguardian.com/world/2013/dec/15/john-mccain-ukraine-protests-support-just-cause
A Majdan-mozgalom legjelentősebb amerikai támogatását Joe Biden akkori alelnök adta.
"Semmi sem lenne nagyobb hatással érdekeink és a világ európai érdekeinek biztosítására, mint egy demokratikus, virágzó és független Ukrajna a régióban" - mondta Biden.
Andrij Telizsenko, egy korábbi ukrán kormánytisztviselő szerint, aki ebben az időszakban szorosan együttműködött nyugati tisztviselőkkel, az amerikai kormány szerepe messze túlmutatott a szolidaritás eme nagy horderejű megnyilvánulásain.
"Amint a dolog valamivé, egy még nagyobb Majdánná nőtte ki magát, december elején, alapvetően teljes koordináció történt az amerikai nagykövetséggel" - emlékszik vissza Telizhenko.
"Teljes, szó szerint teljes."
Amikor a tüntetések kitörtek, Telizhenko egy ukrán parlamenti képviselő tanácsadójaként dolgozott. Mivel fiatalkorának egy részét Kanadában és az Egyesült Államokban töltötte, Telizhenko folyékonyan beszélt angolul és nyugati kapcsolatai révén kapott állást a Majdan mozgalom nemzetközi kapcsolatainak felügyeletében.
Ebben a szerepkörben találkozókat szervezett és koordinálta a külföldi látogatók, köztük Geoffrey Pyatt amerikai nagykövet, Nuland és McCain biztonsági intézkedéseit. A legtöbb tájékoztatót a kijevi Szakszervezetek épületében tartották, a mozgalom de facto főhadiszállásán, a város központjában.
⚡️ Telizhenko szerint Pyatt rendszeresen egyeztetett a Majdan vezetőivel a tiltakozási stratégiáról.
Az egyik találkozás során a nagykövet megfigyelte, ahogy a Jobb-Szektor tagjai Molotov-koktélokat gyűjtöttek, amelyeket később a rohamrendőrökre dobtak, akik megpróbáltak behatolni az épületbe. Néha az amerikai nagykövet helytelenítette kollégái taktikáját.
"Az amerikai nagykövetség kritizálná, ha valami radikálisabban történne, mint ahogy az a terv szerint meg volt beszélve, mert ez rosszat tesz az összképnek" - mondta Telizhenko.
Azt a telet egy sor eszkalálódó összecsapás jellemezte. 2014. február 20-án mesterlövészek halálos lövéseket adtak le több tucat tüntetőre a Majdan téren. A nyugati kormányok a gyilkosságokat Janukovics erőinek tulajdonították.
Egy lehallgatott, NATO-tisztviselők közötti telefonbeszélgetés azonban másról árulkodott.
VIDEÓ:
A rögzített beszélgetésben Urmas Paet észt külügyminiszter azt mondta Catherine Ashton uniós külügyminiszternek, hogy szerinte a mészárlás mögött a Maidan-barát erők állnak.
Kijevben Paet arról számolt be, hogy
"most már egyre erősebb az egyetértés, hogy az orvlövészek mögött nem Janukovics állt, hanem valaki az új [ellenzéki] koalícióból".
https://www.theguardian.com/world/2014/mar/05/ukraine-bugged-call-catherine-ashton-urmas-paet
A Majdan-válság megoldása és a további vérontás elkerülése érdekében európai tisztviselők kompromisszumot kötöttek Janukovics és az ellenzék között.
A február 21-i megállapodás egy új nemzeti egységkormány felállítását írta elő, amely az év végi előrehozott választásokig csökkentett hatáskörrel hivatalban tartaná őt.
A megállapodás a Majdan erőinek lefegyverzését és a rohamrendőrök kivonását is előírta.
A kormány biztonsági erői, tartva az alku rájuk eső részét, visszavonultak.
A Majdan tábor ultranacionalista csoportja azonban nem volt érdekelt a kompromisszumban.
"Nem akarjuk Janukovicsot hatalmon látni" - jelentette ki még aznap Vlagyimir Paraszjuk, a Majdan Mozgalom szakaszvezetője.
"... És ha ma reggel nem jönnek elő egy nyilatkozattal, amelyben követelik, hogy mondjon le, akkor fegyvert ragadunk és elmegyünk, esküszöm".
A rendszerváltáshoz való ragaszkodással a szélsőjobboldali kontingens a mérsékeltebb ellenzéki vezetők, például Vitalij Klitschko vezetését is bitorolta, akik támogatták a hatalommegosztási megállapodást.
"A cél a kormány megdöntése volt" - mondja Telizhenko.
"Ez volt az első cél. És mindezt az amerikai nagykövetség zöld utat adott. Ők alapvetően támogatták mindezt, mert nem mondták nekik, hogy hagyják abba.
Ha azt mondták volna nekik [a Majdan vezetőinek], hogy hagyják abba, akkor ők is abbahagyták volna."
❗️ Egy másik kiszivárgott telefonbeszélgetés is megerősítette a gyanút, hogy az USA támogatta a rendszerváltást.
🔶 A feltehetően az orosz vagy az ukrán hírszerzés által januárban lehallgatott felvételen Nuland és Pyatt arról beszéltek, hogy milyen vezetőket választanának a Janukoviccsal tervezett hatalommegosztó kormányban.
🔶 Beszélgetésükből kiderült, hogy az Egyesült Államok jelentős befolyást gyakorolt az ukrán elnök leváltására törekvő frakcióra.
Tyahnybok, a Szvodova nyíltan antiszemita vezetője "egy probléma" lenne a hivatalban, - aggódott Nuland, és jobb lenne "kívül tudni őt". - mondta.
Klicskó, a mérsékeltebb Majdan-tag, szintén kizárásra került.
"Nem hiszem, hogy Klicskónak kormányra kellene kerülnie" - mondta Nuland.
"Nem hiszem, hogy szükség lenne rá. Nem hiszem, hogy ez jó ötlet."
Az egyik ok Klitschko közelsége volt az Európai Unióhoz. Annak ellenére, hogy kormánya a nyilvánosság előtt meleg szavakat intézett az Európai Unióhoz, Nuland azt mondta Pyattnak:
"Bassza meg az EU".
🔶 A két amerikai tisztviselő megállapodott a technokrata Arszenyij Jacenyukban.
"Szerintem Jats a megfelelő ember" - mondta Nuland.
Ekkorra Jazsenyuk már támogatta az erőszakos felkelést. Azt mondta, hogy a kormány elutasította a Majdan követeléseit, ami azt jelentette, hogy
"az emberek jogot szereztek arra, hogy az erőszakmentes tiltakozási eszközökről az erőszakos eszközökre térjenek át".
Pyatt szerint az egyetlen nyitott kérdés az volt, hogy
“találjanak valakit, aki nemzetközi személyiséggel rendelkezik, aki kijön ide és segít bábáskodni ezen dolgok felett".
Nuland azt válaszolta, hogy Joe Biden alelnök és vezető tanácsadója, Jake Sullivan, aki most Biden nemzetbiztonsági tanácsadója, aláírták, hogy "keresnek egy atta-boy-t és hogy a részleteket megragadják".
https://www.pravda.com.ua/news/2014/01/21/7010438/
Alig néhány órával a hatalommegosztási megállapodás megkötése után Nuland kívánsága teljesült.
Janukovics, akit már nem védtek a fegyveres erői, elmenekült a fővárosból.
Az EU által közvetített hatalommegosztási tűzszünet szabotálásán felbátorodva a Majdan-mozgalom tagjai megrohamozták az ukrán parlamentet és keresztülvitték az új kormány megalakítását.
🔶 Az impeachment-eljárásra vonatkozó parlamenti szabályok megsértésével és a kellő határozatképesség hiányában Olekszandr Turcsinovot nevezték ki az új ügyvezető elnöknek.
A Nuland által támogatott Jacsenyukot nevezték ki miniszterelnöknek.
https://www.rferl.org/a/was-yanukovychs-ouster-constitutional/25274346.html
🔶 Befolyásukat tükrözi, hogy a puccs után legalább öt nemzetbiztonsági, védelmi és bűnüldözési kabineti posztot a Szvoboda és szélsőjobboldali szövetségese, a Jobboldali Szektor tagjai kaptak.
