Miért nevezte át Elon Musk a Twittert X-re - Soha többé nem fogunk "tweetelni"?
A milliárdos merész, de vakmerő döntése volt, hogy a közösségi médiaplatformot egy mindenre kiterjedő alkalmazássá változtassa.
Miért nevezte át Elon Musk a Twittert X-re
A milliárdos merész, de vakmerő döntése volt, hogy a közösségi médiaplatformot egy mindenre kiterjedő alkalmazássá változtassa.
Elon Musk, az X betű iránti furcsa megszállottsággal rendelkező milliárdos és iparmágnás látszólag egyik napról a másikra változtatta meg a híres Twitter márkanevet "X"-re. Sokan joggal feltételezik, hogy ez egy esettanulmány lesz arra vonatkozóan, hogyan kell tankolni egy igen feltűnő márkát.
De van logika abban, amit Musk tesz és már a Twitter-felvásárlás kezdete óta kifejtette szándékait. Például a Fortune 2022 októberi jelentése megjegyezte, hogy Musk "előszeretettel használja az "X" betűt", megjegyezve, hogy Grimesszel közös fia is ezt a becenevet viseli, rakétacégét SpaceX-nek hívják és a Twitter megvásárlásához használt céget X Holdingsnak hívják.
https://fortune.com/2022/10/15/elon-musk-twitter-everything-app-x-wechat-america-china/
A terv pedig, mint az oldal megjegyezte, mindig is az volt, hogy a Twittert X-re, majd a kínai WeChathez hasonló mindenes alkalmazássá alakítják át.
De több oka is van annak, hogy ez valószínűleg nem fog működni. Egyrészt a kínai internetezők fogyasztási stílusa más, mint a világ más részein élőké. Néhány évtizeddel ezelőttig Kína rendkívül szegény ország volt és a legtöbb embernek nem volt hozzáférése az internethez.
Kínában a legtöbb ember rögtön a mobiltelefonokra váltott és egyáltalán nem volt asztali számítógépe. Tehát lényegében az egész kínai internetkörnyezet a mobiltelefonok felé barátságos, míg a világ más részein, különösen a nyugati országokban sokan használnak asztali számítógépeket és laptopokat.
Az is kérdés, hogy a nagyvilág, különösen a nyugatiak és különösen az amerikaiak elfogadnák-e, hogy egyetlen alkalmazás uralkodjon mindenkin.
A közvélemény bizalmatlansága a nagyvállalatokkal szemben továbbra is a legmagasabb szinten van, mivel az olyan cégek, mint a Meta, a Twitter és az Alphabet továbbra is nyilvános botrányokba keverednek az adatokkal és az amerikai szövetségi kormánnyal való összejátszással kapcsolatban.
Kétséges, hogy az emberek valaha is elfogadnák, hogy egyetlen egyetlen alkalmazás az összes adatukat megcsapolja és Isten tudja, mire használja fel. A Nyugat kultúrája nem olyan, amely elfogadná az ilyen jellegű konformizmust, akár indokolt, akár nem.
Musk egyébként nem az egyetlen amerikai techcég, amelyiknek az az ötlete, hogy utánozza a Keletet. A Meta, az olyan népszerű alkalmazások papírvállalatai, mint a Facebook, az Instagram és a WhatsApp, már évek óta másolnak funkciókat kínai alkalmazásokból.
A Facebook és az Instagram piacterét közvetlenül a kínai versenytársaktól emelték át, és mindkettő a legközvetlenebb kínai versenytárs, a TikTok funkcióit utánozta a rövid videókkal.
A YouTube, amely a Google anyavállalatának, az Alphabetnek a tulajdonában van, szintén felugrott a rövid videók vonatára, miután a TikTok kiemelkedővé vált, és az algoritmusát úgy bővítette, hogy a YouTube Shortsot tolja.
Tekintettel arra, hogy Kínát mindig a szellemi tulajdon ellopásával vádolják, és hogy az amerikai technológiai cégek vezérigazgatói opportunista haszonszerzés céljából támogatják ezt a narratívát, az, hogy az amerikai vállalatok ezt ilyen nyíltan teszik, az irónia csúcsa.
