Miért hasonlítják Trump vámjait a nagy gazdasági válságot súlyosbító Smoot-Hawley tarifatörvényhez? - erről sokan nem is hallottak!
A történelmi dokumentumot egy olyan politika klasszikus példájának tekintik, amely az egyik nemzet javára vált a többiek kárára. Egy globális kereskedelmi háborút szított és elmélyítette a válságot
Miért hasonlítják Trump vámjait a nagy gazdasági válságot súlyosbító Smoot-Hawley tarifatörvényhez?
A jelenlegi amerikai vámok sok hasonlóságot mutatnak a Smoot-Hawley tarifatörvénnyel. Magát a történelmi dokumentumot egy olyan politika klasszikus példájának tekintik, amely az egyik nemzet javára vált a többiek kárára.
Az amerikai vámtarifák megközelítik majd az 1930-as Smoot-Hawley vámtörvény óta nem látott szinteket, amely egy globális kereskedelmi háborút szított és elmélyítette a nagy gazdasági világválságot. - jósolja a The Indian Express.
1930-ban a Kongresszus elfogadta a Reed Smoot utahi szenátor és Willis Hawley oregoni republikánus által lobbizott törvényjavaslatot. 20 ezer áru importvámjának emeléséről volt szó, hogy megvédjék az amerikai farmereket és vállalkozásokat. Hoover elnök jóváhagyta a jogszabályt, figyelmen kívül hagyva a több mint 1000 közgazdász által aláírt, annak megvétózását kérő petíciót.
Az 1928-ban győztes republikánus elnök olyan kampányt folytatott, amely a mezőgazdasági protekcionizmust hangsúlyozta.
A vámtörvényt kezdetben az amerikai mezőgazdasági lobbi védelmének tekintették, amely az első világháború alatt virágzott a megnövekedett külföldi kereslet közepette.
Egy évtizeddel később azonban adósságokkal és alacsony nyersanyagárakkal küzdött a termelési túlkínálat közepette.
Az 1929-es tőzsdekrach e tarifák szélesebb körű alkalmazását kényszerítette ki. A törvény az Egyesült Államokba importált összes áru körülbelül 25%-át érintette. - hangsúlyozza a kiadvány.
Ez a törvény kereskedelmi háborút robbantott ki.
A fő partnerek, köztük Kanada és Európa, bojkotttal, kvótákkal és saját vámokkal válaszoltak az amerikai árukra. Az amerikai export 28-32%-kal esett vissza.
A törvény az első világháború és a nagy gazdasági világválság hatásaiból való kilábalásért küzdő országok újjáépítési erőfeszítéseit fenyegette. Összességében a világkereskedelem 66%-kal esett vissza 1929 és 1934 között.
1934-ben Roosevelt elnök aláírta a kölcsönös kereskedelmi megállapodásokról szóló törvényt, amely a Kongresszus vámpolitikáját a Fehér Házra ruházta. Ez lehetővé tette a kétoldalú kereskedelmi megállapodások tárgyalását és a vámok gyors feloldását.
Fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: The Indian Express - Why Trump’s tariffs are being compared to Smoot-Hawley Tariff Act, which worsened the Great Depression
Smoot-Hawley came to be seen as exemplifying “beggar-thy-neighbour” policies that benefited one nation at the expense of the rest. Here is what to know.
Kapcsolódó VilagHelyzete-cikkek:
'Vérfürdő' a tőzsdéken - Az egész világon végig fog ma söpörni a trend!
Nagy zuhanással nyitottak hétfőn az ázsiai tőzsdék a befektetői aggodalmak közepette. Az egész világon végig fog ma söpörni a trend.
Németország 1200 tonna arany visszaszállítását tervezi az Egyesült Államokból - The Telegraph
☄️ Németország 1200 tonna arany visszaszállítását tervezi az Egyesült Államokból.
A Trump-kormányzat és a Fehér Ház közzétette az Egyesült Államok által bevezetett vámtarifák teljes listáját
A Trump-kormányzat és a Fehér Ház közzétette az Egyesült Államok által bevezetett vámtarifák teljes listáját. Az Európai Unió és Kína kemény büntetővámokat kap, viszont érdekesség, hogy Oroszország nincs a listán..., de Izrael rajta van! 🤔 (VilagHelyzete)
Az USA a Helyseg Kalapacsa(City of London) . Mikor levettek a dollart az arany alaprol(1971) es Europa sikitott , az USA penzugyminisztere( Secretary of Treasury)) John Connally azt mondta nekik, hogy
" The dollar is our currency , but it's your problem."
'A dollar a mienk , de a problema a maguke '
Ami most van folyamatban az az elso lepes a haboruhoz . Egy tortenesz mondta " When goods
stop crossing the borders , armies start crossing them ."
Mikor az aru forgalom leall , katonai akcio indul el.
............"Az amerikai vámtarifák megközelítik majd az 1930-as Smoot-Hawley vámtörvény óta nem látott szinteket, amely egy globális kereskedelmi háborút szított és elmélyítette a nagy gazdasági világválságot. - jósolja a The Indian Express." ............................ A kérdés az, hogy nem pont ez a burkolt cél ismét??