"A kényelmetlen igazság az, hogy a jelenlegi kijevi kormány - és a tüntetők, akik hatalomra juttatták - jelentős része valóban fasiszta" - írta Andrew Foxall, aki jelenleg brit védelmi tisztviselő és Oren Kessler, tel-avivi elemző a Foreign Policy című szaklapban a következő hónapban.
https://archive.ph/lFRVs#selection-8505.0-8507.1
Bár tagadta, hogy bármilyen szerepe lett volna Janukovics megbuktatásában, az Obama-kormányzat azonnal támogatta azt, mivel John Kerry külügyminiszter "határozott támogatásáról" biztosította az új kormányt.
Emlékirataiban Ben Rhodes, Obama korábbi vezető tanácsadója elismerte, hogy
Nuland és Pyatt "úgy hangzott, mintha új kormányt választanának, miközben különböző ukrán vezetőket értékeltek".
Ahelyett, hogy eloszlatta volna ezt a benyomást, elismerte, hogy
a Majdan néhány "vezetője támogatást kapott az amerikai demokrácia-ösztönző programokból".
💲 2012-ben az egyik Maidan-párti csoport, a Center UA több mint 500 000 dollárnyi adományának nagy részét az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségétől (USAID), a National Endowment for Democracy-tól, az eBay alapítójától, Pierre Omidyartól és Soros György pénzembertől kapta.
💲 Saját számításai szerint Soros Nemzetközi Reneszánsz Alapítványa több mint 109 millió dollárt költött Ukrajnában 2004 és 2014 között.
Kiszivárgott dokumentumokban az IRF egyik volt igazgatósági tagja még azzal is dicsekedett, hogy
partnerei "a Majdan mozgalom fő mozgatórugói és alapjai voltak", és hogy Soros finanszírozása nélkül "a forradalom talán nem sikerült volna".
Hetekkel a puccs után az IRF egyik stratégiai dokumentuma megjegyezte:
"Ahogy a Majdan-tüntetések idején, úgy az IRF képviselői az ukrajnai átalakulási folyamat közepén is ott vannak".
Jeffrey Sachs, a Columbia Egyetem professzora, aki az 1990-es évek elején Ukrajnának adott gazdaságpolitikai tanácsokat, nem sokkal a puccs után Kijevbe látogatott, hogy konzultáljon az új kormánnyal.
"Körbevezettek a Majdan körül, ahol még mindig emberek tébláboltak" - emlékszik vissza Sachs.
"Ott voltak az amerikai NGO, nem kormányzati szervezetek is és azt mondták nekem:
"Ó, mi fizettük ezt, mi fizettük azt. Mi finanszíroztuk ezt a felkelést. Ettől felfordult a gyomrom."
Sachs úgy véli, hogy ezek a csoportok az amerikai hírszerzés megbízásából cselekedtek.
Ahhoz, hogy "ezt a felkelést finanszírozzák,
ezt nem maguktól tették, mint kedves civil szervezetek.
Ez egy amerikai rendszerváltási művelet költségvetésen kívüli finanszírozása volt!" - mondja.
Hetekkel azután, hogy megfogadta, hogy "átmenetet" hoz létre Ukrajnában, Murphy szenátor nyíltan elismerést kapott érte.
"Tényleg úgy gondolom, hogy az Egyesült Államok egyértelmű álláspontja részben hozzájárult ehhez a rendszerváltáshoz" - mondta Murphy.
"Úgy gondolom, hogy a mi szerepünk, beleértve a szankciókat és a szankciókkal való fenyegetést is, részben Janukovicsot kényszerítette lemondani hivataláról".
A proxyháború forróvá válik
🚨 Viktor Janukovics leváltása távolról sem oldotta meg a zavargásokat, hanem háborúba sodorta Ukrajnát.
Néhány nappal azután, hogy az ukrán elnök Moszkvába menekült, orosz különleges erők megrohamozták a krími helyi parlamentet.
A következő hónapban Oroszország egy elhamarkodott, militarizált népszavazást követően annektálta a Krímet, amelyet Ukrajna, az Egyesült Államok és a világ nagy része elítélt.
📊 Bár ezek az ellenvetések megalapozottak voltak, a krímiek körében végzett nyugati felmérések szerint is a többség mégis támogatta az orosz annexiót.
https://www.foreignaffairs.com/articles/ukraine/2020-04-03/russia-love
A krími eseményeken felbátorodva, és a választott vezetőjüket, Janukovicsot megbuktató új kormánnyal szemben ellenségesen viszonyulva a keleti Donbasz régióban élő oroszbarát ukránok is követték a példát.
Április 6-án és 7-én a Maidan-ellenes tüntetők kormányzati épületeket foglaltak el Donyeckben, Luhanszkban és Harkivban.
A donyecki lázadók kikiáltották a Donyecki Népköztársaság megalapítását.
A Luhanszki Népköztársaság 20 nappal később követte őket. Mindkét terület május 11-re függetlenségi népszavazást hirdetett.
A Krímhez hasonlóan Moszkva is támogatta a donbászi lázadást. De a Krímmel ellentétben a Kreml ellenezte a függetlenségi szavazásokat.
Putyin szerint
a szervezőknek "el kellene halasztaniuk a népszavazást, hogy megteremtsék a szükséges feltételeket a párbeszédhez és ahhoz, hogy ennek esélye legyen".
📍 A nyilvánosság előtt az Obama-kormányzat azt állította, hogy a Kijev és az Oroszország által támogatott kelet-ukrajnai lázadók közötti párbeszédet is támogatja. A színfalak mögött azonban egy agresszívabb terv volt készülőben.
Április 12-én John Brennan, a CIA vezetője besurrant az ukrán fővárosba, hogy titkos megbeszéléseket folytasson vezető tisztviselőkkel.
Oroszország, amelynek hírszerző szolgálatai informátorhálózatot működtetnek Ukrajnán belül, nyilvánosan leleplezte Brennan látogatását. A Kreml és Janukovics egyenesen azzal vádolta Brennant, hogy a Donbasz elleni támadásra buzdít.
A CIA elutasította ezt, mint "teljesen hamis vádat" és ragaszkodott ahhoz, hogy Brennan a "diplomáciai megoldást" támogatta, mint "a válság megoldásának egyetlen módját".
A következő hónapban Brennan ragaszkodott ahhoz és elmondta, hogy
"kint voltam, hogy ukrán partnereinkkel és barátainkkal érintkezzek".
Oroszország és Janukovics azonban nem volt egyedül, akik aggodalmukat fejezték ki a CIA vezetőjének titkos útjával kapcsolatban.
"Milyen üzenetet közvetít az, hogy John Brennan, a CIA vezetője Kijevben találkozik az ideiglenes kormánnyal?" - panaszkodott Murphy szenátor is.
"Nem erősíti-e ez meg az oroszok és azok legrosszabb paranoiáját, akik a kijevi kormányt lényegében a Nyugat bábjának tekintik?...
Talán nem túl okos dolog, hogy Brennan Kijevben van, azt a benyomást keltve, hogy az Egyesült Államok valahogy azért van ott, hogy egy proxy háborút vívjon Oroszországgal".
https://www.msnbc.com/all/why-was-cia-chief-kiev-msna309191
Telizhenko szerint, aki részt vett a Brennan-találkozón és először beszélt erről hivatalosan az RCI-nek, elmondta, hogy a CIA vezetője pontosan ezért volt ott.
Az amerikai állításokkal ellentétben Telizhenko szerint
"Brennan zöld utat adott az erő alkalmazására Donbász ellen"
és megvitatta, "hogyan támogathatná ezt az USA".
⚔️Egy nappal a találkozó után Kijev bejelentette a "terrorellenes műveletet" (ATO) a Donbász régió ellen és megkezdte a katonai támadást.
❗️ Telizhenko, aki akkoriban Vitalij Jarema első miniszterelnök-helyettes vezető politikai tanácsadójaként dolgozott, azt állítja, hogy ő segített megszervezni a Brennan-összejövetelt, miután kapott egy telefonhívást az amerikai nagykövetségről.