Musk márkanévváltásával kapcsolatban azonnali gyakorlati aggályok is felmerülnek. Miután átvette a vállalat irányítását, azt mondta, hogy a közeljövőben csőd elé nézhet.
https://www.npr.org/2022/11/12/1136205315/musk-twitter-bankruptcy-how-likely
Ezért bevezette a Twitter Blue-t, egy hitelesítési szolgáltatást azoknak az embereknek, akik hajlandóak havi 8 dollárt fizetni és kiterjesztette azt a normál felhasználók által megtekinthető közvetlen üzenetek és tweetek mennyiségének korlátozására.
Ennek volt egy jó logikája: Számítson fel díjat a felhasználóknak az alapvető szolgáltatásokért és sokan aláírták. De mióta Musk megvette a Twittert, a cég elvesztette a hirdetési bevételeinek felét.
https://www.bbc.com/news/business-66217641
Így el kell gondolkodni azon, hogy vajon jó ötlet volt-e ilyen bizonytalanság közepette márkát váltani.
Véleményem szerint a válasz egyértelműen nem.
Az emberek ismerik a Twittert és (valahogyan) megbíznak a márkában, de nem ismerik X-et. Vajon továbbra is használni fogják?
Ha a Meta közvetlen Twitter-versenytársának, a Threadsnek a bevezetése bármi jelzést adott, akkor igen, használni fogják. De a márkanévváltás csak növeli a súrlódást és csökkenti egy már jól bevált alkalmazás láthatóságát.
Hogy érzékeltessük, hogy a Twitter milyen mélyen gyökerezik sok emberben, a "tweetelni" ige a világ számos nyelvének szótárában szerepel - most már van "xeet", ami egyszerre felismerhetetlen és kiejthetetlen.
Musk egyik meghatározó jellemzője az X-hez való vonzódása mellett az, hogy önmaga zseniként próbálja előrevinni az emberiséget. A valóságban számos projektje, mint például a Vegas Loop, amely egy személyautó-alagút Las Vegasban, amely a tömegközlekedés kihasználása helyett a zsúfoltság csökkentését hivatott szolgálni, szánalmasan ostoba.
https://www.boringcompany.com/vegas-loop
Számos tévhit is kering, hogy megerősítse hívei közös narratíváját, mint például az, hogy ő alapította a Teslát, az elektromos autógyártót.
De nem ő hozta létre a vállalatot, hanem megvásárolta és később "alapítónak" nevezte magát, ami egy jogi csatához vezetett, amely lehetővé tette számára, hogy megtartsa a címet, annak ellenére, hogy valójában nem az, amit az angol nyelv alapítóként definiálna.
A San Franciscó-i öböl környékéről szóló helyi hírek erről a témáról azt is leírják, hogy ugyanezt csinálta végig a PayPal-lal, amely a Musk X.com-jával a kilencvenes években létrejött Confinity nevű startup fő terméke volt.
https://www.nbcbayarea.com/news/local/tesla-ceo-settles-for-founder-title/2088887/
Ha pusztán az, hogy valaki korai befektetője egy vállalatnak, alapítóként definiálna valakit, akkor minden olyan személyt, aki amerikai adót fizet, Tesla-alapítónak lehetne tekinteni, mivel a nagy mennyiségű szövetségi szerződés támogatja az EV-gyártót.
Elon Musk a saját imidzsének növelése érdekében vállalta magára az alapítói presztízst néhány ilyen vállalatnál.
Komoly tekintélyt ad a technológiai vetélytársak környezetében, ha valaki alapítónak nevezi magát.
Ezért, ha a történelemből következtetni lehet, a terv a következőnek tűnik:
Elon Musk a Twitter újbóli márkaváltását és az új funkciók bevezetését úgy tervezte, hogy a cég alapítójának címkézhesse magát.
Nem valami nagyszabású vállalati stratégiáról vagy komoly kísérletről van szó, hogy a hatalom applikációjává váljon; egyszerűen csak le akarja nyúlni a babérokat Jack Dorsey termékéért, miközben szemérmetlenül lenyúlja az IP-t Kínából.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Why Elon Musk rebranded Twitter to X
The billionaire’s bid to turn the social media platform into an everything app was a bold but foolhardy decision