Miért akarják megszállottan betiltani a TikTokot?
A TikTok a világ legtöbbet letöltött közösségi médiaalkalmazása. Több mint 1 milliárd aktív havi felhasználójával globális szenzációvá vált és megelőzött más közösségi médiaplatformokat is
Miért akarják az amerikai törvényhozók betiltani a TikTokot?
Egy, a képviselőházon keresztülhaladó törvényjavaslat maffiacsapás-szerű "választási lehetőséget" kínál mind a kínai közösségi média alkalmazásnak, mind az amerikai digitális forgalmazóknak.
A TikTok a világ legtöbbet letöltött közösségi médiaalkalmazása. Több mint 1 milliárd aktív havi felhasználójával globális szenzációvá vált és megelőzött más közösségi médiaplatformokat, amivel a kor legújabb őrületévé vált.
❗️ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében! 👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
🔴 Az amerikai politikusok számára azonban van vele egy nagy probléma, amit soha nem fogadtak el - az, hogy kínai.
A TikTokot nem egy Szilícium-völgyi cég hozta létre, mint az összes többi közösségi média alkalmazást, hanem egy kínai cég, a ByteDance. Ez folyamatosan politikai paranoia tárgyává tette Washingtonban és okozza a republikánus politikusok megszállottságát, hogy megpróbálják betiltani.
Mint a legtöbb Kínából származó dolog esetében, az ilyen politikusok hamisan, bizonyítékok nélkül próbálják úgy beállítani, hogy a Kínai Kommunista Párt egy összeesküvést szőtt, hogy beszivárogjon, befolyásolja vagy valamilyen módon kémkedjen az országuk ellen❗️
❌ Soha nem volt semmilyen komoly bizonyíték arra, hogy az alkalmazás rosszat tett volna, a politikai narratíva mégis folytatódott, mert ez így kényelmes.
Már több sikertelen tiltás is történt ellene,
többek között a Trump-kormányzat 2020-ban tett sikertelen kísérlete, amelyet bírósági úton meghiúsítottak,
majd Montana államban állami szinten próbálták betiltani, de azok is szintén a bíróságon elbuktak.
https://www.bbc.com/news/business-67586224
De a hisztéria nem múlik el.
❌ Mike Gallagher republikánus képviselő, a Kínai Kommunista Párttal foglalkozó képviselőházi különbizottság vezetője új kongresszusi törvényjavaslatot terjesztett elő, amely ismét kísérletet tesz a videóplatform tényleges betiltására.
🟢 A törvényjavaslat már túljutott a bizottsági szakaszon és valószínűleg megszavazásra kerül. Joe Biden elnök kijelentette, hogy aláírja a törvényjavaslatot, ha az az asztalára kerül.
A törvény felháborodást váltott ki a TikTok 170 millió amerikai felhasználójából, akik a kongresszusi képviselőket bombázták a tiltás ellen irányuló felhívásokkal, de mint a legtöbb Kínával kapcsolatos dolog Washingtonban, ez is süket fülekre talál. Gallagher ragaszkodik ahhoz, hogy törvényjavaslata nem jelenti a TikTok teljes betiltását
- gyakorlatilag azt tervezi, hogy a forgalmazók számára illegálissá teszi a ByteDance által ellenőrzött alkalmazások biztosítását és a vállalat dönthet úgy, hogy lemond az irányításról, hogy a TikTok az amerikai piacon maradhasson.
https://www.theguardian.com/technology/2024/mar/07/tiktok-users-protest-congress-potential-ban
❗️ Nyilvánvaló, hogy ez a "választás" csupán egy maffia-szerű zsarolás, hogy a ByteDance-t rákényszerítsék a világ legnépszerűbb applikációjának eladására. ☠️
Más szóval, hagyod, hogy az USA szétverje és elvegye a közösségi médiatermékedet, vagy tiltsd be azt.
Ez nem sokkal több, mint legalizált zsarolás, de ez sokat elmond az amerikai politikusok mentalitásáról.
📍 Amerikának nyilvánvalóan nagy gondot okoz, hogy az egyik rivális országa létrehozhat egy világszerte elismert közösségi média-alkalmazást.
1️⃣ Elvégre az USA egészen a közelmúltig kéz a kézben vezette a közösségi média világát, és nem volt vita, a Facebook, a Twitter és a többi mind amerikai termék, amelyek megváltoztatták a világot.
2️⃣ A gondolat, hogy Kína létrehozta a következő generációs közösségi média alkalmazást, csapás az amerikai egóra, egy "Szputnyik" pillanat, amely a Szovjetunió hidegháborús korszakbeli teljesítményéhez hasonló sokkot jelent az amerikai rendszer számára.
⚠️ Van azonban egy alapvető különbség - ebben az esetben Amerika nem "kívülről nézi", mint a Szovjetunió önálló teljesítményét. A TikTok magának Amerikának a kulturális szenzációjává vált, és így a soft power "puha hatalom" kivetülése.
Amerika Kínával folytatott küzdelmének meghatározó jellemzőjévé vált, hogy az USA saját bizonytalanságában egyre inkább befelé fordulva reagált Pekingre.
ℹ Míg a hidegháború idején Amerika kifelé fordult, hogy saját kulturális termékeivel, piacaival, segélyeivel és támogatásával versenyezzen, addig most az USA attól tart, hogy sok szinten nem tud versenyezni Kínával és ehelyett negatív intézkedésekhez folyamodik, mint például tiltások, feketelisták, szankciók, exportellenőrzés, rosszhiszeműséggel kapcsolatos vádak és a szövetségesek költségviselésére kényszerítése, ahelyett, hogy ösztönzőket adna nekik.
Ez természetesen azt a valóságot tükrözi, hogy Kína a Szovjetuniótól nagyon eltérő stratégiát követett, amely sokkal inkább a globális gazdasági és kereskedelmi elkötelezettségen, valamint a technológiai sikereken alapult. ✅
A TikTokot ennek egyik jelképének tekintik, hiszen ha a kínai vállalatok a mesterséges intelligencia terén szerzett képességeikkel már most kezdik legyőzni a Szilícium-völgy régi gárdáját, akkor mi lesz majd a jövőben?
Úgy tűnik, az amerikai politikusoknak erre nincs más válaszuk, minthogy védekezni kezdenek. Valószínű azonban, hogy még ha a törvényjavaslat át is megy, a tilalom ismét nem fogja kiállni a jogi ellenőrzést.
❗️ Egy ilyen tiltás problémás lehet az Első Alkotmánymódosítás szempontjából, mert ha az amerikai kormány önkényesen betilthat egy platformot azon az alapon, hogy az "propagandát" jelent, akkor ez vitathatóan olyan nyugtalanító precedenst teremt, amely felhasználható bárminek a letiltására.
Az a tény azonban, hogy a politikusok ilyen könnyen hajlandóak betiltani valamit ezen az alapon, talán elárulja, hogy mennyire bizonytalanok, paranoiásak és látszólag nyugtalanok lettek Kína felemelkedésével kapcsolatban.
Joggal mondhatjuk, hogy még ha nem is lesz ebből az esetleges tiltásból semmi, a TikTok kérdése tovább fog ketyegni és nem fog eltűnni.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Why are US lawmakers hell-bent on banning TikTok?
A bill moving through the House offers a mafia racket-style ‘choice’ to both the Chinese social media app and American digital distributors
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében! 👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!