"Azt mondták, hogy egy szigorúan titkos találkozó lesz egy magas rangú amerikai tisztviselővel és hogy a főnökömnek ott kell lennie" - emlékszik vissza.
"Azt is mondták, hogy ne szóljak senkinek."
| Brennan egy ütött-kopott szürke minibuszban és egy csapat fegyveres őrrel érkezett az ukrán Külügyi Hírszerző Hivatalhoz. - emlékszik vissza.
A jelenlévők között volt még Pyatt amerikai nagykövet, Olekszandr Turcsinov megbízott elnök, Viktor Gvozd külügyi hírszerzési főnök és más magas rangú ukrán biztonsági tisztviselők.
A szokásos kitüntetések és emléktárgyak cseréje után a téma a donbászi zavargásokra terelődött.
"Brennan arról beszélt, hogyan kellene Ukrajnának cselekednie" - mondja Telizsenko.
"Egy terv volt arra, hogy a Donbasz Ukrajna kezében maradjon. De Ukrajna hadserege nem volt teljesen felszerelt. Csak tartalékban voltak dolgaink. Megbeszélték az ATO terveit és azt, hogy hogyan lehet Ukrajna hadseregét végig teljesen felfegyverkezve tartani".
"Brennan általános üzenete az volt, hogy "Oroszország áll" a donbászi zavargások mögött és "Ukrajnának határozott, agresszív lépéseket kell tennie, hogy ne hagyja, hogy ez az egész elterjedjen".
Brennan és Pyatt nem reagált a kommentárra vonatkozó megkeresésre.
🔴Két héttel Brennan látogatása után az Obama-kormányzat újabb magas szintű támogatást nyújtott a donbászi műveletnek, amikor Joe Biden akkori alelnök Kijevbe látogatott.
“Mivel Ukrajnának "nyugtalansággal és bizonytalansággal" kell szembenéznie - mondta Biden egy törvényhozókból álló csoportnak -, most "második lehetősége van arra, hogy beváltja a narancsos forradalom eredeti ígéretét"
- utalva a 2004-2005-ös választások utáni korábbi zavargásokra, amelyek Janukovics elnöki székbe jutását, ha ideiglenesen is, de megakadályozták.
Visszatekintve Telizsenkónak feltűnt a kontraszt Brennan donbászi harciassága és az Obama-kormányzat laza válasza között, amelyet egy hónappal korábban adott a Krím elrablására.
"A Krím után azt mondták nekünk, hogy ne válaszoljunk" - mondta.
De előtte "az amerikaiak gúnyolódtak a figyelmeztetéseken", hogy Ukrajna elveszítheti a félszigetet.
Amikor ukrán tisztviselők márciusban találkoztak Pentagonbeli kollégáikkal, "bizonyítékot adtunk nekik arra, hogy a kis zöld emberkék" - az inkognitóban a Krímet elfoglaló orosz erők - "oroszok voltak". Ők ezt elutasították".
Telizhenko most azt feltételezi, hogy az USA azért engedélyezte a krími hatalomátvételt, hogy konfliktust szítson Kijev és a Moszkva által támogatott kelet-ukrajnaiak között.
"Azt hiszem, azt akarták, hogy Ukrajna gyűlölje Oroszországot és azt akarták, hogy Oroszország bekapja a csalit" - mondta. Úgy véli, ha Ukrajna korábban lépett volna, "a krími helyzetet meg lehetett volna állítani."
⚔️Miután Oroszország ellenőrzése alá vonta a Krímet, Ukrajna pedig amerikai támogatással megtámadta a Donbászt, az ország teljes körű polgárháborúba süllyedt.
Az ezt követő konfliktusban ezrek haltak meg és milliók váltak földönfutóvá. Amikor 2014 augusztusában az ukrán erők a donbászi lázadók lerohanásával fenyegettek, a Kreml közvetlen katonai beavatkozást indított, amely megfordította a helyzetet.
De ahelyett, hogy további katonai segítséget ajánlott volna Ukrajnának, Obama kezdett meghátrálni.
❗ Derek Chollet, a Pentagon magas rangú tisztviselője szerint Obama aggódott amiatt, hogy Ukrajna további fegyverekkel való elárasztása "fokozná a válságot" és "ürügyet adna Putyinnak arra, hogy továbbmenjen és megszállja egész Ukrajnát".
A saját kabinetjén belüli nyomást visszautasítva Obama 2015 februárjában megígérte Angela Merkel német kancellárnak, hogy nem fog halálos segélyt küldeni Ukrajnának.
Peter Wittig, az Egyesült Államok németországi nagykövete szerint Obama egyetértett Merkellel abban, hogy
"teret kell adni azoknak a diplomáciai, politikai erőfeszítéseknek,
amelyek folyamatban vannak".
🔶 Ugyanebben a hónapban Obama elkötelezettsége lendületet adott Merkelnek a Minszk II. megállapodás véglegesítéséhez, amely a Kijev és az Oroszország által támogatott ukrán lázadók közötti paktum.
ℹ A Minszk II keretében a túlerőben lévő ukrán kormány beleegyezett, hogy korlátozott autonómiát biztosít a szakadár donbászi régióknak, cserébe a lázadók demilitarizációjáért és orosz szövetségeseik kivonulásáért.
A Fehér Házon belül Obama Ukrajnával kapcsolatos álláspontjával gyakorlatilag egyedül maradt. Obama vonakodása Ukrajna felfegyverzését illetően - emlékezett vissza Chollet - olyan ritka helyzetet jelentett, "amelyben szinte minden magas rangú tisztviselő támogatott valamit, amit az elnök ellenzett."
Az egyik ilyen magas rangú tisztviselő volt a külügyminisztérium Ukrajna-ügyekben illetékes személye, Victoria Nuland.
Nuland szövetséges tisztviselőkkel és törvényhozókkal együtt a minszki békeegyezményt még annak aláírása előtt igyekezett aláásni.❌
Miközben Németország és Franciaország Moszkva és Kijev mellett lobbizott, hogy fogadják el a békemegállapodást, Nuland az éves müncheni biztonsági konferencia alkalmával amerikai tisztviselők, tábornokok és törvényhozók - köztük McCain szenátor és Mike Pompeo leendő külügyminiszter - zártkörű találkozóján beszélt.
A francia-német diplomáciai erőfeszítéseket megbékélésnek minősítve, Nuland felvázolta a háború folytatásának stratégiáját a nyugati fegyverek újabb beáramlásával.
Talán tekintettel arra, hogy milyen látványt nyújtana, ha Ukrajnát katonai eszközökkel árasztanák el egy olyan időszakban, amikor az Obama-kormányzat azt állítja, hogy támogatja a békemegállapodást, Nuland egy PR-javaslatot tett.
"Szeretném arra ösztönözni önöket, hogy a "védelmi rendszer" szót használják annak leírására, amit Putyin támadó rendszerei ellen szállítanánk" - mondta Nuland az egybegyűlteknek.
📍 A müncheni találkozó hangsúlyossá tette, hogy bár Obama elnök nyilvánosan támogatta az ukrajnai békemegállapodást, a nagyhatalmú washingtoni szereplők kétpárti szövetsége - köztük az ő saját megbízottai - eltökélte, hogy megakadályozza azt.
Amint arról a Foreign Policy magazin beszámolt,
"Sok európai számára ... az volt a tanulság, hogy Nuland rövidre zárta az Oroszországgal való eszkalációval kapcsolatos aggodalmaikat, és zavarba ejtően nem volt szinkronban Obamával."
https://foreignpolicy.com/2015/06/18/the-undiplomatic-diplomat/
💣 Miközben Nuland és más tisztviselők csendben aláásták a minszki megállapodásokat, a CIA elmélyítette szerepét Ukrajnában.
Amerikai hírszerzési források a közelmúltban felfedték a New York Timesnak, hogy a CIA ügynökség 2014 óta 12 titkos bázist működtetett Ukrajnán belül. A puccs utáni kormány első új kémfőnöke, Valentyin Nalyvajcsenko azt is elárulta, hogy mindössze két nappal Janukovics megbuktatása után hivatalos partnerséget alakított ki a CIA-val és az MI6-tal.
https://www.nytimes.com/2024/02/25/world/europe/cia-ukraine-intelligence-russia-war.html
🚨 A Washington Post külön beszámolója szerint a CIA átszervezte Ukrajna két fő kémszolgálatát és amerikai megbízottakká alakította őket.
