Meghallgatja-e Európa Macron "halálos" figyelmeztetését? - UnHerd cikke magyarul
Amit természetesnek vettünk - az európai civilizáció és az olyan nemzetállamok, mint Franciaország vagy Oroszország -, azt akár el is törölhetik és a történelemkönyvekbe kerülnek, mint a babiloniaiak
Meghallgatja-e Európa Macron "halálos" figyelmeztetését? - Erről írt cikket az UnHerd portál, amit teljes egészében lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Paul Valery francia költő 1919-ben azt írta:
"Mi, modern civilizációk megtanultuk felismerni, hogy ugyanolyan halandók vagyunk, mint a többiek".
Egy véres kontinentális háborút követően Valery úgy érvelt, hogy
amit természetesnek vettünk - az európai civilizációt és az olyan nemzetállamokat,
mint Franciaország vagy Oroszország -,
azt akár el is törölhetik és a történelemkönyvekbe kerülnek,
mint évszázadokkal ezelőtt a babilóniaiak.
A héten Emmanuel Macron francia elnök 2017 óta először tartott beszédet a Sorbonne Egyetemen és a benne lakozó Valeryt idézte meg:
"Tisztában kell lennünk azzal a ténnyel, hogy a mi Európánk ma halandó. Meghalhat. Meghalhat, és ez csak a mi választásainkon múlik".
Az EU határainál folyó háborúval és azzal, hogy az európaiak a legnagyobb erőfeszítések ellenére sem képesek Ukrajna szükségleteit kielégíteni - Franciaország éves lőszer-termelését kevesebb mint egy hét alatt kimerítenék az ukránok, nemhogy az oroszok - Macron sokkal sötétebb beszédet osztott meg, mint 2017-es első felszólalásában.
🔴 És bár a francia elnök szerint, jelenleg Oroszország jelenti a közvetlen fenyegetést Európa stabilitására, Macron egy nagyobb képet festett arról, hogy Európa azzal a veszéllyel néz szembe, hogy messze Kína és az Egyesült Államok mögé szorul - két olyan ország, amelyet gyakrabban említettek, mint Oroszországot vagy Ukrajnát -, ha továbbra is geopolitikai játéktér marad, nem pedig egy önálló szereplő.
Szerinte mindkét ország "úgy döntött, hogy többé nem tartja tiszteletben a nemzetközi kereskedelem szabályait", különösen az amerikai inflációcsökkentő törvény óta.
Macron vitathatatlanul Európa egyik legmesszebbre tekintő vezetője volt a kontinens stratégiai autonómiájának kiépítésére irányuló fáradhatatlan törekvéseivel.
Az a kijelentése 2017-ben, hogy
"vége annak a korszaknak, amikor Európa Oroszországtól vásárolta az energiát és a műtrágyát, Kínában termelt, az Amerikai Egyesült Államokra delegálta a biztonságát",
ma már talán kézenfekvőnek hangzik. Azonban az, hogy hét évvel ezelőtt ezt a hangot ütött meg, hogy Európa saját jogú stratégiai szereplőként gondoljon magára, erős szakítást jelentett a hagyományos európai gondolkodással.
Macron (nagyon hosszú) beszédeivel azonban két probléma van.
Először is, bár az elnök európai látnokként állítja be magát, elsősorban francia elnök marad. A tegnapi beszéd de facto kampánybeszéd is volt hetekkel az európai választások előtt, hogy segítse reneszánsz pártja gyengélkedő kampányát. Geopolitikai megjegyzései mellett a pénzügyi tranzakciók megadóztatására, a védelmi beszerzések európai preferenciájára és egyes versenyszabályok felfüggesztésére szólított fel. Ez a történelmi francia politikai célok mosodai listája, amely komoly ellenállást fog kiváltani az európai fővárosokban, nem utolsósorban Berlinben.
Másodszor, a stratégiai autonómia szigorú intellektuális érvelése egy dolog, de az már más kérdés, hogy mindenkit rávegyünk, hogy csatlakozzon hozzá.
Egészen a közelmúltig Franciaország nagyrészt figyelmen kívül hagyta Közép- és Kelet-Európa jelentőségét nagy kontinentális elképzelésében. ❌
Macron ismételt felhívásai, hogy Oroszországot integrálja egy nagyobb európai biztonsági architektúrába, néha még az ukrajnai orosz inváziót követően is, sok volt szovjet szatellitállam köztársaságot nagyon szkeptikussá tettek projektjének komolyságával kapcsolatban.
Bár voltak politikai győzelmek - a 750 milliárd eurós Covid gazdaságélénkítő alap és az Európa "hamiltoni pillanatának" nevezett közös adósságfinanszírozási eszköz létrehozása tagadhatatlanul Macron európai víziójának sikerei -, hét évvel az első Sorbonne-i beszéd után azt lehet mondani, hogy inkább a stratégiai autonómia prófétája volt, mint annak hirdetője.
🚨 Nem Macron, hanem Vlagyimir Putyin volt az, aki ráébresztette az európaiakat az Oroszországtól való energiafüggőségükre, és a Covid volt az, amely világossá tette Európa kínai áruktól való függőségét.
A Sorbonne-on elmondott beszéd sötét és komor volt, de világos képet festett a kontinensről. Azt azonban még nem tudni, hogy komoly hatással lesz-e a jövőbeli európai politikaformálásra.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Will Europe heed Macron’s ‘death’ warning?
https://unherd.com/newsroom/will-anyone-in-europe-listen-to-macrons-death-warning/
✅ Ha úgy érzitek, érdemes lenne a jövőben is készíteni és olvasni a VilagHelyzete anyagait, minden segítséget és támogatást igyekszem meghálálni! Köszönöm!
🔴 Hogy ezek a lapok üresek maradnak-e vagy az év minden napján meg tudnak telni információkkal, tudásanyaggal, ez rajtatok is múlik és hozzá tudtok járulni a fejlesztésekhez is!
Ja ahogy mar mondtam . Nem kellett volna Trianont csinalni .
Macron csak Micron . A Sorbon meg Sarban van .