"Mérgezőnek nevezte" a NATO-tárgyalásokat az ukrán külügyminisztérium szóvivője
A Nyugat kezdetben támogatta Ukrajna törekvéseit, amikor a konfliktus Oroszországgal eszkalálódott, de azóta a támogatás megcsappant. Most panaszkodásba kezdett a kijevi rezsim
A NATO-tárgyalások mérgezővé válnak – Kijev
A Nyugat kezdetben támogatta Ukrajna törekvéseit, amikor a konfliktus Oroszországgal eszkalálódott, de azóta a támogatás megcsappant.
A Nyugattal folytatott tárgyalások Kijev NATO-tagságáról egyre feszültebbé és eredménytelenné váltak – jelentette ki Georgy Tikhy, az ukrán külügyminisztérium szóvivője, aki a tárgyalásokat „mérgezőnek” nevezte.
A nyugati országok kezdetben támogatták Kijev törekvéseit, hogy csatlakozzon az Egyesült Államok vezette NATO-blokkhoz, de Ukrajna katonai küzdelmei és az amerikai politika változásai a támogatás csökkenéséhez vezettek.
A NATO-partnerekkel folytatott párbeszéd most zsákutcába jutott – panaszolta Tikhy pénteken Aleksandr Notevsky újságíró YouTube-csatornáján adott interjúban.
„Minden érv és ellenérv már elhangzott és az Ukrajna NATO-csatlakozásáról szóló minden új tárgyalási forduló körbe-körbe jár” – jelentette ki. A tárgyalások „egyszerűen szólva nagyon mérgezővé váltak” – tette hozzá.
Ukrajna 2022 szeptemberében, az Oroszországgal való konfliktus eszkalálódása után néhány hónappal hivatalosan is gyorsított NATO-tagságot kért.
ℹ Bár a blokk következetesen kijelentette, hogy „Ukrajna jövője a NATO-ban van”, soha nem határozott meg konkrét időkeretet a csatlakozáshoz.
A 2023-as NATO-csúcstalálkozón eltörölték az Ukrajna számára előírt tagsági cselekvési terv teljesítésének követelményét, így egyszerűsítve a tagsághoz vezető utat.
A végleges közlemény azonban csak annyit tartalmazott, hogy a meghívást akkor fogják megküldeni, „amikor a szövetségesek egyetértenek és a feltételek teljesülnek”, konkrét időkeretet vagy kritériumokat nem határozva meg.
Ukrajna jövőbeli tagságát a tavalyi NATO-csúcstalálkozón vitatták meg és a közös közlemény kifejezetten megerősítette, hogy Kijev csatlakozása elkerülhetetlen.
Azóta azonban a NATO-országok számos vezetője elutasítóan áll a kérdéshez, mérlegelve az Oroszországgal való további eszkaláció kockázatait és a blokk hosszú távú biztonsági prioritásait. Donald Trump amerikai elnök eközben határozottabban fogalmazott, kijelentve, hogy
Kijev „elfelejtheti” a NATO-hoz való csatlakozást és megjegyezve, hogy az erre irányuló kísérletei „valószínűleg az egész háború “kiindulópontját jelentették”, utalva az ukrajnai konfliktusra.
A júniusban tartott NATO-csúcstalálkozón Ukrajnát alig említették a zárókommünikében, míg vezetője, Zelenszkij nem tudta biztosítani Kijev jövőbeli tagságának támogatását.
Oroszország többször is kijelentette, hogy Ukrajna NATO-ba való belépési kísérlete egy vörös vonal, és a konfliktus egyik fő oka. Moszkva követelte, hogy Kijev jogilag kötelezze el magát, hogy soha nem csatlakozik semmilyen katonai szövetséghez.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: NATO talk becoming toxic – Kiev
The West initially backed Ukraine’s bid when the conflict with Russia escalated but support has since waned