2015-től kezdődően a CIA olyan átfogóan átalakította az ukrán katonai hírszerző ügynökséget, a GUR-t, hogy "mintegy a semmiből építettük újra" - mondta a Postnak egy volt hírszerzési tisztviselő.
"A GUR volt a mi kis babánk".
A CIA megbízottjaként az ügynökség még új főhadiszállást is finanszírozott a GUR félkatonai szárnyának és egy külön részleget az elektronikus kémkedésnek.
https://www.washingtonpost.com/world/2023/10/23/ukraine-cia-shadow-war-russia/
Egy 2016-os kongresszusi szereplésen Nuland az Egyesült Államok Ukrajnában betöltött kiterjedt szerepét dicsérte.
"A válság kezdete óta az Egyesült Államok több mint 760 millió dolláros támogatást nyújtott Ukrajnának, két 1 milliárd dolláros hitelgarancia mellett" - mondta Nuland.
Az amerikai tanácsadók "csaknem egy tucat ukrán minisztériumban szolgálnak" és segítettek "az ukrán állami tulajdonú iparágak intézményeinek modernizálásában".
🚨 Nuland megjegyzései aláhúzták az Egyesült Államok ukrajnai szerepének egy figyelmen kívül hagyott iróniáját:
Miközben azt állították, hogy megvédik Ukrajnát az orosz befolyástól, Ukrajnát az amerikai befolyás alá vonták.
Bumeráng az amerikai politikában
A 2014. februári puccsot követően Ukrajna amerikai kliensállammá válása hamarosan bumeránghatással járt, mivel az országban zajló manőverek egyre inkább kihatottak az amerikai belpolitikára.
"Az amerikaiak jól láthatóak az ukrán politikai folyamatokban" - állapította meg 2015 novemberében Leonid Bershidsky, a Bloomberg kolumnistája.
"A kijevi amerikai nagykövetség a hatalom egyik központja és az ukrán politikusok nyíltan beszélnek arról, hogy a kinevezéseket és elbocsátásokat Geoffrey Pyatt amerikai nagykövet, sőt Joe Biden amerikai alelnök is ellenőrzi".
Az egyik legkorábbi és legismertebb eset 2015 decemberében történt, amikor Biden azzal fenyegetőzött, hogy visszatart 1 milliárd dollárnyi segélyt, ha Ukrajna nem bocsátja el Viktor Shokin főügyészt, akit az alelnök szerint korrupt volt.
Akkor erről a VilagHelyzete oldal is beszámolt!
"Odautaztam, azt hiszem már a 12. vagy 13. alkalommal Kijevbe és úgy volt, hogy bejelentem, hogy van egy másik 1 milliárd dolláros hitelgarancia is és kaptam egy ígéretet és kötelezettségvállalást Poroshenko és Jacenyuk részéről, miszerint lépéseket tesznek az államügyésszel szemben, de nem tették meg!
Szóval kiálltak egy sajtótájékoztatóra, ahol én azt mondtam nekik:
- Nem fogom odaadni..., mi nem fogjuk nekik adni a milliárd dollárt.
Ők azt mondták:
- Neked nincs felhatalmazásod erre! Nem te vagy az elnök!
Az elnök azt mondta... Hívják csak fel őt!
Én azt mondtam:
Megmondom neked, hogy nem fogjátok megkapni az egy milliárd dollárt!
Nem fogjátok megkapni az egy milliárdot és én most itthagylak benneteket - azt hiszem vagy 6 óra volt hátra.
Megmondtam nekik:
6 óra múlva elmegyünk és ha az államügyész nincs kirúgva, eltávolítva akkor nem kapjátok meg a pénzt! Nos, a kurva anyját!
És kirúgták! És azonnal be is iktatták azt a valakit, aki már megbízható volt!"
Amikor Biden fenyegetése a 2020-as választások során újra felbukkant témaként, a CNN tudósítása szerint a hivatalos álláspont az volt, hogy "a Shokin eltávolítására irányuló törekvést az Obama-kormányzat, az európai szövetségesek", sőt egyes republikánusok is támogatták.
https://edition.cnn.com/2020/09/23/politics/republican-report-bidens-burisma-ron-johnson/index.html
Valójában Washington szempontjából a Shokin leváltására irányuló kampány irányváltást jelentett.
Hat hónappal Joe Biden látogatása előtt Nuland még azt írta Shokinnak, hogy "lenyűgözött minket az Ön kormányának ambiciózus reform- és korrupcióellenes programja".
És ahogyan az RCI nemrég jelentette:
Egy 2015. október 1-jei feljegyzés, amely az [amerikai] ügynökségközi politikai bizottság Ukrajnával kapcsolatos ajánlását foglalta össze, kijelentette:
"Ukrajna elegendő haladást ért el a [korrupcióellenes] reformprogramjában ahhoz, hogy egy harmadik [hitel]garanciát indokoljon". ...
A következő hónapban egyébként a munkacsoport olyan hitelgarancia-megállapodást fogalmazott meg, amely nem követelte Shokin eltávolítását.
Decemberben aztán Joe Biden Kijevbe repült, hogy követelje leváltását. Senki sem magyarázta meg, miért került hirtelen Shokin a célkeresztbe.
🔴 Abban az időben a főügyész a Burisma, egy ukrán energetikai cég ellen folytatott vizsgálatot, amely havi 80 000 dollárt fizetett Hunter Bidennek, hogy az igazgatótanácsában üljön.
A laptopjáról megszerzett e-mailek szerint Hunter Biden kevesebb mint egy évvel korábban mutatta be apját a Burisma egyik vezetőjének.
A Burisma megbízta a Blue Star Strategies nevű washingtoni tanácsadó céget is, amely szorosan együttműködött Hunterrel, hogy segítsen olyan amerikai tisztviselőket megnyerni, akik nyomást gyakorolhatnak az ukrán kormányra, hogy ejtse a bűnügyi vizsgálatokat.
A Blue Star két vezetője, Sally Painter és Karen Tramontano korábban Bill Clinton elnök vezető tanácsadójaként dolgozott.
Egy 2015 novemberi e-mail szerint, amelyet Vadym Pozharsky, a Burisma tanácsadója küldött Hunter számára,
az energiacég által kívánt "eredmények" között szerepelt, hogy "befolyásos jelenlegi és/vagy korábbi amerikai politikai döntéshozók látogatást tesznek Ukrajnában".
E látogatások "végső célja" az lenne, hogy "lezárjanak" minden jogi eljárást a vállalat tulajdonosa, Mykola Zlochevsky ellen.
Egy hónappal az e-mail után Joe Biden Ukrajnába látogatott, és követelte Shokin kirúgását.
Telizhenko - aki akkoriban Shokin irodájában dolgozott, később pedig a Blue Starnak dolgozott - szerint a bizonyítékok ellentmondanak azoknak az állításoknak, amelyek szerint Shokint többek között azért rúgták ki, mert nem vizsgálta ki a Burisma ügyét.
"2014-ben négy büntetőeljárás indult Burisma ellen és további kettőt ráadásul Shokin indított, amikor főügyész lett" - emlékeztet Telizhenko.
"Tehát, amikor bárki azt mondja, hogy 'nem voltak büntetőügyek, senki sem nyomozott Burisma ellen, Shokint kirúgták, mert rossz ügyész volt, nem végezte a munkáját'... ez mind hazugság. Nem! Ő elvégezte a munkáját".
Egy 2023-as interjúban Hunter Biden egykori üzlettársa, Devon Archer azt mondta, hogy
Shokint "fenyegetésnek" tekintették Burisma számára.
Shokin mindkét Burisma elleni ügyét lezárták, miután kirúgták.
Ukrán beavatkozás vs. Donald Trump
🚨 Míg az orosz beavatkozással és összejátszással kapcsolatos vádak uralták a 2016-os kampányt, a külföldi beavatkozás első dokumentált esete Ukrajnából származott.
Telizhenko, aki a washingtoni ukrán nagykövetség politikai tisztviselőjeként dolgozott, mielőtt csatlakozott a Blue Starhoz, volt a korai bejelentő.
ℹ 2017 januárjában lépett a nyilvánosság elé, és a Politico című lapnak elmondta, hogyan dolgozott az ukrán nagykövetség Hillary Clinton 2016-os választási kampányának segítésén és Trump kampányának aláásásán.
Telizhenko szerint Ukrajna washingtoni nagykövete, Valeriy Chaly utasította a munkatársakat, hogy kerüljék Trump kampányát, mert "Hillary fog nyerni".
Telizhenko azt mondja, azt mondták neki, hogy találkozzon a veterán demokrata ügynökkel, Alexandra Chalupával, aki szintén szolgált a Clinton-féle Fehér Házban.
"Az amerikai kormány és a Demokrata Nemzeti Bizottság emberei megkeresik és jelzik, hogy mocskot kérnek egy elnökjelöltről" - emlékszik vissza Telizhenko.
"Chalupa pedig azt mondta:
'Én szennyet akarok. Csak azt akarom, hogy Trump ne induljon a választásokon."
🔷 2016 elejétől kezdve az amerikai tisztviselők az ukránokra támaszkodtak, hogy vizsgálják ki Paul Manafortot, a GOP-tanácsadót, aki később Trump kampányfőnöke lett és kerüljék el a Burisma vizsgálatát - számolt be az RCI 2022-ben.
"Obama NSC-je ukrán tisztviselőket látott vendégül és azt mondta nekik, hogy hagyják abba a Hunter Biden utáni nyomozást és kezdjenek el Paul Manafort után nyomozni" - mondta az RCI-nek egy korábbi magas rangú NSC-tisztviselő.
⚡️ 2016 januárjában az FBI hirtelen újraindított egy lezárt nyomozást Manafort ellen az ukrajnai munkájához kapcsolódó potenciális pénzmosás és adócsalás miatt.
Telizhenko, aki még ugyanabban a hónapban részt vett egy Fehér Házi találkozón ukrán kollégáival és azt állítja, hogy tanúja volt annak, ahogy az Igazságügyi Minisztérium tisztviselői nyomást gyakoroltak az ukrán Korrupciós Hivatal képviselőire.
"Az amerikai tisztviselők arra kérték az ukrán tisztviselőket, hogy szerezzenek meg minden információt, pénzügyi információt az Ukrajna korábbi kormányának, a Janukovics-kormánynak dolgozó amerikaiakról" - mondja.
📍 Mire Telizhenko megszólalt, ukrán tisztviselők már beismerték, hogy beavatkoztak a 2016-os választásokba, hogy segítsék Clinton kampányát.
Augusztusban az ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) nyilvánosságra hozott egy állítólag titkos főkönyvet, amely szerint Manafort milliós nagyságrendű tiltott készpénzfizetést kapott Janukovics pártjától.
📍 A Clinton-kampány, amely akkoriban még csak a kezdeti szakaszában volt azon törekvésének, hogy republikánus riválisát orosz összeesküvőként állítsa be, a híreket Trump "aggasztó kapcsolatainak" bizonyítékaként ragadta meg, amelyek "ukrajnai Kreml-barát elemekkel" állnak kapcsolatban.
Az állítólagos főkönyvet először Szerhij Lescsenko ukrán törvényhozó szerezte meg, aki azt állította, hogy névtelenül kapta meg postán. Leshchenko azonban nem volt pártatlan forrás: Nem igyekezett eltitkolni, hogy Clinton megválasztását segítette.
"Egy Trump-elnökség megváltoztatná az ukránbarát agendát az amerikai külpolitikában" - mondta Leshchenko a Financial Timesnak.
Számára "fontos volt megmutatni ... hogy [Trump] egy oroszbarát jelölt, aki képes megbontani a geopolitikai egyensúlyt a világban". Ennek megfelelően - tette hozzá - az ukrán politikusok többsége "Hillary Clinton oldalán állt".
Manafort, akit 2018-ban ítélnének el nem kapcsolódó adó- és egyéb pénzügyi bűncselekmények miatt, tagadta a vádakat. A főkönyv kézzel írt volt, és nem egyezett azokkal az összegekkel, amelyeket Manafortnak elektronikus átutalásokban fizettek ki. Ráadásul a főkönyvet állítólag Janukovics pártjának székházában tárolták, ám az épületet 2014-ben felgyújtották a Majdan aktivistái által kirobbantott lázadásban.
Telizhenko egyetért Manaforttal abban, hogy a főkönyv hamisítvány volt.
"Szerintem a főkönyvet csak kitalálták, mert senki sem látta és senki sem jutott hozzá a hivatalos dokumentumokhoz. Értelmezésem szerint az egész egy kitalált történet volt, csak azért, mert nem találtak semmi mocskot a Trump-kampányról".
De mivel az amerikai média elkezdte felerősíteni a Clinton-kampány Trump-Oroszország összeesküvés-elméleteit, az óvatos Trump követelte Manafort lemondását.
"Trump számára a legegyszerűbb módja annak, hogy kikerülje az egész Ukrajna-sztorit, ha Manafort nem lesz ott" - magyarázta Newt Gingrich, a képviselőház volt elnöke és Trump kampánytanácsadója.
A 2016-os orosz hackertámadásra vonatkozó állítás
Manafort főkönyvének nyilvánosságra hozatala és a Demokratikus Nemzeti Bizottsággal való együttműködés nem jelentette a 2016-os ukrán választási beavatkozás végét.
A New York Times nemrégiben megjelent beszámolójából kiderült, hogy
ℹ az ukrán hírszerzés fontos szerepet játszott a CIA állításainak generálásában, amelyek a Russiagate hoax alapjává váltak - miszerint Oroszország ellopta a Demokrata Párt e-mailjeit, és a WikiLeaks-en keresztül közzétette azokat, hogy segítse Trump megválasztását. Ebben ismét kritikus szerepet játszott a CIA vezetője, Brennan.
A Times szerint Obama egyes tisztviselői le akarták állítani a CIA ukrajnai munkáját, miután 2016 augusztusában egy elszúrt ukrán hírszerzési művelet a Krímben halálos kimenetelűvé vált.
De Brennan "meggyőzte őket, hogy ez önpusztító lenne, mivel a kapcsolat kezdett hírszerzési információkat szolgáltatni az oroszokról, miközben a CIA az orosz választásokba való beavatkozás ügyében nyomozott".
Ez a "kapcsolat" Brennan és ukrán kollégái között kulcsfontosságúnak bizonyult.
ℹ A Times szerint az ukrán katonai hírszerzés - amelyet a CIA szorosan irányított - azt állította, hogy rászedett egy orosz tisztet, hogy "olyan információkat szolgáltasson, amelyek lehetővé tették a C.I.A.-nak, hogy összekapcsolja az orosz kormányt az úgynevezett Fancy Bear hackercsoporttal".
A "Fancy Bear" egyike annak a két állítólagos orosz kiberkémkedő csoportnak, amelyet az FBI a 2016-os DNC e-mail-lopás végrehajtásával vádol. Ez a vád azonban nem csak Ukrajnához, hanem a Clinton-kampányhoz is közvetlenül kapcsolódik.
🟡 A "Fancy Bear" nevet a CrowdStrike nevű magáncég találta ki, amely közvetlenül Clinton ügyvédjének, Michael Sussmannak dolgozik.
Amint arról a RealClearInvestigations korábban már beszámolt, a CrowdStrike vádolta meg először Oroszországot a DNC feltörésével, és az FBI a cégre támaszkodott a bizonyítékok megszerzésében.
https://www.realclearinvestigations.com/articles/2023/06/06/what_durham_skipped_903673.html
Évekkel azután, hogy nyilvánosan Oroszországot vádolta meg a lopással, a CrowdStrike vezetője, Shawn Henry kénytelen volt beismerni eskü alatt tett kongresszusi vallomásában, hogy
🔶 a cégnek "nincs konkrét bizonyítéka" arra, hogy orosz hackerek adatokat vittek el a DNC szervereiről.
A CrowdStrike beismerése az orosz hacker-gyanú bizonyítási hiányosságáról, valamint az újonnan nyilvánosságra hozott ukrán hírszerzési szerep az állítás generálásában, mindkettőt titokban tartották Robert Muller különleges ügyésznek az állítólagos orosz beavatkozással kapcsolatos vizsgálatának teljes időtartama alatt.
Amikor azonban Trump mindkét kérdésben válaszokat kért, ismét egy vizsgálat célpontjaként találta magát.
2019 szeptemberének végén, hetekkel Mueller megakasztó kongresszusi vallomása után - amely után elégedetlenek maradtak Trump ellenfelei, amiért nem talált elegendő bizonyítékot az orosz összeesküvésre - a képviselőházi demokraták elindították a Trump elleni vádemelési kísérletet, amiért befagyasztotta az amerikai fegyverszállítmányokat egy állítólagos rendszerben, hogy nyomást gyakoroljon Ukrajnára, hogy nyomozzon Bidenék ellen.
ℹ A vádemelést egy informátor feljelentése váltotta ki, amely egy Trump és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közötti, két hónappal korábbi telefonbeszélgetésről szólt.
https://www.nytimes.com/interactive/2019/09/26/us/politics/whistle-blower-complaint.html
A RealClearInvestigations később Eric Ciaramellaként azonosította a "feljelentőt", egy hírszerzési tisztviselőt, aki az akkori alelnök, Biden ukrajnai tanácsadójaként szolgált, amikor ő követelte Shokin kirúgását, valamint az Obama-kormányzat másik kulcsfontosságú Kijev-ügyi kapcsolattartójának, Victoria Nulandnak.
❌ Mégis Trump hírhedt, 2019. júliusi telefonbeszélgetése Zelenszkijjel nem elsősorban Bidenékre irányult.
📍 Ehelyett a jegyzőkönyv szerint Trump arra kérte Zelenszkijt, hogy tegyen neki "egy szívességet" és működjön együtt az Igazságügyi Minisztériumnak a Russiagate eredetére vonatkozó vizsgálatában, amelynek - állítása szerint - ukrán kapcsolatai voltak.
Trump konkrétan a CrowdStrike-ot idézte, azt a Clinton-kampányt végző vállalkozót, amely azt a vádat generálta, hogy Oroszország hackelte meg a Demokrata Párt e-mailjeit.
A CrowdStrike állítása az orosz beavatkozásról - mondta Trump Zelenszkijnek - valahogy "Ukrajnával kezdődött."
Több mint négy évvel a hívás után és nyolc évvel a 2016-os kampány után a New York Times nemrég nyilvánosságra hozott értesülése, miszerint a CIA ukrán hírszerzőkre támaszkodott az állítólagos orosz hackerek azonosításában, új kontextust ad Trump Zelenszkij segítségét kérő kérésének.
A Times nyilvánosságra hozataláról kérdezve egy Trump gondolkodását jól ismerő forrás megerősítette az RCI-nek, hogy az elnök valóban az elnökségét felemésztő orosz hackervádakban játszott ukrán szerepre utalt.
"Ezért vádolták meg" - mondta a forrás. "Nem akarták, hogy lelepleződjenek".
A Trump elleni első vádemelési eljárás
Donald Trump első vádemelése ismét beillesztette Ukrajnát az amerikai politika legmagasabb szintjeire. De a hatás talán még nagyobb volt Ukrajnában.
Amikor a demokraták célkeresztjébe került Trump a Zelenszkijjel folytatott telefonbeszélgetése miatt, az újonc ukrán vezető alig néhány hónapja volt mandátumban, amelyet a donbászi háború befejezésére tett ígéretével nyert el.
Beiktatási beszédében Zelenszkij megígérte, hogy "nem fél attól, hogy elveszítem a saját népszerűségemet, a nézettségemet", sőt "még a saját pozíciómat is - amíg eljön a béke".
https://en.hromadske.ua/posts/full-text-of-volodymyr-zelenskyys-first-speech-as-president-of-ukraine
➕ Egyetlen személyes találkozójukon, amelyet az ENSZ Közgyűlésének alkalmával tartottak, Trump megpróbálta Zelenszkijt az Oroszországgal való tárgyalásra ösztönözni.
"Nagyon remélem, hogy ön és Putyin elnök úr össze tudnak jönni és meg tudják oldani a problémájukat" - mondta Trump a donbászi háborúra utalva. "Ez óriási eredmény lenne".
De Ukrajna erős ultranacionalistáinak más tervei voltak. A Jobboldali Szektor társalapítója, Dmytro Jarosh, az Ukrán Önkéntes Hadsereg parancsnoka reagált:
"Nem, ő [Zelenszkij] elveszítené az életét.
Felakasztják majd egy fára a Hrescsatykon [Kijev főutcáján] - ha elárulja Ukrajnát" azzal, hogy békét köt az oroszok által támogatott lázadókkal.
Azzal, hogy Trumpot vád alá helyezték, amiért szüneteltette az Ukrajnának szánt amerikai fegyverek szállítását, a demokraták hasonló üzenetet küldtek.
📍 Trump - már ahogy azt hirdette a képviselőház végső vádemelési jelentése - "veszélyeztette az Egyesült Államok nemzetbiztonságát".
https://docs.house.gov/billsthisweek/20191216/CRPT-116hrpt346.pdf
Trump szenátusi tárgyalásán Adam Schiff képviselő - aki akkoriban a Trump-Oroszország összeesküvés-elmélet összeomlásából próbált talpra állni - nyitóbeszédében kijelentette:
"Az Egyesült Államok segíti Ukrajnát és népét, hogy ott harcolhassunk Oroszország ellen és ne kelljen itt harcolnunk Oroszországgal".
Más befolyásos washingtoni tisztviselők, köztük a vádemelés koronatanúja, William Taylor, aki akkoriban az Egyesült Államok ukrajnai fődiplomatájaként szolgált, a konfliktus felé terelték Zelenszkijt.
Közvetlenül azelőtt, hogy Washingtonban kirobbant a vádemelési botrány, Zelenszkij "kíváncsiságát fejezte ki" a Steinmeier-formulával kapcsolatban, amely egy német vezetésű erőfeszítés volt a megrekedt minszki folyamat felélesztésére, és amelyről "remélte, hogy a Kremllel való megegyezéshez vezethet" - mesélte később Taylor a Washington Postnak.
Taylor azonban nem értett egyet. "Senki sem tudja, mi ez" - mondta Taylor Zelensky-nek a német tervről. "Steinmeier sem tudja, hogy mi az ... Ez egy szörnyű ötlet".
⛔ Mivel mind az erős ukrán ultranacionalisták, mind a washingtoni bürokraták ellenezték a donbászi háború befejezését, Zelenszkij végül feladta a békeprogramot, amellyel megválasztották.
"2021 elejére" - jelentette a Post egy Zelenszkij-szövetségesre hivatkozva - "Zelenszkij úgy vélte, hogy a tárgyalások nem fognak működni és hogy Ukrajnának vissza kell foglalnia a donyecki és luhanszki területeket 'vagy politikai vagy katonai úton'."
Úgy tűnik, hogy a Biden-csapat visszatérése az Ovális Irodába 2021 januárjában ösztönözte Zelenszkij konfrontatív útját. Addigra a felmérések szerint az újonc elnök lemaradt az OPFL mögött, a második legtöbb parlamenti mandátummal rendelkező ellenzéki párt mögött, amelyet Viktor Medvedcsuk, egy Putyinhoz közel álló ukrán mogul vezet.
https://ukraine-elections.com.ua/en/socopros/opinion_poll_show/1855
A következő hónapban Zelenszkij választ adott a csökkenő közvélemény támogatására.
Az OPFL-hez kötődő három televíziós csatornát levették a műsorról.
Két héttel később Zelenszkij a Medvedcsuk családjának vagyonának lefoglalásával folytatta, beleértve egy csővezetéket, amely orosz olajat szállított Ukrajnán keresztül. Medvedcsukot hazaárulással is megvádolták.
Zelenszkij fellépése kemény bírálatokat váltott ki, többek között a közeli szövetségesek részéről is.
"Ez egy illegális mechanizmus, amely ellentmond az alkotmánynak" - panaszolta Dmytro Razumkov, a parlament elnöke és Zelenszkij elnökválasztási kampányának egyik menedzsere.
Zelenszkij mégis dicséretet kapott az újonnan beiktatott Joe Biden-féle Fehér Háztól, miközben üdvözölte az Oroszország "rosszindulatú befolyása ellen" tett erőfeszítéseit.
Kiderült, hogy az Egyesült Államok nemcsak megtapsolta Zelenszkij belpolitikai keménykedését, hanem inspirálta is azt.
https://time.com/magazine/europe/6144693/february-14th-2022-vol-199-no-5-europe/
Zelenszkij első nemzetbiztonsági tanácsadója, Oleksandr Danyljuk később a Time magazinnak elárulta, hogy a tévéállomások bezárása "a Biden-kormányzat üdvözlő ajándékaként fogant".
Az állomások célba vétele, magyarázta Danyliuk, "úgy volt kiszámítva, hogy illeszkedjen az amerikai tervekhez és agendához".
Az USA pedig boldogan fogadta a hírt. "Kiderült, hogy ő a tettes" - mondta elismerően Zelenszkijről a külügyminisztérium egyik tisztviselője.
"Elintézte a dolgot."
💣Alig néhány nappal azután, hogy 2021 márciusában megkapta Zelenszkij "üdvözlő ajándékát", a Biden-kormányzat jóváhagyta az első katonai csomagot Ukrajnának, 125 millió dollár értékben.
🔴 Ugyanebben a hónapban Ukrajna Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsa jóváhagyta azt a stratégiát, amelynek célja, hogy a Krím teljes területét visszaszerezzék az orosz ellenőrzés alól, akár erőszakkal is. Március végére heves harcok kezdődtek újra a Donbaszban, megszakítva a hónapok óta tartó viszonylag stabil tűzszünetet.
Oroszország felajánlotta a saját reakcióját. Két nappal azután, hogy februárban szövetségesének, Medvedcsuknak a vagyonát lefoglalták, Oroszország több ezer katonát vezényelt az ukrán határhoz, ami a 100 000 főt is meghaladó, végül egy évvel később invázióba torkolló haderőfejlesztés kezdete volt.
Medvedcsuk azt állította, hogy a Kreml a Zelenszkij cenzúrája által célba vett oroszbarát ukránok védelmében cselekedett.
"Amikor bezárják azokat a tévécsatornákat, amelyeket orosz nyelvű emberek néztek, amikor üldözik azt a pártot, amelyre ezek az emberek szavaztak, az az egész orosz nyelvű lakosságot érinti" - mondta.
Medvedcsuk arra is figyelmeztetett, hogy a Kreml sólyomibb frakciói háborús ürügyként használhatják fel az elnyomást.
"Putyin körül vannak olyan sólymok, akik ezt a válságot akarják. Készen állnak a megszállásra. Odajönnek hozzá és azt mondják:
'Nézd meg a te Medvedcsukodat. Hol van most? Hol van a békés megoldásod?
Házi őrizetben ül? Megvárjuk, amíg az összes oroszbarát erőt letartóztatják?' "
Egy elhallgatott informátor az állítólagos Biden korrupcióról
🔶 Az Ukrajnában Oroszországgal vívott proxy-háború bátorítása mellett az első Trump-elleni vádemelés azt a rendkívül kétes demokrata párti narratívát is támogatta, hogy az amerikai politikába való ukrán beavatkozás vizsgálata "összeesküvés-elmélet" vagy "orosz dezinformáció".
Egy másik sztár tanú a vádemelés ellen, Alexander Vindman alezredes, aki Ciaramellának kiszivárogtatta a Trump/Zelenszkij telefonbeszélgetést, azt vallotta, hogy
Telizsenko - aki a DNC-vel való ukrán összejátszásról szivárogtatott - "nem hiteles személy".
Telizhenko nem tántorodott el. Miután a Politicónak részletesen beszámolt az ukránok 2016-os választási beavatkozására vonatkozó megbízható bizonyítékokról, Telizhenko továbbra is folytatta a felszólalást - és egyre inkább felhívta magára a kormánytisztviselők figyelmét, akik állításait igyekeztek aláásni azzal, hogy orosz ügynöknek állították be.
2019 májusától kezdve Telizhenko együttműködött Rudy Giulianival, aki akkoriban Trump személyes ügyvédjeként tevékenykedett, annak érdekében, hogy leleplezze a Bidenek állítólagos ukrajnai korrupciójáról szóló információkat. Giuliani ukrajnai látogatásai során Telizhenko tanácsadóként és tolmácsként szolgált.
Ugyanebben az évben Telizhenko tanúskodott a Szövetségi Választási Bizottság (FEC) előtt annak a vizsgálatnak a részeként, amely azt vizsgálta, hogy a DNC 2016-os összejátszása az ukrán nagykövetséggel megsértette-e a kampányfinanszírozási törvényeket.
Ezzel szemben a DNC több tisztviselője megtagadta a vallomástételt.
Telizhenko ezután együttműködött egy külön szenátusi vizsgálatban, amelynek társelnökei a republikánus Chuck Grassley és Ron Johnson voltak és amely azt vizsgálta, hogy
Hunter Biden üzleti ügyletei hogyan befolyásolták az Egyesült Államok ukrajnai politikáját.
A 2020-as választásokat megelőzően Telizhenko az elhallgattatására irányuló összehangolt erőfeszítések célpontjaként találta magát.
Miközben a szenátus Ukrajnát vizsgálta, az FBI titkos figyelmeztetést adott ki, amely a demokraták beszédtémáit visszhangozta, miszerint
Telizhenko a Bidenekről szóló "ismert orosz dezinformációs narratívák terjesztői" közé tartozik.
Válaszul a Republikánus Párti Johnson szenátor lemondott Telizhenko beidézésének tervéről. Mindazonáltal Telizhenko kommunikációja az Obama-kormányzat tisztviselőivel és korábbi munkaadójával, a Blue Star Strategies-szel nagy hangsúlyt kapott Johnson és Grassley 2020 szeptemberében kiadott, a Bidenek ukrajnai összeférhetetlenségéről szóló végleges jelentésében. Íme:
ℹ Az amerikai kormány állításai egy újabb, Oroszország által támogatott, a Demokrata Párt egyik elnökjelöltjének ártani szándékozó összeesküvésről egy újabb, rendkívül következetes választási beavatkozásnak vetették meg a hátterét.
A New York Post 2020. október 14-én tette közzé az elsőt a történetek sorában, amelyek részletesen bemutatták, hogy
❗️ Hunter Biden hogyan kereskedett a családja nevével, hogy jövedelmező üzleteket szerezzen külföldön, többek között Ukrajnában.
A Post tudósítása, amely egy olyan laptop tartalmán alapult, amelyet Hunterék nyilvánvalóan egy javítóműhelyben hagytak, kérdéseket vetett fel Joe Biden tagadásával kapcsolatban is, miszerint nem vett részt fia üzleti ügyleteiben.
❗️ A Hunter Biden laptopjának e-mailjei éppen arra a fajta befolyással való üzérkedésre utaltak, amellyel a Biden-kampány és a demokraták rutinszerűen vádolták Trumpot.
De ahelyett, hogy a választók elolvashatták volna a tudósítást és maguk ítélhettek volna, a Post újságírói tevékenységét a modern amerikai történelemben példátlan rágalomhadjáratnak és cenzúrakampánynak vetették alá.
Egy több mint 50 volt hírszerzési tisztviselőből álló csoport - köztük John Brennan, a CIA volt vezetője - nyilatkozatban kijelentette, hogy
a Hunter Biden laptopjáról szóló történet "egy orosz információs művelet minden klasszikus jegyét magán viseli".
⛔Közben a Facebook és a Twitter megakadályozta, hogy a történetet megosszák a közösségi médiahálózatukon.
Az FBI hitelt adott a hírszerzési veteránok hamis állításának azzal, hogy vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy a laptop tartalma egy "orosz dezinformációs" kampány része volt-e, amelynek célja Biden bántása volt.
Az iroda annak ellenére kezdeményezte ezt az erőfeszítést, hogy már csaknem egy éve birtokában volt Hunter Biden laptopja, amelynek eredetiségét igazolta.
Hogy alátámassza a feltételezést, miszerint a laptop orosz összeesküvés volt, a CNN jelentése gyanúsan megjegyezte, hogy Telizhenko egy olyan képet tett közzé a közösségi médiában, amelyen Trump a New York Post laptopról szóló történetének egy kiadását tartja a kezében.
2021 januárjában, nem sokkal Biden hivatalba lépése előtt
🔷 az amerikai pénzügyminisztérium követte a példát, és szankciókat vezetett be Telizsenkóval szemben, mivel állítólag "közvetlenül vagy közvetve részt vett, szponzorált, eltitkolt vagy más módon bűnrészes volt az Egyesült Államok választásaival kapcsolatos külföldi befolyásolásban".
A pénzügyminisztérium azonban nem adott ki semmilyen bizonyítékot állításai alátámasztására.
Két hónappal később a tárca hasonló nyilatkozatot tett, amikor szankciókat jelentett be Konsztantyin Kilimnyik, Manafort volt segítője ellen, akit azzal vádolt, hogy
"az orosz hírszerző szolgálatok ismert ügynöke, aki befolyásolási műveleteket hajt végre a nevükben".
https://home.treasury.gov/news/press-releases/jy0126
A pénzügyminisztérium intézkedései egy kétpárti szenátusi hírszerzési jelentést követtek, amely szintén azzal vádolta Kilimniket, hogy orosz kém.
Amint arról a RealClearInvestigations korábban már beszámolt, sem a Pénzügyminisztérium, sem a szenátusi testület nem szolgáltatott bizonyítékot a Kilimnikre vonatkozó állításaik alátámasztására, amelyeket az RCI által napvilágra hozott, ellentmondásos információk megkérdőjeleztek.
Telizsenkóhoz hasonlóan Kilimnik is kiterjedt kapcsolatokat ápolt az Obama-kormányzattal, amelynek külügyminisztériuma megbízható forrásként kezelte őt.
Az, hogy az amerikai kormány támogatta a Telizsenkóval kapcsolatos demokrata állításokat, közvetlen hatással volt a DNC és az ukránok közötti összejátszással kapcsolatos FEC-vizsgálatra, amelyben ő tanúskodott. 2019 augusztusában az FEC kezdetben Telizhenko pártjára állt és arról tájékoztatta Alexandra Chalupát - a DNC ügynökét, akit Paul Manafort célkeresztjébe állított -, hogy hihetően megsértette a szövetségi választási kampánytörvényt, amikor "az ukrán nagykövetség... [ellenzéki kutatást végzett] a Trump-kampányról a DNC számára ingyenesen".
Az FEC azt is megjegyezte, hogy
a Demokrata Konvenció "nem tagadja közvetlenül, hogy Chalupa segítséget kapott az ukránoktól, sem azt, hogy az ukrán nagykövetség kutatásait továbbította volna a DNC tisztviselőinek".
De amikor a Pénzügyminisztérium 2021 januárjában szankciókat rendelt el Telizsenko ellen, az FEC hirtelen megfordult.
Amint arról a RealClearInvestigations korábban beszámolt, az FEC büntetőintézkedés nélkül lezárta az ügyet a DNC ellen. Ellen Weintraub demokrata biztos még az ukrán-DNC összejátszásról szóló állításokat is "orosz dezinformációként" utasította el. Bizonyítékként a Telizsenkóról szóló médiajelentésekre és az ellene nemrég hozott pénzügyminisztériumi szankciókra mutatott rá.
https://www.fec.gov/files/legal/murs/7271/7271_46.pdf
❌ Telizhenko ellenzői azonban nem tudtak semmilyen konkrét bizonyítékot felmutatni, amely Oroszországhoz kötné őt.
Egy 2021. januári, két hónappal később titkosítás alól feloldott hírszerzési jelentés azzal vádolta Oroszországot, hogy Trump nevében "befolyásolási műveleteket hajtott végre a 2020-as amerikai elnökválasztás ellen".
A jelentés nem tett említést Telizsenkóról.
A demokrata vezetésűek állításait Telizhenko állítólagos orosz kapcsolatairól ráadásul aláássa az Obama-Biden-kormány tisztviselőivel való kiterjedt kapcsolata, amint arról John Solomon újságíró 2020 szeptemberében beszámolt.
Telizhenko azt állítja, hogy "egyáltalán nincs kapcsolata" az orosz kormánnyal vagy bármilyen törekvéssel annak üzeneteinek felerősítésére.
"Készen állok" - mondja. "Hadd hozza nyilvánosságra a Pénzügyminisztérium, amit rólam tudnak és én készen állok arra, hogy ellenük forduljak. Hadd mutassák meg a nyilvánosságnak, hogy mijük van. Nincs semmijük ... Kész vagyok beszélni az igazságról. Ők nem."
Epilógus
Ahogy Telizsenkót is elhallgattatták az amerikai intézményrendszerben, úgy az ukrán beavatkozást is, amelynek leleplezésében segített.
Az uralkodó médianarratívát megragadva a Washington Post nemrég azt állította, hogy Trump "hamisan Ukrajnát vádolta azzal, hogy megpróbálta segíteni a demokrata rivális Hillary Clintont", ami - tette hozzá a Post - "az orosz kémszolgálatok által terjesztett rágalom".
Ez a narratíva figyelmen kívül hagyja a terjedelmes feljegyzéseket, amelyekben ukrán tisztviselők elismerik, hogy segítették Clintont.
Miközben a Biden-kormányzat sikeresen nyomást gyakorolt a Kongresszusra, hogy hagyja jóvá az Ukrajnának szánt 61 milliárd dolláros támogatási kérelmét, a tartózkodó republikánusokat hasonlóan azzal vádolták, hogy a Kreml papagájaként beszélnek.
Röviddel a szavazás előtt két befolyásos republikánus bizottsági elnök, Reps. Mike Turner ohiói és Mike McCaul texasi képviselők azt állították, hogy frakciójuk meg nem nevezett tagjai orosz propagandát ismételgetnek.
Zelenszkij azt is állította, hogy Oroszország manipulálja a háború további finanszírozásának amerikai ellenzőit:
"Amikor a kongresszusról beszélünk - észrevették, hogyan dolgoznak [az oroszok] az Egyesült Államok társadalmával?".
❗️ Most, hogy Biden aláírta ezt az újonnan engedélyezett finanszírozást, az elnök és vezető tanácsadói kezébe kerültek az eszközök, hogy meghosszabbítsák az általuk egy évtizede indított proxy háborút, amely továbbra is pusztít Ukrajnában.
Egy újabb esetben, amikor Ukrajna jelentős szerepet játszik az Egyesült Államok belpolitikájában, Biden egyúttal újraválasztási pályázatának is lendületet adott.
Ahogy a New York Times nemrég megjegyezte:
"Az Egyesült Államok nagyarányú katonai segélyezésének újraindítása szinte biztosra teszi, hogy a háború nem fejeződik be Ukrajnában, amikor az amerikaiak novemberben az urnákhoz járulnak".
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Real Clear Investigations - What 10 Years of U.S. Meddling in Ukraine Have Wrought (Spoiler Alert: Not Democracy)
✅ Ha úgy érzitek, érdemes lenne a jövőben is készíteni és olvasni a VilagHelyzete anyagait, minden segítséget és támogatást igyekszem meghálálni! Köszönöm!
🔴 Hogy ezek a lapok üresek maradnak-e vagy az év minden napján meg tudnak telni információkkal, tudásanyaggal, ez rajtatok is múlik és hozzá tudtok járulni a fejlesztésekhez is!
Kapcsolódó VilagHelyzete - videók és cikkek:
2015 ➽ Brzezinski már 1997-ben megtervezte Oroszország, mint birodalom Ukrajnán keresztüli gyengítését
2014 ➽ Ukrajna a Kelet és a Nyugat határán - Drábik János kiváló írása az igazságról